Bizi Takip Edin
movenpick

Teşvik

BAKAN VARANK BİLİŞİM VADİSİ’NDE BİNEK OTONOM ARAÇ YARIŞMASINI İZLEDİ

Bakan Varank, TEKNOFEST Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’na katılan araçları inceledi. Varank, “Bugün Türkiye, insansız hava araçlarında dünyanın konuştuğu bir ülke konumuna geldiyse bunun sebebi aslında insansız hava araçlarının içerisinde kullandığımız otonom teknolojilerdir” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında bu yıl 5. düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda, sürücüsüz araçlar mücadele etmeye başladı. Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen yarışmada gençlerin geliştirdiği araçları inceleyen Bakan Varank, stantları gezerek, üniversite öğrencileriyle çalışmalarına ilişkin sohbet etti.

Daha sonra yarışın startını veren Varank, mücadele eden takımlara başarılar diledi.

Varank, gazetecilere, Türkiye’de teknolojiye öncülük eden en büyük teknoparkın Bilişim Vadisi olduğunu söyledi. Bilişim Vadisi’ni ayda 2-3 kez ziyaret ettiğini aktaran Varank, bugün de çok hayırlı ve güzel bir etkinlik için buraya geldiğini kaydetti. Varank, bu sene yarışmanın daha zor olduğunu, şehir ortamını andıran bir pist hazırlandığını ve bu pistte başarılı olmanın yarışmacılar açısından daha fazla emek gerektirdiğini belirterek,  “Az önce İTÜ’nün takımını izledik. İTÜ başarılı bir şekilde parkuru tamamladı. Biz de bundan memnun olduk” dedi.

120 TAKIM BAŞVURDU

Her sene bu yarışmalara katılan öğrenci sayısı, yarışmacı sayısı, takım sayısının arttığını, bu sene 120 takımın otonom araçlar için başvurduğunu aktaran Varank, “Aynı zamanda 70 takım da bizim onlara sağladığımız aracın yazılımlarını geliştirmek için başvurdu.” diye konuştu.

Şu an alanda 30’a yakın takım bulunduğunu dile getiren Varank, takımların kendi geliştirdikleri algoritmalarla kendi geliştirdikleri tasarımlarla otonom bir şekilde araçlarını yarıştırdığını anlattı.

Reklam

DÜNYANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK TEKNOLOJİLER

Bakan Varank, otonom teknolojilerin, adeta dünyanın geleceğini belirleyecek teknolojiler olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Bugün Türkiye, insansız hava araçlarında dünyanın konuştuğu bir ülke konumuna geldiyse bunun sebebi aslında insansız hava araçlarının içerisinde kullandığımız otonom teknolojilerdir. Bizim araçlarımız, dünyadaki en başarılı otonom yazılımlara, bilgisayarlara sahip. Bu manada da onların nasıl başarılı olduğunu görüyoruz. Şu anda otomotiv endüstrisi başta olmak üzere otonom teknolojiler, tüm sanayiyi dönüştürme kabiliyetine sahip. Buradaki gençlerimiz de böyle önemli bir işte kendilerini yetiştirip, burada yarışarak aslında geleceğin en başarılı mühendisleri, teknisyenleri otonom tasarımcıları olacaklarını ispat etmiş oluyorlar. Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmış olmaktan çok memnunuz.

TEKNOFEST Türkiye’de bilim ve teknoloji ateşini tutuşturan bir etkinlik. Türkiye’nin her tarafında teknoloji yarışmaları düzenleniyor. Finali Samsun’da gerçekleştireceğiz. TEKNOFEST Karadeniz Samsun’da bütün vatandaşlarımızı misafir etmek istiyoruz. 30 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde Samsun’da bu yarışmaların finalleri tamamlanacak. Öğrencilerimizin ödüllerini vereceğiz. Aynı zamanda Türkiye’nin en kabiliyetli şirketleri orada, ürünlerini teknolojilerini sergileyecekler. Havacılık şovlarıyla vatandaşlarımız eğlenirken, bilimi ve teknolojiyi öğreteceğimiz etkinlikler gerçekleştireceğiz.”

“DÜNYADA ENDÜSTRİ, TEKNOLOJİ ÇOK HIZLI DEĞİŞİYOR, DÖNÜŞÜYOR”

Bakan Varank, bu yarışmaların gençlere deneyim kazandırdığını vurgulayarak, geçen sene burada yarışan öğrencilerin önemli bir kısmının iş teklifi aldığını ve farklı şirketlerde işe başladığını anlattı.

Öğrencilere, hem maddi hem teknik destekler verdiklerini vurgulayan Varank, “Kendi aracını tasarlayamayan öğrencilerimize, biz bir araç verip onların yazılımlarını düzeltmelerini istiyoruz. Bu manada da hem teknik hem maddi olarak öğrencilerimiz ihtiyaçlarının tamamını karşılıyoruz. Asıl önemli; olan elde ettikleri tecrübe, buradaki deneyim. Bir kere öğrenciler burada takım çalışmasını öğreniyorlar, birlikte iş yapmayı öğreniyorlar” ifadelerini kullandı.

Reklam

“GELECEĞİN TRENDLERİNE ODAKLANDIK”

Varank, bu yarışmaları belirlerken geleceğin trendlerine odaklandıklarını belirterek, “İşte Türkiye’nin otomobili Bilişim Vadisi’nde. Şu anda bütün çalışmaları sürüyor, fabrikanın inşaatı devam ediyor. Biz Togg’a başladığımızda, ‘Acaba elektrikli araçlar için erken mi?’ diye insanlar sorguluyordu. Bugün geldiğimiz noktada, bütün şirketler ‘Eyvah biz elektrikli araçta geç kaldık.’ diyor. Dünyada endüstri, teknoloji çok hızlı değişiyor, dönüşüyor. İşte bu tip etkinliklerle biz gençleri, geleceğin bilim insanlarını bu trendlere hazırlamış oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Varank’a, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de eşlik etti. Gençlerin otonom sürüş algoritmalarını geliştirmeyi hedefleyen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması, 29 Temmuz’da sona erecek.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

RO-RO TAŞIMACILIĞINDA TEŞVİK KAPIDA!

Ro-Ro taşımacılığında teşvik geliyor. Ro-Ro taşımacılığında teşvikin detayları nedir? Ro-Ro taşımacılığında teşvik hangi şirketleri kapsayacak? Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre Ro-Ro taşımacılığında teşvik hangi hatlar üzerinde geçerli olacak?

Yayınlandı

Tarih

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, açıkladığı, Ro-Ro seferlerinin desteklenmesine ilişkin çalışma, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile hayata geçiriliyor.

Her 10 deniz mili için römork-tanker başına 2 dolar Düzenli Sefer Desteği verilecek. Destek, yeni hatlar için geçerli olacak.

TÜRK BAYRAKLI GEMİLERİN DONATIMINA TAŞIDIĞI YÜK BİRİMİ…

Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile denizyolu taşımacılığının kombine taşımacılıktaki payının artırılması ve karayoluyla taşınan yüklerin denizyoluna aktarılmasını amaçlıyor. Buna göre geminin sefer yaptığı her 10 deniz mili için Türk bayraklı gemilerin donatımına taşıdığı yük birimi (römork, yarı römork, tanker) başına 2 dolar karşılığı ödeme yapılacak. Mesafenin 20 milin altında olması halinde yük birimi başına 20 dolar ödenecek.

RO-RO TEŞVİĞİ İÇİN ŞARTLAR NELER?

Reklam

Yönetmelik hükümlerinden yararlanmak isteyen tüzel kişi gemi sahibi ve işleticilerin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş olması ve ana sözleşmede deniz taşımacılığı faaliyetinin belirtilmiş olması gerekiyor. Ayrıca gemi üzerinde sefere engel olacak sabıka kaydı ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası örgütler tarafından alınmış yaptırım kararının olmaması şartı da aranacak.

DESTEK BAKANLIK DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

Mevcut hatlara ve bu hatların devamı niteliğinde kurulan hatlara Düzenle Sefer Desteği verilmeyecek. Ancak mevcut hatlar için aylık sefer sayısını yüzde 50 artırılması halinde, destekten yararlanılabilecek. Yeni hatlarda ayda asgari dört sefer zorunluluğu bulunurken, destek belgesi her bir gemi için iki yıl süre için düzenlenecek. Doğal afet dahil, herhangi bir mücbir sebep olmaksızın sefere başlanmaması veya programa uyulmaması halinde, desteğe ilişkin belge iptal edilecek. Destek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı döner sermaye işletmesi bütçesinden karşılanacak.

“TEŞVİK OLUMLU AMA ETKİSİ SINIRLI OLUR”

Sektör yetkilileri, verilen teşvikin bu rakamın yüzde 8’ine denk geldiğini ifade ediyor. Dolayısıyla gemiye binen araç sayısına göre değişmekle birlikte mevcut teşvikin firmalara katkısı ortada. Desteğin hat açma planı olan şirketler için fayda sağlayacağı vurgulanıyor. Karasu-Köstence hattında gemiye göre değişmekle birlikte sadece yakıt masrafı sefer başına 40 bin doları aşıyor. Maksimum 100 araç alan bir gemide sağlanan destek 4 bin Euro’yu buluyor. Teşvikin İtalya-Trieste gibi uzun mesafe Ro-Ro taşımalarında katkısının olmayacağı belirtilirken, kısa mesafeli olmasına rağmen Rusya hattında navlun çok yüksek olduğu için teşvikin etkisinin pek fazla etkisi olmayacağı düşünülüyor. Bazı sektör temsilcileri de römorkaj hizmetlerine yönelik verilecek bir desteğin firmaları hat açma konusunda daha fazla teşvik edeceğini belirtiyor. Çünkü bu hizmetler firmalar için önemli bir gider kalemini oluşturuyor.

Reklam

AĞIRLIKLI OLARAK KARADENİZ’DEKİ TAŞIMACILIĞI KAPSAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, önceki açıklamalarında Ro Ro taşımacılığına yönelik destek hazırlığında olduklarını belirtirken şu ifadeleri kullanmıştı: “Ro-Ro ile ilgili araç başına teşvik vermenin hazırlıklarını yapıyoruz karayoluna talebi azaltmak için. Baya şekillendi, parasal teşvik vereceğiz. Son aşamaya getirdik. Özellikle daha aktif olmak için Karadeniz tarafında bunu kullanacağız”

Okumaya Devam Et

Teşvik

52,2 MİLYAR LİRALIK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ VERİLDİ!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, haziranda 1335 yatırım teşvik belgesi verdi.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, haziran ayında 1335 yatırım teşvik belgesi düzenledi.

Bakanlığın, Haziran 2022 dönemine ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu ayda 1335 yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin yatırım tutarı 52 milyar 258 milyon 788 bin 197 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 37 bin 519 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Öte yandan, sabit yatırım tutarı 311 milyon 178 bin 976 lira olan ve 643 kişiye istihdam sağlaması öngörülen 34 yatırım teşvik belgesi iptal edildi.

Bu dönemde 261 yatırım teşvik belgesine tamamlama vizesi verilirken, bu projelerin sabit yatırım tutarı 3 milyar 186 milyon 712 bin 337 lira, istihdam edilenlerin sayısı 11 bin 337 oldu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Teşvik

TÜM TEŞVİK VE DESTEK VERİLERİ TEK SİSTEMDE TOPLANIYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, tüm teşvik ve destek verilerini anlık olarak merkezi bir sistemde toplanacağını açıkladı.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’de şu anda 9 bakanlık tarafından verilen 441 teşvik ve destek programının yürürlükte bulunduğunu belirterek, “Bakanlığımızın geliştirdiği yazılım ile teşvik ve destek bilgilerini gerçek ve tüzel kişiler bazında detaylandırarak anlık olarak merkezi bir sistemde topluyoruz. Şu ana kadar 6 bakanlık ile entegre olduk ve 23 kurum 239 alt program için 480 milyon teşvik kaydını Teşvik ve Destek Bilgi Sistemi’ne (TDBS) aldık” dedi.

Nebati, Bakanlıkça geliştirilen TDBS ile ilgili bilgi verdi. Tüm teşvik ve destek bilgilerini tek sistemde toplama çalışmaları yürüttüklerine dikkati çeken Nebati, “Türkiye’de şu anda yürürlükte 9 bakanlık tarafından verilen 441 teşvik ve destek programı bulunmaktadır. Geliştirdiğimiz yazılım ile teşvik ve destek bilgilerini gerçek ve tüzel kişiler bazında detaylandırarak anlık olarak merkezi bir sistemde topluyoruz.” diye konuştu.

9 BAKANLIĞA BAĞLI 41 KURUM İLE VERİ AKTARIMI

Son yıllarda verinin toplanması, merkezileştirilmesi, analiz edilmesi ve anlamlı hale getirilerek bunun hayatın her alanında kullanılmasının giderek önemli hale gelmeye başladığını belirten Nebati, şunları kaydetti: “Özellikle kamu yönetimi açısından bu verilerin politika belirleyicilerin ihtiyaç duyacağı nitelikli verilere dönüşmesini sağlayan altyapıları oluşturuyoruz. Şu ana kadar 6 bakanlık ile entegre olduk ve bunlara bağlı 23 kurum 239 alt program için 480 milyon teşvik kaydını Teşvik Destek Bilgi Sistemi’ne aldık. TDBS’de 9 bakanlığa bağlı 41 kurum ile veri aktarım çalışmalarına devam ediyoruz. “

İKİNCİ FAZDA ÖN BAŞVURULAR ALINABİLECEK

Reklam

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Cebrail Taşkın da TDBS ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Taşkın, teşvik ve destekten faydalanmak isteyen kişi ve kuruluşların, yürürlükteki teşvik ve destek programlarını tek merkezden listeleyebileceklerini, başvuru detaylarını öğrenebileceklerini ve daha önce yararlandıkları destek programlarına ilişkin bilgileri görüntüleyebileceklerini bildirdi.

Taşkın, teşvik ve destek veren kamu kurum ve kuruluşlarının, planladıkları teşvik ve destekleri bu sisteme girebileceklerini, listeleyebileceklerini, programa ilişkin detay bilgilerin tek noktadan kamuya duyurabileceklerini de ifade etti.

TEK NOKTA TEŞVİK VE DESTEK PORTALI

Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm program başvurularını tek merkezden, bütüncül olarak kontrol edebileceklerini anlatan Taşkın, programlara ait bilgileri ve bunların detaylarını anlık olarak izleyebilecekleri yazılım oluşturduklarını vurguladı. Taşkın, projenin ilerleyen aşamalarında, kişi ve kuruluşların ilgilendikleri destek programına e-devlet üzerinden ön başvuru yapmalarına olanak sağlayacaklarını da dile getirerek, bu sayede tüm vatandaşların “Tek Nokta Teşvik ve Destek Portalı” üzerinden ön başvurularını yapabileceklerini söyledi.

Reklam
Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.