Bizi Takip Edin
movenpick

Ar-Ge

GTÜ’DE TARIMDA YENİLİKÇİLİK KONUŞULDU  

Türkiye’nin tarımsal girişimcilik ekosistemine yön veren liderlerinin ve geleceğin potansiyel girişimcilerinin bir araya geldiği Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi’nin 6.’sı GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin “girişimcilik” vizyonu ile ilgili sürecin iyi yönetilmesine katkı sağlamak amacı ile yapılan Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi’nin 6.’sının teması “Tarım Girişimciliği ve Yenilikçi Tarım Teknolojileri” oldu.   

Girişimcilik Zirvesi 2022’nin açılışına Gebze Kaymakamı Mustafa GÜLER, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar ÇAKMAK, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin KARADENİZ, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ali KOÇ, GTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan ÖZER, sektör, kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.   

TÜRKİYE’NİN TARIM VİZYONUNA KATKI SUNACAK 

Bu yıl 6.’sının düzenlendiği zirvenin açılış konuşmalarından ilkini GTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan ÖZER yaptı. Prof. Dr. Gökhan ÖZER konuşmasında dünyada tarım üretimi ve önümüzdeki dönemlerde gıda ihtiyaçlarına yönelik bilgilendirmelerde bulundu. Bu bağlamda zirve konusunu belirlerken GTÜ’ nün akıllı tarım uygulamalarındaki potansiyelinin kamuoyunun dikkatine sunulmasının önemli olduğunu belirtti. ÖZER, konuşmasında zirvenin, ülkemizin genç girişimci potansiyelini, nicelik ve nitelik bakımından geliştirmeyi hedefleyen oturumlarda üniversite ve iş dünyasında bir sinerji oluşturmayı, yatırımcılar ve tarım sektörü için yaratıcı ve genç dinamikleri oluşturma fırsatını sunmayı arzuladıklarını ifade etti. ÖZER, Türkiye’nin mevcut girişimcilerinin ve potansiyel girişimcilerin bir araya geldiği zirvenin ülkenin bu konudaki vizyonuna katkı sağlamasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.   

REKTÖR ASLAN KÜRESEL GİRİŞİMCİLİĞE DİKKAT ÇEKTİ 

Reklam

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN yaptığı konuşmada ise; “Bilim ve teknolojinin öncüsü araştırma üniversitelerinin önemli aktörlerinden Gebze Teknik Üniversitesi olarak küresel girişimcilik kültürünün geliştirilmesi yönündeki faaliyetlerimize devam ediyoruz. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün Gebze Teknik Üniversitesi’ne dönüşümüyle, bölgemiz sanayisiyle bütünleşen inovasyon çalışmalarıyla, proje ve patentlerle sanayinin hizmetinde olan bir anlayış geliştirdik. Bölgemizdeki Ar-Ge merkezleri ve sanayi üretim merkezlerine belirli aralıklarla ziyaretlerde bulunup, iş birlikleri oluşturmaya ve geliştirmeye başladık. Öğrencilerimiz de bu faaliyetlerimiz sayesinde daha mezun olmadan iş dünyasının içinde proje üreten, aranan elemanlar oluyor.  

 İLK ONDAKİ YERİNİ KORUDU

 Tüm bu gelişmelerin ışığında, Türkiye’de ilk on araştırma üniversitesinden biri olan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 2021 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde ilk ondaki yerini koruyarak genel sıralamada 7. devlet üniversiteleri içinde ise 4. sırada yer alan Gebze Teknik Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliğinin kritik öneminin farkındalığıyla teknolojik gelişmelerin ülkemize yansımalarını yakinen takip ederek ülkemizin uluslararası arenada rekabet üstünlüğü kazanması için girişimcilik ekosistemini tüm yönleriyle derinlemesine mercek altına almayı sürdürmektedir.  

 SANAYİ İŞ BİRLİĞİNDE GTÜ EN İYİ MODEL 

Ülkemizde girişimcilik ekosistemini üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde geliştirmek amacıyla yürüttüğümüz faaliyetlerimizin önemli bir parçası olan GTÜ Girişimcilik Zirvesi’nin ise bu yıl altıncısını düzenliyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğinde en iyi model olma gayretinde olan üniversitemiz bu zirve ile Türkiye’nin öncü sanayicilerini, kamu temsilcilerini, akademisyenlerini, sektörlerinde fark yaratan girişimcilerini, girişimcilik ruhuna destek veren kuruluşlarını ve geleceğin potansiyel girişimcilerini bir araya getirmeyi hedeflemektedir.  

Reklam

 Girişimcilik Zirvesi’nin bu seneki teması “Tarım Girişimciliği ve Yenilikçi Tarım Teknolojileri”. GTÜ Girişimcilik Zirvesi’nin bu yılki hedefi; tarım sektöründe gözlemlenen büyük değişimi, bu değişimin girişimcilik ekosistemindeki etkilerini, katma değer yaratma sürecinde önemli rolü olan aktörlerin deneyimleri ve girişimcilik hikâyeleri ışığında değerlendirip; toplumun her kesiminde farkındalık yaratmaktır. Gebze Teknik üniversitesi olarak yaşanan iklim ve çevre değişiklikleri karşısında tarım ekosisteminin sürdürülebilirliği ve verimliğini sağlamaya büyük önem veriyoruz.  

GTÜ TARIM ARAŞTIRMALARINA DESTEK OLUYOR  

Bu bağlamda yürüttüğümüz faaliyetlerden biri, GÜBRETAŞ ve GTÜ Biyoteknoloji arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında kurulan, yerli üretimle yeni nesil bitki besleme ve koruma ürünlerinin geliştirileceği, topraksız tarım çalışmalarının yapılacağı, sürdürülebilir ve rekabetçi tarım araştırmalarına yön vermesi planlanan, modern donanımıyla ülkemizin en önemli ar-ge seralarından birisi olan Ar-Ge Serasıdır.  Ar-Ge Serası ile tarım sektörünün geleceğine katma değer sağlayacak, önemli araştırma geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü bir merkez olmak hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan Akıllı Tarım Uygulamaları İş Birliği Protokolü kapsamında, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne bağlı personele Akıllı Tarım Uygulamaları odaklı eğitimler verilerek önemli bir iş birliği örneği ortaya konmuştur.  

DİKEY TARIM LABORATUVARINDAN YÜKSEK VERİM 

Buna ek olarak Üniversite-sanayi iş birliğinin önemli bir örneği olan ve akıllı tarım uygulamalarına yönelik GTÜ kampüsünde kurulan LED Destekli Dikey Tarım Laboratuvarı’nda (LAVFARM) 20 farklı türde bitki üretilmiştir. Toprak ve gün ışığına ihtiyaç duymadan su ve LED ışığı kullanılarak yapılan deneme üretimleri sonucunda bitkilerin hasada gelme süreleri kısalırken, daha yüksek verim elde edilmiştir. Gebze Teknik Üniversitesi olarak Tarım ekosisteminin verimliğinin artırılması ve sürdürülebilirliğinin artırılması konusunda üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye ve yeni uygulamalar, faaliyetler ve çözümler üretmeye devam edeceğimizi belirtmek isterim.  

Reklam

TARIMDA YENİ TEKNOLOJİLER KONUŞULDU  

T.C. Tarım ve orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin KARADENİZ yaptığı konuşmada bakanlığın tarımda yeni teknolojiler konusundaki yaklaşımlarını aktardı. Bilgi ve teknolojinin kullanımını ön planda tutmanın öneminden bahseden KARADENİZ, dünya ve Türkiye nüfusun artışı ile artan gıda üretimi ihtiyacının, teknoloji ve inovasyona daha çok ağırlık verilmesi ile aşılacağını ifade etti.  GTÜ ile yapılan eğitim iş birliği protokolü sonrasında tarım bakanlığın ilgili müdürlüklerinden personellere bitki doku ve tarımda drone teknolojileri kullanımı konusunda akıllı tarım uygulamalarına yönelik eğitimlerin veridiğini, buna devam edileceğini belirtti. Bakanlık olarak akıllı tarım uygulamalarının artarak devam edeceğini hedeflediklerini sözlerine ekledi.   

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ar-Ge

PETLAS AR-GE’NİN ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Türkiye’de lastik sektöründe birçok ilki teknoloji transferi olmadan, kendi potansiyeliyle üretmeyi başaran Petlas, Türkiye AR-GE 250 Araştırması’nda ‘AR-GE Proje İlk 100’ kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.

Yayınlandı

Tarih

Bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirilen Türkiye AR-GE 250 Araştırması’nda sonuçlar belli oldu. 2010’da kurduğu AR-GE laboratuvarıyla alanında önemli çalışmalara imza atan ve geçen yıl 366 AR-GE projesi üreten Petlas, listenin ‘AR-GE Proje İlk 100’ kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.

Petlas, listede en çok AR-GE projesi gerçekleştiren ilk lastik şirketi olurken, yıllık AR-GE harcamaları sıralamasında ise 37 milyon 781 bin TL’lik AR-GE harcamasıyla 59’uncu sırada kendine yer buldu.

2013 yılından bu yana Türkiye’deki AR-GE harcamalarının ölçümlendiği araştırmaya göre, ilk 500 firmanın AR-GE harcaması yaklaşık 17 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılında AR-GE projesi sayısına göre sektör lideri olan Petlas, salgının gölgesinde geçen 2020’de Türkiye ekonomisi düşüş grafiği yaşarken, üretim ve AR-GE’de büyüme performansı ortaya koydu.

– ‘Petlas olarak vizyonumuz, lastik sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olmak’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, Petlas’ın; büyümesini sadece satış kabiliyetleri ile değil, belirlenen hedefler doğrultusunda teknolojik yapabilirliğini ve AR-GE laboratuvarının analiz yeteneklerini sürekli geliştirmesi, lastik test laboratuvarlarındaki iyileştirmelerini düzenli olarak artırması, uluslararası standartlardaki test pistinin ve nitelikli insan gücünün varlığını başarı ile harmanlanması sonucu geliştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

Reklam

“Her geçen gün büyüyen Petlas, son dönemde geldiği noktayı büyük bir titizlikle yürüttüğü AR-GE faaliyetlerine borçlu. Petlas’ın ham maddeden ürünlerin piyasaya sunulma noktasında geldiği son hale kadar yürüttüğü tasarım, test ve doğrulama süreçleri AR-GE faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Deneysel geliştirme faaliyetleri ile yürütülen AR-GE çalışmaları, yeni ürünlerin üretilmesi, mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, yeni süreçlerin, sistemlerin ve hizmetlerin kurulması ve geliştirilmesi, araştırma ve pratik deneyimlerden elde edilen bilgilerle yapılıyor.

Petlas olarak vizyonumuz, lastik sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı markası olarak dünya pazarlarında nitelikli ürünlerimizle yerimizi almak. 2005 yılından bu yana yapılan 700 milyon dolar düzeyinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlar da bu vizyonumuz doğrultusunda gerçekleşti. Bu yatırımları, teknolojik imkanlar ve nitelikli insan gücü ile birleştirerek öngördüğümüz hedefler doğrultusunda büyümeye, gelişmeye ve artı değer üretmeye devam ediyoruz.’

Okumaya Devam Et

Ar-Ge

UZAY İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Uzay için geri sayım başladı. Uzay yolculuğu ve bilim misyonuna başvuracaklar için bugün ile birlikte 3 gün süre kaldı.

Yayınlandı

Tarih

Uzay yolculuğu ve bilim misyonuna başvuracaklar için bugün ile birlikte 3 gün süre kaldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giderek ilk Türk uzay yolcusu ve bilim insanı olacak adaylar başvurularını 30 Haziran saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr üzerinden yapabilecek. Seçilecek aday, Türkiye’nin insanlı ilk uzay göreviyle bilim misyonunu yerine getirerek deney yaparak tarihe geçecek.

Cumhuriyetin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

TÜRKİYE’NİN İNSANLI İLK UZAY GÖREVİ

İlan edilen şartları taşıyanlar arasından seçilecek adaylar, Türkiye’nin insanlı ilk uzay göreviyle bilim misyonunu yerine getirerek ISS şartlarında deney yapacak. Proje kapsamında iki uzay yolcusu adayı belirlenecek. Adaylardan biri, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmek üzere ISS’ye gönderilecek.

Okumaya Devam Et

Ar-Ge

MEXT SİLİKON VADİSİ’NDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

MESS Teknoloji Merkezi MEXT ekibi, dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play tarafından düzenlenen Silicon Valley Start-up etkinliğinde, özel davetle yerini aldı. MEXT, küresel teknoloji devlerinin buluşma yeri olan Silikon Vadisi’nde, ülkemizden ve bölgemizden tek teknoloji merkezi olarak, Plug and Play, Microsoft ve Google ile bir araya geldi.

Yayınlandı

Tarih

PayPal ve DropBox gibi 35 Unicorn’u sektöre kazandıran ve dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu olan Plug and Play, bir start-up etkinliği olan Silicon Valley Expo’yu 14-16 Haziran 2022 tarihlerinde düzenledi. San Francisco’da bulunan Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte 250’den fazla start-up sunum yaptı. Türkiye’yi MEXT’in temsil ettiği organizasyonda, Plug and Play CEO’su ve kurucusu Saeed Amidi, MEXT ekibini özel olarak ağırladı.

Plug and Play, yılda 60’tan fazla hızlandırma programı düzenliyor. Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip Dropbox, PayPal, Hippo, Honey, Rappi, N26 gibi şirketlerin unicorn olmasını sağlayan Plug and Play, toplam 7 milyar dolarlık yatırım fonuna sahip. Platformun küresel girişim havuzunda 40 binin üzerinde girişim bulunuyor. 

Plug and Play İstanbul Ofisi, MESS ile Türk sanayisinin hizmetinde

Başta üyeleri olmak üzere tüm paydaşlarına fayda sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren MESS, Türk ekonomisinin rekabet gücüne katkı sunma hedefiyle küresel iş ağını her geçen gün genişletiyor. Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play, Türkiye’de MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te girişimcilere rehberlik etmeye devam ediyor. 

“İşimiz dönüşüm, rotamız gelecek” söylemini rehber edinerek, geleceğin teknolojilerini ve ülkenin faydasına olan tüm yenilikleri öğrenmeye, desteklemeye devam edeceklerini ifade eden MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “MESS olarak, tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmekle kalmıyor, onları ülkemiz ve sanayimiz ile buluşturmak için canla başla çalışıyoruz. Yerli girişimcilerimize yeni pazar ve yatırım bulma imkanı sağlamak, yabancı girişimleri üyelerimizle tanıştırmak, en önemli hedeflerimizden biri. Bu hedefle, dünya devi Plug and Play ile başlattığımız iş birliği sayesinde, 20 ülkede 400’den fazla kurumsal ortağı olan Plug and Play’in tüm ekosistemi, İstanbul ofisimizde Türk sanayisine hizmet ediyor. Üyelerimiz, Plug and Play’in gelişmiş girişim ağına ücretsiz olarak erişebiliyor, dünyanın her yerinden start-up’lar ile buluşabiliyor. Türkiye’de kurucu partneri olduğumuz Plug and Play İstanbul Ofisi tarafından bugüne kadar düzenlenen buluşmalara binlerce kişi katıldı. Üyelerimizin öncelikli inovasyon ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yüzlerce girişim MEXT tarafından değerlendirildi; seçilenler üyelerimiz ile bir araya getirildi, projeler geliştirildi. Bu konudaki çalışmalarımız, büyüyerek devam edecek. ” diyor.

Reklam

MEXT ekibi, ziyaretleri sırasında, Plug and Play CEO ve kurucusu Saeed Amidi ev sahipliğinde küresel teknoloji ekosisteminin devleri ve öncüleriyle bir araya geldi. Microsoft’un Silikon Vadisi’nde yeni açtığı Teknoloji Merkezi’ni ve kampüsünü de ziyaret eden MEXT ekibi,  ülkemizden bu tesisi ziyaret eden ilk ekip oldu. Silikon Vadisi’ndeki ziyaretler esnasında Google ile yapay zekanın sanayideki uygulama alanlarına yönelik proje ve iş birliği fırsatları için ilk adımlar atıldı. Ayrıca, Breakthrough Energy ve Iconiq gibi önemli girişim sermayesi fonları tepe yönetim ekipleri ile, ülkemize yönelik yatırım fırsatları ve sanayimizin ikiz dönüşümüne hizmet edecek iş birlikleri değerlendirildi.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.