Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

2022’DE 10 BİN İŞLETME SANAYİ SİCİL BELGESİ ALDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yılın ilk 6 ayında 10 bine yakın işletmenin sanayi sicil belgesi alarak üretime başladığını bildirdi.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yılın ilk 6 ayında 10 bine yakın işletmenin sanayi sicil belgesi alarak üretime başladığını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Femaş Şirketler Grubu Ferre Ankastre Fırın Fabrikası’nın açılış programında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ortaya koyulan “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonu doğrultusunda çalışmaların hız kesmeden sürdürüldüğünü söyledi.

Büyük ve güçlü Türkiye yolunda yatırım, üretim, istihdam ve ihracattan taviz vermediklerini vurgulayan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak daha fazla yatırım, daha fazla sanayi üretimi için müteşebbislere özgün ve rekabetçi üretim yapabilecekleri uygun ortamları hazırladıklarını belirtti.

Bakan Varank, 20 yıl öncesine göre büyük atılımlar yaparak planlı sanayi alanlarını Türkiye’nin dört bir tarafına yaydıklarını dile getirdi.

Yatırımların önemine değinen Varank, şunları kaydetti:

Reklam

“İşte bugün içerisinde bulunduğumuz Kayseri OSB bunun en güzel örneklerinden biri. Teknoparklar, araştırma, geliştirme ve test merkezleriyle ile alakalı olarak ülkemize son dönemde seviye atlattık. Milli refahın teminatı olarak gördüğümüz yüksek teknoloji, dijital dönüşüm, girişimcilik, beşeri sermaye ve altyapı alanlarına titizlikle eğiliyoruz. Teknoloji odaklı sanayi hamlesi programı ile yerli imkan ve kabiliyetlerle sıfırdan üretimi yapılacak cari açık verdiğimiz ürünleri uçtan uca destekliyoruz. Hamdolsun bu hususta ülkemizde güzel gelişmeler oluyor. Ülkemiz bugün artık motordan şanzımana, güneş panellerinden balistik zırha kadar birçok ürünü yerli imkanlarla üretmeye başladı. İnşallah gelişen sanayi ve teknoloji ekosistemi ile üretim kapasitemiz daha da üst seviyelere ulaşacak. Sayın Cumhurbaşkanım, biz sizin öncülüğünüzde sanayicimizin önünü açacak işlere öncelik veriyoruz. Müteşebbislerimiz de bu çabamızı karşılıksız bırakmıyor ve ülkemize değer katacak yatırımlara durmaksızın devam ediyorlar. Sadece bu yılın ilk 6 ayında 10 bine yakın işletme sanayi sicil belgesi alarak üretime başladı. İşte bugün resmi açılışını yaptığınız bu tesis de bunların en güzel örneklerinden biri. Ben bu vesileyle yatırım, üretim, istihdam ve ihracat seferberliğimize omuz veren, ülkemizin güçlü ekonomisine güvenerek yatırımlarına devam eden ve bu tesisi ülkemize kazandıran FEMAŞ grubunu canı gönülden tebrik ediyorum.”

Varank, açılışı yapılan tesisin gerçekleştirdiği katma değerli üretim, yaptığı yüksek ihracat ve sağladığı istihdamla Kayseri ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sunacağını ifade etti.

Çalışan iş gücünün önemini vurgulayan Varank, “Bu yatırımların hayata geçmesinde sermaye elbette çok önemli ama bu fabrikaları ayakta tutan en temel unsur içinde büyük özveriyle çalışan emekçi kardeşlerimizdir. Bu gerçeği asla unutmamalıyız. Türk emekçisinin yetenekleri ve çalışkanlığı zaten hepimizin malumu. Biz bugün tekstilde, ayakkabıda, otomotivde, makinede, metal sanayiinde dünya liderliğine oynuyorsak emin olun bu yetenekli, emekçi kardeşlerim sayesindedir.” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.