Bizi Takip Edin
movenpick

Arıtma

OSB ARITMASINDA LİDER

Atık su, temiz su ve drenaj segmentleriyle atık su pompa sektörünün güvenilir markalarından Sigma Pompa ve Çevre Teknolojileri, anahtar teslim çözümler ve enerji rehabilitasyon projeleriyle özellikle OSB’ler arasında büyük rağbet görüyor.

Yayınlandı

Tarih

YERLİ SERMAYE

Sulzer’in atık su ve temiz su ürünlerinin Türkiye ve KKTC’de tek yetkili resmi distribütörlüğünü yapan Sigma Pompa ve Çevre Teknolojileri, bünyesindeki atık su, temiz su ve drenaj segmentleriyle atık su pompa sektörünün lider kuruluşları arasında yer alıyor. Atık su segmentinde eski adı ile ABS ürün gamında yer alan atık su dalgıç pompaları, dalgıç mikserleri, manyetik yataklı turbo blower’ları, disk difüzörleri, çamur çürütme tankları mikserleriyle satış hedeflerini büyüten Sigma, kurulduğu günden bu yana hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdi. Sigma Pompa ve Çevre Teknolojileri Proje Satış Müdürü Mert Özsoy, “Sektörümüzdeki rakiplerimizden en büyük farkımız, tamamıyla yerli sermaye olan bir firmayız. Ekibimiz konusunda uzman mühendislerden oluşuyor ve müşterilerimize yenilikçi çözüm ortağı olarak hizmet veriyoruz. Bu anlayışla müşterilerimize anahtar teslim çözümler ve enerji rehabilitasyon projeleri sunuyoruz. Manyetik yataklı turbo blower’larımızın enerji verimlilikleri sebebiyle şu an organize sanayi bölgelerinin arıtmalarında Sulzer olarak lider durumdayız” dedi.

YURT DIŞINDA AKTİF PROJELER

Sigma olarak Türkiye pazarında yetkili olduklarını ancak çalıştıkları müşterilerle birlikte dünyanın birçok yerine ekipman tedariki yaptıklarını anlatan Mert Özsoy, yurt dışında aktif olarak devam eden 5 projeye ekipman tedariki yaptıklarını, bunlardan bir tanesinin günlük 400 bin metreküp kapasiteli bir atık su arıtma tesisi olduğunu kaydetti. Özsoy, günümüzde suyun ve enerjinin öneminin her geçen gün gittikçe arttığına dikkat çekerek, “Ülkemizde endüstriyel arıtma sektöründe bu konuda hızlıca karar verip gerekli yatırımları yapan birçok organize sanayi bölgesi ve firma bulunuyor. Bakanlık tarafından suyun geri kazanılması konusunda ekstra enerji teşvik destekleri geleceği konuşuluyor. Özellikle organize sanayi bölgelerinin bu konuda yeni yatırımlar yapacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

ÜRETİM VE SERVİS MERKEZİ HEDEFİ

Reklam

Sigma Pompa ve Çevre Teknolojileri Proje Satış Müdürü Mert Özsoy, suyun geri kazanım sistemlerinde kullanılan pompalarda Sulzer’in dünyada lider konumda olduğunu, Sigma olarak geçtiğimiz yıl Demirtaş OSB’nin geri kazanım projesinde Sulzer marka pompalar tedarik ettiklerini dile getirdi. Sigmanın enerji verimliliği projeleri ile sektöre ciddi destek verdiğine dikkat çeken Özsoy, bu projelerin birkaç yıl içinde daha da artacağını söyledi.  Mert Özsoy, “Sigma olarak kurulduğumuzdan beri her sene hedeflerimizi gerçekleştirmeye çalıştık. 2021 yılındaki hedefimiz, servis yapımızı geliştirmek ve daha uzman bir kadroya sahip olmaktı. Destekleyici iç eğitimler ile bunu da gerçekleştirdik. Şimdiki hedefimiz ise yatırım teşviki olan bir organize sanayi bölgesinde yeni bir üretim ve servis merkezi kurarak yapımızı genişletmektir” bilgisini verdi.

SORUNSUZ EKİPMAN

Özsoy, manyetik yataklı blower’lar hakkında bilgi vererek, ekipmanın teorik olarak sonsuz ömürlü olduğunu ifade etti. Ürünün dururken ya da kalkarken sürtünen, aşınan herhangi bir parçası olmayan, yağsız harici bir soğutma sistemine ihtiyaç duymayan kompakt tasarlanmış bir ürün olduğunu belirten Özsoy, “Türkiye’de 10 yıl üzeri problemsiz çalışan Sulzer manyetik yataklı ekipmanlar var. Avrupa’da 20 yılı aşkın süredir hizmet veren makineleri görüyoruz. Güvenilir ekipmanlar derken, elimizdeki uzun dönem verilerini esas alıyoruz” diye konuştu. Özsoy, uygulama tarafına bakıldığında, Türkiye’de şartnamelerde blower emiş havası tanımı yer aldığını, Sulzer manyetik yataklı blower’ların emiş ve basma debileri arasında sadece binde 5 kayıp olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Sahada bu ölçümleri rahatlıla yapabiliyoruz ve birim kW/h başına belirli kapasite aralıklarında en saatte yüksek metreküp debiyi sisteme sağlayabilecek makinelere sahibiz. Emiş havasının doğrudan direkt bina dışından alınması ise aslında kağıt üstünde gözükmeyen ama uygulamada ciddi fark yaratan bir konu. Blower binasında ekipmanlar, çıkış hatları kollektör yapısı veya cebri borulama, bina içine yaz ve kış ortalama +10 derece civarında bir ek ısı yayıyor. Yaptığımız incelemelerde 300 kW bir turbo blower’ın emiş sıcaklığındaki 10 derecelik artış, yaklaşık 30 kW ek enerji tüketimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple belirli bir kapasitenin ürezindeki blower binalarında, tesislerde emiş havasının harici bir emiş yapısı ve susturucu ile dışarıdan yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu çerçevede, en verimli blower teknolojisinin manyetik yataklı turbo blower’lar olduğu açıkça ortada.”

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arıtma

ATIK SULAR EMİN ELLERDE

Su sarfının azaltılması ve su kaynaklarındaki kirlenmenin önlenmesinde önemli mesafeler kat eden sanayi tesisleri, endüstriyel atık suların arıtılması konusunda her geçen gün daha titiz davranıyor.

Yayınlandı

Tarih

Haber: Helin AYGÜN

Dünyada suların tükenme tehlikesi ve suya olan ihtiyacın giderek artması nedeniyle, kullanılarak kirletilmiş suların arıtılarak tekrar kullanılmasını zorunla hale geldi. Canlıların yaşamını tehdit eden su kirliliğinin büyük oranda önüne geçilmesi için sanayi kuruluşları, kendi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye başladı. Sanayi üretiminden kaynaklanan çevresel problemlerin minimum düzeye indirilmesini amaçlayan bir model olan organize sanayi bölgeleri de atık sularını çevreci yöntemlerle bertaraf ediyor. Gerek bu konudaki yasal düzenlemeler gerekse çevre bilincinin gelişmesiyle, her geçen gün daha fazla OSB atık sularını temizleyerek doğaya veriyor.

100’DEN FAZLA OSB

Açıklanan son verilere göre, Türkiye’de 106 OSB’de atık su arıtma tesisi bulunuyor. Bunların yarısından çoğu atık sularına belediye kanalına veriyor. Atık su arıtma tesisi olmayan 53 OSB bulunurken, 23 OSB’nin atık su arıtma tesisiyle ilgili proje, inşaat ve ihale süreçleri devam ediyor. Alanında yetkin pek çok firma tarafından inşa edilen tesislerde arıtılan endüstriyel atık sular, yeniden kullanılabiliyor veya nehir ve göl gibi yakın çevrede bulunan bir yüzey suyuna bırakılabiliyor. Çamur atığı endüstriyel arıtıma tabi tutulurken çamurun içinde bulunan organik maddelerden metan gazı elde edebiliyor ve bu biyogaz elektrik üretiminde kullanılıyor.

ATIĞA SIKI TAKİP

Reklam

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan son rapora göre, Türkiye’de 2020 yılında imalat sanayi iş yerleri, maden işletmeleri, termik santraller, OSB’ler, sağlık kuruluşları ve hane halklarında 104,8 milyon ton atık oluştu. İmalat sanayinde 4,6 milyon tonu tehlikeli olmak üzere toplam 23,9 milyon ton atık meydana getirildi. Toplam atığın yüzde 56’sı satıldı veya lisanslı atık işleme tesislerine gönderildi, yüzde 24’ü düzenli depolama tesislerine iletildi, yüzde 7’si işyeri sahasında depolandı, yüzde 7’si tesis bünyesinde geri kazanıldı, yüzde 3’ü belediye veya OSB yönetimleri tarafından toplandı, yüzde 2’si beraber yakma veya yakma tesislerine gönderildi.

YÜZDE 80’İ ARITILDI

OSB’lerde ise 117 bin tonu tehlikeli olmak üzere 279 bin ton atık oluştu. Oluşan atığın 6 bin tonu OSB bünyesinde geri kazanıldı veya geçici olarak depolandı, 208 bin tonu OSB dışında geri kazanıldı, 66 bin tonu ise OSB bünyesinde veya OSB dışında bertaraf edildi. Açıklanan istatistiklere göre, OSB’ler ve maden işletmeleri tarafından kullanılmak amacıyla 2020 yılında su kaynaklarından 9,8 milyar metreküpü soğutma amaçlı olmak üzere toplam 18,2 milyar metreküp su çekildi. Belediyeler, köyler, imalat sanayi işyerleri, termik santraller, OSB’ler ve maden işletmeleri tarafından 2020 yılında doğrudan alıcı ortamlara 9,5 milyar metreküpü soğutma suyu olmak üzere 15,3 milyar metreküp atık su deşarj edildi. Soğutma suları hariç doğrudan alıcı ortamlara deşarj edilen atık suyun yüzde 79,7’si arıtıldı.

Okumaya Devam Et

Arıtma

TORBALI’YA DEV TESİS

Torbalı’da sürdürülebilir çevre için önemli bir adım atıldı. Torbalı İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’nin kapasitesi 1,5 kat; Ayrancılar Yazıbaşı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin kapasitesi ise 3,5 kat artırılacak.

Yayınlandı

Tarih

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Küçük Menderes Havzası’nda sanayi ve tarımsal üretimin birlikte geliştiği Torbalı’da toplam 236 milyon liralık atık su arıtma tesisi yatırımını sürdürüyor. Torbalı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Ayrancılar-Yazıbaşı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin kapasite artırım çalışmalarında imalatlar sürüyor. İZSU Genel Müdürlüğü, Küçük Menderes Havzası’nda çevre kirliliğini önlemek ve havzayı korumak için ilçeye hizmet eden Torbalı ve Ayrancılar Yazıbaşı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesislerinin kapasitelerini artırıyor.

SANAYİ ATIKLARI TESİSE İLETİLECEK

Yaz-kış verimli bir şekilde arıtma yapan tesislerde kapasite artırımına gidilmesi ile evsel atıklarla birlikte sanayi atıklarının da toplanarak tesise iletilmesi sağlanacak. Torbalı yerleşimleri daha temiz bir çevreye kavuşarak “sürdürülebilir çevre” hedefine bir adım daha yaklaşmış olacak. Torbalı İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinin kapasitesi, 123 milyon liralık yatırımla yaklaşık 1.5 kat artarak 21 bin metreküpten 58 bin metreküpe çıkmış olacak.  Ayrancılar Yazıbaşı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin kapasitesi ise 113 milyon TL yatırımla 3,5 kat artırılarak 7 bin metreküpten 25 bin metreküpe çıkacak.

2023 YILINDA TAMAMLANACAK

Tesislerde devam eden çalışmalar kapsamında Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırımı imalatlarının yüzde 25’lik kısmı, Ayrancılar Yazıbaşı Atıksu Arıtma Tesisinde ise yüzde 15’lik kısmı tamamlandı. Her iki projenin de imalatlarının 2023 yılının ilk yarısında tamamlaması planlanıyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Arıtma

TESİSLERE 1 MİLYARLIK DESTEK

Son yirmi yılda yerel yönetimlerin 1.118 su arıtma projesine 250 milyon TL destek sağlandı. Ayrıca, yerel yönetimlerin enerji giderlerinin yüzde 50’sini geri ödedi.

Yayınlandı

Tarih

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, çevrenin korunması ve su kirliliğine karşı devreye alınan arıtma tesisi sayısının 1.176’ya yükseldiğini açıkladı. Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre, 2002-2022 yılları arasında 1.118 projeye yaklaşık 250 milyon TL maddi yardım sunuldu. Atık su arıtma tesisleri ile çevrenin korunması sağlanırken, geçen yıl arıtma çamurlarının yüzde 46’sı döngüsel ekonomi kapsamında geri kazanıldı. Bakanlık tarafından verilen maddi ve teknik destekler sonucunda son yıllarda atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen belediye sayısında ve bu hizmetin verildiği nüfusta önemli artışlar yaşandı. 2002’de sadece 145 olan atık su arıtma tesisi sayısı, geçen yıl sonu itibarıyla 1.176’ya, hizmet verilen belediye nüfusu oranı ise yüzde 35’ten yüzde 89’a yükseldi.

ENERJİ TEŞVİKİ VERİLDİ

Çevreci yaklaşımlarla, atıkların ekonomiye döndürülmesi hedeflenirken, kamu ve özel sektör projelerine farklı destek ve teşvikler sağlanıyor. Atık su arıtma tesis yatırımları için yerel yönetimlere çevre katkı paylarından destek sağlayan Bakanlık, 2002-2022 yılları arasında 1.118 projeye yaklaşık 250 milyon TL maddi yardım sağladı. Atık su arıtma tesislerinin mevzuata uygun işletilebilmesi amacıyla 2011 yılından beri de enerji teşviki kapsamında enerji giderlerinin yüzde 50’si geri ödeniyor. Bu destek, 2011-2021 döneminde toplam 793 milyon TL’yi bulurken, böylece 1 milyar TL’nin üzerinde destek sağlanmış oldu.

EKONOMİYE KAZANDIRILDI

Arıtma sonucunda 2021 yılında Türkiye’de oluşan 2 milyon 340 bin 380 ton çamurun yaklaşık 913 bin tonu kuru madde olarak depolandı. Çamurun 70 bin tonu biyometanizasyon tesislerine gönderildi, 70 bin tonu termal tesislerde işlendi, 585 bin tonu ek yakıt, 234 bin tonu yapı malzemesi, 47 bin tonu alternatif ham madde, 70 bin tonu toprak iyileştirici olarak kullanıldı. Bakanlık, arıtılmış suların yeniden kullanımını da sağlıyor. Atık suların alternatif bir su kaynağı olduğu yaklaşımı ve döngüsel ekonomi ilkeleri çerçevesinde yapılan çalışmalar kapsamında geçen yıl yüzde 3,55 olan atık suların yeniden kullanımının gelecek yıl sonunda yüzde 5’e çıkması öngörülüyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.