Bizi Takip Edin
movenpick

İhracat

OKUL SANAYİ İŞBİRLİĞİ İLE MESLEK LİSESİNDEN İLK İHRACAT TIR’I YOLA ÇIKTI

Okul Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat TIR’ını Uğurlama Programı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2021 yılında meslek liseleri tüm Türkiye’de 1 milyar 162 milyonluk gelir elde ettiler. 2022 yılında ben inanıyorum ki 2 milyarın üzerinde bir gelirle kapatacağız” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Okul Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat TIR’ını Uğurlama Programı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2021 yılında meslek liseleri tüm Türkiye’de 1 milyar 162 milyonluk gelir elde ettiler. 2022 yılındaki hedefimiz 1,5 milyarlık bir gelir. İlk 5 aydaki gelirimiz 2021 yılındaki gelirden yüzde 231 artarak 560 milyona ulaştı. Yani 2022 yılında ben inanıyorumki 2 milyarın üzerinde bir gelirle kapatacağız” dedi.

Küçükçekmece’de bulunan Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında İlk İhracat TIR’ı Uğurlama Programı gerçekleşti. Programa, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Programda, lisenin matbaa bölümü öğrencilerinin ürettiği kağıt temizlik malzemeleri Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan SAS Premium Trading şirketine gönderilmek üzere yola çıktı. Geçen yıl iç piyasaya 839 bin liralık satış yapılan okulda, bu sefer 8 bin 721 Euro ( yaklaşık 158 bin lira) değerindeki 513 paket havlunun ihracatı yapıldı. Böylece, Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yurt dışına satış yapan ilkokul oldu. İlk ihracat TIR’ı protokolün el sallamasıyla Fransa’ya uğurlandı.

‘MESLEKİ EĞİTİM BU ÜLKEDE ÇOK SANCILAR ÇEKTİ’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuşmasına 2021-2022 eğitim öğretim yılının sorunsuz şekilde bitmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade ederek “Şunu belirtmem lazım, bir ülkenin iki kapasitesi kalkınması için çok kritiktir. Beşeri sermaye kapasitesi bir üretim kapasitesi. Mesleki eğitim, gerçekten bu ülkede çok sancılar çekti. Artık geçmişe bakmıyoruz. Bu dönem son 20 yıl bir taraftan eğitimde kitleselleşmenin, evrenselleşmenin nihayetlendiği bir dönemken diğer taraftan da ondan önceki yanlış eğitim politikalarının toplumsal mühendislik projelerinin eğitim sisteminde üretmiş olduğu maliyetlerin telafi edildiği bir dönem oldu. İşte mesleki eğitim onlardan bir tanesi” dedi.

‘2022 YILINDA 1,5 MİLYARLIK GELİR HEDEFİ’

Reklam

Özer konuşmasına şöyle devam etti, “Artık mesleki eğitimde yüzde 1’lik başarı dilimine giren öğrencilerden konuşuyoruz. Fen lisesine giden öğrenciler meslek liselerini tercih eder hale geldi. Mesleki eğitimde üretim kapasitesinin artmasından bahsediyoruz. 2021 yılında meslek liseleri tüm Türkiye’de 1 milyar 162 milyonluk gelir elde ettiler. Öğrencilerimiz yaparak, üreterek öğreniyorlar ve bundan kar payı alıyorlar. 2021 yılında öğrencilerimize dağıttığımız kar payı 50 milyonun üzerine çıktı. Öğretmenlere 112 milyon dağıtmışız. 2022 yılındaki hedefimiz 1,5 milyarlık bir gelir. İlk 5 aydaki gelirimiz 2021yılındaki gelirden yüzde 231 artarak 560 milyona ulaştı. Yani 2022 yılında ben inanıyorum ki 2 milyarın üzerinde bir gelirle kapatacağız. 74 tane almış olduğumuz patent, faydalı model, marka ve tasarım tescilinin ticarileşmesini sağladık. Artık mesleki eğitimde güzel hikayeler var. Problemler artık geçmişte kaldı”

’56’NCI AR-GE MERKEZİ İLAN EDİYORUM; 3 MİLYON LİRALIK DESTEK’

Her buluşmada yeni hedefler koyulması gerektiğini dile getiren Bakan Özer, “Her buluşmamızda yeni hedef koymamız lazım. Ben Milli Eğitim Bakanı olarak bu okulumuzu 56’ncı Ar-Ge merkezi ilan ediyorum. Yarın itibariyle de start-up katkısı olarak da 2 milyon TL’lik yardımı bakanlık olarak okulumuza göndereceğiz. İstanbul’daki Ar-Ge merkezi sayısı 13’e çıkmış oldu. Bugün eğitim öğretim yılının son günü olduğu için 3 milyona çıkartıyoruz. Öğretmenimizi kırmıyoruz. İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odasını bir araya getiriyoruz. İstanbul’daki tüm meslek liselerini artık İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hamiliğine alıyoruz. Hamiliğinin dışında artık hiçbir okul kalmayacak” diye konuştu.

‘HEDEFİMİZ 1 MİLYON GENCİMİZİ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİYLE BULUŞTURMAK’

Mesleki eğitim merkezlerinin çok kritik olduğunu dile getiren Bakan Özer, “Çırak kalfa ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili büyük açığı kapattılar. 159 bin olan tüm Türkiye’deki çırak kalfa sayısı, bugün 520 bin. İstediğimiz şey şu; artık yaz tatiline de girdiğimiz için öğrencilerimiz mesleki eğitim merkezine başvurduğu zaman, onların hangi işletmede eğitim alacağıyla ilgili bir aylık bir belirsizlik oluyor. O belirsizliği ortadan kaldıralım. Elektronik yazılım bir sistem, öğrenciyi mesleki eğitim merkezine kayıt yapıyor. Kayıt yaptığı anda İSO ve İTO’nun birlikte koordine etmiş olduğu birime düşüp onların kılavuzluğunda işletmeler belirlenip, 1 hafta içerisinde hemen işletmede eğitime başlayacağı bir mekanizmayı tesis edelim. Hedefimiz 2022 yılının sonunda 1 milyon gencimizi mesleki eğitim merkezleriyle buluşturmak. Temmuz ve Ağustos ayını çok verimli bir şekilde geçirirsek eylülün başında 750 bin rakamına ulaşabileceğiz” diye konuştu. İş insanları ve öğrenciler arasında belirsiz-süreli iş sözleşmesi de imzalandı.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İhracat

“ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ZORUNLULUKTU”

Egeli ihracatçılar, “Asgari ücret artışı zorunluluktu. Sabit gelirli insanımızın bu hayat pahalılığına karşı korunması gerekliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’de 10 milyon çalışanı direkt ilgilendiren, diğer çalışanların ücretlerinde baz alınan asgari ücretin 2022 yılı içinde ikinci kez artışla 5 bin 500 TL olmasına Egeli ihracatçılar, “Asgari ücret artışı zorunluluktu. Sabit gelirli insanımızın bu hayat pahalılığına karşı korunması gerekliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de ilan edilen enflasyon ile hissedilen enflasyon rakamları arasında belirgin bir fark olduğu tespitinde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Türkiye’de 10 milyonu aşkın çalışanımız aileleriyle birlikte asgari ücretle geçimini sağlamak durumunda. İhracatçılar olarak Türkiye’nin uluslararası piyasalarda katma değerli ürünlerle öne çıkmasını arzu ediyoruz. Ülkemizin ucuz iş gücüyle anılan ülkeler arasından sıyrılması en büyük beklentilerimizden birisi” diye konuştu.

Türkiye’nin son 1 yıldır uyguladığı ekonomi politikalarının doğru sonuçlar vermediğinin görüldüğüne vurgu yapan Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye, ekonomi politikalarını gözden geçirmeli. 2021 yılı Eylül ayında Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 19 iken, USD/TL kuru 8,65, enflasyon ise; yüzde 19,58 seviyesindeydi. MB’nin politika faizini kademeli olarak yüzde 14’e indirmesi sonrasında enflasyon TÜİK verilerine göre TÜFE’de Mayıs ayı itibariyle yüzde 73,5’e, Yİ-ÜFE’de yüzde 132’ye çıktı. Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak ifade edilen 5 yıllık CDS göstergesi 800 baz puanı aştı. Bu 2008 sonrasındaki en yüksek seviyeyi ifade ediyor. Türkiye, borç stokunu yönetme kabiliyetini kaybetmemek için piyasalara güven vermeli.”

“Ekonomi algı yönetimidir” şeklinde konuşan Eskinazi, “Türkiye 1 yıl içinde seçime gidecek. Mevcut ekonomik sistemde iyileşme istiyorsanız enflasyonu kontrol altına almak gerekiyor. Bunun içinde sıkı bir para politikası uygulamak lazım” diyerek görüşlerini noktaladı.

Okumaya Devam Et

İhracat

ORDU’DAN 76 ÜLKEYE KEDİ KUMU İHRACATI

BENTAŞ firması, faaliyete geçtiği 2009 yılından bu yana bölgedeki bentonit madenini işleyerek kedi kumu üretiyor.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ordu’da çıkarılan bentonitten kedi kumu üreterek 76 ülkeye ihracat yapan BENTAŞ’ı ziyaret etti. Bakan Varank, “Türkiye’de fabrika mı var?” diyerek eleştiri yapanlar olduğunu belirterek, “Tesisin günlük 40 tır yükleme kapasitesi var, şu anda günlük 35 tır kedi kumunu yükleyerek yurt dışına ihraç ediyorlar. Türkiye’de üretim var mı yok mu? Fatsa’ya gelsinler, Fatsa’dan yurt dışına neler satılıyor görsünler” dedi.

70 MİLYON DOLAR İHRACAT GELİRİ

Kentte 2007’de kurulan BENTAŞ firması, faaliyete geçtiği 2009 yılından bu yana bölgedeki bentonit madenini işleyerek kedi kumu üretiyor. Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 350 kişinin çalıştığı firma, bu yıl 200 bin ton üretim ve 70 milyon dolar ihracat geliri hedefliyor.

76 ülkeye ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı veren firma, bu yıl eylülde açmayı planladığı beşinci üretim tesisiyle istihdam rakamını 400’e çıkarmayı amaçlıyor. Firmayı ziyaret eden Bakan Varank, firmanın çok ciddi ihracat yaptığını, büyük bir üretim tesisine sahip olduğunu söyledi.Katma değerli ürünlerle Türkiye’yi kalkındırmanın derdinde olduklarını vurgulayan Varank, şöyle devam etti: “Bentonit gibi bir maden burada işlenerek gerekli Ar-Ge çalışmalarıyla çok ciddi bir ürüne dönüştürülmüş ve şu anda çok ciddi ihracat yapılıyor. Bu seneki ihracatlarını sordum, bugüne kadar yaklaşık 15 milyon dolarlık kedi kumu ihracatı yapılmış ve bunun üç katı kadar daha, sene sonuna kadar hedefleri var. Gerçekten Ordu’muzda, Fatsa’da böyle katma değerli bir işe imza atılmış olması, firmalarımızın bu işe yatırım yapıp katma değer oluşturması, kendi markalarını ortaya çıkarmaları Türkiye’nin her yerinde üretim ekonomisinin geldiği noktayı göstermesi açısından çok değerli ve önemli.”

“KENDİNİZİ BİR ADIM ÖNE ÇIKARMANIN YOLU…”

Reklam

Bakan Varank, böyle katma değerli bir işe imza atılmasının, Türkiye’nin her yerinde üretim ekonomisinin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğuna işaret ederek, “Firmamızın Ar-Ge Merkezi olma talebi var. İnşallah bakanlıkta arkadaşlarımız onu değerlendirecek çünkü bu sektörde kalıcı olmanın yolu, kendinizi bir adım öne çıkarmanın yolu hep Ar-Ge’ye yatırım yapmaktan geçiyor.” diye konuştu.

“FATSA’DAN YURT DIŞINA NELER SATILIYOR GÖRSÜNLER”

“Türkiye’de fabrika mı var?” diyerek eleştiri yapanlar olduğunu belirten Varank, “Tesisin günlük 40 tır yükleme kapasitesi var, şu anda günlük 35 tır kedi kumunu yükleyerek yurt dışına ihraç ediyorlar. Türkiye’de üretim var mı, yok mu? Fatsa’ya gelsinler, Fatsa’dan yurt dışına neler satılıyor görsünler.” dedi.

Varank, bölgede sektörle ilgili farklı firmaların da olduğunu kaydederek, “Bu sektörü inşallah Türkiye’de büyütürüz, yüzde 80-90 ihracata çalışan bir sektörden bahsediyoruz. Ben firmayı gerçekten tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

“PANDEMİYİ ÇOK İYİ DEĞERLENDİRDİK”

Reklam

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ömür de yaptıkları Ar-Ge çalışmalarının karşılığını almanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını dile getirerek, “İhracat rakamlarımız Bakanımızın açıkladığı gibi artıyor. Yatırım planlarımız hiçbir zaman durmadı. Pandemiyi çok iyi değerlendirdik, teknolojik yatırımlar yaptık. Bunun yanı sıra üretim yatırımları ve verimlilik yatırımlarını had safhada yaptık. Elimizden ne geliyorsa ülkemiz için, firmamız için her şeyi yapıyoruz.” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

İhracat

KAVCIOĞLU TİM ZİYARETİ SONRASI KONUŞTU!

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi.

BASINA KAPALI OLARAK YAKLAŞIK 4 SAAT

Basına kapalı olarak yaklaşık 4 saat süren toplantı çıkışında açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, “İyi şeyler yapıyoruz. İhracatçılarımızın desteklenmesi noktasında Eximbank, bankalarımız, Ticaret Bakanlığımız her türlü desteği veriyor. Bunların uygulamasında daha fazla neler yapılabilir onları konuştuk. Bence zaten güzel de bir görüşme oldu. Yani sıkıntı yok.” ifadelerini kullandı.

“SIKINTI YOK OLURSA ÇÖZERİZ”

Reklam

Yapılan görüşmede reeskont kredilerinin gündeme gelip gelmediği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Kavcıoğlu, “Tüm konular gündeme geldi. Konuştuk. Sıkıntı yok. Olursa çözeriz.” diye konuştu. Selektif kredi politikasından taviz vermediklerini vurgulayan Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Tüm Türkiye çok rahatlıkla tüm kredilere ulaşıyor, bir sıkıntı yok. Hepsini konuştuk. Hepsi burada. Her şeyi konuştuk. Her şey yolunda gidiyor. Bir problem yok. Olursa da çözeriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.