Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

BÜYÜKDEDE: ‘‘KALKINMA HAMLESİNDE EN BÜYÜK PAY SANAYİ YATIRIMCILARINA AİT”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun 20’nci Genel Kurul Toplantısı’na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Büyükdede, ‘‘Ülkemizin kalkınma hamlesinde en önemli paya sanayi yatırımcılarına aittir. Sundukları istihdam imkanları özelliğiyle de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanacak’’ dedi.

Yayınlandı

Tarih

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun 20’nci Genel Kurul Toplantısı’na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Büyükdede, ‘‘Ülkemizin kalkınma hamlesinde en önemli paya sanayi yatırımcılarına aittir. Sundukları istihdam imkanları özelliğiyle de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanacak’’ dedi.

EKONOMİNİN ELİNDEN SANAYİCİLER TUTACAK

Ülkemizin ekonomik anlamda yüksek gelir grubundaki ülkeler arasında olma hedefinde olduklarını söyleyen Hasan Büyükdede, ‘‘Bu konuda başarıya ulaşabilmek, sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma, güçlü, kararlı, dengeli ve planlı bir sanayi politikalarıyla gerçekleşecektir. Ülkemizin kalkınma hamlesinde çok önemli bir paya sahip olan sanayi yatırımlarının planlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, çevresel dengelerin korunarak verimliliğin ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesinde önemli bir rol üstlenen organize sanayi bölgeleri, aynı zamanda sunduğu istihdam imkanları özelliğiyle de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır’’ diye konuştu.

İMALAT YATIRIMCILARINA EŞSİZ FIRSAT

Bakanlığın OSB’lere yönelik genel politikasında Organize Sanayi Bölgelerinin marka oluşturacak cazibe merkezleri haline gelmesi ve OSB’lerin tam kapasiteyle faaliyete geçebilmeleri için sürdürülebilir tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Büyükdede, ‘‘Ülkemiz, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney arasında doğal bir köprü işlevi görerek önemli pazarlara giden etkili ve uygun maliyetli bir çıkış merkezi durumundadır. Tüm sektörlerde üretim yapmaya elverişli güçlü altyapıları ve tahsis edilebilir uygun yatırım alanlarının varlığı organize sanayi bölgeleri imalat yatırımcılarına eşsiz bir yatırım ortamı sağlamaktadır’’ ifadelerine yer verdi.

Reklam

‘‘OSB’Sİ OLMAYAN İL KALMADI’’

Ülkemizde sanayinin gelişmesine büyük katkı sağlayan, geri kalmış bölgelerin kalkınmalarını teşvik ederek sanayi yatırımlarını bu bölgelere çekmeyi hedeflediklerini söyleyen Büyükdede şu ifadeleri kullandı: ‘‘OSB uygulamalarımıza Bakanlığımızca düşük faizli, uzun vadeli krediler verilmekte ve sanayiciler için altyapısı tamamlanmış sanayi parselleri hazırlanmaktayız.  Ülkemizde sanayinin planlı gelişmesi amacıyla başlanılan OSB uygulamaları, Günümüz koşullarına uygun güncel mevzuatı ile sanayicimize enerji, çevre ulaşım gibi ihtiyaç duyulan konularda yatırım ortamı sunan OSB modeli artık dünya ülkeleri tarafından da örnek alınan kurumsal bir yapıya sahiptir. Bakanlığımızca bugüne kadar 341 Organize Sanayi Bölgesine sicil verilerek tüzel kişilik kazandırılmıştır. Bugün itibariyle ülkemizde OSB’si olmayan ilimiz kalmamıştır.’’

17.5 MİLYAR TL KREDİ KULLANILDI

2021 yılı sonuna kadar Bakanlık tarafından altyapı ve atıksu arıtma tesisleri gibi 213 OSB projesi tamamlanarak sanayicilerin hizmetine sunulduğunu ifade eden Büyükdede ‘‘ Tamamlanan bu projeler için Bakanlığımızca 2022 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 17.5 Milyar TL tutarında kredi kullandırılmıştır. 2022 yılı Yatırım Programında ise 34 Yeni OSB projesi ile birlikte devam eden 129 adet OSB projesi bulunmaktadır. Bu projeler için bugüne kadar 2022 yılı fiyatları ile yaklaşık 2.7 Milyar TL harcama yapılmıştır. Bakanlığımızca OSB uygulamalarına yönelik istikrarlı devlet desteğinin sağlanmasına devam edilecektir’’ dedi.

3 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM HEDEFi

Reklam

Faal Organize Sanayi Bölgelerinde doluluk oranı yaklaşık %83 seviyesinde olduğunu bu OSB’lerde üzerinde tesis bulunan 56 bini aşkın parselde yaklaşık 2 Milyon 280 bin kişiye iş imkânı sağlandığını söyleyen Büyükdede, ‘‘OSB’lerdeki boş parsellerin tahsisleri yapılarak inşaatlarının tamamlanmasıyla birlikte bu sayının 3 Milyon kişiye ulaşması hedeflenmektedir. OSB, uygulamalarına yönelik istikrarlı devlet desteğinin sağlanması, başlı başına bir teşvik modelidir. OSB uygulamaları ile gerekli alt yapı hizmetleri, sosyal tesisler, teknopark alanları ile donatılıp belirli sistemler dâhilinde planlanarak oluşturulan parseller sanayicilere tahsis edilmektedir’’ şeklinde konuştu.

300 MİLYON DOLARLIK YEŞİL OSB YATIRIMI

Yatırım ve işletme için gerekli altyapının sağlandığı OSB’ler ile firmalar arasında güçlü bir ağ yapısının oluşması ve böylece firmaların yenilik potansiyelinin artırılması amaçlandığını belirten Büyükdede, ‘‘OSB’ler; tedarik zincirinde yer alan tarafları birbirine yakınlaştırarak verimlilik artışını sağlamakta ve sanayicilerin ekonomik bir şekilde üretime geçmelerini kolaylaştırmaktadır. OSB’lerimizin Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandıracak yeşil altyapı yatırımlarını desteklemek için Dünya Bankası Türkiye OSB Projesi başlatılmış olup, söz konusu proje kapsamında; ülkemizde seçilen Organize Sanayi Bölgelerinin verimliliğini ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmak amaçlarıyla OSB uygulamalarımızın finansmanı için Dünya Bankasından Projenin toplam bütçesi 300 Milyon Dolar ve proje süresi  5 yıl olarak belirlenen kredi desteği sağlanmıştır’’ ifadelerine yer verdi.

SANAYİCİ GENÇLERE MESLEK SEÇİMİNDE DESTEK

Sanayi Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 18 Kasım 2021 tarihinde imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandığını ifade eden Büyükdede, ‘‘İmzalanan bu Protokol kapsamında; 81 ilimizde halihazırda faaliyette olan 251 adet OSB ve 4 adet Sanayi Sitesinde resmi açılışı gerçekleştirilen bu Merkezlerimizde şu an 60 binden fazla gencimiz faydalanmakta olup, Merkezlerin genel amacı; çırak yaşlarında olan gençlerin mesleki eğitimlerini yaparak işe yerleştirmek, çıraklık sistemine girecek gençlerin uygun meslek seçimlerinde yardımcı olmak istiyoruz’’ diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

TİCARET ODASI BAŞKANI’NDAN TORBALI’YA OSB ÇAĞRISI

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçeye yeni OSB kurulması için çağrı yaptı

Yayınlandı

Tarih

İzmir Torbalı’da bulunan 2 OSB’de seçim sürecinin tamamlanması sonrası bir değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, ilçeye yeni OSB kurulması gerektiğini söyledi. Adres olarak da Pancar ve Torbalı OSB’nin genişleme sahalarını gösterdi.

Torbalı’da yapılan yeni dönem organize bölge seçimler ile ilgili değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçeye 4. OSB’nin kurulması gerektiğini söyledi. İlçenin 1000 sanayi kuruluşuna ev sahipliği yaptığını ve oda üyesi sanayicilerin en büyük talebinin büyümek için yer tahsisi olduğunu ifade eden TTO Başkanı “OSB’lerimizin genişleme sahalarında; tarım alanlarının dışında, orman vasfını yitirmiş alanlarda OSB’lerimizin yeni etaplarının kurulması gerekiyor” dedi.

Temmuz ayı içerisinde seçimi tamamlanan Pancar OSB’de Mahmut Ünlüsoy güven tazelerken, Torbalı OSB’de ise Sabri Ünlütürk yeni başkan seçildi. Bölgedeki her iki OSB’de seçimlerin sağlıklı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Olgun, “OSB’lerimizde seçilen arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Buralardaki fabrikalarda faaliyet başlayınca, katılımcıların seçilmesi yönünde ilkesel bir tavrımız oluştu. Her iki OSB’mizde de bu durum gerçekleşmiş oldu” dedi.

OSB’LERDE GENİŞLEME ŞART OLDU

665.000 m² ve 40 fabrikalı Torbalı OSB yüzde 50 oranında, 90 fabrikalı ve 1.300.000 m² alana sahip, Pancar OSB’de ise yüzde 100 oranında doluluğa ulaşıldığını ifade eden Olgun, 626.000 metrekarelik Mobilya OSB’nin 665.000 metrekarelik Torbalı OSB ile birleşmesiyle Mobilya OSB’nin hayata geçmiş olacağını ifade etti. OSB’lerde yeni etaplara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Olgun “Bugün Torbalı’da 250 fabrikalı yeni bir OSB kurulsa bir günde katılımcı toplarız. İzmir’in sanayi bölgeleri oluşturma yönünde çalışma yapması gerekiyor. Bu konuda bizim iki önerimiz var. Birincisi Pancar OSB’nin genişleme alanında orman vasfı bulunmayan, tarım dışı 800 dönümlük alanımız mevcut. Fakat bu alanda Tahtalı Barajı’nın koruma sahası ve Behçet Uz Hastanesi’nin şerhleri olduğu için ilerleme kaydedemiyoruz. Ayrıca Torbalı OSB’de 560 dönümlük orman vasfını yitirmiş yeni alanımız genişleme sahası için oldukça uygun” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

İTOB OSB BAŞKANI: “İZMİRDE MARKA BİR OSB OLUŞTURDUK”

İzmir’in Menderes ilçesi üzerinde kurulu bulunan İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Acar’dan çarpıcı açıklamalar

Yayınlandı

Tarih

İzmir’in Menderes ilçesi üzerinde kurulu bulunan İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Acar, Türkiye’nin içinde bulunduğu darboğazdan ancak sanayicilerin gayretleri ile çıkabileceğini vurgulayarak, İzmir’de marka bir OSB oluşturduklarını ifade etti.

İTOB OSB’NİN SUNDUĞ AYRICALIKLAR

İTOB Organize Sanayi Bölgesi, katılımcılarına ortak altyapı hizmeti sunarak daha kolay, verimli ve ucuz üretim yapma olanağı sağlarken bölge içerisinde sistemli ve düzenli yapılaşmaya teşvik etmektedir. Bölge sanayicisinin her türlü alt yapı hizmetini sürekli olarak yürüterek sanayici sorularına çözüm üretmek, hizmet kalitesini teknolojik gelişmeler paralelinde devam ettirmek, çevre koruma bilinci ile doğal kaynakların sunduğu enerjiyi maksimum verimde kullanmak, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelere katkı sağlamak bölgenin başlıca ilke ve amaçlarındandır.

Elektrik, doğalgaz, su dağıtımı, atık su arıtma, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni ve GSM ruhsatı verilmesinin yanında çevrenin korunması, altyapı hizmetlerinin kaliteli ve kesintisiz sürdürülmesi için bakım onarım ve iyileştirilmesi, ağaçlandırma ve güvenlik İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Okumaya Devam Et

Sanayi

SANAYİCİLER KÜRESEL PAZARDA İSTİHBARAT DESTEĞİYLE YOL ALACAK!

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu. Merkezin açılışında konuşan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, verdiği destekten dolayı ajansa teşekkür etti.

Yayınlandı

Tarih

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu. Merkezin açılışında konuşan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, verdiği destekten dolayı ajansa teşekkür etti. Merkezin sanayici için büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

Dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda doğru zamanda doğru hamleler yapmak ticari gereklilik oldu.  Potansiyeli yüksek ülkelere yönelmek, doğru hedeflerin tespiti ve pazara girmeden önce yerli ve yabancı firmalar hakkında bilgi edinmek ayrıca önem kazandı.

Müşterilerle ilgili yapılan analiz ve araştırmaların önemi, ihracat adımlarını güçlendiren unsurların başında yer aldı. Günümüz pazarında rekabet önemli bir yere taşınırken, başarıyı yakalamak için küresel pazarı tanımak ihracatçının vazgeçilmez önceliği oldu. Bu gereklilik doğrultusunda Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu.

DESTEK ANKARA KALKINMA AJANSI’NDAN

Başkent OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nde firmalara iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönlendirme, doğru hedef pazar tespiti yapabilme ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmalar yapılabilmesi gibi hizmetler sağlayacak.  Merkez, bölge katılımcılarının ticari faaliyetlerinde söz konusu hamleleri yapabilmeleri adına yol gösterici olacak. Bu sayede bölge firmalarının büyümesi, Ankara’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin arttırılması hedefleniyor.

Dış Ticaret İstihbarat Merkezinin açılışına Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri,  Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin yanı sıra katılımcılar iştirak etti. 

Reklam

FİRMALAR REKABET KOŞULLARINI ANALİZ EDEBİLECEK

Açılışta konuşma yapan Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Türk, “Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sağladığı bilgiler ışığında ihracatçılarımız, rakip firmalar ve müşterilerini daha iyi tanıyacak, faal oldukları pazarlara dair daha fazla bilgi sahibi olabilecek. Dış ticaret istihbarat  kanalları, firmalarımızın çeşitli bilgi bankalarını kullanarak,  ürünleri için en uygun pazarları tespit etmelerini ve rekabet koşullarını analiz etmelerini sağlayacak. Aynı zamanda pazardaki rakip firmalar ve müşteriler hakkında bilgi toplayabilmelerine de yardımcı olacak. İstihbarat merkezi, sanayicinin dış dünyaya açılan penceresi olacak. Desteklerinden dolayı Ankara Kalkınma Ajansına, Sanayi Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü’ne katılım sağlayan tüm sanayicilerimize ve bu proje için çalışan personelimize yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik’t e açılışa katılan sanayicilere ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sanayicinin ihracat hedeflerine ulaşması konusunda büyük destek sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.