Bizi Takip Edin
movenpick

İhracat

EKONOMİDE BÜYÜMENİN AYAK SESLERİ: 1 MİLYAR KEZ DUYULDU

Türkiye ekonomisindeki büyüme sanayinin hemen her kolunda kendini gösterdi. Günlük net kâr yüz güldürdü.

Yayınlandı

Tarih

Ekonomide yılın ilk çeyreğinde beklenen büyümenin ayak sesleri çok güçlü geldi. Borsadaki şirketlerin kârı yüzde 145 artarak 111.5 milyara çıktı. Sanayici ise adeta gaza bastı.

YENİ EKONOMİ MODELİ

Türkiye, sanayi ve ihracata dayalı yeni ekonomi modeli ile büyümeyi sürdürürken, bu durum hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere de yansıdı. Yılın ilk çeyreğinde elde edilen kâr ve cirolar, yüzde 6-7 civarında olması beklenen büyümenin de sinyalini verdi. Hisse senetleri borsada işlem gören 422 şirketin, 2021’in ilk çeyreğinde 45.5 milyar TL olan net kârı, bu yılın aynı döneminde yüzde 145 artarak 111.5 milyar liraya çıktı.

HER SAAT 51.6 MİLYON TL

Şirketler yılın ilk 3 ayında günde ortalama 1 milyar 239 milyon lira net kâr elde etti. Saat başı ortalama net kâr 51.6 milyon lira olarak gerçekleşti. 422 şirketin toplam cirosu ise yüzde 114 artarak 1 trilyon 13 milyar liraya çıktı. Şirketlerin özkaynakları da yüzde 60 artarak 1.5 trilyona çıktı.

Reklam

EN YÜKSEK ARTIŞ TEKSTİLDE

Yılın ilk 3 ayında net kâr atışında öne çıkan sektör tekstil oldu. Tekstil ve deri sektörünün net kârı, yüzde 516 artarak 181 milyon liradan 1 milyar 117 milyon liraya çıktı. Sektörde zarar eden şirket sayısının da 8’den 2’ye indiği dikkat çekti. Sektörün cirosu yüzde 149 artarak 9.2 milyar liraya ulaştı. Tekstilin ardından kârını en fazla artıran diğer sektör yüzde 431 ile kimya, petrol, plastik oldu.

BANKALAR REKOR KIRDI

Bankacılık sektörü, tarihinin en yüksek kârlılığına ulaştı. Bankacılık sektörünün kârı yüzde 316 artarak 38.4 milyar liraya ulaştı. Borsada en fazla kâr eden şirket olan İş Bankası, net kârını yüzde 355 artırarak 8.5 milyara taşıdı. Garanti Bankası kârını yüzde 206, Akbank yüzde 296, Yapı Kredi yüzde 400, Halkbank yüzde 3.330, Vakıfbank yüzde 300 artırdı. Bankacılık sektörünün kârlılığındaki artışta faiz marjlarında yaşanan genişleme, zorunlu karşılıkların ek maliyetinin azalması, TÜFE’ye endeksli kağıtlardan elde edilen gelirler etkili oldu.

ERDEMİR VE THY BORSAYI SIRTLADI

Reklam

Borsa İstanbul’da son 1 yılda yaşanan yüzde 64’lük yükselişin lokomotifi olan THY ve Erdemir, bilançolarla da öne çıktı. Erdemir net kârını yüzde 115 artırarak 5.6 milyara, THY ise yüzde 400’den fazla artırarak 2.2 milyarın üstüne taşıdı. Borsada piyasa değeri en yüksek şirket haline gelen Erdemir’in hisseleri son 1 yılda yüzde 88 yükseldi. Bu dönemde THY ise yüzde 216 ile BIST-30’da en fazla değer kazanan hisse oldu. Şişecam kârını yüzde 165 artırarak 3.6 milyara, SASA yüzde 2 bin artırarak 2.3 milyara, Petkim yüzde 99 artırarak 1.8 milyara çıkardı.

SANAYİCİLER GAZA BASTI

Türkiye ekonomisindeki büyümenin lokomotifi haline ve GSYH içindeki payını yüzde 22.8’den 26’ya çıkaran sanayi sektörü, bu yılın ilk çeyreğinde frene basmadı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretimi yüzde 10.3 artarken bu durum borsadaki sanayi şirketlerinin bilançolarında da kendini gösterdi. Sanayi sektöründe net kâr, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 132 artarak 33.4 milyara çıkarken, ciro ise yüzde 136 artarak 360 milyar liraya ulaştı.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat

KAVCIOĞLU TİM ZİYARETİ SONRASI KONUŞTU!

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.

BASINA KAPALI OLARAK YAKLAŞIK 4 SAAT

Basına kapalı olarak yaklaşık 4 saat süren toplantı çıkışında açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, “İyi şeyler yapıyoruz. İhracatçılarımızın desteklenmesi noktasında Eximbank, bankalarımız, Ticaret Bakanlığımız her türlü desteği veriyor. Bunların uygulamasında daha fazla neler yapılabilir onları konuştuk. Bence zaten güzel de bir görüşme oldu. Yani sıkıntı yok.” ifadelerini kullandı.

“SIKINTI YOK OLURSA ÇÖZERİZ”

Reklam

Yapılan görüşmede reeskont kredilerinin gündeme gelip gelmediği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Kavcıoğlu, “Tüm konular gündeme geldi. Konuştuk. Sıkıntı yok. Olursa çözeriz.” diye konuştu. Selektif kredi politikasından taviz vermediklerini vurgulayan Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Tüm Türkiye çok rahatlıkla tüm kredilere ulaşıyor, bir sıkıntı yok. Hepsini konuştuk. Hepsi burada. Her şeyi konuştuk. Her şey yolunda gidiyor. Bir problem yok. Olursa da çözeriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya Devam Et

İhracat

İKMİB BAŞKANI PELİSTER, TİM BAŞKAN VEKİLİ OLDU

TİM’de, Mustafa Gültepe’nin başkanlığında oluşturulan yeni yönetim kurulunda görev dağılımı yapıldı. Yeni yönetimde TİM Başkan Vekilliği görevini İKMİB Başkanı Adil Pelister üstlendi.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’de, Mustafa Gültepe’nin başkanlığında oluşturulan yeni yönetim kurulunda görev dağılımı yapıldı. Yeni yönetimde TİM Başkan Vekilliği görevini İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister üstlendi. TİM Başkan Vekili Adil Pelister, İKMİB’de kimya ihracatçılarına verdikleri sözü tuttuklarını ve TİM’in yeni yönetiminde kimya ailesini en üst düzeyde temsil edeceklerini söyledi.

İki dönemdir İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren ve güçlü yönetimi ile kimya sektörünü ihracatta birinciliğe taşıyan Adil Pelister, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanlığı’na seçilen Mustafa Gültepe’nin yeni yönetim kurulunda TİM Başkan Vekili olarak görev yapacak.

“GÜÇLÜ İHRACAT AİLEMİZLE BİRLİKTE YENİ HEDEFLERE YÜRÜYECEĞİZ”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yeni yönetimiyle birlikte Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı payı artırmak için çalışacağını ifade eden TİM Başkan Vekili ve İKMİB Başkanı Adil Pelister, “Öncelikle TİM Başkanımız Sayın Mustafa Gültepe’yi kutluyor ve yeni yönetim kurulumuza başarılar diliyorum. Ülke ekonomimizin büyümesinde, sanayimizin gelişmesinde ve istihdamımızın artmasında ihracat ailemiz çok önemli bir rol üstleniyor. TİM çatısı altındaki 27 sektör ve 61 ihracatçı birliği ile güçlü ve büyük bir aileyiz. Özellikle son 2 yıldır ihracatta tarihi rekorlara imza atarken; ihracatımızın niteliğini artırmak, “Made in Türkiye” kalitesini dünyanın dört bir yanına taşımak, küresel ihracattan aldığımız payı yükseltmek ve kilogram başına ihracat değerimizi en üst seviyeye taşımak için güç birliğiyle çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde yine aynı ortak akıl ile hareket ederek, Türkiye’ye ihracatta eşik atlatacak vizyon dolu projelere imza atacağımıza inanıyorum. İKMİB’de kimya ihracatçılarımızla yakaladığımız sinerji ile kimya sektörümüzü ihracatta birinciliğe taşımayı başardık. Kalıcı birincilik için de var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte söz verdiğimiz üzere TİM Yönetim Kurulu’nda da kimya ihracatçılarımızı en üst düzeyde temsil edeceğiz. İhracat ailesi olarak TİM’in önderliğinde yeni rekorlar kıracağımıza ve Türkiye’yi ihracatta bir üst lige taşıyacağımıza inanıyoruz. Bir önceki dönem TİM Başkanımız olan İsmail Gülle’ye de bugüne kadarki özverili ve başarılı çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya Devam Et

İhracat

TİM YÖNETİM KURULU’NDA EGE’NİN TEMSİLCİSİ CELEP OLDU

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 2022-26 döneminde Egeli ihracatçıların temsilcisi olarak görev yapacak.

Yayınlandı

Tarih

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, Türkiye genelinde 105 bin ihracatçının çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 2022-26 döneminde Egeli ihracatçıların temsilcisi olarak görev yapacak.

13 Haziran’da yapılan TİM Genel Kurulu’nda, TİM Başkanlığına seçilen Mustafa Gültepe ve TİM Sektörler Konseyi üyeleri ilk toplantılarını İstanbul’da gerçekleştirdi. TİM Başkanı Mustafa Gültepe ile birlikte TİM Yönetim Kurulu’nda görev yapacak 15 isim; “Ahmet  Güleç, Adil Pelister, Çetin Tecdelioğlu, Fikret Kileci, Kutlu Karavelioğlu, Ali Kavak, Baran Çelik, Başaran Bayrak, Birol Celep, Burak Yakın, İbrahim Pektaş, Melisa Tokgöz, Mustafa Şenocak, Selahattin Kaplan ve Zeki Poyraz” şeklinde belirlendi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er önümüzdeki süreçte TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak görev yapacaklar.

“KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENECEĞİM İÇİN MUTLUYUM”

2003 yılından bu yana Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Başkanı, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı, TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak Türk ihracatına hizmet ettiğini vurgulayan TİM Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, “TİM Başkanımız Mustafa Gültepe’nin tensipleriyle, Ege İhracatçı Birliklerimiz ile Türkiye İhracatçılar Meclisi arasında köprü görevi üstleneceğim için mutluyum. Tarım sektöründe Türkiye lideri olan Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 7 tarım birliğimiz ve 5 sanayi birliğimizin elçisi olarak görev yapacağım. TİM Başkanımız Mustafa Gültepe ve EİB çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği başkanımıza bana duydukları güven için teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Reklam

BİROL CELEP KİMDİR?

4 Haziran 1960 tarihinde Foça Gerenköy’de doğan Birol Celep, Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu.  1984’te ailesinin Gediz ve Bakırçay havzasında pamuk sektöründe faaliyet gösteren Celepler Pamuk ve Celpam Pamuk şirketlerinde üretim ve satın alma konularında görev alan Celep, 1994 yılında kuru meyve üretimi ve ihracatı için kurulan K.F.C. Gıda Tekstil Sanayi İthalat İhracat Yatırım A. Ş.’de aktif olarak yönetimde görev aldı.

20 yılı aşkın süredir K.F.C. Gıda A.Ş. ve ABD’de yerleşik Safe Food Corporation firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olan Celep, Celepler Pamuk Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. firmasının da Yönetim Kurulu Üyesidir.  2003 yılından itibaren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliğinde Denetim Kurulu Üyeliğini yapan Celep, 2010-2014 döneminde Başkan Yardımcılığını üstlendi ve 2014 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 2018 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na tekrar seçilen Birol Celep, aynı yıl Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı oldu.  TİM Sektörler Konseyi üyeliğine 2018 yılında ilk kez seçilen Birol Celep, 2022 yılında TİM Sektörler Konseyi üyeliğine ikinci kez seçildi. Celep, 20 Haziran 2022 tarihinde TİM Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

Olcay Celep ile evli olan Birol Celep, 2 erkek çocuk babası, 3 torun sahibidir.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.