Bizi Takip Edin
movenpick

İstanbul

İKİTELLİ, KABINA SIĞMIYOR

İkitelli OSB, Türkiye’nin her şehrine ve dünyanın neredeyse her ülkesine ürün gönderen yaklaşık 30 bin firmasıyla, yıllık ortalama 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Dev sanayi üssü yeni yatırım alanı arayışında.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye sanayisinin yapıtaşlarından olan İkitelli OSB, 30 bine yakın iş yeri, 38 kooperatif ve yaklaşık 300 bin çalışanıyla 10 milyar dolarlık ihracata imza atıyor. Mobilyadan tekstile, oto tamirden yedek parça üretimine, deriden ayakkabıya kısaca iğneden ipliğe çok sayıda yüksek teknolojili ürünlerin üretildiği İkitelli OSB, İstanbul’un özellikle tarihi yarımada; Kağıthane ile Haliç çevresine yayılan KOBİ ölçeğindeki sanayi işletmelerini, meskun alanlar dışına çıkarmak,  daha planlı ve disiplinli üretim yapabilmelerini sağlamak amacıyla kuruldu ve 2001 yılında tüzel kişilik kazandı. Firma sayısı ve istihdam açısından bugün Türkiye’nin en büyük OSB’leri arasında yer alan İkitelli OSB, yatırımcılara yeni sanayi alanları açmak için çaba gösteriyor. Uzun yıllar İkitelli OSB yönetimi içinde yer aldıktan sonra geçtiğimiz günlerde başkanlığa seçilen Mustafa Keskin, OSB’nin yeni dönemde hayata geçireceği projeler hakkında bilgi verdi. İkitelli OSB’nin sanayide Türkiye’nin nefes borusu olduğunu söyleyen Keskin, “Nasıl bir insanın yaşamak için nefes almaya ihtiyacı varsa Türkiye sanayisinin de nefes almak için İkitelli’ye ihtiyacı var. Çünkü burada sanayi çarklarını çeviren birçok enstrüman var” dedi. Bölgelerinde yer alan kooperatiflerle uyum içinde faaliyet yürüttüklerini anlatan Keskin, “38 kooperatif başkanıyla bir aile gibi, ağabey-kardeş ilişkileri içerisinde çalışıyoruz. Dolayısıyla 38 başkanımız, OSB’nin de başkanı. Bir de ayrıca çok kıymetli bağımsız parsel diye adlandırdığımız büyük sanayicilerimiz var. Bölgemizi ilgilendiren tüm konularda kendileriyle istişarede bulunuyor ve ortak aklı kullanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“DAR GELİYOR”

Yer darlığından ikinci bir OSB’ye ihtiyaç duyduklarını dile getiren Keskin, bunun için devlet yetkilileriyle görüşme halinde olduklarının da bilgisini verdi. Mustafa Keskin, bölge işletmelerinin zaman içinde büyümesiyle yaşanan yer sıkıntısına değindi. “İkitelli, sanayicilerimize dar geliyor” diyen Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Elbise bedene küçük geliyor. Genç yaşta elbise diktirirseniz, belli yaştan sonra ya dikişlerini açtırırsınız ya da yeni bir ölçü verirsiniz. Çünkü beden gelişiyor. İkitelli OSB’de çok gelişti. Artık bu elbise dar geliyor. İkinci bir İkitelli ile alakalı Sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet yetkililerimizle görüşmelerimiz oldu. Bu konuda taleplerimiz var.  İkitelli OSB’nin daha kaliteli hizmet sunması ve yeni sanayi alanı açmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Ülkenin gelişme ve büyüme sürecinde mesleki eğitimin önemine dikkat çeken Keskin, OSB’de iki meslek okulu olduğunu, bu sayıyı artırmak istediklerini de sözlerine ekledi. Ayrıca yeşil sanayi konusunun oldukça önemli olduğunu, Avrupa’nın yıllar öncesinden elektrikli otomobillere yöneldiğini dile getiren Keskin, hava kirliliğini önlemek için getirilen önlemlerin caydırıcı olması gerektiğini kaydetti.

“YÖNETİM OLARAK ARKALARINDAYIZ”

Mustafa Keskin, İkitelli OSB’nin ihracatta 10 milyar dolara yakın bir rakamı yakaladığını ifade ederek ayakkabı, kot, çorap, makine yedek parçaları, mobilya, sanayi makineleri gibi birçok sektörde yedek parça üretiminde olağanüstü bir üretim merkezi olduklarını vurguladı. Keskin, “Üretim üssüyüz diyebilirim. Sanayicilerimizin çoğu alaylı, buraya ilmek ilmek yaşayarak gelmiş. Dolayısıyla o konuda bize düşen bir şey olursa yönetim olarak biz, onların arkasındayız. 90 ülkeye ihracat yapan sanayicilerimiz var. Onlarla da devamlı temas halindeyiz. Yönetimsel olarak herhangi bir talepleri olursa onların hizmetindeyiz” dedi.

Reklam

9 MİLYON METREKARE

OSB’nin yeni projeleri hakkında da bilgi veren Keskin, İkitelli OSB’nin yeni sanayi alanı ihtiyacına yönelik yaptıkları araştırmalarda, Hadımköy bölgesinde 9 milyon metrekarelik bir arazinin kendileri için uygun olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Başkan Mustafa Keskin, “Sayın Devlet Bahçeli, Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettik, taleplerimizi ilettik. Eğer bir ülke güçlü olacaksa bunun yolu, üretimden ve marka yaratmaktan geçer. Slogancılıkla bir ülke güçlenmez. Harekete geçeceksin. Ne diyor değerli Halk Ozanımız Aşık Veysel; ‘Harekete kimse mani olamaz.’ OSB’mizin bizden önceki yönetimi müteşebbis heyetti. Müteşebbis heyet demek, ısrarla üreten, yapan, öncü olandır. Biz hâlâ müteşebbis mantığındayız. İkinci OSB olmazsa olmazımızdır. Çünkü artık elbise bedene dar geliyor” diye konuştu. “1986’ya göre yapılan yerde büyüdük ama mekân aynı” diyen Mustafa Keskin, yeni sanayi alanında meslek liseleri dışında, yüksekokul, hastane, sosyal aktiviteleri kapsayan ve halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam alanlarının da olacağı bir proje hazırlayacaklarını dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Mesela İkitelli’de kreş projemiz var. Mevcut yerlerde küçük arsalar var, onları değerlendiriyoruz. Okul yapacağız inşallah. Bu fikirleri, talepleri faaliyete geçirecek alan lazım bize. Devletimizden bize alan sağlamasını istiyoruz. Biz, devletimize yük olan bir kesim değiliz. Üreten, istihdam yaratan, vergi veren, devletin her zaman yanında ve emrinde olan bir kesimiz. Sanayicinin ve üreticinin yapısı budur zaten. Dolayısıyla bize bu alanlar yaratılırsa, bütün projelerimizi yeni alanlarda hizmete geçireceğiz. Yönetim olarak tüm üreticilerin hizmetindeyiz. Onların yardımcısıyız. Onların önüne çıkabilecek engeller varsa, o engelleri aşarak onların önünü açacağız ki, onlar da aslanlar gibi üretimlerini yapsınlar.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul

YENİ AR-GE ÜSSÜ

Medeniyet Teknopark, sektör öncelikleriyle Türkiye’nin teknoloji üretiminin ve birikiminin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

2018 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Medeniyet Teknopark), üniversite ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlayarak, teknolojik bilgi üretmeyi, yenilik geliştirmeyi, kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarında iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.  

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME HİZMETİ

Bilgiyi ticarileştirme, girişimciliği destekleme, teknolojiyi yaygınlaştırma, araştırmacılara ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlama, uluslararası iş birliklerini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlama amacına hizmet edecek olan Medeniyet Teknoparkta, yenilikçi teknolojiler geliştirilecek. Medeniyet Teknoparkta kurulacak olan tıp, biyoloji, gıda, malzeme ve tarım başta olmak üzere çeşitli alanlarda ileri teknolojilerin geliştirilmesi için faaliyet gösterecek şirketlere İMÜ akademisyenleri ile AR-GE desteği verilecek.

GENÇ ARAŞTIRMACILAR İSTİHDAM EDİLECEK

Reklam

Teknoparkta üretim sektörünün AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan araştırma projelerinde genç araştırmacılar istihdam edilecek ve maddî olarak desteklenecek. Öğretim elemanlarının araştırma sonucu elde ettikleri bilgiler, katma değeri olan ürünlere dönüştürülecek ve ticarileştirilecek.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARI

Medeniyet Teknoparkta akıllı şehircilik, otonom sistemler, yapay zekâ, makine öğrenimi, büyük veri, veri analitiği, robotik sistemler, kontrol sistemleri, sağlık teknolojileri, finans teknolojileri, enerji sistemleri ve malzeme teknolojileri alanında çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Türkiye’nin AR-GE potansiyeline ve teknoloji üretebilmesine katkı sağlamayı, girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik desteklemeyi, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmayı amaç edinen Teknoparkın, kısa süre içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

MARMARA’NIN YERLİ VE MİLLİ MARKA HEDEFİ

Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, elektronik gibi pek çok sektöre ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM İLKESİ

Yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam eden Marmara Üniversitesi Teknopark, 50’nin üzerindeki firmasıyla yenilikçilik iklimine katkı sunuyor. Marmara Üniversitesi tarafından 2014 yılında kurulan Marmara Üniversitesi Teknopark, ilk olarak Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde faaliyete geçti ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam ederek 2020 yılı başında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde de faaliyetlerine başladı.

ULUSAL REKABET GÜCÜNE KATKI

Marmara Üniversitesi Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, gıda, sağlık teknolojileri, biyoteknoloji gibi birçok sektörde AR-GE çalışmalarını yürüten yenilikçi firmalara ev sahipliği yapan Teknopark, yerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyonu olarak belirledi.

Reklam

YÜKSEK HEDEFLER

Marmara Üniversitesi Teknoparkın hedefleri arasında üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken teknoloji merkezi olmak, fikirlerin hızla ürüne dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka hizmeti sunmak, akademisyen ve öğrencilerin teknolojik fikirlerini destekleyerek şirket kurmalarını sağlamak, firmalarının AR-GE ve üretim desteklerine ulaşımını ve faydalanmasını sağlamak, uluslararası firmaların da AR-GE faaliyetleri için tercih ettiği bir teknoloji geliştirme bölgesi olmak, öncelikli alanlara yönelik hedeflerini belirleyerek kümelenme çalışmaları yürütmek gibi görevler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

YENİ NESİL TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

“Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi” olarak kurulan Zaim Teknopark, fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi olmak üzere 4 alanda yoğunlaşacak.

Yayınlandı

Tarih

Bölgesel AR-GE faaliyetlerini ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve üniversite sanayi iş birliğini artırarak teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından 2018 yılında kurulan Zaim Teknopark, üniversitenin Halkalı Yerleşkesinde 72 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Özellikle fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi alanlarına yoğunlaşacak olan Zaim Teknopark, firmaları bünyesine katmaya başladı.

Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak tanımlanan Zaim Teknopark, üniversitenin uzmanlık alanlarını AR-GE ile birleştirerek, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlayacak. 

FİRMALARA MENTORLUK HİZMETİ

Firmaların esas işlerine odaklanmasına katkı sağlayacak şekilde, nitelikli bilişim, bilgi güvenliği, ulaşım, güvenlik, yiyecek, içecek, sosyalleşme, toplantı, spor alanları gibi donatıların da bulunduğu Zaim Teknoparkta, kuluçka merkezi, teknoloji transfer ofisi (TTO), atölye veya uygulama merkezleri, farklı büyüklüklerde toplantı salonları gibi imkânlar da firmaların hizmetine sunuluyor. Firmaları motive ederek onlara mentorluk yapmayı hedefleyen Teknopark, benzer çalışmalar yapan diğer firmalarla iş birliği geliştirebilecekleri entegre büyük projelere teşvik etmeyi, firmaların sorun yaşadıkları bilimsel, teknik veya idari konularda anında müdahil olmayı amaçlıyor. Teknoparkta ayrıca seminerler, başarılı girişimci ve iş adamlarıyla tanışma, bilgilendirme ve eğitim programları, üniversite sanayi iş birliği, matchmaking, demoday gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.