Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

80 MİLYON TON KULLANILMIŞ GÜNEŞ PANELİ SANAYİNİN EN KIYMETLİ MADENİ OLACAK

2050 yılına kadar, ömrünü tamamlamış güneş paneli miktarının 80 milyon tona ulaşması beklenirken; uzmanlar, güneş paneli gibi değerli atıkların gelecekte maden olarak görüleceğini söylüyor.

Yayınlandı

Tarih

Artık kullanılmayan güneş panellerinin geri dönüştürülerek tekrar değerlendirilmesi, artan enerji maliyetleri ve tedarikte yaşanan sorunların da etkisiyle her geçen yıl artıyor. 2050 yılına kadar, ömrünü tamamlamış güneş paneli miktarının 80 milyon tona ulaşması beklenirken; uzmanlar, güneş paneli gibi değerli atıkların gelecek dönemde bir nevi maden olarak görüleceğini belirtiyor.

Kullanılmayan güneş panellerinin değeri, hızla artmaya başladı. Kullanılmadığı için daha önce çöpe atılan paneller, teknolojik gelişmeler ve artan ihtiyacın da etkisiyle artık daha düşük maliyetlerle dönüştürülebiliyor. Önümüzdeki dönemde, güneş paneli atıklarının sahip olduğu değer nedeniyle bir çeşit maden olarak görüleceği belirtiliyor. Dünyada 2050 yılına kadar ömrünü tamamlamış güneş panellerinin 80 milyon tona ulaşacağı düşünülüyor. Merkezi Norveç’te bulunan bağımsız bir araştırma şirketi Rystad Energy’ye göre ise geri dönüştürülmüş fotovoltaik (PV) güneş panellerinden elde edilen malzemelerin değeri bu yıl, 170 milyon dolara ulaştı. 2030’da ise bu oranın 2.7 milyar doları aşması; 2050 yılına kadar ise 80 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ

Geri dönüştürülmüş güneş panellerine olan talebin, kurulum sayısı arttıkça ve tedarikteki sıkıntılar sürdükçe önümüzdeki yıllarda hızla artacağı düşünülüyor. Rystad Energy analisti Kristin Stuge, yükselen enerji maliyetleri, gelişmiş geri dönüşüm teknolojisi ve düzenlemelerle, kullanılmayan güneş panellerinin çok daha fazla oranda geri dönüşüme gönderilmesinin sağlanabileceğini belirtti. “Enerji dönüşümü hızlanırken farklı hammadde ve madencilik ihtiyaçları ortaya çıkıyor” diyen iklim ve enerji düşünce kuruluşu Ember’ın Türkiye, Ukrayna ve Batı Balkanlar Sorumlusu Ufuk Alparslan, “Dünyada güneş santrali kurulumlarının büyük kısmının daha yakın zamanlarda yapıldığı düşünülünce, henüz ömrünü tamamlamış panel miktarının bugünkü tedarik ihtiyacını giderebilmesi mümkün gözükmüyor. Ancak küresel güneş enerjisi kurulu gücünün geldiği noktada, gelecekte panel geri dönüşümünün devasa bir sektör halini alacağı bir gerçek” açıklamasını yaptı.

EN BÜYÜK HACİM CAMDA

Reklam

Bu yıl yapılan kurulumlarla, 15 yıl içinde olası bir geri dönüştürme sürecinde en çok hangi bölgelerin ve ülkelerin yararlanacağına yönelik tahminler de bu anlamda dikkat çekici. Çin, bu yıl küresel kurulumların yüzde 40’ını oluşturacak ve bu panellerin 15 yıl içinde, tahmini geri dönüşüm değeri 3.8 milyar dolar olacak. Hindistan ise 800 milyon dolarla ikinci sırada yer alırken bu ülkeyi, 200 milyon dolarla Japonya takip edecek. Bir güneş panelinin bileşenlerinde alüminyum, gümüş, bakır ve polisilikon öne çıkıyor. Gümüş toplam ağırlığın yaklaşık yüzde 0.05’ini oluştursa da malzeme olarak yüzde 14’üne karşılık geliyor. En büyük malzeme hacminin ise yüksek geri dönüşüm oranına sahip olan cam olduğu belirtiliyor.

GES KAPASİTESİ

Ufuk Alparslan, güneş panellerinin geri dönüştürülmesinde AB’nin öne çıktığını belirterek, “Sektörün büyüklüğü henüz mütevazı bir hacme sahip, kararlı adımlar atan herhangi bir ülke hızla öne geçebilir. Bir ülke ne kadar fazla güneş kapasitesine sahipse ve daha çok kapasite eklerse o ülkenin geri dönüşüm potansiyeli o kadar yüksek olacak. Dolayısıyla güneş santrali kurulum planlarıyla geri dönüşüm planları birbirinden bağımsız değerlendirilemez. Güneş paneli gibi değerli atıklar bir nevi maden olarak görülecektir” dedi. (Hürriyet)

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.