Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

OSB’LERDE ÖĞRENCİLERE VERİLECEK DESTEK TUTARI NE KADAR OLACAK?

Özel mesleki ve teknik lise öğrencilerine verilecek destek tutarları belirlendi.

Yayınlandı

Tarih

Milli Eğitim ile Hazine ve Maliye bakanlıkları tarafından hazırlanan 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Organize Sanayi Bölgeleri İçinde ve Organize Sanayi Bölgeleri Dışında Açılan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

SEKTÖR SEKTÖR RAKAMLAR…

Buna göre, bu liselerde öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilen alanlar ve destek tutarları şöyle oldu:

“Ayakkabı ve saraciye teknolojilerinde 9 bin 297 lira, bilişim teknolojilerinde 8 bin 800 lira, biyomedikal cihaz teknolojilerinde 11 bin 768 lira, elektrik-elektronik teknolojisinde 14 bin 104 lira, endüstriyel otomasyon teknolojilerinde 13 bin 693 lira, gemi yapımında 14 bin 104 lira, gıda teknolojisinde 12 bin 278 lira, kimya teknolojisinde 13 bin 472 lira, laboratuvar hizmetlerinde 9 bin 297 lira, makine teknolojisinde 12 bin 822 lira, makine ve tasarım teknolojisinde 13 bin 800 lira, matbaa teknolojisinde 11 bin 982 lira, metal teknolojisinde 13 bin 472 lira, mobilya ve iç mekan tasarımında 12 bin 181 lira, moda tasarım teknolojilerinde 10 bin 174 lira, motorlu araçlar teknolojisinde 14 bin 744 lira, plastik teknolojisinde 13 bin 552 lira, tasarım teknolojilerinde 9 bin 297 lira, tekstil teknolojisinde 12 bin 837 lira, tesisat teknolojisi ve iklimlendirmede 11 bin 982 lira, uçak bakımda 11 bin 768 lira, yenilenebilir enerji teknolojilerinde 14 bin 744 lira.”

OSB DIŞINDA TEKNİK LİSELERDE…

Reklam

Organize sanayi bölgeleri dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilen alanlar ve tutarları ise şöyle belirlendi:

“Biyomedikal cihaz teknolojilerinde 9 bin 219 lira, denizcilikte 10 bin 60 lira, elektrik-elektronik teknolojisinde 10 bin 569 lira, endüstriyel otomasyon teknolojilerinde 10 bin 60 lira, gemi yapımında 10 bin 60 lira, gıda teknolojisinde 9 bin 435 lira, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığında 8 bin 378 lira, inşaat teknolojisinde 9 bin 219 lira, kimya teknolojisinde 9 bin 888 lira, makine teknolojisinde 10 bin 569 lira, makine ve tasarım teknolojisinde 10 bin 94 lira, motorlu araçlar teknolojisinde 10 bin 885, radyo-televizyonda 9 bin 344 lira, tarımda 10 bin 885 lira, tasarım teknolojilerinde 7 bin 152 lira, uçak bakım alanında 9 bin 219 lira, yenilenebilir enerji teknolojilerinde 11 bin 228 lira.”

Öte yandan, 2018-2019 eğitim öğretim yılında çıkarılan tebliğ kapsamında, eğitim ve öğretim desteği kapsamına alınıp öğretim kademesini tamamlamayan ve özel liselerin 12. sınıfında öğrenim gören öğrencilere verilecek destek tutarı 4 bin 850 olarak belirlendi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

Başkan Yalçın, İtfaiyede İncelemelerde Bulundu

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, OSB İtfaiyesi’ni ziyaret etti. Başkan Yalçın, OSB itfaiyesi ile ilgili İtfaiye Müdürü Hüsamettin Kazi’den bilgi aldı.

Yayınlandı

Tarih

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki itfaiyeyi ziyaret etti. Başkan Yalçın, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gittiği İtfaiye Müdürlüğü’nde çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İtfaiye birimlerini yerinde inceledi

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bölge Müdürü ile birlikte OSB İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret ederek İtfaiye birimlerini yerinde inceledi.  Başkan Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte OSB’deki sanayiciler için güven kaynağı olan OSB itfaiyesi ile ilgili İtfaiye Müdürü Hüsamettin Kazi’den bilgi aldı.

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, ziyaretinde İtfaiye Hizmet Binası’nda yapılan bakım çalışmalarını da kontrol etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

Otokar, Tunus’a 400’üncü Aracını Teslim Etti

Modern toplu taşıma araçları ile dünyanın 50’den fazla ülkesinde büyük beğeni toplayan Otokar, yeni teslimatını Tunus’a gerçekleştirdi.

Yayınlandı

Tarih

Otokar, Tunus’a 400’üncü Aracını Teslim Etti

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, toplu taşıma için ürettiği otobüslerle Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da önemli satışlara imza atmaya devam ediyor. İspanya’dan Almanya’ya, Fransa’dan Belçika ve İtalya’ya kadar dünyanın 50’yi aşkın ülkesinde binlerce otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkânı sunan Otokar, son teslimatını Tunus’a gerçekleştirdi. 15 yıla yakın süredir şehir içi, turizm ve servis alanında Tunuslu otobüs ve turizm işletmecilerinin öncelikli tercihlerinden olan Otokar, yurt dışında Navigo ismi ile tanınan yolların ‘Sultan’ını törenle teslim etti. Gerçekleşen teslimatla Otokar’ın Tunus’taki 400’üncü aracı hizmete başladı.

Otokar Tunus Distribütörü Sotradies’in gerçekleştirdiği satış için Kartaca’da düzenlenen teslimat törenine Otokar Ticari Araçlar Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Bubik, Grup Yöneticisi Onur Öner, Sotradies Grup Başkanı Mr. Chaibi’nin yanı sıra Tunuslu özel ve kamu taşıma şirketleri ile Ulaştırma ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri katıldı.

TUNUS CADDELERİNDE OTOKAR

400’üncü teslimat anısına bir plaket takdim edildi.

Kullanıcı ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirilen Otokar otobüslerinin dünyanın dört bir yanında toplu ulaşım, turizm ve servis hizmetlerinde tercih edilmesinden mutluluk duyduklarını belirten Otokar Ticari Araçlar Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Bubik; “Uzun yıllardır Tunus’ta farklı ihtiyaçlar için üretilen çeşitli model ve özelliklerdeki araçlarımızla hizmet veriyoruz. Bugün 400’üncü aracımızın Tunus caddelerine çıkıyor olmasının gururu içerisindeyiz. Otokar Navigo’nun Tunuslulara hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Konuşmasının ardından Hakan Bubik, Soretras yetkililerine 400’üncü teslimat anısına bir plaket takdim etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

Bimed, Yatırımlarıyla İthalatı Azaltacak

Bimed, yeni yatırımlarına hız verdi. İstanbul ve Romanya’da iki fabrikası bulunan şirket, İstanbul Hadımköy’de tutarı 200 milyon TL’yi bulacak yeni yatırımı tamamlamak üzere. Medikal üretim kapasitesini 10 kat büyütecek şirket, şırınga ve inhaler ürünlerinde 2 yıl içinde 15 milyon Euro’luk ithalatın önüne geçmeyi hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

Kablo rakorları ve medikal sektöründe 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Bimed, İstanbul ve Romanya’daki fabrikalarının yanına üçüncü fabrikasını da eklemeye hazırlanıyor. 2023 yılında faaliyete girecek olan yeni fabrika İstanbul Hadımköy’de olacak. Medikal sektöründe de şırınga ve akciğer hastaları için inhaler üreten şirket, yıllık 2 milyon adetlik üretimini 20 milyon adete çıkarak 2 yılda 15 milyon Euro’luk ithalatın önünü kesmeyi planlıyor.

Şirketin yeni dönem hedefleri hakkında bilgi veren Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, şirketin ihracat rakamının toplam ciroya oranının bu sene sonu itibariyle yüzde 85’i geçeceğini belirtti. 70 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Mertöz, yılsonunu yaklaşık 50 milyon Euro ciroyla kapatmayı hedeflediklerini söyledi. İhracatın büyük bir kısmını Avrupa’ya gerçekleştirdiklerini aktaran Mertöz, “Batı Avrupa ülkeleri önde olmasına rağmen bunun yanında ABD, Avustralya gibi okyanus aşırı ülkelere de ciddi ihracatımız var. Rusya’da fırsat yakaladık. Bu pazarda bu yıl yüzde 50 büyüme bekliyoruz. Romanya’daki fabrikamız Avrupa üssümüz gibi. Oraya da 2023’te ek yatırım yapacağız” ifadelerini kullandı.

Elektrikli Araçta Büyük Fırsat

Reklam

Otomotiv sektörü ile de yakından ilgilendiklerini ve elektrikli otomobiller için tahliye valfleri üreteceklerini ifade eden Mertöz, “Birçok firmaya kendi tasarımımız olan hava tahliye valfi üretiyoruz. Elektrikli araçlardaki bataryalarda, gaz birikiminden oluşan havanın zarar vermemesi için kullanılan tahliye valfini de biz üreteceğiz. Renault’a ürün veriyoruz. Ford Trucks ile elektrikli araç için görüşmelere başladık. Ar-Ge çalışmalarını artırdık. 2030’da araçların yarısının elektrikli olması bekleniyor. Bu trendi yakalarsak 2-3 kat büyürüz” dedi.

Akciğer Hastaları İçin Yerli Üretim Yapıyor

Tek kullanımlık estetik amaçlı özel şırıngaları Türkiye’de yüzde 100 yerli sermayeyle üreten en büyük üretici olduklarının altını çizen Mertöz, şöyle devam etti: “Ayrıca, bir akciğer hastası olarak, akciğer hastalarının kullandığı inhaler ürünleri çok önem verdiğim bir ürün grubumuz. Türkiye’de 9 milyon akciğer hastası var. Bugün yılda 2 milyon adet üretiyoruz. 20 milyon adet üretim yaparak Türkiye ihtiyacının yarısını karşılamak istiyoruz. 2 yıl için 15 milyon Euro’luk ithalatı kesmeyi planlıyoruz. Bu konuda da büyük bir mesafe kat ettik. Yeni bir inhaler cihazının otomatik makinalarını ve kalıbını tamamladık. Üretimine önümüzdeki günlerde başlama planımız var. Buradaki yatırımımız Ar-Ge masrafları hariç 1 milyon Euro’yu geçti.”

Üçüncü Fabrikayla İstihdam Yüzde 10 Artacak

İstanbul Beylikdüzü ve Romanya’da birer fabrika ile faaliyet gösterdiklerini belirten Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, Hadımköy’de yeni bir fabrika daha inşa ettiklerini ve önümüzdeki sene mevcut fabrikada sadece rakor imalatının yapılacağını söyledi. Bu fabrika ile mevcut kapasiteyi de ciddi oranda artıracaklarını ifade eden Mertöz, yatırım için sadece inşaata 160 milyon TL harcadıklarını belirterek, makine ve ekipman yatırımıyla tutarın 200 milyon TL’yi aşacağını kaydetti. Şirket bünyesinde toplam 630 kişinin çalıştığını belirten Mertöz, yeni fabrika yatırımıyla istihdamı yüzde 10 artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.