Bizi Takip Edin
movenpick

Ar-Ge

ATA TEKNOKENT DOĞU ANADOLU’NUN TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLMAYI HEDEFLİYOR

Atatürk Üniversitesine bağlı ATA Teknokent, artan patent sayıları, devam eden projeleri, ihracatı ve genç girişimcileriyle Doğu Anadolu’nun teknoloji ve bilim üssü olmayı amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Atatürk Üniversitesine bağlı ATA Teknokent, artan patent sayıları, devam eden projeleri, ihracatı ve genç girişimcileriyle Doğu Anadolu’nun teknoloji ve bilim üssü olmayı amaçlıyor.

326 TAMANLANAN 102 DEVAM EDEN PROJE

Üniversite bünyesinde 2010 yılında kurulan ATA Teknokent’te 100 civarında firma, başta yazılım olmak üzere sağlık, ortopedi, biyoteknoloji, tarım, hayvancılık, mühendislik ve inşaat gibi birçok alanda çalışma yürütüyor. ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Almanya, Hollanda, İngiltere, İsrail, Azerbaycan, Hollanda, İsveç, İspanya, Kanada, Macaristan, Belçika, Gürcistan, Malta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ihracat yapan firmaların da destek aldığı Teknokent’te, 326 tamamlanan, 102 devam eden proje bulunuyor.

Bünyesindeki firmalarınca yaklaşık 190 milyon lira yurt içi satış gerçekleştirilen Teknokent’te, 8 milyon dolarlık da ihracat yapıldı. Devletin ve üniversitenin teşvikleriyle desteklenen projelerle girişimcilerin sayısının artırılmaya çalışıldığı merkezde, firmalara patentlerin ticarileştirilmesi için de maddi destekler veriliyor.

” ERZURUM, PATENT SAYISINDA DAHA ÜST SIRALARA ÇIKACAK”

Reklam

ATA Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ayhan Çelik, Teknokent çalışmaları içinde patentin önemli yer tuttuğunu söyledi. Kurumda patent ekibinin bulunduğunu, bunların yapılan çalışma ve tezler üzerine gayret gösterdiğini ifade eden Çelik, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın 2016’da göreve gelmesiyle de patent çalışmalarında önemli gelişmelerin yaşandığını belirtti.

Erzurum’un bilimsel çalışmalarla her yıl bir üst seviyeye çıktığını ifade eden Çelik, “2016’ya kadar üniversitenin toplam patent başvuru sayısı 17 idi. Bu tarihten sonra alınan önlemler, tezlerin okunması ve çeşitli teşviklerle yurt içinde 178’e ulaşan patent sayısından 18’i tescillendi. Uluslar arasında ise 109 patent başvurumuzdan 11’i tescil edildi. Paten sayısının artması Erzurum’un il bazında Türkiye’de üst sıralara gelmesine sebep oldu. Patent sayısı olarak 2016’da 24. sırada olan Erzurum, 2019’da 18. sıraya yükseldi. Diğer sonuçlar da açıklandığında Erzurum daha üst sıralara çıkacak.” dedi.

“HER YIL 3 FİRMAMIZA PATENT BAŞVURUSU…”

Çelik, Atatürk Üniversitesinin Türkiye’deki 10 araştırma üniversitesinden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Rektörümüz Çomaklı, 2021’de patent sayılarına teşvik uygulaması başlattı. Geçtiğimiz yıl yurt içi 37 patent başvurusu oldu, bu yıl hedefimiz 60 seviyesine çıkmak. Bu yıl da teşviklerimiz devam edecek. En büyük gayretimiz tescil olan patentlerin ticarileşmesidir. Bu patentlerden hangilerini ticarileştirebiliriz diye yoğun çalışmalar yapıyoruz. Amacımız, buradaki firmaların patent başvurularını artırmak. TÜBİTAK 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı’mız var. TÜBİTAK bunu Türkiye’de 5 üniversiteye verdi. İki yıl süreyle başarılı olunca bu durum beş yıl daha uzatıldı. Amacımız, şirketlerimizin patent başvurularını artırmak. Her yıl 3 firmamıza patent başvuruları yaptıkları takdirde maddi destek veriyoruz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ DE İŞ SAHİBİ OLUYOR”

Reklam

Teknokent’in Doğu Anadolu’da olmasının bu bölge için çok büyük avantaj olduğunu vurgulayan Çelik, “Teknokentler hem bölgenin hem de ülkenin kalkınması için önemli yer tutar. Buna Silikon Vadisi’ni örnek verebiliriz. Bizim burada amacımız Ar-Ge yapan firmaların ATA Teknokent’e gelmesini sağlamak. Son bir yıldır Ar-Ge yapmayan firmaları buradan çıkarıyoruz ama Ar-Ge yapan firmaları da buraya çekmeye çalışıyoruz. Bölge Teknokent’i olmak için girişimlerde bulunduk. Oltu’da bir kuluçka merkezi kurup bize bağlamak istiyoruz. Bunun çalışmaları başladı.” diye konuştu.

YAZILIM ALANINDA 60 FİRMA

Çelik, öğrencilerin girişimci olabilmesi için firmalarla işbirliğinde olduklarını, bunun için de ATA Teknokent’i büyütmeye devam ettiklerini söyledi. Kentte birçok konuda çalışma yapan firmalar bulunduğunu aktaran Çelik, “Sadece yazılım alanında 60 firmamız var. Yazılım artık hayatın her yerinde var. Ne iş yaparsanız yapın mutlaka yazılım yapılması gerekiyor. Burada firmalara yazılımla ilgili öğrenci tedariği yapıyoruz. Böylece istihdam sağlamaya çalıştığımız öğrencilerimiz de daha sonra iş sahibi oluyor.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ar-Ge

PETLAS AR-GE’NİN ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Türkiye’de lastik sektöründe birçok ilki teknoloji transferi olmadan, kendi potansiyeliyle üretmeyi başaran Petlas, Türkiye AR-GE 250 Araştırması’nda ‘AR-GE Proje İlk 100’ kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.

Yayınlandı

Tarih

Bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirilen Türkiye AR-GE 250 Araştırması’nda sonuçlar belli oldu. 2010’da kurduğu AR-GE laboratuvarıyla alanında önemli çalışmalara imza atan ve geçen yıl 366 AR-GE projesi üreten Petlas, listenin ‘AR-GE Proje İlk 100’ kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.

Petlas, listede en çok AR-GE projesi gerçekleştiren ilk lastik şirketi olurken, yıllık AR-GE harcamaları sıralamasında ise 37 milyon 781 bin TL’lik AR-GE harcamasıyla 59’uncu sırada kendine yer buldu.

2013 yılından bu yana Türkiye’deki AR-GE harcamalarının ölçümlendiği araştırmaya göre, ilk 500 firmanın AR-GE harcaması yaklaşık 17 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılında AR-GE projesi sayısına göre sektör lideri olan Petlas, salgının gölgesinde geçen 2020’de Türkiye ekonomisi düşüş grafiği yaşarken, üretim ve AR-GE’de büyüme performansı ortaya koydu.

– ‘Petlas olarak vizyonumuz, lastik sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olmak’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, Petlas’ın; büyümesini sadece satış kabiliyetleri ile değil, belirlenen hedefler doğrultusunda teknolojik yapabilirliğini ve AR-GE laboratuvarının analiz yeteneklerini sürekli geliştirmesi, lastik test laboratuvarlarındaki iyileştirmelerini düzenli olarak artırması, uluslararası standartlardaki test pistinin ve nitelikli insan gücünün varlığını başarı ile harmanlanması sonucu geliştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

Reklam

“Her geçen gün büyüyen Petlas, son dönemde geldiği noktayı büyük bir titizlikle yürüttüğü AR-GE faaliyetlerine borçlu. Petlas’ın ham maddeden ürünlerin piyasaya sunulma noktasında geldiği son hale kadar yürüttüğü tasarım, test ve doğrulama süreçleri AR-GE faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Deneysel geliştirme faaliyetleri ile yürütülen AR-GE çalışmaları, yeni ürünlerin üretilmesi, mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, yeni süreçlerin, sistemlerin ve hizmetlerin kurulması ve geliştirilmesi, araştırma ve pratik deneyimlerden elde edilen bilgilerle yapılıyor.

Petlas olarak vizyonumuz, lastik sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı markası olarak dünya pazarlarında nitelikli ürünlerimizle yerimizi almak. 2005 yılından bu yana yapılan 700 milyon dolar düzeyinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlar da bu vizyonumuz doğrultusunda gerçekleşti. Bu yatırımları, teknolojik imkanlar ve nitelikli insan gücü ile birleştirerek öngördüğümüz hedefler doğrultusunda büyümeye, gelişmeye ve artı değer üretmeye devam ediyoruz.’

Okumaya Devam Et

Ar-Ge

UZAY İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Uzay için geri sayım başladı. Uzay yolculuğu ve bilim misyonuna başvuracaklar için bugün ile birlikte 3 gün süre kaldı.

Yayınlandı

Tarih

Uzay yolculuğu ve bilim misyonuna başvuracaklar için bugün ile birlikte 3 gün süre kaldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giderek ilk Türk uzay yolcusu ve bilim insanı olacak adaylar başvurularını 30 Haziran saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr üzerinden yapabilecek. Seçilecek aday, Türkiye’nin insanlı ilk uzay göreviyle bilim misyonunu yerine getirerek deney yaparak tarihe geçecek.

Cumhuriyetin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

TÜRKİYE’NİN İNSANLI İLK UZAY GÖREVİ

İlan edilen şartları taşıyanlar arasından seçilecek adaylar, Türkiye’nin insanlı ilk uzay göreviyle bilim misyonunu yerine getirerek ISS şartlarında deney yapacak. Proje kapsamında iki uzay yolcusu adayı belirlenecek. Adaylardan biri, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmek üzere ISS’ye gönderilecek.

Okumaya Devam Et

Ar-Ge

MEXT SİLİKON VADİSİ’NDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

MESS Teknoloji Merkezi MEXT ekibi, dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play tarafından düzenlenen Silicon Valley Start-up etkinliğinde, özel davetle yerini aldı. MEXT, küresel teknoloji devlerinin buluşma yeri olan Silikon Vadisi’nde, ülkemizden ve bölgemizden tek teknoloji merkezi olarak, Plug and Play, Microsoft ve Google ile bir araya geldi.

Yayınlandı

Tarih

PayPal ve DropBox gibi 35 Unicorn’u sektöre kazandıran ve dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu olan Plug and Play, bir start-up etkinliği olan Silicon Valley Expo’yu 14-16 Haziran 2022 tarihlerinde düzenledi. San Francisco’da bulunan Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte 250’den fazla start-up sunum yaptı. Türkiye’yi MEXT’in temsil ettiği organizasyonda, Plug and Play CEO’su ve kurucusu Saeed Amidi, MEXT ekibini özel olarak ağırladı.

Plug and Play, yılda 60’tan fazla hızlandırma programı düzenliyor. Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip Dropbox, PayPal, Hippo, Honey, Rappi, N26 gibi şirketlerin unicorn olmasını sağlayan Plug and Play, toplam 7 milyar dolarlık yatırım fonuna sahip. Platformun küresel girişim havuzunda 40 binin üzerinde girişim bulunuyor. 

Plug and Play İstanbul Ofisi, MESS ile Türk sanayisinin hizmetinde

Başta üyeleri olmak üzere tüm paydaşlarına fayda sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren MESS, Türk ekonomisinin rekabet gücüne katkı sunma hedefiyle küresel iş ağını her geçen gün genişletiyor. Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play, Türkiye’de MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te girişimcilere rehberlik etmeye devam ediyor. 

“İşimiz dönüşüm, rotamız gelecek” söylemini rehber edinerek, geleceğin teknolojilerini ve ülkenin faydasına olan tüm yenilikleri öğrenmeye, desteklemeye devam edeceklerini ifade eden MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “MESS olarak, tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmekle kalmıyor, onları ülkemiz ve sanayimiz ile buluşturmak için canla başla çalışıyoruz. Yerli girişimcilerimize yeni pazar ve yatırım bulma imkanı sağlamak, yabancı girişimleri üyelerimizle tanıştırmak, en önemli hedeflerimizden biri. Bu hedefle, dünya devi Plug and Play ile başlattığımız iş birliği sayesinde, 20 ülkede 400’den fazla kurumsal ortağı olan Plug and Play’in tüm ekosistemi, İstanbul ofisimizde Türk sanayisine hizmet ediyor. Üyelerimiz, Plug and Play’in gelişmiş girişim ağına ücretsiz olarak erişebiliyor, dünyanın her yerinden start-up’lar ile buluşabiliyor. Türkiye’de kurucu partneri olduğumuz Plug and Play İstanbul Ofisi tarafından bugüne kadar düzenlenen buluşmalara binlerce kişi katıldı. Üyelerimizin öncelikli inovasyon ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yüzlerce girişim MEXT tarafından değerlendirildi; seçilenler üyelerimiz ile bir araya getirildi, projeler geliştirildi. Bu konudaki çalışmalarımız, büyüyerek devam edecek. ” diyor.

Reklam

MEXT ekibi, ziyaretleri sırasında, Plug and Play CEO ve kurucusu Saeed Amidi ev sahipliğinde küresel teknoloji ekosisteminin devleri ve öncüleriyle bir araya geldi. Microsoft’un Silikon Vadisi’nde yeni açtığı Teknoloji Merkezi’ni ve kampüsünü de ziyaret eden MEXT ekibi,  ülkemizden bu tesisi ziyaret eden ilk ekip oldu. Silikon Vadisi’ndeki ziyaretler esnasında Google ile yapay zekanın sanayideki uygulama alanlarına yönelik proje ve iş birliği fırsatları için ilk adımlar atıldı. Ayrıca, Breakthrough Energy ve Iconiq gibi önemli girişim sermayesi fonları tepe yönetim ekipleri ile, ülkemize yönelik yatırım fırsatları ve sanayimizin ikiz dönüşümüne hizmet edecek iş birlikleri değerlendirildi.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.