Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

İMES OSB MÜKEMMELİYET MERKEZİ GELECEĞİN ÜRETİMİNE IŞIK TUTACAK

İMES OSB’nin proje sahipliğinde, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteğiyle, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin de katılımıyla sürdürülen İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi’nin Proje toplantısı yapıldı.

Yayınlandı

Tarih

İMES OSB’nin proje sahipliğinde, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteğiyle, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin de katılımıyla sürdürülen İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi’nin Proje toplantısı yapıldı.

HEDEFLERİ OLAN BİR MERKEZ KURULUYOR

İMES OSB Yönetim Merkezi’nde gerçekleştirilen Müteşebbis Heyet ve Proje Kapanış toplantısına Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık başkanlık etti.

Kısa sürede eğitim, AR-GE, imalat ve danışmanlık faaliyetlerinin başladığı İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi’nde yüze yakın eğitimin verilmesi ve yılda iki bin öğrenci ile kursiyerin eğitim alması hedeflenmektedir. Merkez, Kocaeli’deki makine ve imalat sektörünü; mesleki yeterliliğe sahip insan kaynağı, yenilikçi ürün tasarımı ve imalat alt yapısı uygulamalarını destekleyerek, güçlü bir insan kaynağı ve yeni makine alanlarının üretimi hedeflenmektedir. Merkez, mesleki eğitimler, uygulamalı mühendislik, imalat ve ölçüm faaliyetleri için gerekli olan birçok donanım ve yazılım olanaklarına sahip olacak şekilde düzenlendi. Toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü, Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kerim Çolakoğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet Üyeleri, İMES OSB Bölge Müdürü Onur Kesici, İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi Müdürü Deniz Aygan katılım gerçekleştirdi.

KESİCİ: ‘‘PROJE 30 MİLYON TL’YE ULAŞTI’’

Reklam

İMES OSB Bölge Müdürü Onur Kesici, bölgede gerçekleşen faaliyet ve projeler hakkında bilgi aktardıktan sonra İMES OSB, Mükemmeliyet Merkezi hakkında şunları söyledi: ‘‘Modern yapı ve üst yapıları ile  ülkemizin önde gelen üretim üssü konumundaki OSB’mize, makine ve imalat  sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla çalışmalarını yürüttüğümüz projemizi hayata geçirdik. MARKA’nın 10 Milyon TL’lik güdümlü proje hibesi ile 16 Milyon TL olarak planlanan projemiz yaklaşık 30 Milyon TL seviyelerinde tamamlanmış, özel kurumların katkılarıyla da merkezimizin donanım ve hizmet alanı genişlemiştir. Aynı zamanda OSB’lerde bir ilk olarak bölgemizde kurulan İŞKUR Hizmet Noktası’nın istihdama yönelik faaliyetlerini de merkezimize entegre ederek ve İMES Kariyer İstihdam Portalı ile kapsamındaki bölgesel protokollerle kamu-sanayi iş birliğinin bir örneğini daha ortaya koyduk’’ diye konuştu.

‘‘ENDÜSTRİYEL NİTELİKLİ İSTİHDAMA KATKI’’
İMES OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kerim Çolakoğlu, ‘‘Projemizin yazımında bütün rektörlerimizin ve şu an ASELSAN Genel Müdürü olan Prof. Dr. Haluk Görgün hocamızın emeği var. Hem geçmiş dönem Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy hem de şimdiki dönem valisi Seddar Yavuz’a projemizde desteklerini gördük. Merkezimiz alanında geliştirilen tüm projelerle entegre bir şekilde çalışmaktadır. Okullarla ve diğer kurumlarla yapılan protokollerimiz bölgemizden ülkemize sağlanan katma değere ve endüstriyel nitelikli istihdama büyük ölçüde etki edecektir’’ dedi.

‘‘ÜRETİMİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK”
İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, ‘‘İMES OSB olarak kurulduğumuz günden bu yana sanayicimizin gelişimini sağlamak adına çaba sarf ediyoruz. Üretim, dolayısıyla ihracat ve ülkemize sağlanan katma değerin arttırılması adına bölgemizde sanayicimizin ihtiyaç duyduğu her hizmeti sağlama gayretindeyiz. Küresel gelişmeler ve sonuçlar doğrultusunda üretimin, nitelikli insan kaynağının ve AR-GE’nin kıymetini daha iyi anlıyoruz. Bu vesileyle bahsettiğimiz tüm bu ihtiyaçların tek bir çatı altında gerçekleşebileceği bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin en önemli vizyon projelerinden biri olan İMES OSB Mükemmeliyet Merkezi, endüstriyel nitelikli istihdam, eğitim, danışmanlık, ar-ge ve imalat anlamında örnek bir organizasyon olacaktır. Merkezimiz, her faaliyetiyle üretimin geleceğine ışık tutacak bir merkez olarak çalışmalarını sürdürecektir’’ ifadelerini kullandı.

BOŞLUĞU KAPATAN PROJE
Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Salim Öncel,‘‘Böyle bir projenin katılımcılarından birisi olmak gurur verici. İMES OSB sahipliğinde sanayi ve üniversite iş birliğini destekleyen istihdama dair büyük bir boşluğu kapatan projede emeği geçen Vali Hüseyin Aksoy, rektörlerimize, kaymakamımıza ve İMES OSB yönetimine teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM”
Dilovası Kaymakamı Dr. Metin Kubilay “Öncelikle Mükemmeliyet Merkezimiz hayırlı uğurlu olsun. Gerçekten Türkiye’miz için çok önemli bir kazanım. Göreve geldiğimiz ilk günden beri merkezimizi yakından takip ediyor, yetkililerinden bilgi alıyoruz. İŞKUR Hizmet Noktası’nı OSB olarak ilk kez burada, İMES OSB’de faaliyete geçirmiştik. Aynı zamanda Merkez ile oluşturduğumuz iş birliğimiz doğrultusunda İlçe Halk Eğitim Merkezimiz ortaklığıyla düzenlenen kurslarımızda devam ediyor. Buradan sunulacak olan istihdam fırsatları ve mesleki eğitim faaliyetlerinin ilçemiz için önemli bir kazanım olacak.’’ şeklinde konuştu. 

Reklam

‘‘PROJEDE OLMAK GURUR VERİCİ’’
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü “Bu projede iştirakçi olmak gurur verici. Huzurlarınızda Rektör Yardımcımız Nilgün Hocamıza projeyi yakinen takip ederek projenin önemli bir paydaşı olmamızı sağladı. Merkezin işletme sürecinde de projemize destek olmaya devam edeceğiz.’’ sözleriyle desteklerini dile getirdi. 

‘‘NİTELİKLİ PERSONEL BULMAK ZOR’’
Nitelikli istihdamın önemine vurgu yapan Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, ‘‘Kalifiye eleman olmadan, katma değerli üretimin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Günümüzde nitelikli personel bulunmasında da birtakım sıkıntılar yaşanıyor. İMES OSB yönetim kurulunun gayretleriyle birlikte Sayın valililerimizin ve MARKA’nın desteğinin yanı sıra üniversitelerimizle buluşarak böyle öncü bir projenin ortaya çıkması takdire şayan. Milletimize memleketimize hayırlı olmasını diliyorum’’ ifadelerine yer verdi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.