Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

BÜYÜKSİMİTCİ GAZETECİLER CEMİYETİNİ ZİYARETİNDE EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ!

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kösedağ’ı ziyaret etti. Büyüksimitci, enflasyonun şu an Türkiye’de öncelikli konu olduğunu, bunun çözülmesi için hükümet tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını, ihracatta ise önlenemez yükselişimizin sürdüğünü söyledi.

Yayınlandı

Tarih

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ’ı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyüksimitci, enflasyonun şu an Türkiye’de öncelikli konu olduğunu, bunun çözülmesi için hükümet tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

“DÜNYADA İHRACAT ANLAMINDA GİDECEĞİMİZ ÇOK YER VAR”

Şu anda Türkiye’nin ihracatta gayet iyi durumda olduğuna işaret eden Büyüksimitci, Avrupa’da, ABD’de belirli sektörlerde kısmen durgunluk emaresi görüldüğünü, bunu sanayicilerden, ihracat yapanlardan hissettiklerini dile getirdi. Büyüksimitci, Türk sanayicisinin, iş insanının çok hızlı hareket ettiğini belirterek, “Dünyada ihracat anlamında gideceğimiz çok yer var, yeni yeni pazarlar bularak büyük pazarlardaki eksiğimizi doldurmamız lazım. Bu ülkenin hakikaten dövize, yabancı kaynağa ihtiyacı var. Hükümetin de kredi konusunda bir çalışma yaptığını duyuyoruz, inşallah bizleri rahatlatacak diye umuyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İHRACATI İNANILMAZ PATLADI”

Çin’de navlun fiyatlarının yükselmesinin Türkiye’ye etkisinin sorulması üzerine Büyüksimitci, şunları kaydetti: “Dünyada öyle bir durum var ki Kovid bitti diye seviniyorduk. Türkiye’nin ihracatı inanılmaz patladı. 2020 yılında Kovid’in olduğu dönemde, 1,5 ay bütün gümrük kapıları kapalıydı ve 1 dolarlık mal gönderemedik. Yıl sonu itibarıyla 2020 yılında tüm zamanların rekorunu kırdık. 2021 yılında tekrar bir rekor kırdık. 2022 yılında inşallah Kayseri olarak 4 milyar doları geçeceğiz. 2023 yılında bu demektir ki 5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalama şansı olur. Dünyadaki durum bizi etkiliyor. Ülkemiz çok aktif, ben sorunların çözüleceğine inanıyorum. İş insanına ümitsizlik yakışmaz, iş insanı çözüm olmayan yerde çözüm üretmek zorundadır. Biz ‘şu pazar kapandı’ diye karalar bağlama lüksüne sahip değiliz. Bir sürü çalışanımız var, bir sürü yatırımımız var, bu ülkenin bu paraya ihtiyacı var. Dolayısıyla biz koşmak, koşturmak zorundayız. Yeni müşteriler bulacağız, yeni ürünler koyacağız.”

Reklam

“PAZARIMIZIN YÜZDE 50’Sİ AVRUPA”

Türkiye’nin olası bir resesyondan etkilenme ihtimali olduğunu ancak oturulup bunun beklenmemesi gerektiğini söyleyen Büyüksimitci, “Pazarımızın yüzde 50’si Avrupa. Şu anda ABD, özellikle Kayseri için söylüyorum, ikinci büyük pazar konumuna geldi. Irak üçüncü pazarımız, İngiltere’ye çok ciddi ihracat yapıyoruz ama buralardaki durgunluk bizi etkiler. Buraya güvenmeyip biraz daha çalışmamız gerekiyor. ABD’ye ihracatımız ilk defa ithalatımızdan çok oldu. Çin’deki navlun fiyatlarının yükselmesi bize pozitif etki yaratıyor. Bizim çok hızlıca buradan payımızı almamız lazım. Almanya’nın devasa bir firması 3-4 aydır 30-40 sanayicimizle görüştü. Yıllık cirosu 5,5 milyar avro olan firma, satın alma yapmak için burada ekip oluşturuyor, numuneler alıyor. Gayret göstermek gerekiyor” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.