Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

OTOMOTİVCİLER AVRUPA’YA ALTERNATİF ARIYOR

Çip krizi ve tedarik sorunu otomotiv sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. İhracatının yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine yapan Türkiye, satışlar düşmeye başlayınca yeni pazar arayışına girdi

Yayınlandı

Tarih

İhracatının yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine yapan Türkiye otomotiv sanayisi, bölgede satışlar düşmeye başlayınca yeni pazarlara yönelmeye başladı.

Çip krizi ve tedarik sorunu otomotiv sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yılın ilk altı ayında küresel üretimde 2.6 milyon adet kayıp yaşandı. Yıl sonuna kadar kaybın 3.5 milyon adeti bulması bekleniyor. Diğer taraftan hammadde fiyatlarındaki artış ve yükselişe geçen enflasyon da satışları olumsuz etkiliyor. Bu nedenle 2022’de küresel otomotiv pazarı tahmini 89.3 milyon adetten 84.3 milyon adete indi. Dünyanın en büyük yenileme pazarlarından biri olan Avrupa’da da satışlar düşüyor. Avrupalı tüketici enflasyon nedeniyle otomobil talebini erteliyor. Yılın ilk altı ayında otomobil satışları yüzde 13.7 azalarak 5.6 milyon adet seviyesinde gerçekleşti. Büyük pazarlar Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya’da yüzde 11 ile 20 arasında düşüşler yaşandı. Daha önce 14 milyon adet olan pazar tahmini 12.2 milyon adete indi.

İHRACATIN % 80’İ AVRUPA’YA

İşte bu tablo ihracatının yüzde 80’ini Avrupa ülkelerine gerçekleştiren Türkiye otomotiv sanayisini farklı arayışlara itti. Otomotivciler radarına yeni pazarları aldı.

İhraç pazarlarını çeşitlendirmek gerektiğini söyleyen Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, şunları anlattı: “Avrupa’da ilk altı ayda yüzde 13 bir talep daralması varken, haziranda yüzde 15.4 oldu. Ayrıca Avrupa’da enflasyon artarak devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği tedirginlik de var. Faiz artırımı beklentileri, talebi azaltacak konular. Avrupa’daki talebin daha da aşağı gitme ihtimali söz konusu. O yüzden yeni pazar çeşitlendirmelerine gitmemiz lazım.”

Reklam

UZAK ÜLKELER STRATEJİSİ

Ticaret Bakanlığı’nın geçen hafta açıkladığı ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ programına da değinen Eroldu, “Kritik Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) hızlandırılmalı. Yeni pazarlara giriş için destekleyici politikalar hayata geçirilmeli” dedi. Eroldu, ihracattaki daralmaya karşı iç pazarın da etkili olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi. Bu arada Ticaret Bakanlığı, Lübnan, Sudan ve Katar STA’larının iç onay süreçlerinin tamamlanması sonrasında yürürlüğe gireceğini açıkladı. Gürcistan ve Malezya anlaşmaları sonuçlanmak üzereyken Moldova ve Kuzey Makedonya başlamak üzere. Bakanlık, 17’den fazla ülkeyle STA müzakereleri yürütüyor.

SATILAN 2 ARAÇTAN 1’İ YERLİ

Otomotıv sanayisinin ilk altı aylık sonuçlarını açıklayan Eroldu, toplam taşıt araçlarında yerlilik oranının yüzde 45 seviyesinde olduğunu söyledi. Eroldu, şöyle devam etti: “Türkiye’de satılan her iki aracın biri yerli üretim. Bu Avrupa’da birçok ülkede olmayan bir şey. Yüzde 45’lik yerlilik payı Türkiye için bir gurur tablosu. Alt kırılımlara baktığımızda; otomobil yüzde 39-40’lar seviyesinde, hafif ticari araç 60’lar seviyesine yaklaşıyor.”

9-10 MİLYAR $ DIŞ TİCARET FAZLASI BEKLENİYOR

Reklam

Türkiye otomotiv sanayisi 2021’de yaklaşık 9.5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. 2022’nin ilk altı ayında bu rakam 4.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yıl sonunda 9-10 milyar dolar civarında dış ticaret fazlası bekleniyor. Türkiye’de 21.5 milyon araç parkı var. Otomobilde ortalama yaş 13.6, hafif ticari araçlarda 13.1, ağır ticarilerde 17, traktörlerde 24.3. Araç parkının yarısının 11 yaşından büyük olduğunu ifade eden Eroldu, “Türkiye’de 2000’den önce satılan araçların yüzde 50’si çevre kirliliğinin yüzde 80-90’ını oluşturuyor” dedi.

TOGG’UN ÜYELIK BAŞVURUSU BEKLENIYOR

Eroldu, Togg’un OSD’ye üyeliği ile ilgili sorulara da cevap verdi: “Togg şu anda üye değil. Ama mutlaka olur. Şu anda başvuru yok. Aslında çok güzel bir araç oluyor. TOGG, Türkiye için iyi bir yatırım, inşallah başarılı olur. Çok büyük bir challenge. Sonuçta biz otomotiv sanayii olarak; Türkiye’de yatırım yapan herkesin yanındayız. Bunlar önemli şeyler.”

Toplantıda Eroğlu’na eski OSD Başkanı’nın Togg’un üyeliği için seri imalata geçme, sonrasında fabrika inceleme vb prosedür uygulanacağını söylediği hatırlatıldı. Eroldu, bunun üzerine “Togg’da yerinde inceleme yapmamıza gerek olmayacaktır” dedi. (Sabah)

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.