Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

KOSGEB 100 BİN KOBİ’YE ULAŞACAK!

KOSGEB, KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı’nı başlatıyor. Bu destekten yıllık enerji tüketimi 500 TEP (ton eşdeğer petrol) değerinin altında olan yaklaşık 100 bin işletme faydalanabilecek.

Yayınlandı

Tarih

KOSGEB, KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı’nı başlatıyor. Bu destekten yıllık enerji tüketimi 500 TEP (ton eşdeğer petrol) değerinin altında olan yaklaşık 100 bin işletme faydalanabilecek. KOSGEB ve TÜBİTAK’ın yeni çağrıları başvuru bekliyor. 2022 yılında 1.31 milyar TL’si hibe olmak üzere 1.8 milyar TL’lik destek kullandıracak olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı’nı başlatıyor. Bu destekten yıllık enerji tüketimi 500 TEP (ton eşdeğer petrol) değerinin altında olan yaklaşık 100 bin işletme faydalanabilecek.

PAZAR PAYLARI ARTACAK

KOBİ Enerji Verimliliği Desteği’nden öncelikli olarak “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında destek alan işletmeler dışındaki KOBİ’ler yararlanabilecek. Toplam destek bütçesi büyüklüğü 2022 yılında yaklaşık 3 milyar TL’ye ulaşması öngörülen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ise KOBİ’lerin iş geliştirme ve yenilik kapasitelerini artıracak “mentor arayüzler” arıyor. TÜBİTAK’ın KOBİ Mentor Arayüzü (BİGG+) çağrısı ile mentorluk mekanizmaları oluşturulacak. TÜBİTAK desteklerinden faydalanmış yenilikçi KOBİ’lerin ve BİGG firmalarının pazar payları ve rekabet güçleri artırılacak.

YEŞİL DÖNÜŞÜM DESTEK PROGRAMI

TÜBİTAK, Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme 2022 Yılı Birinci Çağrısı (1702-Patent Lisans 2022-1) ile yükseköğretim kurumları, araştırma altyapıları, kamu kurumları, kamu araştırma merkez ve enstitüleri ve erken aşama teknoloji şirketleri tarafından yürütülen araştırma, geliştirme ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan ve patent ile korunan teknolojilerin lisanslama veya devir yoluyla Türkiye’de yerleşik sermaye şirketlerine aktarılmasına destek verecek.

Reklam

Ayrıca Yeşil Dönüşüm Destek Programı ile KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu konuda gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması planlanıyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ASO, Yıllar Sonra Seçim Yarışına Sahne Olacak!

Ankara Sanayi Odası (ASO) başkanlık seçimlerinin Ekim ya da Kasım ayında yapılması bekleniyor. Başkanlık için adaylığını koyan iki isim Başkan Nurettin Özdebir ve Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, seçim için gün sayıyor.

Yayınlandı

Tarih

Ankara Sanayi Odası (ASO) başkanlık seçimlerinin Ekim ya da Kasım ayında yapılması bekleniyor. Bugüne kadar seçimlere tek adayla giden Ankara Sanayi Odası (ASO) yıllar sonra seçim yarışına sahne olacak.

Seçimin şu ana kadar bilinen iki adayı var. Bunlardan ilki halen ASO başkanlık görevini yürüten ve “Aslında aday olmayı düşünmüyordum” diyen Nurettin Özdebir diğeri ise yıllarca ASO’nun içeresinde önemli çalışmalara imza atmış  “Daha Başarılı Bir ASO İçin Değişim Şart” diyen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in adaylığını açıklamasının ardından ASO Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç da başkanlığa aday olduğunu ilan etmişti.

Ankara Sanayi Odası(ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ekim veya kasım ayında yapılacak oda başkanlığı seçiminde aday olmayı düşünmediğini ancak sonrasında henüz bitirilmesi gereken projeler olduğunu düşünüp, karar değiştirdiğini ve yeniden aday olacağını açıklamıştı. Özdebir’in adaylık açıklamasının hemen ardından ASO’nun Haziran ayı meclis toplantısında konuşan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç’ta adaylığını, “ASO’da değişim zamanı” sloganıyla duyurdu.

“SANAYİCİLER ADAYLIK İÇİN YOĞUN BASKI YAPTI”

Reklam

İlk adaylık açıklaması, kulislerde “acaba bir daha adaylığını koyar mı?” sorularının muhatabı halen ASO başkanlığı görevini yürüten Nurettin Özdebir’den geldi.

ASO olarak yürüttükleri yerli ve milli toryumla çalışan nükleer santral projesinin devamı için bir kez daha aday olacağını yoksa yeni seçimlerde aday olmayı düşünmediğini belirten Özdebir, sanayicilerin de kendisine aday olması yönünde yoğun baskı yaptığını söyledi. 

“ASLINDA ADAY OLMAYACAKTIM…”

Özdebir, haziran ayında bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında “Bizim iki kademeli bir seçim sistemimiz var. Önce meslek komiteleri ve meclis üyeleri seçiliyor. Yeni meclis de yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerini seçiyor. Genellikle komite seçimlerinden sonra adaylık açıklanır ama ben bir dönem daha başkanlığa adayım.

“İŞLERİ YOLUNA KOYUP DİNLENMEK İSTİYORUM”

Reklam

Aslında bir daha aday olmayacaktım ancak başladığımız yeni bir projemiz var ve bu projenin yoluna oturabilmesi için bir müddet daha başkanlığa devam edip işler yoluna oturduktan sonra dinlenmek istiyorum. Sanayicilerimiz de bana bu yönde baskı yaptılar. Onların da ısrarıyla bir dönem daha devam etmek istiyorum. Yeni projemiz nükleer alanda. Toryumla çalışan yerli ve milli nükleer santralimizi geliştirmek istiyoruz. Bu konuda epey bir mesafe alındı. Konsept, tasarım tamamlanmış vaziyette. Şimdi simülasyonların yapılması lazım. O bayağı program ve emek yatırımı gereken bir iş ve bu işleri yoluna koymam lazım” demişti.

SEÇİM YARIŞI ERKEN BAŞLADI

Özdebir’in yaptığı bu açıklamanın hemen ardından Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç da yeni seçimlerde ASO Yönetim Kurulu Başkanı adayı olduğunu duyurdu. Adaylık açıklamalarının beklenenden önce ve art arda gelmesi kulislerde başkanlık yarışı erken başladı yorumlarına sebep oldu.

ASO’nun haziran ayı meclis toplantısında konuşan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, ASO’da 1999’da komite üyesi olarak göreve başladığını sırasıyla Meclis, Yönetim Kurulu, Sayman üyelikleri görevlerinde yer aldığını ve halen Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttüğünü bildirdi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcılığı ile ASO 2. ve 3. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine de devam ettiğini belirten Ardıç, şunları kaydetti:

ARDIÇ, ASO KARİYERİNİ ANLATTI

Reklam

“2022 yılı Ekim-Kasım ayında yapılması öngörülen organ seçimlerinde Ankara Sanayi Odası yeni yönetim kurulu başkanını seçecek. 1992 yılından bu yana şirketimin üyesi olduğu, 1999 yılında yani 27 yaşımda komite üyeliği ile bu çatının altında göreve başladığım ASO’da sırasıyla; Meclis Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği görevlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdim ve halen Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmekteyim. Aynı zamanda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcısı ve 7 yıldır da ASO 2 ve 3. OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine aynı anda devam etmekteyim.

“DAHA BAŞARILI BİR ASO İÇİN DEĞİŞİM ŞART”

Üye sanayicilerimizin destekleriyle çıktığımız bu yolda daha etkin ve başarılı bir ASO için değişimin şart olduğunu ve bu değişim için canlı, dinamik, gelişime açık yeni bir yönetim gerektiğini biliyoruz, görüyoruz. Bu değişim için, yıllara dayanan sanayiciliğim ile gerek ASO, gerekse OSBÜK’deki yöneticiliklerimde kazandığım tecrübem ve bu zamana kadar desteğini esirgemeyen en büyük gücüm Ailemden aldığım helallik ile artık Yönetim Kurulu Başkanlığı sorumluluğunu üstlenmenin zamanı geldiğine inanıyorum.

“SANAYİCİMİZİNTEVECCÜHÜ ADAY OLMA KARARIMI GÜÇLENDİRDİ”

Bugüne kadar imza attığım birçok başarılı proje ve sanayicimizin teveccühünün verdiği özgüven, Ankara Sanayi Odası seçimlerinde ASO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olma kararlılığımı güçlendirmiştir. Bugüne kadar komite ve meclis üyesi dostlarımızla başarıp gurur duyduğunuz çalışmalarımız bundan sonrası için de umutlarımızı arttırıyor.

Reklam

“HER FABRİKA BİR KALEDİR ŞİARIYLA HAREKET EDECEĞİZ”

Her fabrika bir kaledir şiarıyla daha güçlü kaleler inşa ederek geleceğe Ankara sanayisini daha güçlü girmesi için daima üretenin yanında olmayı ilke edindik. Bundan sonra da aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Bu bağlamda ASO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olduğumu kamuoyuna duyurur ve şimdiden desteklerini esirgemeyecek olan herkese teşekkürlerimi borç bilirim. Yolumuz uzun, yolumuz aydın olsun… Geçmişe gururla, geleceğe hep umutla bakmaya devam edeceğiz. Saygılarımla.”

Sanayi Gazetesi olarak, yakından takip edeceğimiz, güçlü iki adayla girilecek ASO seçimlerinde sanayicinin arzusu yönünde bir sonucun çıkmasını temenni ediyoruz.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAKAN VARANK, OPTİMAK’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Sakarya’nın Söğütlü ilçesindeki 3.OSB’de faaliyet gösteren Optimak’ı ziyaret etti. Robotik uygulamalardaki yeni çözümleri yerinde inceledi.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Sakarya’nın Söğütlü ilçesindeki 3. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.  

ROBOTİK UYGULAMALARDA YENİ ÇÖZÜMLER

3.OSB’de faaliyet gösteren Optimak’a konuk olan Bakan Varank, dijital üretim hatlarının otomasyonu ve robotik uygulamalardaki yeni çözümleri yerinde inceledi.

Optimak Yönetim Kurulu başkanı Tansel Cavit Kulak tarafından bilgilendirilen bakan Varank, sanayinin verimliliğini artıran fabrika otomasyon çözümlerine ve yüksek teknoloji içeren uygulamalara önümüzdeki dönemde daha fazla ihtiyaç olacağını vurguladı.

Okumaya Devam Et

Sanayi

PLASTİK VE KAUÇUK MAKİNELERİNİN GÖVDE GÖSTERİSİ JAKARTA’DA GERÇEKLEŞECEK

Her yıl düzenlenen Plastics&Rubber Indonesia – Uluslararası Plastik ve Kauçuk Makineleri, İşleme ve Malzemeleri Fuarı, bu yıl 16-19 Kasım 2022 tarihleri arasında Endonezya’nın Jakarta şehrinde gerçekleşecektir.

Yayınlandı

Tarih

Uluslararası Plastik ve Kauçuk Makineleri ve Malzemeleri Fuarı, bir kez daha Jakarta’da gerçekleşecek.

Plastics&Rubber Indonesia – Uluslararası Plastik ve Kauçuk Makineleri, İşleme ve Malzemeleri Fuarı, bir önceki edisyonunda ortaya koyduğu dikkat çekici başarısının ardından bu yıl da 16-19 Kasım 2022 tarihleri arasında Endonezya’nın Jakarta şehrinde 33. kez gerçekleştirilecek. 

Fuara 2019 yılında 6 ülke katılımı (Almanya, İtalya, Güney Kore, Çin, Singapur, Tayvan), 22 ülkeden 557 firma ve 11.150 profesyonel yer almıştı.

Fuarın genel profili ise plastik ham maddeler, katkı ve dolgu maddeleri, plastik makine ve yardımcı ekipmanları, kontrol ve test ekipmanları, ambalajlar, kauçuk-sentetik elyaflar, yarı mamul ürünler üreten firmalardan oluşuyor.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.