2026 yılında Türkiye pazarında en az yakan arabalar; şehir içi trafikte yüksek verim sağlayan hibrit ve dizel modellerden oluşuyor. Yakıt cimrisi sıralamasında benzinli sınıfta Peugeot 208 (4,1 lt), Citroen C3 (4,2 lt) ve Opel Corsa (4,3 lt); hibrit sınıfında Toyota Yaris Hybrid (3,5 – 4,0 lt) ve Toyota Corolla Hybrid (3,5 – 4,2 lt); dizel sınıfında Renault Clio dCi ile Dacia Sandero dCi (4,1 – 4,9 lt); SUV sınıfında ise Toyota C-HR Hybrid (4,1 lt) ön plana çıkıyor. LPG dönüşümlü araçlarda kilometre başına yakıt maliyeti, benzinli muadiline kıyasla yaklaşık yüzde 40 – 50 daha düşük seyrediyor.
Akaryakıtın litre fiyatının her hafta yeniden hesaplandığı bir dönemde otomobil sahibinin gündeminde tek bir soru var: Hangi araç daha az yakıyor? Sanayi Gazetesi Otomotiv Masası, 2026 yılı pazar verilerini, üretici WLTP değerlerini ve sürücülerin gerçek tüketim raporlarını karşılaştırarak segment segment yakıt cimrisi modelleri masaya yatırdı.
Türkiye otomobil pazarı, 2026 itibarıyla bambaşka bir denkleme oturmuş durumda. Bir tarafta tavan yapan akaryakıt fiyatları, diğer tarafta her geçen ay daha düşük tüketim değerleri açıklayan üreticiler. Tüketici artık sadece “araç ne kadar?” diye sormuyor; “araç bana ayda ne kadara mal olacak?” sorusunu da masaya koyuyor. Bu yazı, tam da bu hesabı yapmak isteyenler için hazırlandı. Yakıt cimrisi arabalar, az yakan araçlar ve az yakan SUV modelleri tek bir editörlük dosyasında bir araya getirildi.
Verileri derlerken üreticilerin resmi WLTP karışık çevrim rakamlarını esas aldık; ancak gerçek hayatta sürücünün ayağına, trafiğe ve klima kullanımına göre bu değerlerin yüzde 10 ile yüzde 25 arasında yukarı yönlü saptığını da atlamadık. Aşağıdaki tablolarda gördüğünüz rakamlar, ortalama bir İstanbul, Ankara veya İzmir sürücüsünün karşılaşacağı gerçekçi tüketim aralıklarını yansıtıyor.
En Az Yakan Benzinli Arabalar
Benzinli motorlar son on yılda küçülme (downsizing) felsefesiyle yeniden tasarlandı. Bugün 1.0 ve 1.2 litrelik üç silindirli turbo bloklar, on yıl önceki 1.6 litrelik atmosferik motorlardan çok daha az yakıt tüketerek aynı performansı sunabiliyor. PSA Grubu’nun PureTech ailesi ile Renault-Nissan ortaklığının TCe serisi, bu segmentin en görünür isimleri.
Şehir içinde dur-kalk trafiğine en iyi cevap veren benzinli modellerin başında Peugeot 208 1.2 PureTech geliyor. Marka, 100 beygirlik motoruyla karışık çevrimde 4,1 litreyi raporluyor; gerçek kullanımda bu değer 5,2 – 5,8 litre bandında oturuyor. Hemen ardından Citroen C3, Opel Corsa ve Renault Clio TCe sıralanıyor.
| Model | Motor | Karışık Tüketim | Sınıf |
|---|---|---|---|
| Peugeot 208 | 1.2 PureTech | 4,1 – 5,2 lt | B / Hatchback |
| Citroen C3 | 1.2 PureTech | 4,2 – 5,4 lt | B / Hatchback |
| Opel Corsa | 1.2 Turbo | 4,3 – 5,5 lt | B / Hatchback |
| Renault Clio TCe | 1.0 TCe 90 | 4,9 – 5,7 lt | B / Hatchback |
| Hyundai i10 | 1.0 MPI | 4,9 – 5,8 lt | A / Şehir |
| Kia Picanto | 1.0 DPI | 4,9 – 5,8 lt | A / Şehir |
| Toyota Yaris | 1.5 Dual VVT-iE | 5,0 – 5,9 lt | B / Hatchback |
Bu segmentte dikkat edilmesi gereken bir nokta da egzoz emisyon değerleri. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Euro 6d emisyon standardı, 2026 yılı itibarıyla satışa sunulan tüm yeni binek araçlar için zorunlu. Düşük yakıt tüketimi, doğrudan düşük emisyona da işaret ediyor; dolayısıyla ÖTV matrahında avantaj sağlayan modellerin büyük çoğunluğu aynı zamanda yakıt cimrisi sınıfına da giriyor.
En Az Yakan Dizel Arabalar

Dizel motor, hibritleşme rüzgârına rağmen uzun yol kullanıcısının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Özellikle 1.5 litrelik BlueHDi (Stellantis), dCi (Renault) ve TDI (Volkswagen) blokları, otoyolda 100 kilometrede 3,8 litreye kadar inebilen değerler sunabiliyor. Ticari kullanım, yıllık 30 bin kilometrenin üzerinde yol yapan kullanıcılar ve şehirler arası ticaret yapan sürücüler için dizelin matematiği hâlâ tartışmasız avantajlı.
2026 yılı dizel sıralamasında Renault Clio 1.5 Blue dCi, üreticisinin açıkladığı 3,6 – 4,1 litre karışık tüketim değeriyle dikkat çekiyor. Aynı motor blokunu paylaşan Dacia Sandero dCi ise 4,9 litreye kadar çıkabiliyor; ancak fiyat avantajı sayesinde geri ödeme süresi en kısa modellerden biri konumunda. Peugeot 208 ve 2008’in 1.5 BlueHDi versiyonu da ibreyi düşürenler arasında.
| Model | Motor | Karışık Tüketim | Otoyol |
|---|---|---|---|
| Renault Clio | 1.5 Blue dCi | 3,6 – 4,1 lt | 3,5 lt |
| Peugeot 208 | 1.5 BlueHDi | 4,1 – 4,3 lt | 3,7 lt |
| Opel Corsa | 1.5 Dizel | 4,2 – 4,5 lt | 3,8 lt |
| Peugeot 2008 | 1.5 BlueHDi | 4,5 – 4,8 lt | 4,0 lt |
| Dacia Sandero | 1.5 dCi | 4,9 – 5,2 lt | 4,3 lt |
| Dacia Duster | 1.5 Blue dCi | 4,6 – 5,0 lt | 4,4 lt |
| Hyundai Bayon | 1.6 CRDi | 4,6 – 4,9 lt | 4,2 lt |
Dizel motorlarda dikkat edilmesi gereken bir başka konu, AdBlue kullanımı. SCR sistemine sahip yeni nesil dizel araçlarda her 8 – 12 bin kilometrede bir AdBlue takviyesi yapmak gerekiyor. Bu maliyet, yıllık bazda ihmal edilebilir düzeyde olsa da kullanıcının takvime almasında fayda var. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından her hafta açıklanan motorin tavan fiyatları, dizel sürücülerin ayda bir gözden geçirmesi gereken birincil veri kaynağı niteliğinde.
En Az Yakan Otomatik Arabalar

Otomatik vites denince akla artık tek bir teknoloji gelmiyor. Çift kavramalı (DCT, EDC, DSG), torque converter, CVT ve E-CVT hibrit şanzıman; her biri ayrı bir verim profili sunuyor. Şehir içinde en yüksek yakıt tasarrufunu sağlayan teknoloji ise tartışmasız Toyota’nın E-CVT hibrit şanzımanı. Motor ve elektrik motorunun kesintisiz geçiş yapabildiği bu sistem, trafikte sürekli durup kalkan sürücüye bile ortalama 4,0 litrenin altında bir tüketim sunabiliyor.
Manuel ile otomatik arasındaki tüketim farkı, son nesil çift kavramalı şanzımanlarla birlikte neredeyse kapanmış durumda. Üstelik bazı modellerde, EDC veya DSG kutusu manuel kardeşinden daha düşük tüketim raporlayabiliyor. Sebebi basit: Vites geçişlerini insan refleksinden çok daha hızlı yapan elektronik kontrol ünitesi, motoru her zaman en verimli devirde tutuyor.
2026’nın en verimli otomatikleri şu şekilde:
- Toyota Yaris Hybrid (E-CVT): Şehir içinde 3,5 – 4,0 litre. Tek pedal hissi veren rejeneratif frenleme ile B kategorisinin lideri.
- Toyota Corolla Hybrid (E-CVT): 1.8 litrelik blok ile karışık çevrimde 3,5 – 4,2 litre.
- Renault Clio E-Tech Full Hybrid (Multi-Mode): Şehir içi 3,8 – 4,4 litre. Şehir trafiğinde dizel rakiplerini yakıt verimliliğinde yakalıyor.
- Hyundai Ioniq Hybrid (6 ileri DCT): Karışık çevrimde 4,1 – 4,6 litre; yüksek hızda da verimi koruyor.
- Peugeot 208 EAT8: Sekiz ileri otomatik şanzıman ile 4,3 – 5,0 litre tüketim.
- Volkswagen Polo DSG: 1.0 TSI 95 beygir motor ile 4,8 – 5,4 litre.
En Az Yakan 2. El Arabalar
İkinci el otomotiv pazarı, sıfır araç fiyatlarındaki sert artışın gölgesinde 2026 yılında da hareketli seyrini koruyor. Bu pazarda yakıt cimrisi modeller, her zamankinden daha hızlı satıcı buluyor. Özellikle 2017-2022 model aralığındaki dizel hatchback’ler ile 2015 sonrası hibrit Toyota’lar, ilana çıktığı gün el değiştirebiliyor.
Editörlük masamızın incelediği TÜVTÜRK muayene kayıtları ve ikinci el platform verileri ışığında, ikinci elde yakıt verimliliğiyle öne çıkan modeller şu şekilde sıralanıyor:
| Model | Yıl Aralığı | Motor | Ortalama Tüketim |
|---|---|---|---|
| Toyota Auris Hybrid | 2013 – 2018 | 1.8 Hybrid | 4,3 – 4,8 lt |
| Toyota Yaris Hybrid | 2014 – 2020 | 1.5 Hybrid | 3,9 – 4,5 lt |
| Renault Clio dCi | 2015 – 2021 | 1.5 dCi 90 | 3,8 – 4,5 lt |
| Hyundai Accent Blue CRDi | 2014 – 2020 | 1.6 CRDi | 4,4 – 5,0 lt |
| Fiat Linea Multijet | 2013 – 2018 | 1.3 Multijet | 4,5 – 5,2 lt |
| Peugeot 301 HDi | 2014 – 2020 | 1.6 BlueHDi | 4,3 – 4,9 lt |
| Skoda Fabia TDI | 2015 – 2020 | 1.4 TDI | 4,2 – 4,8 lt |
İkinci el alımda yakıt verisini ekspertiz raporundan teyit etmenin yolu yok; bu yüzden satıcının verdiği tüketim rakamlarına ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor. Bakım geçmişi düzenli, yağ değişimleri zamanında yapılmış bir motorun yakıt verimliliğini koruduğunu unutmamak gerekiyor. Ekspertiz öncesi enjektör testi yaptırmak, özellikle dizel ikinci el alıcısı için kritik önem taşıyor.
En Az Yakan SUV Araç Modelleri
SUV segmenti, Türkiye pazarının lokomotifi konumunda. Tüketicinin yüksek oturma pozisyonu ve geniş iç hacim talebi, yakıt verimliliği ile çatışıyor gibi görünse de hibrit teknolojinin SUV gövdelere uyarlanması bu denklemi tersine çevirdi. Bugün bir B-SUV’un karışık çevrim tüketimi, on yıl önceki bir C segment sedanından daha düşük olabiliyor.
2026 yılının en az yakan SUV modellerinin başında, segmentin en deneyimli hibridi olan Toyota C-HR Hybrid çekiyor. 1.8 litrelik motoru ve elektrik desteğiyle 4,1 litreye düşen tüketim, sınıfında benzersiz. Renault Captur E-Tech, Hyundai Kona Hybrid ve Peugeot 2008 BlueHDi, listenin diğer önemli oyuncuları arasında yer alıyor.
| Model | Motor | Karışık Tüketim | Yakıt Türü |
|---|---|---|---|
| Toyota C-HR Hybrid | 1.8 Hybrid | 4,1 – 4,5 lt | Benzin/Elektrik |
| Renault Captur E-Tech | 1.6 Full Hybrid | 4,3 – 4,7 lt | Benzin/Elektrik |
| Hyundai Kona Hybrid | 1.6 GDI Hybrid | 4,4 – 4,8 lt | Benzin/Elektrik |
| Peugeot 2008 | 1.5 BlueHDi | 4,5 – 4,8 lt | Dizel |
| Dacia Duster | 1.5 Blue dCi | 4,6 – 5,0 lt | Dizel |
| Kia Niro Hybrid | 1.6 GDI Hybrid | 4,4 – 4,9 lt | Benzin/Elektrik |
| Toyota Corolla Cross Hybrid | 1.8 Hybrid | 4,3 – 4,8 lt | Benzin/Elektrik |
Elektrikli SUV Tarafında Tüketim Tablosu
Yakıt yerine elektriğin ölçü birimi kilovatsaat (kWh). 2026’nın en verimli elektriklilerinde 100 kilometre başına ortalama 14 kWh’lık bir tüketim öne çıkıyor. Tesla Model Y arkadan çekiş 13,8 – 14,2 kWh, Hyundai Ioniq 6 sedan 13,9 – 14,3 kWh, Peugeot e-208 ise 14,0 – 14,5 kWh seviyesinde seyrediyor. Mevcut elektrik tarifesi üzerinden hesaplandığında, bu modellerde 100 kilometrelik maliyetin benzinli muadiline kıyasla yaklaşık beşte birine kadar düştüğü görülüyor.
En Az Yakan LPG Araçlar
LPG, Türkiye sürücüsünün ekonomik tercih olarak yıllardır vazgeçemediği yakıt türü. Dünyada en yüksek LPG’li araç oranına sahip ülkelerden biriyiz ve bu durumun ardında basit bir matematik yatıyor: Litre fiyatı benzinin neredeyse yarısı. Ancak LPG, benzinden ortalama yüzde 15 – 20 daha fazla yakılır; dolayısıyla “litreye düşen maliyet” hesabı, “100 kilometreye düşen maliyet” hesabıyla aynı sonuca varmıyor.
Fabrika çıkışı LPG seçeneği sunulmasa da Türkiye’de en yaygın dönüşüm yapılan modeller arasında Renault Clio, Dacia Sandero, Fiat Egea, Hyundai i20 ve Opel Astra başı çekiyor. Dönüşüm sonrası ortalama tüketim ve maliyet tablosu şu şekilde:
| Model | Benzin Tüketimi | LPG Tüketimi | Maliyet Avantajı |
|---|---|---|---|
| Renault Clio 1.0 TCe | 5,7 lt/100 km | 7,2 lt/100 km | Yaklaşık %45 |
| Dacia Sandero 1.0 SCe | 5,8 lt/100 km | 7,4 lt/100 km | Yaklaşık %45 |
| Fiat Egea 1.4 Fire | 6,2 lt/100 km | 7,8 lt/100 km | Yaklaşık %43 |
| Hyundai i20 1.4 MPI | 6,0 lt/100 km | 7,5 lt/100 km | Yaklaşık %44 |
| Opel Astra 1.4 | 6,4 lt/100 km | 8,0 lt/100 km | Yaklaşık %42 |
| Toyota Corolla 1.6 | 6,8 lt/100 km | 8,4 lt/100 km | Yaklaşık %43 |
Hibrit mi Dizel mi Benzinli mi?
Yakıt cimrisi otomobil arayışında karar süreci, çoğu zaman tek bir soruda düğümleniyor: Hibrit mi, dizel mi, yoksa benzinli mi? Bu üç teknolojinin her birinin kendi ekonomik mantığı, sürüş profili ve geri ödeme süresi var. Sizin için üç teknolojiyi; satın alma maliyeti, yakıt tüketimi, bakım gideri, ikinci el değer kaybı ve kullanım profili açısından mercek altına aldık.
Satın Alma Maliyeti Açısından Karşılaştırma
Aynı model üzerinden bakıldığında benzinli versiyon her zaman en uygun başlangıç fiyatını sunar. Dizel motorlu varyant, benzinliye kıyasla ortalama yüzde 8 ile yüzde 15 arasında daha pahalı bir fiyat etiketiyle satışa çıkar. Hibrit teknoloji ise aynı modelin benzinli versiyonuna göre yüzde 20 ile yüzde 35 arasında bir prim talep eder. Bu fark, hibrit sistemin içerdiği elektrik motoru, batarya paketi ve güç elektroniği bileşenlerinden kaynaklanır. Tüketicinin burada yapması gereken hesap basittir: Aradaki fark, yıllık yakıt tasarrufuyla kaç yılda kapanır?
Yakıt Tüketimi ve Yıllık Maliyet
Şehir içi ağırlıklı kullanımda hibrit teknolojinin alternatifi yok. 100 kilometrede 3,5 – 4,0 litre tüketim ile hem benzinliyi hem de dizeli rahatlıkla geride bırakır. Otoyolda durum tersine döner: Dizel motorlar, yüksek torku ve düşük devirli çalışma karakteri sayesinde 100 kilometrede 3,8 – 4,3 litreye inebilir; aynı koşullarda hibridin tüketimi 4,5 litrenin üzerine çıkabilir. Benzinli motor ise her iki çevrimde ortalamayı temsil eder; ne en verimli ne de en savurgan seçenektir.
| Kriter | Benzinli | Dizel | Hibrit |
|---|---|---|---|
| Satın alma maliyeti | En düşük | Orta | En yüksek |
| Şehir içi tüketim | 5,5 – 6,5 lt | 4,8 – 5,5 lt | 3,5 – 4,2 lt |
| Otoyol tüketimi | 5,0 – 6,0 lt | 3,8 – 4,3 lt | 4,5 – 5,2 lt |
| Yıllık bakım gideri | Düşük | Orta – Yüksek | Orta |
| Karbon emisyonu | Orta | Yüksek (NOx) | Düşük |
| Önerilen yıllık km | 5.000 – 20.000 | 25.000 üstü | 15.000 – 30.000 |
| İkinci el değer kaybı | Standart | Hızlanıyor | En düşük |
Bakım Maliyetinde Sürpriz Denge
Hibrit araçların yüksek teknolojili olması, bakım maliyetlerinin de yüksek olacağı algısını yaratıyor; ancak gerçek tablo farklı. Hibrit motorlarda rejeneratif frenleme sistemi, balata ve disk ömrünü iki katına kadar uzatabiliyor. Atlas Lastik üreticileri verilerine göre hibrit araçların lastik ömrü de yakıt tasarruflu sürüş alışkanlığı sayesinde geleneksel araçlardan daha uzun. Dizel motorların ise DPF (parçacık filtresi), AdBlue sistemi ve turbo bakımı gibi kalemleri uzun vadede bütçeye yansıyor. Benzinli motor, en az bakım gerektiren teknoloji olarak tablodaki yerini koruyor.
Hangi Sürücü Profili İçin Hangi Teknoloji?
Yıllık 10 bin kilometrenin altında, çoğunlukla şehir içi kullanım yapan sürücüler için benzinli motor en mantıklı seçenek olmaya devam ediyor. Düşük satın alma maliyeti ve basit bakım yapısı, az kullanılan araçta hibrit veya dizel priminin geri kazanılmasına imkân tanımıyor. Yıllık 15 bin ile 30 bin kilometre arasında, ağırlıklı şehir içi kullanım yapan tüketici için hibrit teknoloji açık ara öne çıkıyor. Geri ödeme süresi, kullanım profiline bağlı olarak ortalama 3 – 5 yıla kadar düşebiliyor. Yıllık 30 bin kilometrenin üzerinde, otoyol ağırlıklı kullanım yapan profesyonel kullanıcılar ve filo sahipleri için ise dizel motor hâlâ tartışmasız galip.
Karbon Ayak İzi ve Emisyon Boyutu
Üç teknolojinin karbon emisyonu açısından sıralaması, yakıt tüketimi sıralamasına paralel ilerliyor. Hibrit araçlar, kilometre başına en düşük CO2 emisyonunu üretiyor; dizel motorlar ise CO2’de iyi olsa da NOx (azot oksit) ve partikül madde emisyonunda öne çıkıyor. Avrupa Birliği’nin 2035’te içten yanmalı motorların satışını yasaklayacak çerçeve planı, üreticilerin elektrifikasyon yatırımlarını hızlandırdı. Türkiye pazarında da hibritleşmenin payı her geçen yıl katlanarak artıyor; 2026 ilk çeyrek satış verileri, hibrit binek otomobilin toplam pazardaki payının yüzde 20’yi aştığını ortaya koyuyor.
Mevzuat ve Resmi Veriler
Türkiye’de satılan tüm yeni binek otomobillerin yakıt tüketim ve emisyon değerleri, Avrupa Birliği WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) prosedürü esas alınarak ölçülüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren tip onay birimleri, üreticinin beyan ettiği bu değerlerin doğrulanmasından sorumlu. Bir aracın etiketinde gördüğünüz “100 kilometrede şu kadar litre” ibaresi, kontrollü laboratuvar koşullarında elde edilen sonuçtur ve gerçek tüketimin alt sınırını temsil eder.
Yakıt tüketimine doğrudan etki eden bir diğer kalem ÖTV’dir. Düşük emisyonlu araçlar daha düşük ÖTV matrahıyla satıldığı için bu sınıftaki modeller, satın alma maliyetinde de avantaj sağlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl güncellenen ÖTV oranları, motor hacmine ve emisyon sınıfına göre kademelendiriliyor. Hibrit ve elektrikli modeller, mevcut mevzuat çerçevesinde geleneksel araçlara kıyasla ciddi vergi avantajından yararlanıyor.
Akaryakıt fiyatlarındaki haftalık değişimleri takip etmek isteyen sürücüler için en güvenilir kaynak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun açıkladığı tavan fiyat tabloları. Bu tablolar, dağıtım şirketlerinin pompa fiyatlarını belirlerken referans aldığı resmi veri kaynağı niteliğindedir.
Sıkça Sorulan Sorular
2026 yılında Türkiye’de en az yakan araba hangisidir?
2026 yılında Türkiye’de en az yakan araba, hibrit kategoride Toyota Yaris Hybrid’dir. Şehir içi sürüşte 3,5 – 4,0 litre arasında bir tüketim sunmaktadır. Benzinli sınıfta Peugeot 208 (4,1 litre), dizel sınıfta ise Renault Clio Blue dCi (3,6 – 4,1 litre) ön plana çıkmaktadır.
Hibrit araçlar gerçekten dizelden daha mı az yakar?
Şehir içi sürüşte hibrit araçlar, dizellerden belirgin biçimde daha az yakıt tüketir. Bunun nedeni dur-kalk trafiğinde elektrik motorunun devreye girmesi ve içten yanmalı motorun yalnızca gerektiğinde çalışmasıdır. Uzun otoyol yolculuklarında ise modern dizel motorlar hâlâ en düşük tüketimi sunmaktadır.
En az yakan SUV hangisidir?
2026 yılı verilerine göre en az yakan SUV, 4,1 – 4,5 litre karışık tüketim değeriyle Toyota C-HR Hybrid’dir. Onu Renault Captur E-Tech, Hyundai Kona Hybrid ve Kia Niro Hybrid modelleri takip etmektedir.
LPG’li araçlar benzinli muadillerine göre ne kadar tasarruf sağlar?
LPG’li araçlar, benzin tüketimine kıyasla yaklaşık yüzde 15 – 20 daha fazla yakar; ancak LPG’nin litre fiyatı benzinin yaklaşık yarısı seviyesindedir. Bu denge sonucunda 100 kilometre başına yakıt maliyeti, benzinli muadiline göre yüzde 40 ile yüzde 50 arasında düşmektedir.
İkinci el yakıt cimrisi araba alırken nelere dikkat etmek gerekir?
İkinci el yakıt cimrisi araç alımında bakım geçmişi, yağ değişim aralıkları, enjektör durumu ve dizel araçlarda DPF filtresi sağlığı kritik öneme sahiptir. Düzenli bakım gören bir motor, fabrika çıkışı yakıt verimliliğini büyük ölçüde koruyabilir. Ekspertiz öncesi yetkili servis kayıtlarının da incelenmesi tavsiye edilir.
Elektrikli araçların yakıt maliyeti benzinliyle nasıl karşılaştırılır?
Elektrikli bir aracın 100 kilometredeki ortalama enerji tüketimi 14 kilovatsaat civarındadır. Mevcut elektrik tarifesiyle hesaplandığında bu maliyet, benzinli bir B segment otomobilin aynı mesafedeki yakıt maliyetinin yaklaşık beşte birine denk gelmektedir. Şarj altyapısı ve evde şarj imkânı, bu avantajın belirleyici faktörleridir.