Bizi Takip Edin
movenpick

Ar-Ge

MİTSUBİSHİ ELECTRİC, YENİ NESİL ÇÖZÜMLERİNİ TANITACAK

Mitsubishi Electric, akıllı üretime dair tüm inovatif teknolojilerini Win Eurasia Fuarı’nda sergileyecek.

Yayınlandı

Tarih

Geleceği şekillendirecek teknolojileri bugünün ihtiyaçlarına entegre eden Mitsubishi Electric, 8-11 Haziran 2022 tarihleri arasında ‘Endüstriyel Dönüşüm’ temasıyla gerçekleşecek olan Win Eurasia Fuarı’na katılacak.

FARKLI SEKTÖRLERİN TEMSİLCİLERİ BİR ARADA

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için geniş bir ürün yelpazesi ile güçlü bir çözüm ortağı olan Mitsubishi Electric, prestijli etkinlik ve fuarlar aracılığıyla farklı sektörlerin temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor.

Üretim endüstrisinden pek çok profesyoneli aynı noktada buluşturan Win Eurasia Fuarı’nda yer almaya hazırlanan şirket, iş birlikçi robotu MELFA ASSISTA, servo serileri ve yeni ürün ailesi MELSERVO-J5, MAPS Scada çözümleri ve yeni Scada ürün ailesi GENESIS64 Advanced SCADA, MELSEC iQ-R ve iQ-F Serisi PLC’ler, 800 Serisi Frekans İnverterleri gibi birçok inovatif çözümünü fuarda sergileyecek.

ENDÜSTRİYEL DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK

Reklam

Fabrikaların dijital dönüşüme uğradığı yeni endüstri çağında ‘Dijital Dönüşüm’ konsepti e-F@ctory ile ziyaretçilerini Salon 2’de F100 numaralı standında ağırlamak için gün sayan Mitsubishi Electric, dört gün sürecek fuar boyunca ziyaretçiler ve seçkin yatırımcılarla bir araya gelecek. Geleceğin dijital fabrikalarını bugünden inşa eden teknolojilerini yılın en önemli fuarlarından biri olan Win Eurasia Fuarı’nda sergileyecek olan Mitsubishi Electric, endüstrinin dönüşüm evrelerinden biri olan Sanayi 4.0’a yanıt olarak hazırladığı e-F@ctory konsepti ile paydaşlarına ulaşmayı hedefliyor.

Fabrikanın tüm katmanlarına entegre edilebilen dikey ve yatay entegrasyon için kusursuz bir alternatif olan ve cihazların kesintisiz haberleşmesini sağlayan bu konseptin yanı sıra insan iş gücünü asiste eden MELFA ASSISTA cobotlar da Win Eurasia’da tanıtılacak çözümler arasında yer alıyor. İnsan ve robot iş birliği üzerine kurgulanan bu cobotlar, yapay zekâ teknolojilerinde içeriğinde barındırdığı çalışma şekilleri ile herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insanlarla ortak çalışarak hibrit bir üretim ortamı oluşturuyor. –

ÜRETİMİ DİJİTALLEŞTİREN ÖNCÜ TEKNOLOJİLER BU FUARDA

Mitsubishi Electric’in satın aldığı ABD Merkezli SCADA ve IoT analiz yazılım şirketi ICONICS yazılım ürünü, fuarda tanıtılacak teknolojiler arasında yer alıyor. Bu ürün sayesinde nesneler, çalıştırma, kontrol, otomasyon ve otonom çalışma kabiliyetini koruyor. Cihazların birleştirilmesi, kullanıcılara her zamankinden daha fazla fırsat yaratan büyük miktarda verinin toplanmasını sağlıyor. ICONICS’in IoT’li SCADA’sı bu verileri topluyor ve operatöre yeni bir eyleme dönüştürülebilir zekâ katmanı sunuyor. ICONICS IoT, güvenli TLS şifrelemesi ve Microsoft Azure aracılığıyla binaları, tesisleri ve ekipmanları birbirine bağlıyor. KPI verilerinin uçta gerçek zamanlı görselleştirilmesi için buluttaki verilere pub/sub mimarisi aracılığıyla her yerden erişilebiliyor. Microsoft Azure için çift yönlü AMQP ve üçüncü taraf bulut sağlayıcıları için MQTT, REST ve Websockets aracılığıyla buluta verimli ve güvenli bir bağlantı sağlıyor.

VERİLERİ HİÇ OLMADIĞI KADAR ULAŞILABİLİR KILAN TEKNOLOJİ

Reklam

Verileri hiç olmadığı kadar erişilebilir kılan buluttaki ICONICS teknolojisine ek olarak Mitsubishi Electric’in yeni jenerasyon servo serisi MELSERVO-J5 de fuardaki yerini alıyor. Üretim makinelerinin döngü süresini azaltan endüstri lideri MELSERVO-J5 ve CC-Link IE TSN network’ün de katılımcılardan yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Fuara ücretsiz olarak katılmak ve Mitsubishi Electric standını ziyaret etmek için fuarın web sitesinden ücretsiz kayıt yaptırmak yeterli oluyor. Yine aynı site üzerinden online ziyaretçi kayıt formu doldurularak fuar online olarak da takip edilebilir.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ar-Ge

PETLAS AR-GE’NİN ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Türkiye’de lastik sektöründe birçok ilki teknoloji transferi olmadan, kendi potansiyeliyle üretmeyi başaran Petlas, Türkiye AR-GE 250 Araştırması’nda ‘AR-GE Proje İlk 100’ kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.

Yayınlandı

Tarih

Bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirilen Türkiye AR-GE 250 Araştırması’nda sonuçlar belli oldu. 2010’da kurduğu AR-GE laboratuvarıyla alanında önemli çalışmalara imza atan ve geçen yıl 366 AR-GE projesi üreten Petlas, listenin ‘AR-GE Proje İlk 100’ kategorisinde 3’üncü sırada yer aldı.

Petlas, listede en çok AR-GE projesi gerçekleştiren ilk lastik şirketi olurken, yıllık AR-GE harcamaları sıralamasında ise 37 milyon 781 bin TL’lik AR-GE harcamasıyla 59’uncu sırada kendine yer buldu.

2013 yılından bu yana Türkiye’deki AR-GE harcamalarının ölçümlendiği araştırmaya göre, ilk 500 firmanın AR-GE harcaması yaklaşık 17 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılında AR-GE projesi sayısına göre sektör lideri olan Petlas, salgının gölgesinde geçen 2020’de Türkiye ekonomisi düşüş grafiği yaşarken, üretim ve AR-GE’de büyüme performansı ortaya koydu.

– ‘Petlas olarak vizyonumuz, lastik sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olmak’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, Petlas’ın; büyümesini sadece satış kabiliyetleri ile değil, belirlenen hedefler doğrultusunda teknolojik yapabilirliğini ve AR-GE laboratuvarının analiz yeteneklerini sürekli geliştirmesi, lastik test laboratuvarlarındaki iyileştirmelerini düzenli olarak artırması, uluslararası standartlardaki test pistinin ve nitelikli insan gücünün varlığını başarı ile harmanlanması sonucu geliştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

Reklam

“Her geçen gün büyüyen Petlas, son dönemde geldiği noktayı büyük bir titizlikle yürüttüğü AR-GE faaliyetlerine borçlu. Petlas’ın ham maddeden ürünlerin piyasaya sunulma noktasında geldiği son hale kadar yürüttüğü tasarım, test ve doğrulama süreçleri AR-GE faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Deneysel geliştirme faaliyetleri ile yürütülen AR-GE çalışmaları, yeni ürünlerin üretilmesi, mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, yeni süreçlerin, sistemlerin ve hizmetlerin kurulması ve geliştirilmesi, araştırma ve pratik deneyimlerden elde edilen bilgilerle yapılıyor.

Petlas olarak vizyonumuz, lastik sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı markası olarak dünya pazarlarında nitelikli ürünlerimizle yerimizi almak. 2005 yılından bu yana yapılan 700 milyon dolar düzeyinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlar da bu vizyonumuz doğrultusunda gerçekleşti. Bu yatırımları, teknolojik imkanlar ve nitelikli insan gücü ile birleştirerek öngördüğümüz hedefler doğrultusunda büyümeye, gelişmeye ve artı değer üretmeye devam ediyoruz.’

Okumaya Devam Et

Ar-Ge

UZAY İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Uzay için geri sayım başladı. Uzay yolculuğu ve bilim misyonuna başvuracaklar için bugün ile birlikte 3 gün süre kaldı.

Yayınlandı

Tarih

Uzay yolculuğu ve bilim misyonuna başvuracaklar için bugün ile birlikte 3 gün süre kaldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giderek ilk Türk uzay yolcusu ve bilim insanı olacak adaylar başvurularını 30 Haziran saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr üzerinden yapabilecek. Seçilecek aday, Türkiye’nin insanlı ilk uzay göreviyle bilim misyonunu yerine getirerek deney yaparak tarihe geçecek.

Cumhuriyetin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

TÜRKİYE’NİN İNSANLI İLK UZAY GÖREVİ

İlan edilen şartları taşıyanlar arasından seçilecek adaylar, Türkiye’nin insanlı ilk uzay göreviyle bilim misyonunu yerine getirerek ISS şartlarında deney yapacak. Proje kapsamında iki uzay yolcusu adayı belirlenecek. Adaylardan biri, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmek üzere ISS’ye gönderilecek.

Okumaya Devam Et

Ar-Ge

MEXT SİLİKON VADİSİ’NDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ

MESS Teknoloji Merkezi MEXT ekibi, dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play tarafından düzenlenen Silicon Valley Start-up etkinliğinde, özel davetle yerini aldı. MEXT, küresel teknoloji devlerinin buluşma yeri olan Silikon Vadisi’nde, ülkemizden ve bölgemizden tek teknoloji merkezi olarak, Plug and Play, Microsoft ve Google ile bir araya geldi.

Yayınlandı

Tarih

PayPal ve DropBox gibi 35 Unicorn’u sektöre kazandıran ve dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu olan Plug and Play, bir start-up etkinliği olan Silicon Valley Expo’yu 14-16 Haziran 2022 tarihlerinde düzenledi. San Francisco’da bulunan Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen etkinlikte 250’den fazla start-up sunum yaptı. Türkiye’yi MEXT’in temsil ettiği organizasyonda, Plug and Play CEO’su ve kurucusu Saeed Amidi, MEXT ekibini özel olarak ağırladı.

Plug and Play, yılda 60’tan fazla hızlandırma programı düzenliyor. Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip Dropbox, PayPal, Hippo, Honey, Rappi, N26 gibi şirketlerin unicorn olmasını sağlayan Plug and Play, toplam 7 milyar dolarlık yatırım fonuna sahip. Platformun küresel girişim havuzunda 40 binin üzerinde girişim bulunuyor. 

Plug and Play İstanbul Ofisi, MESS ile Türk sanayisinin hizmetinde

Başta üyeleri olmak üzere tüm paydaşlarına fayda sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren MESS, Türk ekonomisinin rekabet gücüne katkı sunma hedefiyle küresel iş ağını her geçen gün genişletiyor. Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play, Türkiye’de MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te girişimcilere rehberlik etmeye devam ediyor. 

“İşimiz dönüşüm, rotamız gelecek” söylemini rehber edinerek, geleceğin teknolojilerini ve ülkenin faydasına olan tüm yenilikleri öğrenmeye, desteklemeye devam edeceklerini ifade eden MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “MESS olarak, tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmekle kalmıyor, onları ülkemiz ve sanayimiz ile buluşturmak için canla başla çalışıyoruz. Yerli girişimcilerimize yeni pazar ve yatırım bulma imkanı sağlamak, yabancı girişimleri üyelerimizle tanıştırmak, en önemli hedeflerimizden biri. Bu hedefle, dünya devi Plug and Play ile başlattığımız iş birliği sayesinde, 20 ülkede 400’den fazla kurumsal ortağı olan Plug and Play’in tüm ekosistemi, İstanbul ofisimizde Türk sanayisine hizmet ediyor. Üyelerimiz, Plug and Play’in gelişmiş girişim ağına ücretsiz olarak erişebiliyor, dünyanın her yerinden start-up’lar ile buluşabiliyor. Türkiye’de kurucu partneri olduğumuz Plug and Play İstanbul Ofisi tarafından bugüne kadar düzenlenen buluşmalara binlerce kişi katıldı. Üyelerimizin öncelikli inovasyon ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yüzlerce girişim MEXT tarafından değerlendirildi; seçilenler üyelerimiz ile bir araya getirildi, projeler geliştirildi. Bu konudaki çalışmalarımız, büyüyerek devam edecek. ” diyor.

Reklam

MEXT ekibi, ziyaretleri sırasında, Plug and Play CEO ve kurucusu Saeed Amidi ev sahipliğinde küresel teknoloji ekosisteminin devleri ve öncüleriyle bir araya geldi. Microsoft’un Silikon Vadisi’nde yeni açtığı Teknoloji Merkezi’ni ve kampüsünü de ziyaret eden MEXT ekibi,  ülkemizden bu tesisi ziyaret eden ilk ekip oldu. Silikon Vadisi’ndeki ziyaretler esnasında Google ile yapay zekanın sanayideki uygulama alanlarına yönelik proje ve iş birliği fırsatları için ilk adımlar atıldı. Ayrıca, Breakthrough Energy ve Iconiq gibi önemli girişim sermayesi fonları tepe yönetim ekipleri ile, ülkemize yönelik yatırım fırsatları ve sanayimizin ikiz dönüşümüne hizmet edecek iş birlikleri değerlendirildi.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.