Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

İLÇE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ KINIK KARMA OSB’YE DOPİNG OLDU!

Kınık Karma OSB Bölge Müdürü Mert Ali Işık, İlçe bazlı teşvik sistemiyle Kınık İlçesi’nin alt bölge teşviklerinden yararlanabileceği yönündeki kararın ardından yatırımcıda büyük bir hareketlenme yaşandığını söyledi.

Yayınlandı

Tarih

Kınık Karma OSB Bölge Müdürü Mert Ali Işık, İlçe bazlı teşvik sistemiyle Kınık İlçesi’nin alt bölge teşviklerinden yararlanabileceği yönündeki kararın ardından yatırımcıda büyük bir hareketlenme olduğunu, hızla artan taleplere yanıt vermek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı” sonrası İlçe Bazlı Teşvik Sistemi ile bulunduğu ilin iki alt bölge desteklerinden yararlanabilecek ilçeler arasına giren Kınık Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımcıların artan taleplerini karşılamak için 2. etap çalışmalarına başlama kararı alındı.

“İZMİR FİRMALARINI KINIK’A DAVET EDİYORUZ”

Bölgesel olarak sağlanan teşvik ve desteklerin yanı sıra ulaşım kolaylığı, konum özellikleri ve işgücü potansiyeli ile Kınık OSB’nin avantajlarını vurgulayan Kınık Karma OSB Bölge Müdürü Mert Ali Işık, kararın yatırımcılara gümrük vergisi, kurumlar vergisi, SGK işveren payı desteği, faiz desteği, istihdam başta olmak üzere vergi düzenlemeleri dahil birçok teşvikten yararlanma imkanı sağladığına dikkat çekti. Işık, “İzmir-İstanbul ve Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyollarına yakınlığı, stratejik konumu ve ilçemize özgü teşvik sistemi ile Organize Sanayi Bölgemize yatırımcıların ilgisi artarak devam ediyor. Karar sonrası Kınık, Manisa ile aynı teşvik mekanizmasından faydalanacak. Bölgesel teşvik avantajı ile yatırımlarını Manisa’ya yönlendiren İzmir firmalarını Kınık’a davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

ALT VE ÜST YAPI YATIRIMLARI SÜRÜYOR

Reklam

OSB’de işletmelere kaliteli, verimli, etkin hizmetler sunulması amacıyla alt yapı ve üst yapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Işık, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle başlayan “Kınık OSB Altyapı Geliştirme Projesi”nde yağmursuyu ve kanalizasyon hattının büyük bir kısmını tamamlandığını, katılımcıların yatırımlarını realize etmesiyle birlikte kalan altyapı imalatlarını da ihtiyaca göre devreye alacaklarını dile getiren Mert Ali Işık şunları söyledi: “Temmuz ayının başında ise Organize Sanayi Bölgemizin doğalgaz bağlantı hatları tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve Dünya Bankası tarafından desteklenen ‘Organize Sanayi Bölgeleri Projesi’ne Kınık OSB Atıksu Arıtma Tesisi için başvuruda bulunduk. Bölgemizde Atıksu Arıtma Tesisinin kurulmasıyla birlikte altyapı çalışmalarının çok büyük bir kısmını tamamlamış olacağız. Organize Sanayi Bölgemiz katılımcılarına daha iyi hizmet vermek adına Hizmet Binası çalışmalarına başladık. Yılsonuna kadar hizmet binası inşaat çalışmalarını tamamlayarak yeni yılda katılımcılarımıza yeni binamızda hizmet vermeyi hedefliyoruz. Türk Telekom’un da desteği ile yatırımcılarımızı kısa sürede fiber internet ile buluşturacağız. Özellikle yağmursuyu, kanalizasyon ve doğalgaz gibi altyapı çalışmalarının ve hizmet binamızın tamamlanması ile birlikte Organize Sanayi Bölgemizde kapsamlı bir çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapılması için çalışmalara başlayacağız.”

PARSELLERİN TAMAMI TAHSİS EDİLDİ

Kınık OSB Bölge Müdürü Mert Ali Işık, “Organize Sanayi Bölgemizdeki parsellerin tamamı yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Yatırımcılarımız içerisinde Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destek alan 10 firma arasına giren Dirinler Döküm, Organize Sanayi Bölgemizde rüzgâr türbinlerinde kullanılan en büyük parçaların üretimi planlamakta. Yine ŞA-RA Enerji, Kocaer Çelik, CSC Kompozit ve BKD Tarım yakın süreçte yatırımlarını realize edecek. Böylelikle Kınık’ta istihdamın önü açılacak ve işsizlik konusu büyük oranda çözüme kavuşmuş olacak” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.