Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

KADIN İSTİHDAMINA POZİTİF AYRIMCILIK 50+1 MODELİ GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, ihracat odaklı istihdamda büyümeye katkı sağlayacak nitelikli iş gücünü desteklemek amacıyla başlatılan ‘Üretim Sürecine Katılım’ programının ikinci ayağı Bursa’da başlatıldı. Bakan Bilgin, kadın istihdamı için pozitif ayrımcılık oluşturacak 50+1 programını da yakında açıklayacaklarını duyurdu.

Yayınlandı

Tarih

‘Bursa Üretim Sürecine Katılımın Desteklenmesi Projesi’nin açılış toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

“Üretim Sürecine Katılım: Yeni bir istihdam modeli başlıyor” başlığı altında gerçekleştirilen toplantının açılış töreninde konuşan Bakan Bilgin, bu program ile Türkiye’nin iş gücünü sanayinin üretim gücüne katarak tamamlamayı amaçladıklarını söyledi. Bilgin, “Bu program istihdam açığını ortadan kaldıracak bir programdır. Amacımız yılsonuna kadar tüm ülkeye yayarak, sanayide 50 bin yeni istihdam üretmek. Başarılı olacak bu program, sanayide çeşitli sektörde yetişmiş iş gücü sağlayacak. Hedefimiz, yetişmiş iş gücünü sanayiye kazandırmak” dedi. Pandemi sonrası dünyada birçok sorunun yükseldiğine değinen Bakan Bilgin, “Ekonomik kriz, enerji merkezli kriz, bölgemizde çıkan tahıl ve enerji sorunları ön plana çıktı. Ancak ülke olarak pandemi döneminde büyüme hızımızla ayrıştık. Sanayideki büyümemiz geçen ay 9,1 oldu. İmalat sanayinin tüm sanayideki büyümeyi sürüklediğini gördük. Türkiye, karşılaştığı sorunları üretim gücüyle aşabileceğini bugüne kadar gösterdi. Genç nüfusun istihdama katılması, ekonominin yeni iş imkanları üretmesi, ekonominin talep ettiği nitelikte iş gücünün ortaya çıkması durumundaki sorunların çözülmemesi mümkün görünmüyor” şeklinde konuştu.

“SORUNLARIN ÇÖZÜM YOLU ÜRETİM GÜCÜNÜ ARTIRMAK”

“Türkiye’deki enflasyon yüzde 80’lere ulaştı ve bu ciddi bir sorundur” diyen Bakan Bilgin, “BU sorunun en önemli kaynağı döviz talebidir. Döviz fiyatlarındaki dalgalanmaların dışında bir başka yük de enerji fiyatlarının tahmin ettiğimizin üzerine çıkması. Yüzde 100’ün üzerinde artan petrol fiyatları, enerji maliyetlerini artırdı. Bu durum yılsonunda öngörüyoruz ki; ekonomiye 50 milyar doların üzerinde ilave yük getirecek. Bunun dışında tabi marketlerde de bu sorunu görüyoruz; ancak bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Bu sorunların çözüm yolu Türkiye’nin üretim gücünün artması. İstihdam, sanayi, yatırım ve üretim arasındaki ilişkiyi sağlayacak en önemli unsur olan beşeri boyutunu, yani emek boyutunu desteklememiz ve emeğin sosyal bakımdan korunmasını sağlamamız gerekiyor” yorumunda bulundu.

Reklam

“SANAYİ KURULUŞLARIMIZLA İŞ ARAYANLARI BİR ARAYA GETİRİYORUZ”

İşsizlik karşısında mücadele verdikleri birtakım projelerin de olduğundan bahseden Bilgin “Çalışma Bakanlığı emeğin yanında. Eğitimle istihdam sağlama ve doğrudan istihdam projelerimiz var. Sanayi kuruluşlarımızla iş arayanları bir araya getiriyor ve üç ya da altı ay destek veriyoruz. Bu programların Türkiye geneline yayılmasını planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Bursa’yı bu kapsamda bir başka program için de ziyaret edecek ve kadına ağırlık veren 50+1 istihdama pozitif ayrımcılık oluşturacak bir programı daha açıklayacağız” diye konuştu.

“BURSA’DA FİRMALARIN İŞ GÜCÜ TALEBİ ÇOK FAZLA”

Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bursa gelişirse, üretirse, kazanırsa; Türkiye üretir, gelişir, başarır ve kalkınır. Türkiye globaldeki dostlarına güven vermeye devam ediyor” sözleriyle başladığı konuşmasında güncel Bursa verilerini de aktardı. Canbolat, “2022 Nisan ayı için sigortalı çalışan 840 bin 631, kayıtlı işyeri 86 bin 987, İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 113 bin 438, özel sektör açık iş sayısı 60 bin 206 oldu” dedi.

“EYT ÇALIŞMASI TAMAMLANDIĞI GÜN AÇIKLAYACAĞIM”

Reklam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu. EYT dosyasının önlerinde olduğunu ve ileriki günlerde tamamlanacağını söyleyen Bakan Bilgin, ‘Türkiye’nin her sosyal meselesi bizim önümüzdedir. Bunların üzerinde çalışıyoruz, bunların üzerinde çözüm yolları üretiyoruz. Formüller buluyoruz. En uygununu tamamladığımız gün, daha önce 3600’de yaptığımız gibi, asgari ücrette yaptığımız gibi onlarla ilgili açıklama yapacağım. EYT var, EYT’yi tamamladığımız gün, onları açıklayacağım’ dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.