Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

HİSARCIKLIOĞLU: “OSB’LERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

Türkiye’deki 374 organize sanayi bölgesinin çatı kuruluşu Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun 20. Olağan Genel Kurulu TOBB Konferans Salonu’nda yapıldı.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu OSBÜK Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada pandemi döneminde sanayiciler olarak, çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini, tüm sıkıntılara rağmen sanayi üretimini ve ihracatını artırdıklarını dile getirdi.

REEL SEKTÖRE UYGUN KREDİ TALEBİ

Başkan Hisarcıklıoğlu; “Ekonomimiz, yaşanan tüm zorluklara rağmen; son dönemde, diğer ülkelere göre çok daha hızlı büyüdü. İhracat, sanayi üretimi ve istihdamda, salgın öncesi seviyelerin üzerine çıktı. Diğer yandan, yurt içinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra, tüm dünyada yükselen hammadde ve enerji fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldık. Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda arzındaki sıkıntılar, Covid-19’un yeniden yayılması ve dünya genelinde faizlerin artmaya başlaması, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkiledi. Bu zorlu dönemde; firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için kritik önemdedir. Son dönemde, finansmana ulaşımdaki zorlukları, kredi faizlerindeki yükselişi ve kredi limitlerinin yetersizliğini, devamlı vurguluyoruz. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmanın da, giderek daha güç hale geldiğini görüyoruz. İhracatçılarımız için çok önemli bir imkân olan, Merkez Bankası reeskont kredisi kullanımının azaldığına ilişkin şikâyetler de alıyoruz. Diğer taraftan yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle; yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacı, geçmiş dönemlere göre arttığını da biliyoruz. En son geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile TOBB’da bir araya geldik. Tüm bu sorunları kendisine de anlattık ve sanayicimiz adına destek istedik. Bankalarımızdan da, fonlama maliyetlerini de dikkate alarak; reel sektörümüze uygun koşullarla kredi sağlamalarını ve yapıcı hareket etmelerini beklediğimizi önemle vurguladık” dedi.

YEŞİL MUTABAKAT SÜRECİNE UYUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Sanayimizin önünde; hem risk, hem de fırsat içeren önemli bir gündem daha var diyen Hisarcıklıoğlu; “Bu da yeşil dönüşümdür. Bunun anlamı yeni bir gümrük birliği süreci demektir. Bizler; ya bu değişimin içinde olacağız, ya da dışında kalacağız. Bu nedenle TOBB olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Sektörlerimizin, yeşil dönüşüme en az hasarla ve en verimli şekilde adapte olması için çabalarımızı sürdürüyoruz. Ancak bu tür bir dönüşümün, kamunun desteği olmadan gerçekleşmeyeceğinin de farkındayız. Dolaysıyla, kamu kurumlarımızın, sanayicimizle bir araya gelerek, bu dönüşüm için gerekli olacak regülasyonları, zaman kaybetmeden hayata geçirmesi gerektiğini de hükümetimize anlatıyoruz. ‘Avrupa Yeşil Mutabakatından’ etkilenecek sektörlerin dönüşümünü destekleyici, teşviklerin getirilmesini istiyoruz. TOBB olarak, pek çok diğer alanda da, sanayicilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Yeşil mutabakat sürecine uyum için, karbon ayak izi ölçümü yapacak bir sistem kurmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

TOBB, FARKLI PROJELERE REHBERLİK EDİYOR

Reklam

TOBB olarak sanayicilerimiz için farklı projeler geliştirmek üzere aralıksız çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu; “Akıllı KOBİ projemizle; sanayicilerin dijital dönüşümüne rehberlik ediyor ve sizlere yardımcı oluyoruz. Sağlam KOBİ projemizle; afetlere hazırlık eğitimlerine başlıyor, sizleri afetlere karşı hazırlıklı hale getirmek için çalışıyoruz. TOBB CERN İrtibat Ofisimizle sizlerin, CERN, Akkuyu Nükleer Santrali ve Vodafone gibi büyük firmaların, tedarikçisi olmanızı sağlıyoruz. TOBB olarak verdiğimiz kapasite raporu ve yerli malı belgesiyle, sizi TOBB Sanayi Veri Tabanına dâhil ediyor ve Tedarikçi Geliştirme Programlarımıza katılmanızı sağlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığıyla yaptığımız Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında, 81 ilde meslek liselerini özel sektör adına yönetiyoruz. Sizlerin de bu okullardan faydalanmasını arzu ediyoruz. Son olarak gelecek hafta TOBB UYUM ile OSBÜK arasında bir işbirliği protokolü imzalıyoruz” dedi.

TOBB UYUM İLE OSBÜK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

TOBB UYUM ile OSBÜK arasında bir işbirliği protokolü imzalanacağını sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu; “TOBB UYUM; Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezlerimizle ülke genelinde işçi-işveren anlaşmazlıkları ve ticari uyuşmazlıkların, hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı oluyoruz. Memiş Kütükçü Başkanlığında OSBÜK’ün de, başta yeşil OSB konsepti olmak üzere, niteliksel dönüşüm yönündeki çalışmalarını, mesleki eğitim konusunda elini taşın altına koyarak, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikte insan kaynağı yetiştirme yönündeki gayretlerini, OSB’lerde giderek artan sayında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri kurmalarını takdirle ve memnuniyetle takip ediyorum. Türkiye’nin dünyada da örnek model kabul edilen ve üreten gücümüzün bayraktarlığını yapan organize sanayi bölgelerimizle iftihar ediyorum. Bulundukları şehirlerin dinamosu haline gelen OSB’lerimiz, küresel bir üretim merkezi olabileceğimizi ispat ederek, ülkemizin yatırım cazibesini de artırmaktadırlar. Sanayicilerimize dünya standartlarında yatırım ortamı sunan OSB’lerimizi desteklemeye ve geliştirmeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

“BAŞKAN KÜTÜKÇÜ, OSB’LER İÇİN ŞANSTIR”

OSBÜK Başkanlığının Memiş Kütükçü’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Rifat Hisarcıklıoğlu; “Başkan Kütükçü sanayimiz ve OSB’ler için büyük şanstır. Bugün aramızda bulunan, sanayi komisyonu başkanımızın ve bakan yardımcımızın bulunmaları da, sanayimize ve OSB’lerimize verdikleri önem göstermeleri açısında çok değerli buluyor ve kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Bu vesileyle, sanayimizin en büyük maliyet kalemleri arasında yer alan enerjinin daha uygun koşullarda temini için, OSB’lerde GES kurulması sağlayacak düzenlemenin çıkarılması konusunda da desteklerini beklediğimizi, vurgulamak istiyorum” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

TİCARET ODASI BAŞKANI’NDAN TORBALI’YA OSB ÇAĞRISI

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçeye yeni OSB kurulması için çağrı yaptı

Yayınlandı

Tarih

İzmir Torbalı’da bulunan 2 OSB’de seçim sürecinin tamamlanması sonrası bir değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, ilçeye yeni OSB kurulması gerektiğini söyledi. Adres olarak da Pancar ve Torbalı OSB’nin genişleme sahalarını gösterdi.

Torbalı’da yapılan yeni dönem organize bölge seçimler ile ilgili değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçeye 4. OSB’nin kurulması gerektiğini söyledi. İlçenin 1000 sanayi kuruluşuna ev sahipliği yaptığını ve oda üyesi sanayicilerin en büyük talebinin büyümek için yer tahsisi olduğunu ifade eden TTO Başkanı “OSB’lerimizin genişleme sahalarında; tarım alanlarının dışında, orman vasfını yitirmiş alanlarda OSB’lerimizin yeni etaplarının kurulması gerekiyor” dedi.

Temmuz ayı içerisinde seçimi tamamlanan Pancar OSB’de Mahmut Ünlüsoy güven tazelerken, Torbalı OSB’de ise Sabri Ünlütürk yeni başkan seçildi. Bölgedeki her iki OSB’de seçimlerin sağlıklı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Olgun, “OSB’lerimizde seçilen arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Buralardaki fabrikalarda faaliyet başlayınca, katılımcıların seçilmesi yönünde ilkesel bir tavrımız oluştu. Her iki OSB’mizde de bu durum gerçekleşmiş oldu” dedi.

OSB’LERDE GENİŞLEME ŞART OLDU

665.000 m² ve 40 fabrikalı Torbalı OSB yüzde 50 oranında, 90 fabrikalı ve 1.300.000 m² alana sahip, Pancar OSB’de ise yüzde 100 oranında doluluğa ulaşıldığını ifade eden Olgun, 626.000 metrekarelik Mobilya OSB’nin 665.000 metrekarelik Torbalı OSB ile birleşmesiyle Mobilya OSB’nin hayata geçmiş olacağını ifade etti. OSB’lerde yeni etaplara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Olgun “Bugün Torbalı’da 250 fabrikalı yeni bir OSB kurulsa bir günde katılımcı toplarız. İzmir’in sanayi bölgeleri oluşturma yönünde çalışma yapması gerekiyor. Bu konuda bizim iki önerimiz var. Birincisi Pancar OSB’nin genişleme alanında orman vasfı bulunmayan, tarım dışı 800 dönümlük alanımız mevcut. Fakat bu alanda Tahtalı Barajı’nın koruma sahası ve Behçet Uz Hastanesi’nin şerhleri olduğu için ilerleme kaydedemiyoruz. Ayrıca Torbalı OSB’de 560 dönümlük orman vasfını yitirmiş yeni alanımız genişleme sahası için oldukça uygun” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

İTOB OSB BAŞKANI: “İZMİRDE MARKA BİR OSB OLUŞTURDUK”

İzmir’in Menderes ilçesi üzerinde kurulu bulunan İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Acar’dan çarpıcı açıklamalar

Yayınlandı

Tarih

İzmir’in Menderes ilçesi üzerinde kurulu bulunan İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Acar, Türkiye’nin içinde bulunduğu darboğazdan ancak sanayicilerin gayretleri ile çıkabileceğini vurgulayarak, İzmir’de marka bir OSB oluşturduklarını ifade etti.

İTOB OSB’NİN SUNDUĞ AYRICALIKLAR

İTOB Organize Sanayi Bölgesi, katılımcılarına ortak altyapı hizmeti sunarak daha kolay, verimli ve ucuz üretim yapma olanağı sağlarken bölge içerisinde sistemli ve düzenli yapılaşmaya teşvik etmektedir. Bölge sanayicisinin her türlü alt yapı hizmetini sürekli olarak yürüterek sanayici sorularına çözüm üretmek, hizmet kalitesini teknolojik gelişmeler paralelinde devam ettirmek, çevre koruma bilinci ile doğal kaynakların sunduğu enerjiyi maksimum verimde kullanmak, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelere katkı sağlamak bölgenin başlıca ilke ve amaçlarındandır.

Elektrik, doğalgaz, su dağıtımı, atık su arıtma, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni ve GSM ruhsatı verilmesinin yanında çevrenin korunması, altyapı hizmetlerinin kaliteli ve kesintisiz sürdürülmesi için bakım onarım ve iyileştirilmesi, ağaçlandırma ve güvenlik İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Okumaya Devam Et

Sanayi

SANAYİCİLER KÜRESEL PAZARDA İSTİHBARAT DESTEĞİYLE YOL ALACAK!

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu. Merkezin açılışında konuşan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, verdiği destekten dolayı ajansa teşekkür etti.

Yayınlandı

Tarih

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu. Merkezin açılışında konuşan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, verdiği destekten dolayı ajansa teşekkür etti. Merkezin sanayici için büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

Dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda doğru zamanda doğru hamleler yapmak ticari gereklilik oldu.  Potansiyeli yüksek ülkelere yönelmek, doğru hedeflerin tespiti ve pazara girmeden önce yerli ve yabancı firmalar hakkında bilgi edinmek ayrıca önem kazandı.

Müşterilerle ilgili yapılan analiz ve araştırmaların önemi, ihracat adımlarını güçlendiren unsurların başında yer aldı. Günümüz pazarında rekabet önemli bir yere taşınırken, başarıyı yakalamak için küresel pazarı tanımak ihracatçının vazgeçilmez önceliği oldu. Bu gereklilik doğrultusunda Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu.

DESTEK ANKARA KALKINMA AJANSI’NDAN

Başkent OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nde firmalara iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönlendirme, doğru hedef pazar tespiti yapabilme ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmalar yapılabilmesi gibi hizmetler sağlayacak.  Merkez, bölge katılımcılarının ticari faaliyetlerinde söz konusu hamleleri yapabilmeleri adına yol gösterici olacak. Bu sayede bölge firmalarının büyümesi, Ankara’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin arttırılması hedefleniyor.

Dış Ticaret İstihbarat Merkezinin açılışına Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri,  Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin yanı sıra katılımcılar iştirak etti. 

Reklam

FİRMALAR REKABET KOŞULLARINI ANALİZ EDEBİLECEK

Açılışta konuşma yapan Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Türk, “Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sağladığı bilgiler ışığında ihracatçılarımız, rakip firmalar ve müşterilerini daha iyi tanıyacak, faal oldukları pazarlara dair daha fazla bilgi sahibi olabilecek. Dış ticaret istihbarat  kanalları, firmalarımızın çeşitli bilgi bankalarını kullanarak,  ürünleri için en uygun pazarları tespit etmelerini ve rekabet koşullarını analiz etmelerini sağlayacak. Aynı zamanda pazardaki rakip firmalar ve müşteriler hakkında bilgi toplayabilmelerine de yardımcı olacak. İstihbarat merkezi, sanayicinin dış dünyaya açılan penceresi olacak. Desteklerinden dolayı Ankara Kalkınma Ajansına, Sanayi Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü’ne katılım sağlayan tüm sanayicilerimize ve bu proje için çalışan personelimize yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik’t e açılışa katılan sanayicilere ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sanayicinin ihracat hedeflerine ulaşması konusunda büyük destek sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.