Bizi Takip Edin
movenpick

İhracat

DEİK BAŞKANI OLPAK: HEDEFİMİZ OLAN 250 MİLYAR DOLARI YAKALAYACAĞIZ

DEİK Başkanı Nail Olpak, “İhracatımız, geçen yılı yüzde 33 artışla kapattıktan sonra, ilk üç ayı yüzde 20,6 artışla kapattı. Hedefimiz olan 250 milyar doları yakalayacak ve hatta üzerine çıkabileceğiz.” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “İhracatımız, geçen yılı yüzde 33 artışla kapattıktan sonra, olumsuz jeopolitik gelişmelere rağmen ilk üç ayı yüzde 20,6 artışla kapattı. Bu da gösteriyor ki hedefimiz olan 250 milyar doları yakalayacak ve hatta üzerine çıkabileceğiz.” dedi.

DEİK’in yeni merkezinin açılışı ve Ustalara Saygı Ödül Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende, DEİK yolculuğunun 37 yıl önce bir ofisin küçük bir odasında başladığını dile getiren Olpak, geçen ay itibarıyla taşındıkları 3 bin 520 metrekarelik yeni merkezde 27 çalışma bölümü ve 9 toplantı odası olduğunu belirterek, merkezin özelliklerine ve sağladığı avantajlara ilişkin bilgi verdi.

ÇİN’İN SIFIR KOVİD-19 POLİTİKASI

Olpak konuşmasında, bu yıl Rusya-Ukrayna savaşının, Çin’in sıfır Kovid-19 politikası sebebiyle aldığı önlemlerin, tedarik zincirlerinde devam eden aksaklıkların, başta enerji ve gıdada olmak üzere tüm ülkelerde tarihi yüksek seviyelerde enflasyon şekliyle küresel ekonominin önüne çıktığını vurguladı.

Reklam

KÜRESEL EKONOMİDEKİ DALGALANMA

Küresel ekonomideki söz konusu dalgalanmanın, gıda ve enerji güvenliğiyle lojistik alanlarında sorunlar oluştururken, aynı zamanda fırsatları da beraberinde getirdiğine işaret eden Olpak, şunları kaydetti: “Yılbaşında yüzde 5 olacağı açıklanan küresel büyüme, jeopolitik gelişmelere bağlı olarak, aşağıya doğru revize edilmiş durumda. En büyük ticari ortağımız Avrupa Birliği’nde yılbaşında yüzde 4 olarak açıklanan büyüme tahmini, geçen hafta 2,7’ye revize edildi. IMF, geçen ay güncellediği tahminlerde küresel büyümeyi 4,3’ten 3,6’ya, avro bölgesinin büyümesini ise 3,9’dan 2,8’e indirdi. Bir yandan dünya genelinde büyüme tahminleri aşağı doğru revize edilirken, bir yandan da enflasyonun artması küresel bir stagflasyon tehdidini de beraberinde getirebilir. Ülkemizin ise bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 bandında bir büyüme göstermesini bekliyoruz. İhracatımız, geçen yılı yüzde 33 artışla kapattıktan sonra, olumsuz jeopolitik gelişmelere rağmen ilk üç ayı yüzde 20,6 artışla kapattı. Bu da gösteriyor ki hedefimiz olan 250 milyar doları yakalayacak ve hatta üzerine çıkabileceğiz.”

” TAKIM BİLİNCİYLE HAREKET EDİYORUZ”

Görev tanımı Türk özel sektörünün tüm dış ekonomik ilişkilerini yürütme, iş dünyasının ihracatını artırma ve ticaretini geliştirme çalışmalarına yardımcı olmak olan bir iş platformu olarak, iş dünyasına güven verdiklerini aktaran DEİK Başkanı Olpak, tüm dünyaya yayılmış 148 iş konseyi, karşı kanat kuruluşları, kurucu kuruluşları ve profesyonel kadrolarıyla bir takım bilinci içinde hareket ettiklerini dile getirdi.

Olpak, DEİK olarak, teknoloji ve dijitalleşmenin öneminin farkında olduklarını, bu kapsamda Dijital Teknolojiler İş Konseyi’ni kurduklarını belirtti.

Reklam

5 YENİ ÇALIŞMA GRUBU

Bir diğer başlığın da çalışma grupları olduğunu, bu kapsamda mevcut gruplara ilave olarak 5 yeni çalışma grubu kurduklarını aktaran Olpak, Amerika ile olan ticaret hacmini artırma çalışmalarının da hızla sürdüğünü anlattı.

Nail Olpak, Washington’a bir DEİK temsilcisi atama ve ek lobi çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, Amerikan-Türk Konferansı’nın 39’uncusunu 21-22 Haziran tarihleri arasında Washington’da gerçekleştireceklerini aktardı.

SIFIR KARBONUN ÖNEMİ

AB kapsamında hem Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin hem Yeşil Mutabakat ve 2053 yılında Sıfır Karbon’un önemli başlıkları olduğunu vurgulayan Olpak, şöyle devam etti: “Almanya İş Konseyimiz, yeni bir grup ile stratejik iletişim çalışmalarını sürdürürken, sırada Birleşik Krallık ve Fransa İş Konseylerimizin stratejik iletişim çalışmaları var. Avrasya bölgesinde gündem sıcak. Rusya-Ukrayna krizinin başından beri DEİK olarak biz de adeta bir kriz masası gibi çalışıyoruz. En çok dış ticaret açığı verdiğimiz Asya-Pasifik bölgesindeki ASEAN Çalışma Grubumuzu RCEP gündemi ile birleştirdik. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın Türk firmaları üzerindeki olası etkileri, ülkelere ait öngörüler ve yeni stratejiler çalışmamız bir başka başlığımız. Adeta bir veri merkezi gibi çalışıyoruz. Her yıl yayınladığımız Yurt Dışı Yatırım Endeksi Raporumuz, Sanayide Yeşil Dönüşümün Desteklenmesi ve ülkeler için İş Yapma Rehberleri bazıları. Ve son başlığımız diaspora çalışmalarımız. Küresel siyasette yaşanan gelişmeler, uluslararası arenada güçlü bir diasporaya sahip olmanın önemini bir kez daha gösterdi. Dünya Türk İş Konseyimiz gibi sivil inisiyatifle yürütülen diaspora çalışmalarının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Dünya Türk İş Konseyi olarak ülkelerin kılcal damarlarına daha fazla nüfuz edebilmek için ülke ve şehir temsilciliklerimizin sayısını arttırıyor ve daha emin bir şekilde ‘buradayız’ diyoruz.”

Reklam

Bugün 5 ödül takdimlerinin olacağını ifade eden DEİK Başkanı Olpak, “Güven ve tecrübeleriyle etrafına ışık saçarak yol gösteren Kuzey Yıldızlarımız yani, DEİK’in ustaları var ve yanımızda olduğu sürece dünyanın dört bir yanında gururla ‘buradayız’ demeye devam edeceğiz. İş dünyamızın Kuzey Yıldızı olan DEİK ailemizin neferleri olarak ustalarımızdan aldığımız ilhamla ‘buradayız’ diyor, ülkemizin ticari diplomasisini daha etkin bir şekilde yürütmek için üyelerimiz ve profesyonel kadromuzla sağlam adımlarla ilerliyoruz. Ve sizlerin desteğiyle, tüm gücümüzle çalışmaya ve yeni başarılara ‘buradan’ birlikte imza atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

USTALARA SAYGI ÖDÜLÜ

DEİK’in yeni merkezinin açılışının ardından, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde, DEİK’in küresel yolculuğunda ilk imzaları atan, ticari diplomasinin ustaları ödüllendirildi. DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a DEİK’e katkılarından dolayı Ustalara Saygı Ödülü takdim edilirken, DEİK ailesinin ticari diplomasi alanındaki usta isimleri Rona Yırcalı, Şerif Egeli, Jak Kamhi ve İbrahim Bodur da ödüle layık görüldü.

Törene Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, DEİK Yönetim Kurulu üyeleri ve iş konseyi başkanları katıldı.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat

“ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ZORUNLULUKTU”

Egeli ihracatçılar, “Asgari ücret artışı zorunluluktu. Sabit gelirli insanımızın bu hayat pahalılığına karşı korunması gerekliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’de 10 milyon çalışanı direkt ilgilendiren, diğer çalışanların ücretlerinde baz alınan asgari ücretin 2022 yılı içinde ikinci kez artışla 5 bin 500 TL olmasına Egeli ihracatçılar, “Asgari ücret artışı zorunluluktu. Sabit gelirli insanımızın bu hayat pahalılığına karşı korunması gerekliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de ilan edilen enflasyon ile hissedilen enflasyon rakamları arasında belirgin bir fark olduğu tespitinde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Türkiye’de 10 milyonu aşkın çalışanımız aileleriyle birlikte asgari ücretle geçimini sağlamak durumunda. İhracatçılar olarak Türkiye’nin uluslararası piyasalarda katma değerli ürünlerle öne çıkmasını arzu ediyoruz. Ülkemizin ucuz iş gücüyle anılan ülkeler arasından sıyrılması en büyük beklentilerimizden birisi” diye konuştu.

Türkiye’nin son 1 yıldır uyguladığı ekonomi politikalarının doğru sonuçlar vermediğinin görüldüğüne vurgu yapan Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye, ekonomi politikalarını gözden geçirmeli. 2021 yılı Eylül ayında Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 19 iken, USD/TL kuru 8,65, enflasyon ise; yüzde 19,58 seviyesindeydi. MB’nin politika faizini kademeli olarak yüzde 14’e indirmesi sonrasında enflasyon TÜİK verilerine göre TÜFE’de Mayıs ayı itibariyle yüzde 73,5’e, Yİ-ÜFE’de yüzde 132’ye çıktı. Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak ifade edilen 5 yıllık CDS göstergesi 800 baz puanı aştı. Bu 2008 sonrasındaki en yüksek seviyeyi ifade ediyor. Türkiye, borç stokunu yönetme kabiliyetini kaybetmemek için piyasalara güven vermeli.”

“Ekonomi algı yönetimidir” şeklinde konuşan Eskinazi, “Türkiye 1 yıl içinde seçime gidecek. Mevcut ekonomik sistemde iyileşme istiyorsanız enflasyonu kontrol altına almak gerekiyor. Bunun içinde sıkı bir para politikası uygulamak lazım” diyerek görüşlerini noktaladı.

Okumaya Devam Et

İhracat

ORDU’DAN 76 ÜLKEYE KEDİ KUMU İHRACATI

BENTAŞ firması, faaliyete geçtiği 2009 yılından bu yana bölgedeki bentonit madenini işleyerek kedi kumu üretiyor.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ordu’da çıkarılan bentonitten kedi kumu üreterek 76 ülkeye ihracat yapan BENTAŞ’ı ziyaret etti. Bakan Varank, “Türkiye’de fabrika mı var?” diyerek eleştiri yapanlar olduğunu belirterek, “Tesisin günlük 40 tır yükleme kapasitesi var, şu anda günlük 35 tır kedi kumunu yükleyerek yurt dışına ihraç ediyorlar. Türkiye’de üretim var mı yok mu? Fatsa’ya gelsinler, Fatsa’dan yurt dışına neler satılıyor görsünler” dedi.

70 MİLYON DOLAR İHRACAT GELİRİ

Kentte 2007’de kurulan BENTAŞ firması, faaliyete geçtiği 2009 yılından bu yana bölgedeki bentonit madenini işleyerek kedi kumu üretiyor. Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 350 kişinin çalıştığı firma, bu yıl 200 bin ton üretim ve 70 milyon dolar ihracat geliri hedefliyor.

76 ülkeye ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı veren firma, bu yıl eylülde açmayı planladığı beşinci üretim tesisiyle istihdam rakamını 400’e çıkarmayı amaçlıyor. Firmayı ziyaret eden Bakan Varank, firmanın çok ciddi ihracat yaptığını, büyük bir üretim tesisine sahip olduğunu söyledi.Katma değerli ürünlerle Türkiye’yi kalkındırmanın derdinde olduklarını vurgulayan Varank, şöyle devam etti: “Bentonit gibi bir maden burada işlenerek gerekli Ar-Ge çalışmalarıyla çok ciddi bir ürüne dönüştürülmüş ve şu anda çok ciddi ihracat yapılıyor. Bu seneki ihracatlarını sordum, bugüne kadar yaklaşık 15 milyon dolarlık kedi kumu ihracatı yapılmış ve bunun üç katı kadar daha, sene sonuna kadar hedefleri var. Gerçekten Ordu’muzda, Fatsa’da böyle katma değerli bir işe imza atılmış olması, firmalarımızın bu işe yatırım yapıp katma değer oluşturması, kendi markalarını ortaya çıkarmaları Türkiye’nin her yerinde üretim ekonomisinin geldiği noktayı göstermesi açısından çok değerli ve önemli.”

“KENDİNİZİ BİR ADIM ÖNE ÇIKARMANIN YOLU…”

Reklam

Bakan Varank, böyle katma değerli bir işe imza atılmasının, Türkiye’nin her yerinde üretim ekonomisinin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğuna işaret ederek, “Firmamızın Ar-Ge Merkezi olma talebi var. İnşallah bakanlıkta arkadaşlarımız onu değerlendirecek çünkü bu sektörde kalıcı olmanın yolu, kendinizi bir adım öne çıkarmanın yolu hep Ar-Ge’ye yatırım yapmaktan geçiyor.” diye konuştu.

“FATSA’DAN YURT DIŞINA NELER SATILIYOR GÖRSÜNLER”

“Türkiye’de fabrika mı var?” diyerek eleştiri yapanlar olduğunu belirten Varank, “Tesisin günlük 40 tır yükleme kapasitesi var, şu anda günlük 35 tır kedi kumunu yükleyerek yurt dışına ihraç ediyorlar. Türkiye’de üretim var mı, yok mu? Fatsa’ya gelsinler, Fatsa’dan yurt dışına neler satılıyor görsünler.” dedi.

Varank, bölgede sektörle ilgili farklı firmaların da olduğunu kaydederek, “Bu sektörü inşallah Türkiye’de büyütürüz, yüzde 80-90 ihracata çalışan bir sektörden bahsediyoruz. Ben firmayı gerçekten tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

“PANDEMİYİ ÇOK İYİ DEĞERLENDİRDİK”

Reklam

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ömür de yaptıkları Ar-Ge çalışmalarının karşılığını almanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını dile getirerek, “İhracat rakamlarımız Bakanımızın açıkladığı gibi artıyor. Yatırım planlarımız hiçbir zaman durmadı. Pandemiyi çok iyi değerlendirdik, teknolojik yatırımlar yaptık. Bunun yanı sıra üretim yatırımları ve verimlilik yatırımlarını had safhada yaptık. Elimizden ne geliyorsa ülkemiz için, firmamız için her şeyi yapıyoruz.” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

İhracat

KAVCIOĞLU TİM ZİYARETİ SONRASI KONUŞTU!

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.

BASINA KAPALI OLARAK YAKLAŞIK 4 SAAT

Basına kapalı olarak yaklaşık 4 saat süren toplantı çıkışında açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, “İyi şeyler yapıyoruz. İhracatçılarımızın desteklenmesi noktasında Eximbank, bankalarımız, Ticaret Bakanlığımız her türlü desteği veriyor. Bunların uygulamasında daha fazla neler yapılabilir onları konuştuk. Bence zaten güzel de bir görüşme oldu. Yani sıkıntı yok.” ifadelerini kullandı.

“SIKINTI YOK OLURSA ÇÖZERİZ”

Reklam

Yapılan görüşmede reeskont kredilerinin gündeme gelip gelmediği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Kavcıoğlu, “Tüm konular gündeme geldi. Konuştuk. Sıkıntı yok. Olursa çözeriz.” diye konuştu. Selektif kredi politikasından taviz vermediklerini vurgulayan Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Tüm Türkiye çok rahatlıkla tüm kredilere ulaşıyor, bir sıkıntı yok. Hepsini konuştuk. Hepsi burada. Her şeyi konuştuk. Her şey yolunda gidiyor. Bir problem yok. Olursa da çözeriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.