Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

FORUM İSTANBUL’DA DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ YAVAŞLAMA ELE ALINDI

“2023’e Doğru, 2050 Ufku” temasıyla çevrim içi düzenlenen 21. Forum İstanbul konferansları kapsamında “Global Bakış: Dünya ve Türkiye” paneli gerçekleştirildi.

Yayınlandı

Tarih

“2023’e Doğru, 2050 Ufku” temasıyla çevrim içi düzenlenen 21. Forum İstanbul konferansları kapsamında “Global Bakış: Dünya ve Türkiye” paneli gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı Timothy Adams, halihazırdaki büyüme hedeflerinin eskisi gibi olmayacağını belirterek, “Daha yavaş büyüme, daha yüksek fiyatlandırma olacak. Çin’de yavaş bir büyüme olacak ve bütün dünyayı etkileyecek” dedi.

Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Adams, son dönemlerdeki küresel gelişmelere değinerek, ekonomik büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizeler yapıldığını söyledi.

OLUMSUZ ETKİLERİNE İŞARET ETTİ

Adams, Çin’de Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan kapanmalar ve Rusya-Ukrayna savaşının tedarik zincirleri ile gıda, enerji ve emtia fiyatlarına yönelik olumsuz etkilerine işaret etti. Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldığını belirten Adams, “Merkez bankaları ise bu dönemi aşmaya çalışıyor. Dolayısıyla destekleyici parasal politikalar oluşturuyorlar. Ek birtakım hareketler bekleniyor.” dedi.

Reklam

Adams, yaşanan olumsuz gelişmelerin büyüme, ciro ve karlılık gibi birçok alanı etkileyeceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji ve gıda fiyatlarında artış var. Hala tedarik zincirindeki birtakım problemler var. Çin’den dolayı üretim sıkıntıları bulunuyor. Karşımızda son derece sıkıntılı durumlar var. Şu anda öyle bir momentum içerisindeyiz ki bazı şeyler iyi görünse de birçok şey bizim için soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Halihazırdaki büyüme hedeflerimiz eskisi gibi olmayacak. Daha yavaş büyüme, daha yüksek fiyatlandırma olacak. Çin’de yavaş bir büyüme olacak ve bütün dünyayı etkileyecek.”

“DÜNYA ÜZERİNDE BİR BELİRSİZLİK SÖZ KONUSU”

Timothy Adams, savaş nedeniyle Ukrayna’dan tahıl ihracatı yapılamamasına değinerek, bu durumun gıda fiyatlarında artışı beraberinde getireceğini söyledi. Özellikle gelişmekte olan ve finansal olarak zorluk çeken ülkelerin gıda için daha fazla para ödeyeceğini belirten Adams, şu değerlendirmelerde bulundu: “Şu anda dünya üzerinde bir belirsizlik söz konusu. Petrol Avrupa’da ne olacak? Avrupa topluluğu yaptırımları sürdürürse petrol fiyatları ne olacak? Enerji kaynakları nasıl yeniden yönlendirilecek tüketicilere ve kullanıcılara? Nihai satın alıcılar için bazı sıkıntılar olacak. Yüksek enerji, petrol ve gaz fiyatları olacak. Bu konu özellikle Doğu Avrupa’yı nasıl etkileyecek? Böyle çok sayıda sıkıntı var. Herkes birbiri ile bağlantılı ve büyüme momentumu Kovid-19 nedeniyle hasar gördü.”

Adams, bu gelişmelerin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğine ilişkin, “Enerji ithal eden ülke olarak elbette yüksek fiyatlar bir dengesizliğe sebep olacak. Gıda fiyatları da aynı şekilde…” ifadelerini kullandı.

 “1970’LERDE YAŞANAN STAGFLASYON KAVRAMI…”

Reklam

Dünya Bankası Başekonomisti ve Beklentiler Grubu Direktörü Ayhan Köse de dünya ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini, aynı anda birçok şokun etkisi altında olunduğunu belirtti. Ocak 2022’de dünya ekonomisinin 2021’e göre çok ciddi bir yavaşlama yaşayacağını düşündüklerini aktaran Köse, şu anda bu yavaşlamanın çok daha derin olacağını düşündüklerini söyledi.

“SALGININ ETKİLERİ HALA SÜRÜYOR”

Dünya ekonomisiyle alakalı iyi haberin, salgına karşı aşının hızlıca bulunması ve birçok ülkede aşı nedeniyle en azından salgının şu anda kontrol altına alınması olduğunu ifade eden Köse, “2021’de dünya ekonomisi çok büyük bir ivme kazandı. Şimdi salgının etkileri hala devam ediyor. Çin’e baktığımızda salgın büyükşehirler de var. Ekonomiyi ciddi bir şekilde yavaşlatmış durumda. Son gelen veriler de bunu doğruluyor. Düşük gelirli ülkelere baktığınızda aşı oranının yüzde 30’un altında olduğunu görüyoruz. Bu da yeni salgınların ortaya çıkması durumunda bu ülkelerde ciddi krizlerin olabileceği konusunda bizi düşündürüyor.” diye konuştu.

Köse, dünya ekonomisiyle alakalı kötü haberin ise birçok ülkede salgın nedeniyle hem parasal hem de maliye politikalarında çok ciddi bir genişleme görülmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Salgından önce borç seviyeleri birçok ülkede rekor düzeydeydi. İç borç, dış borç, yabancı para cinsinden borç… Geçtiğimiz 10 yıl boyunca bütün bu borç kategorilerinde rekor seviyelere ulaştık. Neden? Çünkü faizler dünyada genel olarak çok düşüktü. Paranın maliyeti çok ucuzdu. Şimdi geldiğimiz noktada, bir yavaşlama döneminden geçiyoruz. Bu yavaşlama tabii ki daha da derinleşiyor. Mali politika uygulamak için gerekli olan gelir-gider dengesi ne yazık ki birçok ülkede tersine dönmüş durumda. Mali politikayı uygulamak için gerekli olan bütçe dengesi, borç seviyesi birçok ülkede istenilen durumda değil. Bu ne demek? Birçok ülkede mali politika sıkılaştırılıyor. Yani bir yandan ekonomi yavaşlıyor bir yandan da mali politikanın sıkılaştırıldığını görüyoruz. Bu gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler için doğru.”

15 AYDA 170 MİLYAR DOLARLIK BİR PAKET

Reklam

Köse, Dünya Bankası için gelecek 15 ayda 170 milyar dolarlık bir paketi masanın üzerine koyduklarını belirterek, “Bu paketi çok hızlı bir şekilde, ihtiyacı olan ülkelere yardım şeklinde, düşük faizli borç şeklinde vereceğiz. Birçok ülkede açlık problemi ve borç problemi var. Birçok ülkede iklim krizi nedeniyle ortaya çıkan problemler var. Bütün bunların çözümleri, dünya ekonomisinde önemli rol oynayan büyük ülkelerin ciddi bir şekilde düşünüp bazı evrensel politikaları masanın üzerine koymasıyla mümkün.” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

BURSA DERİ OSB’DE YENİ BAŞKAN: ÇAĞLAR

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Murat Çağlar oldu.

Yayınlandı

Tarih

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin seçimli genel kurulu bölge müdürlüğünde yapıldı. Seçimi MUR-DER Deri AŞ sahibi Murat Çağlar’ın listesi kazandı. Çağlar yeni dönemde çalışma prensiplerini şöyle sıraladı: “Genişletilmiş yönetim kurulu toplantılarımız olacak. Bölge şeffaf ve ortak akıl ile yönetilecek. Kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde yönetilecek. Eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri ile hizmet verilecek. Üyeler düzenli olarak bilgilendirilecek.”

Murat Çağlar‘ın Yönetim Kurulu’nda Zeynel Aydemir (Aydemir Deri AŞ), Levent Uğurlu (Uğurlu Finisaj Sis.), Bora Güngör (EMDERSAN Deri AŞ), Okan Akel (AKEL Deri AŞ), Hasan Köse (KÖSE Deri), Ahmet Mor (MOR Deri), Ahmet Bulut (BES Eldiven), Sabır Kınalı (ADA Lastik) yer aldı. Bölge; Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığında, Vali Yardımcısı ve dernek başkanının da katıldığı bir Mütevelli Heyet tarafından yönetiliyor.

Okumaya Devam Et

Sanayi

VARANK VAN’DA “BİR TÖRENE SIĞMAYACAK KIYMETLİ YATIRIMLAR”A İMZA ATTI

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, Van’da Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, 8 fabrika tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla Gökyüzü Gözlem Etkinliği ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 8 fabrikanın tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

840 MİLYON LİRALIK PROJE

Gerçekleştirilen yatırımların bölgeyi hak ettiği refaha kavuşturacağını söyleyen Bakan Varank, “Kentte çok önemli yatırımları hizmete sunacağız. Emin olun bir törene sığmayacak kadar önemli başlıklarda ilimiz için çok kıymetli yatırımları sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz. Güncel fiyatlarla yatırım tutarı 840 milyon lirayı bulan bir proje envanterinden bahsediyoruz. İlk olarak Bakanlığımız desteğiyle Van’da hayata geçirdiğimiz 4 projenin açılışını yapacağız. Bu projelerle Van’daki OSB’lerin altyapısını güçlendiriyor, girişimciliğin gelişmesini destekliyoruz. İkinci olarak da tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yapılacak 18 özel sektör yatırımının startını veriyoruz. Birbirlerinin tamamlayıcısı olan bu yatırımlar topyekun ve entegre kalkınma yaklaşımımızın da bir yansıması aslında. Peki nasıl oluyor bu işler derseniz. Elbette Bakanlığımızca uygulanan farklı kalkınma programlarının planlı ve etkili bir şekilde koordine edilmesiyle oluyor. Bir destek programıyla yatırımcılar için altyapısı hazır sanayi arsaları üretirken, diğer programla bu arsalar üzerine fabrika binaları inşa ediyoruz. Devamında da farklı desteklerle müteşebbislerimizin yatırım ve işletme maliyetlerini düşürüyor, onların bu bölgeye gelmesini teşvik ediyoruz. Sağ olsun onlar da devletimizin uzattığı eli geri çevirmeyip karşılığını devasa yatırımlarla veriyorlar. İşte son dönemde Van’da tekstil sektöründe yaşanan patlamanın arkasında bu planlı politikalarımız yatıyor” diye konuştu.

“İHRACAT KAPASİTESİ GELİŞECEK”

Bakan Varank, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının koordinasyonunda kurulan tekstil fabrikalarına değinerek, programla dezavantajlı, göç veren bölgelerde, çekim merkezi niteliğindeki şehirlerin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini geliştirecek projeler geliştirdiklerini söyledi.  Van ile birlikte 10 ilde daha uyguladıkları programda bugüne kadar 3,3 milyar lirayı bulan 134 projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Varank, “Projeye güncel fiyatlarla 213 milyon lira yatırım yaptık ama bence her kuruşuna sonuna kadar değdi. Terörden çok çekmiş bu topraklarda özellikle gençlere ve kadınlara umut ışığı olan, bölgenin gerçek potansiyelini ortaya çıkaran Tekstilkent ile ilgili başlarda, ‘acaba tutar mı’ sorularıyla çokça karşılaştık ama hamdolsun, kurulduğu günden itibaren hızlı bir şekilde doldu. Şu anda Tekstilkent’te 32 fabrika faaliyet gösteriyor, 3 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Tabii bu başarı yeni talepleri beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’dan, İzmir’den büyük tekstil firmalarının Van’da yatırım yapmak için müracaat ettiğini, bunlara yeni yatırım alanları oluşturmak üzere Tekstil ve Hazır Giyim OSB projesini başlattıklarını anlatan Varank, proje kapsamında Van OSB’de 42 hektarlık bir alanı, tekstil ve hazır giyim kümelenme alanı olarak geliştirdiklerini anımsattı.

“70 BİN GENCİMİZİN İSTİHDAM EDİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Varank, güncel fiyatlarla projeye yaklaşık 40 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Bölgenin altyapısını yatırımcılar için hazırladık. İnanın burası da o kadar hızlı bir şekilde doldu ki. Bugün itibarıyla bölgedeki sanayi parsellerinin neredeyse tamamı yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Sadece altyapıyı geliştirmekle yetinmiyoruz. Bölgede 6 fabrika binası inşa ederek buraları da yatırımcıların hizmetine sunduk. Bu binaları da Gençlik ve Spor Bakanlığıyla birlikte uyguladığımız Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında yaptık. Geçen yıl başlattığımız bu programda 36 ilimizde toplamda 175 fabrika binası inşa ediyoruz. Tekstil gibi emek yoğun sektörlere tahsis edeceğimiz bu kullanıma hazır fabrika binalarıyla 70 bin gencimizin istihdam edilmesini sağlayacağız. Van’daki bu binalar inşallah programın ilk somut çıktılarından olacak. Buradakilere ilave olarak Gevaş ve Muradiye’de de birer fabrika binasını yine bu programla tamamladık. Tüm bu fabrikalar ülkemizin güçlü tekstil firmalarına tahsis edildi. İşte şu anda içinde bulunduğumuz bu fabrika binası da bunlardan biri.”

Reklam

Kurulacak fabrikalarla hem çok daha fazla vatandaşa iş imkanı sağlayacaklarını hem de ilin üretim ve ihracatına büyük katkı sunacaklarını belirten Varank, bu kapsamda firmaların talepleri doğrultusunda 10 fabrikanın temellerini attıklarını kaydetti.

Varank, Van’ı 2019’da ziyaret ettiği zaman “Van, tekstilde yıldızı yükselen bir şehrimiz, önümüzdeki dönemde burada üretilecek ürünler tüm dünyaya ihraç edilecek.” dediğini hatırlatarak, “Sadece 3 yıl sonra geldiğimiz nokta, bize şehrimizin bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Önceden Van’da bu sektöre dair neredeyse hiçbir şey yokken, şu anda şehir genelinde faaliyet gösteren 40 tekstil firmasında 7 binin üzerinde insanımız istihdam ediliyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. İnşallah bugün startını verdiğimiz yeni yatırımlarla birlikte bu sayılar çok daha ileri seviyelere taşınacak. Bir kez daha elini taşın altına koyan ve ülkesine değer katan tüm yatırımcılarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 5 MİLYON LİRA FAİZSİZ KREDİ MÜJDESİ

Bölge illeri için yeni bir destek programı hazırladıklarını açıklayan Varank, “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımız aracılığıyla, emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik yeni bir destek programı tasarladık. Program kapsamında Kalkınma Ajansının çevrelediği illerdeki firmalarımızın yatırımlarına 5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. Programa başvurular Kurban Bayramı sonrasında başlayacak. Ben şahsen tekstil başta olmak üzere bölgedeki firmalarımızın bu cazip destekten azami ölçüde faydalanmasını istiyor, başvuru sürecini kalkınma ajansımız üzerinden yakinen takip etmelerini öneriyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken açılışını yaptığımız projelerin, ilimize kazandırdığımız yeni yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

MİLLETVEKİLİ YILDIZ, KAYSERİ OSB BAŞKANI’NI ZİYARET ETTİ

AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve Yönetim Kurulu Üyelerini olağanüstü genel kurulda üstlendikleri görev nedeniyle tebrik etti.

Yayınlandı

Tarih

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve Yönetim Kurulu Üyelerini olağanüstü genel kurulda üstlendikleri görev nedeniyle tebrik ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Yıldız, sanayicilerin her zaman yanında olduklarını belirterek, “Sanayicimizin problemi bizim problemimiz” diye konuştu.

Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte karşıladı. Ziyarette Başkan Yalçın’ın yanı sıra Başkanvekili Murat Yibur, Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Baktır ve Nuri Çetinçağlar ile Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Gengeç de yer aldı.

“TECRÜBELERİNİZDEN İSTİFADE EDECEĞİZ”

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, ziyaretinden dolayı Taner Yıldız’a teşekkür ederek, “Sanayicilerimize en güzel şekilde hizmet etmenin gayretinde olacağız. İnşallah sizlerin de engin tecrübelerinizden istifade edeceğiz” diye konuştu.

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da her zaman sanayicilerin yanında olduklarını vurgulayarak, “Yeni bir dinamizm ve heyecanla genel kurulda bayrağı devraldınız. Sizlere başarılar diliyorum. İnşallah bizler de Ankara’da her zaman olduğu gibi yanınızda olacağız. Sanayicimizin problemi bizim problemimiz. Çözümüne katkı vermek için çalışacağız. Sanayicimizin önünü açmak demek sadece Kayseri’nin değil Türkiye’nin önünü açmak demektir” dedi.

Reklam

ENERJİ KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞTAY

Kayseri OSB ile doğal gazın ücretlendirilmesi konusunda önemli bir çalışma yaptıklarını ve güneş enerjisi konusunda da önemli çalışmalar yapacaklarını ifade eden Yıldız, güneş enerjisi ile ilgili yeni bir yatırım yöntemi oluşturulmaya çalışıldığını ve bu yöntemin pilot bölgesinin Kayseri olacağını kaydetti.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.