Bizi Takip Edin
movenpick

İstanbul

HEDEF, GLOBAL ETKİ

Teknoloji ve AR-GE tabanlı girişimcilerin gelişimine odaklanan İTÜ ARI Teknokent, yüzlerce teknoloji firmasıyla 866 milyon dolarlık ihracata imza atıyor.

Yayınlandı

Tarih

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent, kurulduğu 2002 yılından bu yana İTÜ’nün 250 yıllık geçmişi ve Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren üstlendiği görevi model alarak Türkiye’de teknoloji ve AR-GE tabanlı kalkınma seferberliğinde öncü bir rol oynuyor. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, teknoloji ve AR-GE tabanlı girişimcilerin gelişimine odaklanan ve global etki yaratmaya hedeflenerek kurulan İTÜ ARI Teknokent ekosisteminde; firmalarla birlikte Türkiye’nin ekonomisine katkı sunmak, uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak adına var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. İTÜ ARI Teknokentteki 298 teknoloji şirketi, 8 binden fazla personel ve yılda 600’den fazla proje üreten yapısıyla Türkiye adına değer üretmekten gurur duyduklarını dile getiren Dikbaş, “Kuruluşumuzdan bu yana aynı inanç ve artan motivasyonla, İTÜ Maslak kampüsündeki 10 binamızda yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde firmalarımızın toplam cirosu 29 milyar TL; toplam ihracatı ise 866 milyon dolara ulaştı” dedi.  

KÜRESEL EKOSİSTEM

Genel Müdür Prof. Dr. Attila Dikbaş, firmaların ihracat kabiliyetlerinin olmasının ve çalışmalarını globalde sürdürmelerinin çok önem verdikleri bir konu olduğunu kaydetti. İTÜ ARI Teknokentte yalnızca 2020’de 66 milyon TL’yi aşkın AR-GE ihracatı gerçekleştirdiklerini anlatan Dikbaş, “Birçok farklı sektörden ihracat yapan firmalarımız arasında kanserin teşhisini kolaylaştırıcı ürününü MIT’ye satan da var; maker dikeyinde teknoloji geliştirip 45 farklı ülkeye ihracat yapan da yapay doku ve organ üreterek dünyanın her kıtasında distribütörlük ağını kuran da. İTÜ ARI Teknokent olarak önümüzdeki süreçte de bu hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza devam edip ekosistemimizi geliştirmeyi sürdüreceğiz. Üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi, Türkiye’nin ilk ‘scale-up’ ileri aşama girişimcilik merkezi İTÜ Magnet ve teknoloji firmalarını global pazarlara açan Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile küresel bir ekosistem sunuyoruz” diye konuştu.

SES GETİREN BAŞARI HİKÂYELERİ

Dikbaş, bu yıl yirminci yaşını kutladıkları İTÜ ARI Teknokentin yıllar içerisinde katlanarak büyüdüğünü ve gerek Türkiye’de gerekse de küresel ölçekte “AR-GE odaklı” teknolojinin gelişimine ve “yenilikçi odaklı” girişimcilik ekosistemine çok büyük katkılarda bulunduğunu dile getirdi. İTÜ Çekirdek, İTÜ Magnet ve Innogate programları kapsamında destekledikleri 10 binden fazla girişimciden birçoğunun dünyada ses getiren başarı hikâyeleri elde ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Attila Dikbaş, “İTÜ ARI Teknokent olarak, AR-GE, inovasyon ve girişimcilik odağında çalışmalarımızı yürütmeye, uluslararası iş birliklerimizi de artırarak ülkemiz için teknoloji üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Reklam

İTU SEED PROJESİ

Genel Müdür Dikbaş, İTÜ Çekirdek olarak, Türkiye’de yürüttükleri sürdürülebilirlik, insurtech, teknolojik kentler, otomotiv dikeylerimize ek olarak; bu yıl global start-up’ları İTÜ Çekirdek’e çekmeye odaklanarak, global bir iletişim sürdürdüklerini söyledi. Bu projenin adını “İTU Seed” olarak belirlediklerini aktaran Dikbaş, “Böylece ülkemizin ve bölgemizin yabancı girişimciler için bir hub olması için çalışacağız. Nasıl ki İTÜ Çekirdek ile yerli start-up’ları yıllardır destekledik ve büyüttük; yeni programımız ITU Seed ile de yabancı start-up’ları hem yerel ekosistemimizde destekleyecek hem de dünyaya açmak için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz. Bugüne kadar tamamen yerel çağrılarla girişimlere seslenmesine rağmen 37 farklı ülkeden başvuru alan İTÜ Çekirdek, kurulduğu günden bu yana 3 bin 500 girişime ve 7 bin 700 girişimciye destek sağladı. Desteklenen girişimler 760 milyon TL’lik yatırım alırken, toplam ciroları 368 milyon TL’yi aştı. ITU Seed Programı kapsamında ise aralarında İngiltere, İsveç, Finlandiya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerin bulunduğu 51 ülkeden girişimcilere ulaşılması hedefleniyor” dedi.  ITU Seed Programına aldıkları girişimleri 10 yılı aşkın süredir elde ettikleri girişimci geliştirme know-how’larıyla büyüteceklerini ve global iş ortaklarıyla, mentorlarıyla bir araya getireceklerini belirten Attila Dikbaş, “Başarılı olan girişimler Big Bang 2021’de 458 milyon TL olan; Big Bang 2022’de daha da artması beklenen ödül, nakit ve yatırımdan pay alma şansını yakalayacak” bilgisini verdi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul

YENİ AR-GE ÜSSÜ

Medeniyet Teknopark, sektör öncelikleriyle Türkiye’nin teknoloji üretiminin ve birikiminin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

2018 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Medeniyet Teknopark), üniversite ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlayarak, teknolojik bilgi üretmeyi, yenilik geliştirmeyi, kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarında iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.  

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME HİZMETİ

Bilgiyi ticarileştirme, girişimciliği destekleme, teknolojiyi yaygınlaştırma, araştırmacılara ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlama, uluslararası iş birliklerini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlama amacına hizmet edecek olan Medeniyet Teknoparkta, yenilikçi teknolojiler geliştirilecek. Medeniyet Teknoparkta kurulacak olan tıp, biyoloji, gıda, malzeme ve tarım başta olmak üzere çeşitli alanlarda ileri teknolojilerin geliştirilmesi için faaliyet gösterecek şirketlere İMÜ akademisyenleri ile AR-GE desteği verilecek.

GENÇ ARAŞTIRMACILAR İSTİHDAM EDİLECEK

Reklam

Teknoparkta üretim sektörünün AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan araştırma projelerinde genç araştırmacılar istihdam edilecek ve maddî olarak desteklenecek. Öğretim elemanlarının araştırma sonucu elde ettikleri bilgiler, katma değeri olan ürünlere dönüştürülecek ve ticarileştirilecek.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARI

Medeniyet Teknoparkta akıllı şehircilik, otonom sistemler, yapay zekâ, makine öğrenimi, büyük veri, veri analitiği, robotik sistemler, kontrol sistemleri, sağlık teknolojileri, finans teknolojileri, enerji sistemleri ve malzeme teknolojileri alanında çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Türkiye’nin AR-GE potansiyeline ve teknoloji üretebilmesine katkı sağlamayı, girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik desteklemeyi, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmayı amaç edinen Teknoparkın, kısa süre içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

MARMARA’NIN YERLİ VE MİLLİ MARKA HEDEFİ

Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, elektronik gibi pek çok sektöre ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM İLKESİ

Yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam eden Marmara Üniversitesi Teknopark, 50’nin üzerindeki firmasıyla yenilikçilik iklimine katkı sunuyor. Marmara Üniversitesi tarafından 2014 yılında kurulan Marmara Üniversitesi Teknopark, ilk olarak Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde faaliyete geçti ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam ederek 2020 yılı başında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde de faaliyetlerine başladı.

ULUSAL REKABET GÜCÜNE KATKI

Marmara Üniversitesi Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, gıda, sağlık teknolojileri, biyoteknoloji gibi birçok sektörde AR-GE çalışmalarını yürüten yenilikçi firmalara ev sahipliği yapan Teknopark, yerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyonu olarak belirledi.

Reklam

YÜKSEK HEDEFLER

Marmara Üniversitesi Teknoparkın hedefleri arasında üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken teknoloji merkezi olmak, fikirlerin hızla ürüne dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka hizmeti sunmak, akademisyen ve öğrencilerin teknolojik fikirlerini destekleyerek şirket kurmalarını sağlamak, firmalarının AR-GE ve üretim desteklerine ulaşımını ve faydalanmasını sağlamak, uluslararası firmaların da AR-GE faaliyetleri için tercih ettiği bir teknoloji geliştirme bölgesi olmak, öncelikli alanlara yönelik hedeflerini belirleyerek kümelenme çalışmaları yürütmek gibi görevler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

YENİ NESİL TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

“Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi” olarak kurulan Zaim Teknopark, fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi olmak üzere 4 alanda yoğunlaşacak.

Yayınlandı

Tarih

Bölgesel AR-GE faaliyetlerini ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve üniversite sanayi iş birliğini artırarak teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından 2018 yılında kurulan Zaim Teknopark, üniversitenin Halkalı Yerleşkesinde 72 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Özellikle fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi alanlarına yoğunlaşacak olan Zaim Teknopark, firmaları bünyesine katmaya başladı.

Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak tanımlanan Zaim Teknopark, üniversitenin uzmanlık alanlarını AR-GE ile birleştirerek, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlayacak. 

FİRMALARA MENTORLUK HİZMETİ

Firmaların esas işlerine odaklanmasına katkı sağlayacak şekilde, nitelikli bilişim, bilgi güvenliği, ulaşım, güvenlik, yiyecek, içecek, sosyalleşme, toplantı, spor alanları gibi donatıların da bulunduğu Zaim Teknoparkta, kuluçka merkezi, teknoloji transfer ofisi (TTO), atölye veya uygulama merkezleri, farklı büyüklüklerde toplantı salonları gibi imkânlar da firmaların hizmetine sunuluyor. Firmaları motive ederek onlara mentorluk yapmayı hedefleyen Teknopark, benzer çalışmalar yapan diğer firmalarla iş birliği geliştirebilecekleri entegre büyük projelere teşvik etmeyi, firmaların sorun yaşadıkları bilimsel, teknik veya idari konularda anında müdahil olmayı amaçlıyor. Teknoparkta ayrıca seminerler, başarılı girişimci ve iş adamlarıyla tanışma, bilgilendirme ve eğitim programları, üniversite sanayi iş birliği, matchmaking, demoday gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.