Bizi Takip Edin
movenpick

İstanbul

EKOSİSTEME İYİ TOHUM

AR-GE çıktılarını sürdürülebilirliği yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürme başarısıyla takdir toplayan Entertech İstanbul Teknokent A.Ş, ticarileştirme serüvenini hızlandırıyor. Firmaları en prestijli tohum yatırımlarına hak kazanan ve anahtar teslim çözümler geliştiren Entertech, girişimcileriyle omuz omuza büyüyor.

Yayınlandı

Tarih

İstanbul’un ve Türkiye’nin inovasyon altyapısına konulan tuğla her geçen gün yükseliyor. Yeni teknolojiler geliştirmeyi hedefleyerek, girişimci ve akademisyenler için AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri bilimsel, ekonomik ve sosyal ortamı sağlayan bir platform olarak hizmet veren Entertech İstanbul Teknokent A.Ş; yazılım, veri bilimi, elektronik ve biyoteknoloji başta olmak üzere birçok farklı sektöre dokunan teknoloji çıktıları ile Türkiye TGB ekosisteminin en temel parçalarından birini oluşturuyor. 13 bin 629’u kapalı olmak üzere toplamda 34 bin 51 metrekarelik alanda yaklaşık 120 firmayı bünyesinde barındıran Entertech, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa gibi iki büyük üniversitenin gücüyle, elde edilen AR-GE çıktılarının sürdürülebilir kalkınma odaklı ticari ürün ve hizmetlere dönüştürülmesi için önemli destekler sunuyor.

ANAHTAR TESLİM

Çeşitli disiplinlerden teknoloji geliştiricilerinin bir arada ve sinerji içinde çalıştığı bu ortam, firmaların azim ve kararlılığıyla inovasyon odaklı gelişimi hızlandırıyor. Entertech’in ilk firmalarından olan Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş, akıllı şehirler vizyonuyla oluşturduğu Asis CT markasıyla yüzde 100 yerli sermaye gücü ve millî mühendislik çözümleriyle dünyada 13 ülkede, Türkiye’de ise 42 şehirde anahtar teslim Elektronik Ücret Toplama ve Yönetimi Sistemleri kuruyor. Firma yetkilileri, Entertech bünyesinde verilen desteklerin, Asis Elektronik’in bugünkü gücüne kavuşmasında önemli rol oynadığını belirtiyor. 2013’te yerli ve milli HSM üretmek üzere TGB bünyesinde kurulan Procenne Teknoloji A.Ş, bugün Deloitte Technology Fast 50 Turkey listesinde. Kamu ve özel sektörde birçok kuruma hizmet veren Procenne, 90’dan fazla çalışanıyla dijital güvenlik alanında başta finans, sağlık, eğitim ve perakende sektörleri olmak üzere birçok sektöre yenilikçi güvenlik çözümleri üretiyor. Firma yetkilileri, bölgedeki teşvik ve muafiyetlerin Procenne’in gelişim sürecine önemli katkılar sağladığını belirtiyor.

“TİCARİLEŞTİRME” REHBERLİĞİ

Gelişimi Entertech tarafından titizlikle takip edilen Aksense Medikal A.Ş, Ekim 2019’da SOSV VC’den 1.3 milyon dolar değerlemeyle tohum yatırımı aldı ve İngiltere’nin en iyi hızlandırıcılarından biri olan RebelBio’ya katılma hakkı kazandı. Firma, Entertech’in iş geliştirme, finans, sınai mülkiyet gibi konularda sunduğu mentorluk destekleriyle ticarileştirme yolunda hızla ilerliyor. 2018’de TGB’de kurulan Girift Eğitim Teknolojilerince geliştirilen eğitim platformu ApiTwist; öğretmenlerin kendi özgün içeriklerini oluşturmasına ve etkili bir biçimde öğrencileriyle paylaşmasına olanak sağlıyor. Bugün, ApiTwist’i kullanan 3 bin 620 kullanıcı, 113 kurum bulunuyor. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için zincir okullar başta olmak üzere çeşitli özel okullarla görüşmeler sürüyor. Girift, Entertech’in yatırımcıya erişim programları ve kurumsal iletişim faaliyetleriyle gelişimini sürdürüyor.

Reklam

“İNOVASYON” EKOSİSTEMİ

Gazetemize konuşan Entertech İstanbul Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Kasapoğlu, teknokentlerde ve üniversitelerde ortaya çıkan bilginin ekonomik değere dönüştürülmesi yolunda teknokent yönetici şirketinin rehber görevi görmesi gerektiğini vurguladı. Kasapoğlu, şöyle konuştu: “Tüm firmalarımız ve girişimcilerimizin katkısı ile ülkemizin sahip olduğu gelecek vizyonu çerçevesinde, sosyal ve teknolojik etki odaklı sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen ve küresel çapta geleceği şekillendiren bir inovasyon ekosistemi oluşturmayı amaçlamaktayız.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul

YENİ AR-GE ÜSSÜ

Medeniyet Teknopark, sektör öncelikleriyle Türkiye’nin teknoloji üretiminin ve birikiminin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

2018 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Medeniyet Teknopark), üniversite ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlayarak, teknolojik bilgi üretmeyi, yenilik geliştirmeyi, kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarında iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.  

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME HİZMETİ

Bilgiyi ticarileştirme, girişimciliği destekleme, teknolojiyi yaygınlaştırma, araştırmacılara ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlama, uluslararası iş birliklerini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlama amacına hizmet edecek olan Medeniyet Teknoparkta, yenilikçi teknolojiler geliştirilecek. Medeniyet Teknoparkta kurulacak olan tıp, biyoloji, gıda, malzeme ve tarım başta olmak üzere çeşitli alanlarda ileri teknolojilerin geliştirilmesi için faaliyet gösterecek şirketlere İMÜ akademisyenleri ile AR-GE desteği verilecek.

GENÇ ARAŞTIRMACILAR İSTİHDAM EDİLECEK

Reklam

Teknoparkta üretim sektörünün AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan araştırma projelerinde genç araştırmacılar istihdam edilecek ve maddî olarak desteklenecek. Öğretim elemanlarının araştırma sonucu elde ettikleri bilgiler, katma değeri olan ürünlere dönüştürülecek ve ticarileştirilecek.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARI

Medeniyet Teknoparkta akıllı şehircilik, otonom sistemler, yapay zekâ, makine öğrenimi, büyük veri, veri analitiği, robotik sistemler, kontrol sistemleri, sağlık teknolojileri, finans teknolojileri, enerji sistemleri ve malzeme teknolojileri alanında çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Türkiye’nin AR-GE potansiyeline ve teknoloji üretebilmesine katkı sağlamayı, girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik desteklemeyi, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmayı amaç edinen Teknoparkın, kısa süre içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

MARMARA’NIN YERLİ VE MİLLİ MARKA HEDEFİ

Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, elektronik gibi pek çok sektöre ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM İLKESİ

Yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam eden Marmara Üniversitesi Teknopark, 50’nin üzerindeki firmasıyla yenilikçilik iklimine katkı sunuyor. Marmara Üniversitesi tarafından 2014 yılında kurulan Marmara Üniversitesi Teknopark, ilk olarak Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde faaliyete geçti ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam ederek 2020 yılı başında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde de faaliyetlerine başladı.

ULUSAL REKABET GÜCÜNE KATKI

Marmara Üniversitesi Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, gıda, sağlık teknolojileri, biyoteknoloji gibi birçok sektörde AR-GE çalışmalarını yürüten yenilikçi firmalara ev sahipliği yapan Teknopark, yerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyonu olarak belirledi.

Reklam

YÜKSEK HEDEFLER

Marmara Üniversitesi Teknoparkın hedefleri arasında üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken teknoloji merkezi olmak, fikirlerin hızla ürüne dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka hizmeti sunmak, akademisyen ve öğrencilerin teknolojik fikirlerini destekleyerek şirket kurmalarını sağlamak, firmalarının AR-GE ve üretim desteklerine ulaşımını ve faydalanmasını sağlamak, uluslararası firmaların da AR-GE faaliyetleri için tercih ettiği bir teknoloji geliştirme bölgesi olmak, öncelikli alanlara yönelik hedeflerini belirleyerek kümelenme çalışmaları yürütmek gibi görevler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

YENİ NESİL TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

“Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi” olarak kurulan Zaim Teknopark, fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi olmak üzere 4 alanda yoğunlaşacak.

Yayınlandı

Tarih

Bölgesel AR-GE faaliyetlerini ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve üniversite sanayi iş birliğini artırarak teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından 2018 yılında kurulan Zaim Teknopark, üniversitenin Halkalı Yerleşkesinde 72 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Özellikle fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi alanlarına yoğunlaşacak olan Zaim Teknopark, firmaları bünyesine katmaya başladı.

Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak tanımlanan Zaim Teknopark, üniversitenin uzmanlık alanlarını AR-GE ile birleştirerek, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlayacak. 

FİRMALARA MENTORLUK HİZMETİ

Firmaların esas işlerine odaklanmasına katkı sağlayacak şekilde, nitelikli bilişim, bilgi güvenliği, ulaşım, güvenlik, yiyecek, içecek, sosyalleşme, toplantı, spor alanları gibi donatıların da bulunduğu Zaim Teknoparkta, kuluçka merkezi, teknoloji transfer ofisi (TTO), atölye veya uygulama merkezleri, farklı büyüklüklerde toplantı salonları gibi imkânlar da firmaların hizmetine sunuluyor. Firmaları motive ederek onlara mentorluk yapmayı hedefleyen Teknopark, benzer çalışmalar yapan diğer firmalarla iş birliği geliştirebilecekleri entegre büyük projelere teşvik etmeyi, firmaların sorun yaşadıkları bilimsel, teknik veya idari konularda anında müdahil olmayı amaçlıyor. Teknoparkta ayrıca seminerler, başarılı girişimci ve iş adamlarıyla tanışma, bilgilendirme ve eğitim programları, üniversite sanayi iş birliği, matchmaking, demoday gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.