Bizi Takip Edin
movenpick

Yatırım

DOSAB’DAN İLK VE ÖRNEK SU YATIRIMI

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) yönetimi, Atık Su Arıtma tesisiyle entegre çalışan su geri kazanım tesisinin resmi açılışını yaptı.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) yönetimi, Atık Su Arıtma tesisiyle entegre çalışan su geri kazanım tesisinin resmi açılışını yarın yaptı. Tesis sayesinde bölgede kullanılan suyun yüzde 40’ı buradan sağlanıyor.

Türkiye’nin ilk ve en büyük endüstriyel su geri kazanım tesisi olan DOSAB Su Geri Kazanım Tesisinin resmi açılışı yapıldı. 176 milyon TL yatırımla kurulan tesis arıtılan suyun 4 milyon metreküpünü yeniden üretime kazandırıyor.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Su Geri Kazanım Tesisinin açılışı töreni, 11 Haziran Cumartesi günü Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile kamu kurum ve kuruluşları, Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitesi yöneticileri, akademik odalar, Bursa’daki organize sanayi bölgesi başkan ve müdürleri ile sanayicilerin katılımıyla yapıldı. Aynı zamanda toplantıda DOSAB’ın seçimsiz 13.Olağan Mali Genel Kurulu gerçekleştirildi.

‘KULLANILMIŞ SU ATIK DEĞİL BİR KAYNAK’

Törende bir konuşma yapan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, bu yatırımla birlikte atıksu arıtma tesisinde arıttıkları suyun yüzde 40’ını mevcut su kaynaklarından kullanmak yerine atık sulardan geri kazandıklarını söyledi. 2017 yılından itibaren etaplar halinde su geri kazanımına dönük yatırım yaptıklarını vurgulayan Özsoy, “Bu tesis ile yılda yaklaşık 4 milyon metreküp suyu yeniden üretime sokarak; yeraltı su kaynaklarımızı koruyor, çevreci ve sürdürülebilir üretimle yeşil OSB olarak öne çıkıyor ve firmalarımızın uluslararası arenada tercih sebebi olmasını sağlıyoruz. Kullanılmış suların ‘atık’ değil, bir ‘kaynak’ olduğu bilinciyle su geri kazanım kapasitemizi daha da artırmak için proje ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Sloganımız ‘Suyumuzun kadrini kıymetini biliyoruz.’ Çünkü su varsa hayat var, su varsa üretim var” dedi.

Reklam

‘YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRMALIYIZ’

DOSAB Başkanı Başkanı Ersan Özsoy konuşmasında şunları söyledi: ‘’Ülkemiz Paris İklim Anlaşmasını onayladı ve Avrupa Birliği ile Yeşil Mutabakat Sürecine dahil oldu. Bu şu demek, iş dünyamız yeşil dönüşüm adımlarını hızlandırmak zorunda… Bizler DOSAB olarak bu noktada farkımızı Su Geri Kazanım Tesisi yatırımımızla ortaya kolduk. Su geri kazanım tesisimiz, arıttığımız sudan yaklaşık 4 milyon metreküp suyu bir yıl içinde yeniden üretime kazandırıyor. Bu yatırımımız ülke genelinde gerek Çevre ve Sanayi Bakanlıklarımızca, gerekse OSB’ler, yerel yönetimler ve akademik odalar ile çevre kuruluşları tarafından büyük ilgi ve takdir gördü. Tesisimiz sürekli olarak ziyaret ediliyor, örnek alınıyor ve örnek gösteriliyor. Su Geri Kazanım Tesisimiz son olarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘ÇEVRE İLE DOST OL İYİ UYGULAMA ÖDÜLLERİ YARIŞMASI – Sanayi Kuruluşları Kategorisinde EN İYİ UYGULAMA ÖDÜLÜ aldı. Yarışma, Bursa ili sınırları içerisinde; sürdürülebilir çevre standartlarını yakalayan, bu amaçlara yönelik önlemler alan, çevre ile ilgili iyi uygulama örnekleri bulunan tesisleri teşvik etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendi ve Dünya Çevre Günü nedeniyle 8 Haziran 2022 tarihinde ödülümüzü aldık.

DOSAB’IN ÇEVRE YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

Bizler, su geri kazanım kapasitemizi daha da arttırmak, arıtma tesisimizde maliyetleri geri çekip daha yüksek verimlilik düzeyine erişmek için proje ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu çerçevede; Su Geri Kazanım Tesisimizde kapasite artışı ve atık suda renk giderimi için daha az maliyetli optimal bir çözüm yaratmak adına yürüttüğümüz iki çalışma için Dünya Bankası Finansmanlı OSB Kredilendirme Projesine başvuruda bulunduk. Bugüne kadar tüm yatırımlarını kendi yarattığı finansman ile yapan DOSAB için bakanlık önderliğindeki bu kredilendirme bir ilk olma özelliği taşıyor. Su geri kazanımı kapasitemizin arttırılması ve atık suda renk giderimi projelerimizin yatırım maliyeti 4 milyon Euro civarındadır. Ayrıca Çamur Yakma Tesisimize tekstil atığı entegrasyonunu sağlayıp, tesiste kullanılan doğalgaz miktarını azaltmak, buhardan da elektrik enerjisi elde etmek için 1 milyon dolara yakın bir yatırıma da başladık.’

‘FIRSATLARI KAYBETMEMELİYİZ’

Reklam

Çevrenin ve dijitalleşmenin gümümüzün öne çıkan kavramları olduğuna değinen DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, DOSAB tarafından kurulacak bir haberleşme altyapısı için çalıştıklarını; buna göre telefon, internet, metro ethernet, güvenlik duvarı, endüstriyel bulut, veri merkezi hizmetleri gibi hizmetleri toplu ve yedekli olarak firmalara daha iyi hizmet olarak daha ekonomik koşullarda sunacaklarını belirtti. Özsoy, haberleşme şebekesi ve veri merkezi için 6 milyon dolar civarında bir yatırım öngörüldüğünü vurguladı. DOSAB’ın elektrik, su, doğalgaz, ulaşım gibi temel alt yapılarını çözmüş, bunlarla ilgili sanayisine iyi işletmecilik hizmeti sunan, bu hizmeti sürekli, kaliteli ve uygun maliyetle yapan bir konumda olduğunu söyleyen Özsoy, konuşmasında genel ekonomik konulara da değindi.  Özsoy, ‘’Pandemi sonrası oluşan global ekonomik konjonktürün ülkemiz için sunduğu fırsatları, kendi iç sorunlarımızı çözemediğimiz için kaybetmemeliyiz. Bu konuda başta siyaset, merkezi ve yerel yönetimlerimize, sanayimize düşen ödevlerimize iyi çalışmalı ve gereğini yapmalıyız’’ şeklinde konuştu.

BÜYÜKDEDE: DOSAB GİBİ BÖLGELER ARTMALI

DOSAB Su Geri Kazanım Tesisi Açılış Töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, sanayi alanlarının yüzölçümünü Türkiye yüzölçümünün yüzde 1’ine ulaştırmak için çabaladıklarını söyledi. Büyükdede, ‘’DOSAB gibi iklim ve çevre şartlarına uyumlu, nitelikli sanayi bölgelerinin sayısını arttırmalı, milli geliri iki katına yükseltmeliyiz. Hem bu amaçlar hem de Yeşil OSB kavramının gerekliliklerini yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu yatırımı ve sanayi için oluşturdukları elverişli yapı sebebiyle DOSAB’ı tebrik ediyorum’’ dedi.

ALİNUR AKTAŞ’TAN TEBRİK VE MÜJDE

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da küresel ısınmaya bağlı yaşanan iklim değişiklikleri ile hava, su ve toprak kirliliği gibi çevre problemlerinin günümüzde dünyanın önemli gündem maddesi olduğunu söyledi. Aktaş, “Sanayi ile büyüyen, sanayi ile gelişen ama yeşil özelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen, aksine bu özelliğini daha da belirginleştiren Bursa olma hayaliyle, DOSAB yönetimine ve sanayicilerine böylesi önemli ve örnek yatırımları için gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu. Aktaş ayrıca, DOSAB’ın Yıldız Sokak üzerinden otoban bağlantısı ile ilgili kamulaştırmanın bittiğini açıkladı. Aktaş, ‘’Belediyemiz, karayolları ve DOSAB işbirliği ile geliştirilen projede yer teslimini 10 gün önce yaptık. Kamulaştırmada DOSAB da ciddi maddi katkı koydu. En kısa sürede karayolları yola başlayacak ve bittiğinde DOSAB’da ciddi bir trafik rahatlaması görülecek’’ dedi.

Reklam

Yağmur nedeniyle DOSAB Konferans Salonuna alınan açılış töreni, temsili kurdela kesimi ve günün anısına plaket takdimi ile sona erdi. Tören sonrası DOSAB 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Fahrettin Gülener’in Divan Başkanlığında ve Cem Ünal’ın Divan Üyeliğinde yapılan genel kurulda 2021 yılı hesap ve çalışmaları kabul edildi, 2022 çalışma programı ve bütçesi karara bağlandı.  

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım

ELEKTRİKLİ ARAÇ  ŞARJ İŞLETMECİSİ İLK AKARYAKIT ŞİRKETİ

TotalEnergies ve M Oil markalarını bünyesinde bulunduran Güzel Enerji, Türkiye’de EPDK’dan elektrikli araç şarj işletmecisi lisansı alan ilk akaryakıt şirketi oldu.

Yayınlandı

Tarih

TotalEnergies ve M Oil markalarını bünyesinde bulunduran Güzel Enerji, Türkiye’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) elektrikli araç şarj işletmecisi lisansı alan ilk akaryakıt şirketi oldu.

TotalEnergies’den yapılan açıklamaya göre, sektör yenilenebilir kaynaklar ve düşük karbon odaklı döngüsel ekonomi modelleri üzerine kurulu yeni bir sistem inşa ederken, Türkiye’de EPDK’den elektrikli araç şarj işletmecisi lisansı alan ilk akaryakıt şirketi Güzel Enerji oldu.

Elektrikli geleceğe yatırım yapan şirket, bu alanda “Otojet” markasıyla hizmet verecek. OtoJet üniteleri, yine bir Güzel Enerji markası olan TotalEnergies istasyonlarında yer alacak. Ulusal bir şarj hizmet sağlayıcısına dönüşme hedefiyle yola çıkan OtoJet, 6 ayda 50 şarj ünitesiyle kurarak Güzel Enerji çatısı altında Türkiye’deki sürdürülebilirlik dönüşümüne katkı yapacak.

Okumaya Devam Et

Yatırım

DAİKİN 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPACAK

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Japon iklimlendirme şirketi Daikin’in Türkiye’ye yeni yatırım planları olduğunu belirtti.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin yabancı yatırımcı için avantajlarına dikkati çeken Önder, şu an 2021 ihracat gelirlerinin 261 milyon avro olduğunu fakat Hendek’teki yeni yatırımlarının kendilerine ekstra 100 milyon avro daha ihracat geliri getireceğini dile getirdi.

Önder, ihracatlarının 2025’e kadar 500 milyon avroya ulaşmasını beklediklerini kaydederek, “Daikin olarak, 2025 yılına kadar 80 milyon avro veya 100 milyon dolar civarı daha ek yatırımımız olacak. Bunu henüz açıklamamıştık ama 100 milyon dolar daha 2025 yılına kadar yatırımımız var. Çünkü Türkiye, bütün Türki Cumhuriyetler, Ukrayna, Belarus, Rusya, Ermenistan, Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ve bu bölgeler için müthiş bir lojistik üs olarak hizmet veriyor. Çoğuyla vergi anlaşmamız var. O yüzden ana depolardan biri Türkiye. Doğal olarak yabancı yatırımın gelmesinin en büyük nedenlerinden biri ülkemizin bulunduğu konumun stratejik avantajı. Tabii bunda devletin verdiği vergi kolaylıkları ve çalışanlara yönelik destekler de etkili oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen ay Sakarya Hendek Fabrikası’nda yatırım tutarı 15 milyon avro olan VRV üretim tesisinin açıldığını hatırlatan Önder, “Pandemi şartları çok zorluyordu, bizim yatırımlar için de önemliydi. Çünkü biz 5 yıllık planlarla çalışıyoruz. Günübirlik hiçbir uluslararası firma yatırım yapmıyor zaten. 5 yıllık planlar dahilindeki hemen her yatırımımızı 2020’ye kadar yapmıştık. 100 milyon avronun üzerinde yatırım yaptık, bulunduğumuz fabrikaya. Şimdi en son yatırımımızın açılışını geçen ay yaptık. Orada da 15 milyon avro bir yatırımla Türkiye’de ilk defa merkezi sistem değişken debili klima üretimine geçtik. Bu stratejik bir yatırım çünkü teknolojik ürünler üretmeye başlarsanız yan sanayinizi de geliştiriyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Önder, 98 yıldır faaliyette olan Daikin’in ısıtma ve soğutmaya konsantre olmuş bir şirket olduğunu kaydederek, “Kurulduğundan beri inovasyon ve yeni ürünler üzerine çalışıyor. Geçen sene cirosunu 24 milyar dolara çıkardı. Yaklaşık 160 ülkede faaliyet gösteriyor, bunlardan biri de biziz. Türkiye, şu an Daikiniçinde yıldız ülkelerden biri. En hızlı büyüyen, en fazla ciro yapan ve karlılığı normalin üzerinde olan bir firma Daikin Türkiye. Geçen sene ciromuz iki kat arttı. Yani 2 milyar 800 milyondan 5 buçuk milyara TL’ye çıktı. Pandemi şartlarında cironun iki katına çıkması çok büyük bir rekor oldu.” şeklinde konuştu.

– “Müthiş bir lojistik avantajımız var”

Reklam

Hasan Önder, AR-GE merkezi kurduklarını, dünyanın en küçük kombisini Türk mühendislerin ürettiğini ve ödül aldıklarını belirtti.

Japonya tarihinde de ilk olan bir kombiyi ürettiklerni ve ihracatına başladıklarını analtan Önder, şunları kaydetti:

“Pandemi birçok şeyi öğretti şirketlere. Dünyanın üretim merkezi Çin’di fakat bu lojistik kesintilerinin olması, tedarik zincirinin kısıntıya uğramasından dolayı artık farklı yerlerde lojistik üsler kurulmak zorunda. Türkiye o yüzden merkez olarak çok avantajlı. Günübirlik politikalar, kur sorunları çok geçici şeyler ama orta ve uzun vadede Türkiye’ye yatırımların artacağına inanıyorum. Çünkü müthiş bir lojistik avantajımız var. Pandeminin etkisi bize fayda verecek. Globalde enflasyonist bir ortam var. Ukrayna-Rusya savaşının getirdiği gerginlikler, ham maddelerdeki fiyat artışı var. Tabii bu sıkıntılı dönem 1,5-2 yıl sürebilir ama sonunda toparlanacaktır.”

– “Çalışan sayısında 2 bin 500’e ulaşacağız”

Daikin Türkiye CEO’su Önder, ihracatta çok güçlü olduklarını ve bir nevi Avrupa’nın da üssü olmayı başardıklarını vurguladı.

Reklam

Çünkü 1,5 milyonun üzerinde klima kapasitelerinin bulunduğuna dikkati çeken Önder, “Bunun yüzde 90’ı Avrupa’ya gidiyor. İhracatımıza 100 milyonlarda başladık, (2018’den itibaren) 140 milyon, 180 milyon derken 260 milyon avroyla kapattık. Seneyi 320 milyon avroyla kapatıyoruz. Bunun en büyük etkeni Türkiye’deki teknolojik ürünlerin artık dünya kalitesinde olması. İhracat o yüzden ivmeli devam ediyor. Sadece kur avantajını gündeme getirmemek lazım. Yani şu an bizim ürünlerimiz çok kaliteli diye biliniyor hem Avrupa’da hem dünyada.” ifadelerini kullandı.

Yeni yatırımla birlikte istihdamın da artacağına değinen Önder, şu an merkezde 400, fabrikada 1.400 çalışanları bulunduğunu ancak 2025’e kadar bu sayıyı 2 bin 500’lere ulaştırmayı düşündüklerini kaydetti.

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi Önder, şunları söyledi:

“Yani 700 çalışma arkadaşımız daha bizimle olacak. Hat kapasitelerimizi artırıyoruz. Örneğin 1,5 milyon olan kapasitemizi 2,5 milyon adete çıkarıyoruz. Bunlar aslında bir iki fabrika kurma gibi bir yatırım. Bunlar ciddi derecede eleman artışına sebep oluyor, tabii bizi de sevindiriyor. Çünkü istihdama ne kadar katkı verebilirsek o kadar iyi. Hedeflerimizden biri yüzde 50 kadın çalışana ulaşmak, şu an yüzde 35. Kadının gücünün, toplumun gücü olduğuna inanıyoruz. Yatırımlarda genel manada kombi ve klimada kapasite artırımı olacak. VRV’de iç ünite üretimi önümüzdeki dönemde başlayacak. Şu an dış ünite üretimiyle başladık.”

– “Türkiye’ye güveniyoruz”

Reklam

Çevreci adımlara çok önem verdiklerini belirten Hasan Önder, 2050’ye kadar karbon ayak izi bırakmamak için yeni ürünlerini hem dijitalleştirdiklerini hem de tüketim seviyelerini minimuma indirdiklerini kaydetti.

Önder, karbon ayak izi bırakmamayı en büyük hedef olarak gördüklerini söyledi.

Üretimde çevreye verilen zararı hemen herkesin sıfırladığını anlatan Önder, şöyle devam etti:

“Biz de bütün enerjiyi güneşten alıyoruz. Ürettiğiniz ürünün de yaşam döngüsü içinde çevreye zarar vermemesi lazım. Bütün yoğunluğu ona vermiş vaziyetteyiz. Şu an çok yeni ürünler geliyor. Gazlar değişiyor, belki R32 gazı da ömrünü dolduracak. Daha çevreci yeni bir gaz üzerine çalışılıyor. Hem tüketimi azaltacak hem boyutlar daha küçülecek, hem de çevreye verilen karbon ayak izi azalacak. Bir ihtimal önümüzdeki dönemde bu kimyasallarda da olan gelişmelerden dolayı cihazların boyutunda çok farklı şeyler gelebilir. Çok hızlı olmaz da iki, üç yıl içinde beklentimiz.”

Önder, Türkiye’deki yatırım ortamına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’ye güvendiklerini dile getirdi. Sürekli karanlık şeylerin konuşulmasının hiç kimseye fayda sağlamadığını kaydeden Önder, “Çünkü rakipleriniz için de karanlık. Bütün dünyada enflasyonist ortam var. Her yerde ham madde sorunu var. Tedarik zinciri Almanya’da, Belçika’da da kopmuş vaziyette. Aynı sorunlar onlarda da var. Türk insanı daha çevik, aksiyona daha odaklı, hızlı çözüm üretebiliyor. Yani bir Avrupalı veya dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırınca bizim bu kriz dönemlerinde daha fazla ön plana çıkmamız lazım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Yatırım

“1 TRİLYON 600 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bunun da yaklaşık yüzde 60’tan fazlasını, yani yüzde 65’lik oranını kara yollarına yatırdık.” dedi.

Karaismailoğlu, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Köprülü Kavşağı Açılış Töreni’nde, yalnızca Adana’da değil 81 ilin tamamında yatırımlar yaptıklarını, eserler inşa ettiklerini söyledi. Millete hizmetin en kalitelisini sunmak için canla başla çalıştıklarını ifade eden Karaismailoğlu, ulaşım ve haberleşme yatırımlarıyla “Büyük ve Güçlü Türkiye”yi inşa etmek için çalıştıklarını vurguladı.

172 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM SAYESİNDE ÜRETİME TAM 1 TRİLYON DOLARLIK KATKI SAĞLADIK

Karaismailoğlu, hedefleri doğrultusunda ülkenin yalnızca çehresini değil, geleceğini de hep birlikte değiştirdiklerini anlatarak, şöyle konuştu: “Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bunun da yaklaşık yüzde 60’tan fazlasını, yani yüzde 65’lik oranını kara yollarına yatırdık. Bunun sonucunda 28 bin 650 kilometrelik bölünmüş yol ağına sahip olduk. Bunun yanında ülkemizi dünyanın en gözde projeleriyle, teknolojileriyle donattık. Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın en gözde projelerini tamamen Türk mühendis ve müteahhitlerle gerçekleştirerek Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunduk. Yatırımlarımız devam edecek. Bugüne kadar ulaştırma altyapısı olarak tam 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu 172 milyar dolarlık yatırım sayesinde üretime tam 1 trilyon dolarlık katkı sağladık. Milli gelire 500 milyar dolarlık yine katkı sağlamış olduk.”

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.