Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

ADAY OLAMAZSIN!

Çeşitli iddialar neticesinde görevden el çektirilen Kayseri OSB eski Başkanı Tahir Nursaçan’a kötü haber geldi. OSB başkanlığı için yeniden aday olduğunu açıklayan Nursaçan’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı “aday olamazsın” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde mevcut yönetim ve denetim kurulu üyelerinin istifasının ardından yapılacak seçim tarihi 24 Haziran 2022 olarak belirlendi. Kayseri OSB eski Başkanı Tahir Nursaçan ve 4 yöneticinin yargı kararı ile görevden uzaklaştırılmasının ardından kısa süreliğine aynı yönetimden Murat Yibur geçici olarak başkan seçilmiş ve ardından yapılan yönetim kurulu toplantısı ile Yunus İmamoğlu, başkanlığa getirilmişti.

OSB yönetim kurulundan Yunus İmamoğlu, Murat Yibur, Şaban Andaç, Mustafa Katırcıoğlu, Hacıbey Emre Erkahyaoğlu, Mehmet Beydilli ve Hasan Elcümen yönetimden istifa etti. Denetim kurulunda görev yapan Levent Somtaş, İsmail Işık, Ali İstanbulluoğlu ve Selçuk Sancak da denetim kurulu üyeliklerinden 26 Mayıs 2022 tarihinde istifa ettiler.

İstifalar Sanayi ve Teknoloji il müdürlüğü tarafından kabul edilirken seçimlerin 24 Haziran 2022 tarihinde Cuma günü yapılacağı öğrenildi. Ve OSB içerisinde kulisler o gün bugündür, ancak hızla değişen senaryolarla Kayseri gündeminin ilk maddeleri arasında yerini aldı.

Kayseri OSB’de yapılacak olan genel kurul öncesinde heyecan her geçen saat bir kat daha artıyor, desek yeri. Özellikle aday olduğu açıklanan ancak daha sonrasında birleşme kararı alan Nihat Bozkurt ile Mehmet Yalçın ortak listede sanayicinin karşısına çıkacaklar. Eski Başkan Tahir Nursaçan da bir tarafta hakkında devam eden mahkeme sürecini takip ederken diğer taraftan başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Nursaçan’ın adaylık açıklamasının üzerinden çok geçmeden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hakkında devam eden soruşturmalar nedeniyle Tahir Nursaçan’ın aday olamayacağını belirtti. Kayseri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda “Tahir Nursaçan’ın hakkında alınan kovuşturma sonuna kadar görevden uzaklaştırılması yönünde ki karar nedeni ile göreve gelemeyeceği için OSB organ üyeliğine aday olması uygun görülmemiştir” dedi.

Reklam

Bakanlık kararı il müdürlüğü üzerinden Kayseri OSB Müdürlüğü’ne ulaştırıldı. Kayseri OSB Müdürlüğü de kararı Kayseri OSB’ye yeniden başkan olmayı hedefleyen Tahir Nursaçan’a tebliğ etti. Nursaçan ““Yazı içeriğini kabul etmiyorum, itirazı kayıtla tebliği aldım” şerhi düşerek kararı tebliğ aldı.

       Nursaçan, kendisine tebliğ edilen karara rağmen adaylıktan vazgeçmedi. Açıklama yapan Nursaçan “Her vatandaş gibi bana da seçme ve seçilme hakkı Anayasamız tarafından verilmiştir. Bu hakkımı ortadan kaldıran hiçbir mahkeme ya da savcılık kararı yoktur, adaylığım devam ediyor” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

VALİ PEHLİVAN, SANAYİCİLER İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi sanayicileri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

Yayınlandı

Tarih

MTOSB Model Fabrika’da sanayiciler ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Vali Pehlivan’a, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Başkan Vekili Veysel Memiş, Yönetim Kurulu Üyeleri Seyfetullah Işık, Kürşat Haddat, Denetim Kurulu Üyeleri Hasan Yıldırım ve Yılmaz Akyüz, Bölge Müdürü Halil Yılmaz eşlik ettiler.

Toplantıda konuşan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Mersin’e daha çok sanayi alanı kazandırmak için hareket ettiklerini kaydederek, ‘Sanayicilerimiz kabına sığmayan bir yapı içerisinde çalışıyorlar. Yeni yatırım alanları, yeni istihdamlar için şu an 400’ü aşkın müracaat var. Biz de yönetim kurulu olarak yeni sanayi alanları yaratabilmek için çalışıyoruz.  4. Bölgemizin sonuna geldik. Hedefimiz kısa süre içerisinde 4. Bölgemizin tahsislerini tamamlayarak, 5. Ve 6. Bölgelerin resmi çalışmalarına başlamak’ dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Mersin Valisi Pehlivan yaptıkları çalışmalardan dolayı sanayicilere teşekkür etti.  MTOSB Sanayicileri ise dilek ve önerilerini Vali Pehlivan ile paylaştılar.

Okumaya Devam Et

Sanayi

KADIN SANAYİCİLERDEN SÜTCÜ’YÜ ZİYARET

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Kadın Sanayiciler Platformu, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’ye seçimleri yeniden kazandığı için tebrik ziyaretine gitti.

Yayınlandı

Tarih

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Kadın Sanayiciler Platformu, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. Ziyarette Kadın Sanayiciler Platformunun çalışmalarına ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) 16’ncı olağan genel kurulu seçimlerini yeniden kazanan Sütcü’nin ziyaretine Kadın Sanayiciler Platformu üyeleri geldi. Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilen Bekir Sütçü, ev sahibi olarak konuklarının ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sütçü, AOSB’nin ülkesini seven ve bu sevgiyle üreten sanayicileri ile büyüdüğünü, güçlendiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ESKİŞEHİR OSB ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN ŞARJ İSTASYONLARI KURUYOR

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, elektrikli araç şarj istasyonları kurmak için düğmeye bastı. Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, elektrikli araç şarj istasyonları için altyapı çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

Yayınlandı

Tarih

Çevre dostu ve yenilenebilir enerji alanında yaptıklarıyla Türkiye’deki birçok OSB’ye örnek olan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, elektrikli araç şarj istasyonları kurmak için düğmeye bastı. Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, elektrikli araç şarj istasyonları için altyapı çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, şarj ünitelerini yakın tarihte sanayicilerin hizmetine sunacaklarını ifade etti.

Çevre kirliliğinin en önemli sebepleri arasında yer alan fosil yakıtlı araçlardan çevreci, sessiz ve teknolojik olan yüzde 100 elektrikli araçlara dönüşüm büyük önem taşırken, dünya genelinde elektrikli taşıt sayısı ve elektrikli araç kullanımı, teknolojinin de gelişimiyle günden güne artıyor. Elektrikli araç kullanımını teşvik etmek, elektrikli araç kullananlara hizmet vermek üzere çalışmalarına hız veren Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB), bölgeye şarj üniteleri kurmaya hazırlanıyor.  

TOGG İVME YARATACAK

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, elektrikli araç şarj istasyonları kurmak içinsıfır karbon salınımlı ve çevre dostu olan elektrikli araç kullanımını teşvik etmek hem de elektrikli araç kullananlara hizmet vermek üzere çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. Küpeli altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından şarj istasyonlarını sanayicilerin hizmetin sunacaklarını ifade ederek, “Bilindiği üzere elektrikli araçların kullanımı ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Yerli otomobilimiz TOGG’un yaratacağı ivmelenmeyle, şarj istasyonlarının sayısında da bir artış gerekeceği ortada” dedi.

“ÇOK SAYIDA ÜNİTE KURACAĞIZ”

Dünya ortalamalarına baktığımızda her 10 elektrikli araca bir şarj ünitesi ihtiyacını görüldüğünü belirten Küpeli,”2030’da 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşacağımız öngörüldüğünde, en az 100 bin civarında şarj ünitesi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu anlamda güçlü bir şarj ağı altyapısı, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesi için olmazsa olmaz. Türkiye’nin en yeşil OSB’si ünvanına sahip olan Eskişehir OSB olarak, sıfır karbon salınımlı ve çevre dostu olan elektrikli araç kullanımını teşvik etmek hem de elektrikli araç kullananlara hizmet vermek üzere çalışmalara start verdik. Bölgemizde belirlediğimiz noktalara şarj istasyonları kurmak üzere şarj üniteleri temin ettik. Gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra bu istasyonları sanayicimizin ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İlerleyen aylarda OSB alanlarımızın içinde çok sayıda yeni şarj üniteleri kuracağız. Eskişehir OSB olarak ilklerin OSB’si olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.