Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

MEMAKSAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEMİŞOĞLU: GENÇLERE TAVSİYEM MESLEK EDİNSİNLER

MEMAKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Embiya Memişoğlu, Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nin çıkardığı E-Dergi’nin son sayısına konuştu. Memişoğlu, “Damper dışında üretim yelpazemizde çöp kamyonu, itfaiye aracı, vidanjör, kombine kanal açma vidanjör, beton mikseri ve hidrolik sistemler bulunmaktadır” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Embiya Memişoğlu, 1963 Arsin doğumluyum. Endüstri Meslek Lisesi Metal Bölümü mezunuyum.

İş hayatına nerede ve nasıl başladınız?

Reklam

Lisede metal bölümünü tercih ettim. Liseyi bitirdikten sonra 3 yıl İstanbul’da çalıştım. Sonrası askerlik ve askerden döndükten sonra da 6 kardeş Trabzon’da bu işi kurduk. Firmamızın kuruluşu 1980 yılına dayanıyor. Şirketimiz bir aile şirketi. O dönem 6 kardeş şirketin hem patronu hem de çalışanıydık. Elbette o dönemki üretimimiz bugünkü üretimden biraz farklıydı. Teknolojiyle birlikte üretim şeklimiz, ürün yelpazemiz ve müşteri beklentileri de değişip gelişti.

Firmanız hakkında bilgi veriri misiniz?

Firmamızın markası “MEMAKSAN”. Açılımı ise, Memişoğlu Makine San. Mühendislik Hiz. Tic. Ltd. Şti. Firmamızı ilk olarak kurduğumuzda Değirmendere Deliktaş mevkiindeydi. Şu an yaptığımız işin bir benzerini yapıyorduk ama daha alt seviyede. 1989 yılında Arsin Organize Sanayi Bölgesine geldik. Metal sektöründe hizmet veriyoruz. Damper dışında üretim yelpazemizde çöp kamyonu, itfaiye aracı, vidanjör, kombine kanal açma vidanjör, beton mikseri ve hidrolik sistemler bulunmaktadır.

Firmanızın üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranları nelerdir?

Firmamızı ilk kurduğumuzda 6 kardeş çalışıyorduk, yaptığımız işin tüm süreçleri elimizden geçiyordu. Bugün yine işimizin başında çalışmaya devam ediyoruz. Ek olarak 22 çalışanımız var.

İhracat yapıyoruz. İhracat önem verdiğimiz bir konu. Zaman zaman yurt dışında iş gezilerine katılıyor veya fuarlara iştirak ediyoruz. Amacımız ihracatta sürekliliği ve istikrarı yakalamak. En son Lübnan’ın Akkar Belediyesi[1]ne ihracatımız oldu. Şu anda Gürcistan’a ihracatımız devam etmekte. Gürcistan bizler için önemli bir pazar.  Özelikle belediyeler ve inşaat sektörü müşteri kitlemizi oluşturmakta.

Reklam

Şirketinizde aldığınız elemanlarda ne gibi özellikler ararsınız ve şu an en çok hangi alanda elemana ihtiyacınız var?

Eleman noktasında şu an en çok ara elemana ihtiyacımız var. 3 personele ihtiyacım var ama bulamıyorum. Maalesef yaşadığımız şehirle de biraz ilgili bir konu bu. Sanayi kenti olmadığımızdan dolayı, sanayide istihdam edilecek beceri ve istekte personel bulmakta çok zorlanıyoruz.

Alacak olduğumuz eleman ya okulda eğitilmeli, okulda bir meslek sahibi olmalı ya da çırak olarak yetişmeli. Bizim meşhur bir sözümüz var: “Çıraklığını yapmadığın işin ustası olamazsın.”

Ben liseyi okuduğum zamanlar öğleye kadar okulda, öğleden sonra da atölyede olurduk. O zamanlarda meslek liselerine girmek de okumak da zordu. Şimdi maalesef meslek liseleri gerçek ihtiyaca yönelik öğrenci yetiştiremiyor. Meslek altın bileziktir. Ne kadar bileziğin olursa o kadar faydalıdır. İş yerine aldığımız elamanların güvenilir olması önceliğimizdir.

Sizce başarıdaki en önemli prensipler nelerdir?

Reklam

Bana göre yaptığınız işte başarıyı yakalayabilmenin sırrı, kişinin istediği işi ve sevdiği işi yapabilmesidir. Kişi sevmediği işi zorla yapıyorsa o işten başarı beklenemez. Elbette sevgi de tek başına yeterli olmuyor. Bunun arkasını doldurmak lazım. Ondan sonra başarı zaten gelir.

Deneyimli bir iş adamı olarak gençlerimize ve sanayicilerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Sanayicilere tavsiyem eleman bulamayacakları bölgede tesis kurmasınlar. Kuracakları bölgeyi iyi araştırsınlar. Gençlere tavsiyem ise meslek edinmeye önem göstersinler. Meslek altın bileziktir. Ne kadar bilezikleri olursa o kadar başarılı olurlar. Okumaktan, çalışmaktan hiçbir zaman vazgeçmesinler.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.