Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

BÜYÜKDEDE ÜLKEMİZDEKİ SANAYİ ALANLARININ KÜÇÜKLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKTİ!

Türkiye’de sanayi alanlarının payı gelişmiş ülkelerin hala çok gerisinde. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Keşke biz kamunun elindeki arazileri şu anda sanayiciye bedelsiz dağıtabilmiş olsaydık” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Ülkemizde sanayicinin yatırım hevesi giderek artıyor, ancak büyüklük olarak yetersiz kalan sanayi bölgelerinde genişleme çalışmaları henüz yetersiz kalıyor. Türkiye’de sanayi alanlarının payı gelişmiş ülkelerin hala çok gerisinde.

SANAYİCİNİN YATIRIM HEDEFİ ALANLARA SIĞMIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TBMM Komisyonu’nda, “Türkiye gayri safi milli hasılası 8 bin 500 dolar olan fakir bir ülke.  “Tarım tarım’ diye bağırıyoruz, çağırıyoruz da sonunda bize getirdiği para 50 milyar dolar; sanayinin getirdiği para şu anda 300 milyar dolar” sözleriyle kimi çevrelerce tepki  çekse de tam da bu noktaya, sanayicinin alan yetersizliğine işaret etti.

Sanayicinin yatırım hevesi, yeni sanayi alanlarının yaratılmasını ve organize sanayi bölgelerinde genişleme çalışmalarını gündeme getirdi. Türkiye’deki sanayi alanları ve geliştirilmiş alanlar, sanayicilerin talebini karşılayamıyor. Türkiye geliştirilmiş sanayi alanları açısından gelişmiş Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Sanayiciler OSB’lerde 2 yıla kadar uzayan yer tahsisi süreçlerinin sadeleştirilip, sürenin kısaltılmasını istiyor. Yeni alanlar eklenmesi konusunda zaman zaman taleplerini gündeme taşıyor.

Otomotivden tekstile, makineden ambalaja pek çok sektörde artan yatırım iştahı organize sanayi bölgelerinde genişleme çalışmalarına hız verdi. Ancak, sanayi alanlarının payına bakıldığında Türkiye hala gelişmiş ülkelere göre oldukça geride kalıyor. Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Türkiye’den Almanya 15 kat, İtalya’da 7 kat, Fransa’da 5 kat daha fazla sanayi alanına sahip.

Reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Sanayi Genel Müdürlüğü ‘Türkiye’de Sanayi Sektörü ve Sanayi Alanları Kullanımı’na ilişkin bir rapor yayınladı. Buna göre, Türkiye’de sanayi alanları 278 bin 229 hektar alanı kaplarken, bu rakam ülke alanının sadece yüzde 0,36 gibi küçük bir kısmını denk geliyor. Türkiye’de sanayi alanlarının büyüklüğüne bakıldığında bu alanların yüzde 39,3’ünü OSB’lerin oluşturduğu görülüyor. OSB’lere ayrılan alan ise 109 bin 340 hektar. Bunun dışında sanayi alanlarının yüzde 7’sinin küçük sanayi sitesi, yüzde 5,6’sının endüstri bölgesi, yüzde 0,9’unun serbest bölge alanı geriye kalan yüzde 47,2’sinin ise diğer sanayi alanlarından oluştuğu dikkat çekiyor.

ATLA DEVE BİR ŞEY DEĞİL İŞTE

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede; Endüstri Bölgeleri Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerinde yaptığı açıklamada tam da bu konuya değindi.  Büyükdede, 780 bin kilometrekare alan olduğunu, buna karşın topu topu 110 bin hektar organize sanayi bölgesi bulunduğunu belirterek “Atla deve bir şey değil işte” dedi.

ENDÜSTRİSİ ZAYIF GRUPTA YER ALIYORUZ

Türkiye’nin şu anda endüstrisi zayıf olan ülke grubunda yer aldığını belirten Büyükdede, “280 bin hektar sanayi, tümü; gayet komik” ifadelerini kullandı. Büyükdede Türkiye sanayisine dair şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, gayri safi milli hasılası 8 bin 500 dolar olan bir ülke, fakir ülke veya orta büyüklükte bir ülke. Türkiye 280 bin hektar sanayi alanıyla, 8 bin 500 dolar gayri safi milli hasıla üretiyor.”

Reklam

 “YA BÖYLE DEVAM EDECEĞİZ YA ÇEMBERİ KIRACAĞIZ”

Türkiye’nin yüzde 30’u yani, 230 bin kilometrekaresinin tarım alanı olduğunu kaydeden Büyükdede,”Bu yüzde 30’un bize getirdiği gayri safi milli hasıla 50 milyar dolar, tümü. ‘Tarım tarım’ diye bağırıyoruz, çağırıyoruz da sonunda bize getirdiği para 50 milyar dolar; sanayinin getirdiği para şu anda 300 milyar dolar” diye konuştu. Büyükdede, milletvekili, sanayici, bürokratların artık karar vermesi gerektiğini belirterek “Ya böyle vasatlıkla devam edeceğiz kardeşim, birbirimizi yiyeceğiz ya da bu çemberi kıracağız” dedi.

Büyükdede, şu anda Tarım Bakanlığı’nda “bloke olmuş durumda” olduklarını belirterek “Bu da bizim bakanlığımız değil mi? 80-100 milyon metrekare ilave edeceğimiz alanları, üretiminde ‘Burada mera var, burada ot var, burada kök var; bilmem ne yapar’ blok… Neticede biz bu şeyle alan büyütmek imkânına sahip değiliz, felsefemizi değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

“KEŞKE KAMUNUN ELİNDEKİ ARAZİLERİ SANAYİCİYE BEDELSİZ DAĞITABİLMİŞ OLSAYDIK”

“Keşke biz kamunun elindeki arazileri şu anda sanayiciye bedelsiz dağıtabilmiş olsaydık” diyen Büyükdede, Bulgaristan Filibe’de, Plovdiv’de 20 Euro metrekaresi, altyapısı bitmiş, dağıtım yapıldığını söyledi. Büyükdede, İtalya’nın 650 bin hektarda 31 bin dolar, Fransa’nın 922 bin hektarda 39 bin dolar, Almanya’nın 1.5 milyon hektarda 46 bin dolar gayri safi milli hasılası olduğunu belirterek “Eğri belli, bu eğriyi düzeltmek lazım. Türkiye 8 bin 500 dolarlık fakirlik sınırı içerisinde gidip gelecek, kendisini kurtarması mümkün değil” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

VALİ PEHLİVAN, SANAYİCİLER İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi sanayicileri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

Yayınlandı

Tarih

MTOSB Model Fabrika’da sanayiciler ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Vali Pehlivan’a, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Başkan Vekili Veysel Memiş, Yönetim Kurulu Üyeleri Seyfetullah Işık, Kürşat Haddat, Denetim Kurulu Üyeleri Hasan Yıldırım ve Yılmaz Akyüz, Bölge Müdürü Halil Yılmaz eşlik ettiler.

Toplantıda konuşan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Mersin’e daha çok sanayi alanı kazandırmak için hareket ettiklerini kaydederek, ‘Sanayicilerimiz kabına sığmayan bir yapı içerisinde çalışıyorlar. Yeni yatırım alanları, yeni istihdamlar için şu an 400’ü aşkın müracaat var. Biz de yönetim kurulu olarak yeni sanayi alanları yaratabilmek için çalışıyoruz.  4. Bölgemizin sonuna geldik. Hedefimiz kısa süre içerisinde 4. Bölgemizin tahsislerini tamamlayarak, 5. Ve 6. Bölgelerin resmi çalışmalarına başlamak’ dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Mersin Valisi Pehlivan yaptıkları çalışmalardan dolayı sanayicilere teşekkür etti.  MTOSB Sanayicileri ise dilek ve önerilerini Vali Pehlivan ile paylaştılar.

Okumaya Devam Et

Sanayi

KADIN SANAYİCİLERDEN SÜTCÜ’YÜ ZİYARET

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Kadın Sanayiciler Platformu, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’ye seçimleri yeniden kazandığı için tebrik ziyaretine gitti.

Yayınlandı

Tarih

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Kadın Sanayiciler Platformu, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. Ziyarette Kadın Sanayiciler Platformunun çalışmalarına ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) 16’ncı olağan genel kurulu seçimlerini yeniden kazanan Sütcü’nin ziyaretine Kadın Sanayiciler Platformu üyeleri geldi. Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilen Bekir Sütçü, ev sahibi olarak konuklarının ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sütçü, AOSB’nin ülkesini seven ve bu sevgiyle üreten sanayicileri ile büyüdüğünü, güçlendiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ESKİŞEHİR OSB ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN ŞARJ İSTASYONLARI KURUYOR

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, elektrikli araç şarj istasyonları kurmak için düğmeye bastı. Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, elektrikli araç şarj istasyonları için altyapı çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

Yayınlandı

Tarih

Çevre dostu ve yenilenebilir enerji alanında yaptıklarıyla Türkiye’deki birçok OSB’ye örnek olan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, elektrikli araç şarj istasyonları kurmak için düğmeye bastı. Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, elektrikli araç şarj istasyonları için altyapı çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, şarj ünitelerini yakın tarihte sanayicilerin hizmetine sunacaklarını ifade etti.

Çevre kirliliğinin en önemli sebepleri arasında yer alan fosil yakıtlı araçlardan çevreci, sessiz ve teknolojik olan yüzde 100 elektrikli araçlara dönüşüm büyük önem taşırken, dünya genelinde elektrikli taşıt sayısı ve elektrikli araç kullanımı, teknolojinin de gelişimiyle günden güne artıyor. Elektrikli araç kullanımını teşvik etmek, elektrikli araç kullananlara hizmet vermek üzere çalışmalarına hız veren Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB), bölgeye şarj üniteleri kurmaya hazırlanıyor.  

TOGG İVME YARATACAK

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, elektrikli araç şarj istasyonları kurmak içinsıfır karbon salınımlı ve çevre dostu olan elektrikli araç kullanımını teşvik etmek hem de elektrikli araç kullananlara hizmet vermek üzere çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. Küpeli altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından şarj istasyonlarını sanayicilerin hizmetin sunacaklarını ifade ederek, “Bilindiği üzere elektrikli araçların kullanımı ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Yerli otomobilimiz TOGG’un yaratacağı ivmelenmeyle, şarj istasyonlarının sayısında da bir artış gerekeceği ortada” dedi.

“ÇOK SAYIDA ÜNİTE KURACAĞIZ”

Dünya ortalamalarına baktığımızda her 10 elektrikli araca bir şarj ünitesi ihtiyacını görüldüğünü belirten Küpeli,”2030’da 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşacağımız öngörüldüğünde, en az 100 bin civarında şarj ünitesi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu anlamda güçlü bir şarj ağı altyapısı, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesi için olmazsa olmaz. Türkiye’nin en yeşil OSB’si ünvanına sahip olan Eskişehir OSB olarak, sıfır karbon salınımlı ve çevre dostu olan elektrikli araç kullanımını teşvik etmek hem de elektrikli araç kullananlara hizmet vermek üzere çalışmalara start verdik. Bölgemizde belirlediğimiz noktalara şarj istasyonları kurmak üzere şarj üniteleri temin ettik. Gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra bu istasyonları sanayicimizin ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İlerleyen aylarda OSB alanlarımızın içinde çok sayıda yeni şarj üniteleri kuracağız. Eskişehir OSB olarak ilklerin OSB’si olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.