Bizi Takip Edin
movenpick

İstanbul

EN SAĞLIKLI AR-GE

Sağlık yazılımı, medikal cihaz tasarımı, ilaç geliştirilmesi gibi pek çok alanda faaliyet gösteren inovatif firmalara sahip olan Teknopol İstanbul, yürüttüğü projelerle sağlık alanında markalaşmayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Sağlık Teknokenti (Teknopol İstanbul), sağlık temalı girişimciler başta olmak üzere her sektörden tüm girişimcilere yürüttüğü AR-GE çalışmalarında ekosistemin gerektirdiği destekleri sağlamayı hedefliyor. Kurulduğu günden bugüne kadar, çok kısa bir sürede girişimci firmaların yürüttükleri AR-GE çalışmaları için ihtiyaç duydukları altyapı gereksinimlerini süratle tamamlayan teknokent bünyesine, kısa süre içinde çok sayıda firma katıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, teknokentteki girişimci firmaların sağlık yazılımı, medikal cihaz tasarımı, ilaç geliştirilmesi, pre biyotik-pro biyotik başta olmak üzere kişiye özel ürün geliştirme, kişisel bakım ürünleri, son dönemde yaşanan Covid-19 pandemi döneminde kullanılan doğal içerikli dezenfektanlar, tedavi maksatlı geliştirilen aromatik ürünler geliştirdiğini söyledi.  

40 GİRİŞİMCİ FİRMA

Teknopol İstanbul’un, hâlihazırdaki mevcut kapasitesi ile 24 kuluçka, 40 girişimci firma ve 280 çalışanı ile AR-GE çalışmalarındaki yoluna devam ettiğini kaydeden Rektör Erdöl, master plan çerçevesinde gelişim sağlayarak, altyapı kapasitesini gün geçtikçe artırmayı, proje çalışmaları ve sonrasında ise geliştirilen hizmet ve ürün çıktılarıyla referans bir teknokent olmayı öngördüklerini aktardı. Prof. Dr. Erdöl, “Yakın gelecekte, 200 girişimci firmaya yer verebilecek alt yapısıyla 750 çalışanı barındıran, ihracata yönelik katma değerli ürün AR-GE çalışmalarının yapıldığı, değer üreten bir teknokent konumuna ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Teknokent bünyesinde patent ofisi ve kalite belgelendirme birimi kurulduğunu dile getiren Erdöl, proje çalışmalarında destek vermek, özellikle yurt dışı fon kaynaklarına yönelik proje çalışmalarını yönlendirecek AB ve Yurt Dışı Proje Ofisinin de hayata geçirildiğini kaydetti.

PEK ÇOK PROJE

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, medikal cihaz sektöründe yaşanan birtakım sorunlara yönelik çözüm önerileri getirecek ve AR-GE içeriği de olan bir proje hazırlığı içerisinde oldukları bilgisini verdi. Bu kapsamda yerli üreticilerin genellikle sorun yaşadıkları test ve kalibrasyon hizmetleri ile ürünlerin yerinde AR-GE çalışmalarını yapabilecekleri, bu işler için eğitim ve danışmanlık sağlayabilecekleri, ulusal ve uluslararası mevzuata uygun kalite ve belgelendirme sürecindeki aşamaları yönetmek üzere bir merkezin kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getiren Erdöl, “Hatta yerli ürün belgelendirme çalışmalarının inisiyatifini de bu merkezde başlatmak istiyoruz. Projemize ilişkin kamu kurumlarına yapmış olduğumuz başvurular doğrultusunda koordinasyon çalışmaları devam ediyor” şeklinde konuştu.

Reklam

İLAÇTA YERLİ GÜÇ

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yerli ilaç sektörüne sunacakları katkılarla ilgili olarak da şunları kaydetti:

“İlaç sektöründe sorunların tespit edilmesi maksadıyla gerek Sağlık Bilimleri Üniversitesi gerekse sektörde araştırmaları ve çalışmaları ile önde gelen akademisyen, sanayici ve kamu temsilciliği ile iş birliği içerisinde çok sayıda toplantılar yapıldı. Burada elde edilen sonuçların analiz edilmesi, mevcut bilgi ve tecrübelerden istifade ile alınabilecek tedbirler görüşüldü. Bu çerçevede girişimci firmalarla oluşturduğumuz In Vitro Diagnostik Endüstrileri Kümelenme çalışmasıyla ürün yelpazesini geliştirmeyi, kaliteyi arıtmayı, firmaların kurumsal yapılarını desteklemeyi ve bu sayede ihracat kapasitesini ve gelirlerini artırmayı, rekabet düzeyini üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Bu proje kapsamında Ticaret Bakanlığından proje desteği de almış bulunuyoruz.”

GENİŞ İŞ BİRLİĞİ AĞI

AR-GE ekosisteminde teknokent tarafından desteklenecek girişimci firmaların ihtiyaç duyduğu altyapı kapasite artırımını sağlanacak, içerisinde çok sayıda ve farklı niteliklerde ürün geliştirme laboratuvarlarını barındıran yeni binaları için proje çalışmalarının devam ettiğini bildiren Prof. Dr. Erdöl, yatırımcı desteği ile kurulan ve ISO 15189 Tıbbi Laboratuvar Akreditasyonuna sahip SBÜ Teknopol İstanbul Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve içinde yer alan Mikrobiyata Laboratuvarı ile hem AR-GE içerikli projelere destek vermek hem de kişiye özgü tedavi programları geliştirmek üzere ulusal ve uluslararası paydaşlarla iş birliği yaptıklarını söyledi. Rektör Erdöl, “Özellikle sağlık sektöründe ve dijital dünyada yaşanan gelişmeleri de ana merkezine alarak inisiyatif aldığımız ve sektöre dinamizm katacağına inandığımız, SBÜ’de ortaya çıkan bilgi birikimi ve tecrübeyi, teknokent bünyesinde gelişen ve filizlenen fikirleri bir araya getiren, kullanıcılara hızlı ve kolay erişebilir çözümler sunacağına inandığımız çok özel entegrasyon projelerimiz var. Bu projelerle ilgili hazırlıklarımız ve çalışmalarımız paydaşlarımızın da katkılarıyla koordineli bir şekilde devam ediyor” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul

YENİ AR-GE ÜSSÜ

Medeniyet Teknopark, sektör öncelikleriyle Türkiye’nin teknoloji üretiminin ve birikiminin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

2018 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Medeniyet Teknopark), üniversite ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlayarak, teknolojik bilgi üretmeyi, yenilik geliştirmeyi, kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarında iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.  

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME HİZMETİ

Bilgiyi ticarileştirme, girişimciliği destekleme, teknolojiyi yaygınlaştırma, araştırmacılara ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlama, uluslararası iş birliklerini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlama amacına hizmet edecek olan Medeniyet Teknoparkta, yenilikçi teknolojiler geliştirilecek. Medeniyet Teknoparkta kurulacak olan tıp, biyoloji, gıda, malzeme ve tarım başta olmak üzere çeşitli alanlarda ileri teknolojilerin geliştirilmesi için faaliyet gösterecek şirketlere İMÜ akademisyenleri ile AR-GE desteği verilecek.

GENÇ ARAŞTIRMACILAR İSTİHDAM EDİLECEK

Reklam

Teknoparkta üretim sektörünün AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan araştırma projelerinde genç araştırmacılar istihdam edilecek ve maddî olarak desteklenecek. Öğretim elemanlarının araştırma sonucu elde ettikleri bilgiler, katma değeri olan ürünlere dönüştürülecek ve ticarileştirilecek.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARI

Medeniyet Teknoparkta akıllı şehircilik, otonom sistemler, yapay zekâ, makine öğrenimi, büyük veri, veri analitiği, robotik sistemler, kontrol sistemleri, sağlık teknolojileri, finans teknolojileri, enerji sistemleri ve malzeme teknolojileri alanında çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Türkiye’nin AR-GE potansiyeline ve teknoloji üretebilmesine katkı sağlamayı, girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik desteklemeyi, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmayı amaç edinen Teknoparkın, kısa süre içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

MARMARA’NIN YERLİ VE MİLLİ MARKA HEDEFİ

Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, elektronik gibi pek çok sektöre ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM İLKESİ

Yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam eden Marmara Üniversitesi Teknopark, 50’nin üzerindeki firmasıyla yenilikçilik iklimine katkı sunuyor. Marmara Üniversitesi tarafından 2014 yılında kurulan Marmara Üniversitesi Teknopark, ilk olarak Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde faaliyete geçti ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam ederek 2020 yılı başında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde de faaliyetlerine başladı.

ULUSAL REKABET GÜCÜNE KATKI

Marmara Üniversitesi Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, gıda, sağlık teknolojileri, biyoteknoloji gibi birçok sektörde AR-GE çalışmalarını yürüten yenilikçi firmalara ev sahipliği yapan Teknopark, yerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyonu olarak belirledi.

Reklam

YÜKSEK HEDEFLER

Marmara Üniversitesi Teknoparkın hedefleri arasında üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken teknoloji merkezi olmak, fikirlerin hızla ürüne dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka hizmeti sunmak, akademisyen ve öğrencilerin teknolojik fikirlerini destekleyerek şirket kurmalarını sağlamak, firmalarının AR-GE ve üretim desteklerine ulaşımını ve faydalanmasını sağlamak, uluslararası firmaların da AR-GE faaliyetleri için tercih ettiği bir teknoloji geliştirme bölgesi olmak, öncelikli alanlara yönelik hedeflerini belirleyerek kümelenme çalışmaları yürütmek gibi görevler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

YENİ NESİL TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

“Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi” olarak kurulan Zaim Teknopark, fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi olmak üzere 4 alanda yoğunlaşacak.

Yayınlandı

Tarih

Bölgesel AR-GE faaliyetlerini ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve üniversite sanayi iş birliğini artırarak teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından 2018 yılında kurulan Zaim Teknopark, üniversitenin Halkalı Yerleşkesinde 72 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Özellikle fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi alanlarına yoğunlaşacak olan Zaim Teknopark, firmaları bünyesine katmaya başladı.

Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak tanımlanan Zaim Teknopark, üniversitenin uzmanlık alanlarını AR-GE ile birleştirerek, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlayacak. 

FİRMALARA MENTORLUK HİZMETİ

Firmaların esas işlerine odaklanmasına katkı sağlayacak şekilde, nitelikli bilişim, bilgi güvenliği, ulaşım, güvenlik, yiyecek, içecek, sosyalleşme, toplantı, spor alanları gibi donatıların da bulunduğu Zaim Teknoparkta, kuluçka merkezi, teknoloji transfer ofisi (TTO), atölye veya uygulama merkezleri, farklı büyüklüklerde toplantı salonları gibi imkânlar da firmaların hizmetine sunuluyor. Firmaları motive ederek onlara mentorluk yapmayı hedefleyen Teknopark, benzer çalışmalar yapan diğer firmalarla iş birliği geliştirebilecekleri entegre büyük projelere teşvik etmeyi, firmaların sorun yaşadıkları bilimsel, teknik veya idari konularda anında müdahil olmayı amaçlıyor. Teknoparkta ayrıca seminerler, başarılı girişimci ve iş adamlarıyla tanışma, bilgilendirme ve eğitim programları, üniversite sanayi iş birliği, matchmaking, demoday gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.