Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

OTOMOTİVİN KALBİ AUTOMECHANİKA İSTANBUL’DA ATIYOR!

Automechanika Istanbul, 27 farklı ülkeden 825 firmanın katılımı ile İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Yayınlandı

Tarih

Automechanika Istanbul, 27 farklı ülkeden 825 firmanın katılımı ile İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı.

Otomotiv satış sonrası endüstrisinde dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika’nın sadece Türkiye’de değil, Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı da kapsayan bölgedeki en büyük uluslararası ticaret fuarı olan ve Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliği ile İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde yapılan fuarın açılışı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, törende yaptığı konuşmada, fuarın oldukça yoğun bir katılımla başladığını ve salgın sonrası normale dönüldüğünün fuar alanlarında daha çok farkına varıldığını dile getirdi.

“İHRACAT HEDEFİNİ 33 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDE KONUMLANDIRDIK”

Ülke ihracatının lokomotifi durumundaki otomotiv sektörünün ihracatını artırmayı amaçladıklarını belirten Çelik, şunları kaydetti: “2021 yılında otomotiv endüstrisi ihracatı 29,3 milyar dolardı. Bu yıl küresel çapta yaşanan ve ticareti olumsuz etkileyen tüm olumsuzluklara rağmen sektörümüzün ihracat hedefini 33 milyar dolar seviyesinde konumlandırdık. Bu fuarda sektör temsilcilerinin bir araya gelerek yaptıkları bilgi paylaşımı ve kurulan bağlantıların ihracatımız için çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle burada bulunmaktan duyduğum mutluluğu belirterek emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Yapılacak görüşmelerle sürdürülebilir bağlantıların kurulmasını umuyor, herkese keyifli bir fuar deneyimi diliyorum.”

Reklam

“TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÇOK CİDDİ BİR İMALATÇI PAZARI”

Renault Group Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Doğu da Renault’nun Türkiye’de 52 yıldır faaliyette bulunduğunu ve Türkiye’deki en önemli oyunculardan biri olduğunu söyledi. Renault’nun yenileme pazarında da en büyük oyunculardan biri olduğunu vurgulayan Doğu, “Direkt ve endirekt olaraktan hem Türkiye’deki sanayiye hem de yurt dışından burada çalışmaya gelen şirketlere bir iş imkanı sunuyoruz. Bunun dışında aynı zamanda Türkiye bizim için çok ciddi bir imalatçı pazarı.” dedi.

“ÖZELLİKLE BUGÜN ÇOK ÖNEMLİ”

Fuarın önemine değinen Doğu, “Bizim için Automechanika her zaman için önemli olmuştur. Ve artık sık sık da katılmaya karar verdik..Özellikle bugün çok önemli. Bizim Motrio markamız 20 yıllık bir marka. 10 Haziran’da Paris’te yeni bir basın konferansında bu konudaki stratejimizi de açıklayacağız. Önümüzdeki yıllarda Renault Grubu, bir araç üreticisi olaraktan sizlerle kol kola, hem iş birliği hem de gerektiği şekilde rekabet içerisinde olacak ve çok markalı olarak yenileme pazarında yerini alacaktır.” ifadelerini kullandı. Doğu, ayrıca Renault Grubu’nun elektrikli dönüşümüne büyük önem verdiğini ancak bunun yanı sıra dünyada değişik fazlar görüldüğünü, dünyanın bir kısmı elektriklenirken, öbür kısmının hala şu andaki klasik içten yanmalı motorlarla devam edeceğini dile getirdi.

AZALMANIN AKSİNE DAHA DA ARTACAK

Reklam

Otomotiv satış sonrası tedarik ve servis pazarının da önümüzdeki yıllarda azalmanın aksine, daha da artacağını dile getiren Doğu, “Çünkü dünyada hem nüfus artıyor hem de otomobile ihtiyaç devam edecek. O yüzden bana gelen çok popüler bir soru var. ‘Ne olacak satış sonrasının geleceği?’ Ben kötümser değilim. Biz Renault Grubu olarak bu konuyu stratejik bir aks olarak belirledik ve bu konuda büyümeye karar verdik. Hem de özellikle bu alanın önümüzdeki yıllarda yeşil mutabakata çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” yorumunu yaptı.

“TÜRKİYE DÜNYA ÇAPINDAKİ EKONOMİYE KATKIDA BULUNDU”

Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Annika Klar ise salgının iş dünyasındaki modelleri de değiştirdiğini ve otomotiv endüstrisinde de birçok değişiklik yaşandığını dile getirdi. İş modelinin değişiyor olmasının avantaja da dönüştüğünü belirten Klar, “Bu değişim sayesinde Türkiye şu fırsatı yakaladı. Pandemi döneminin içindeyken de güvenilir bir iş ortağı olarak Türkiye, dünya çapındaki ekonomiye katkıda bulundu. Üretim, sevkiyat ve tedarik zincirinin güvence altına alınması konusunda birçok önemli roller üstlendi. Automechanika İstanbul’da sizlerin de gördüğü üzere çok güzel bir iş platformu sunuyoruz.” dedi.

Türk otomotiv endüstrisinin ülke ekonomisinde önemli bir rolü olduğuna dikkati çeken Klar, “Automechanika Istanbul ekibi adına gurur duyduğumuzu da söylemek istiyorum. Bu kadar güzel bir şekilde başarılı ortaklarla, partnerlerle çalışmak bizim için de memnuniyet verici.” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR BULUŞMA NOKTASI OLDU”

Reklam

Messe Frankfurt Marka Müdürü Michael Johannes de Automechanika fuarlarının sadece İstanbul’da gerçekleştirilmediğini dünyanın farklı 13 şehrinde de düzenlendiğini söyledi. Auromechanika Fuarını İstanbul’da düzenleyerek çok güçlü bir başlangıç yaptıklarını belirten Johannes, şunları aktardı: “Hepiniz otomotiv sektöründeki ve dünyadaki mevcut durumu yakından biliyorsunuz. Bunlar yaşandı ve zorluklar yaşanmaya devam ediyor. Tedarik zincirine bir yansıması olmasıyla zorlu durumları ilk olarak biz yaşadık. Ancak burada da fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Otomotiv endüstrisi ve otomotiv satış sonrası endüstrisi için de birçok fırsat var. İşte bu yüzden bugün burada olmanızdan dolayı mutluluk duyuyorum. Çünkü bu zorlu zamanların Automechanika İstanbul gibi fuarlar için bir platform olacağına inanıyorum.”

Johannes, Türkiye’nin stratejik konumuna dikkati çekerek, “Hem Avrupa ve Asya arasında hem de Asya ve Afrika arasında bir köprü vazifesi gören Türkiye’nin mevcut konumu sayesinde, Automechanika Istanbul, gerçekten kilit bölgeler için, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve bir yandan da Karadeniz Bölgesi için çok güzel bir buluşma noktası oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

 “KATILIM SALGIN ÖNCESİ DÖNEMDEN BİLE İYİ SEVİYEDE”

Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortak Tayfun Yardım ise 21 sene önce iki Alman fuar organizasyon firmasının dünyadaki ilk ve tek örneği olarak iş birliği altında İstanbul Fuarı’nı yapmaya başladığını anımsattı ve “Maalesef hala salgının etkileri Asya’da sürüyor, dolayısıyla Çinli katılımcılarımızı şu an ağırlayamıyoruz. Çinli katılımcılarımızı kenara bırakırsak onlar haricindeki katılım şu anda salgın öncesi dönemden bile iyi seviyede. Çok ciddi yabancı ağırlıklı ziyaretçi alan bir fuar. 140’ın üzerinde ülkeden bu fuara katılımcı bekliyoruz.” dedi.

27 KATILIMCI ÜLKE YER ALIYOR

Reklam

Öte yandan, Automechanika Istanbul Fuarı, katılımcıların en yeni ürün ve hizmetlerine ek olarak otomotiv endüstrisi profesyonelleri için teknolojik gelişmeler ve trendlerin karşılıklı olarak paylaşıldığı bir ticaret platformu özelliği taşıyor. 27 katılımcı ülkenin yer aldığı fuarda, parça sistemleri, bakım-onarım, aksesuarlar-tuning, madeni yağ, akü, e-mobility ve araç yıkama-bakım merkezi başta olmak üzere birçok yenilikçi ürünün sergilenmesinin yanı sıra otomotiv endüstrisinin tüm alt başlıklarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle beraber e-mobilite teknolojileri hakkında sunum ve söyleşilerin yer aldığı Automechanika Academy’de de çeşitli etkinlikler, yarışmalar ve atölyeler yer alıyor.

TÜM DÜNYADAN PROFESYONELLER BİR ARADA

Tüm dünyadan profesyonellerin yeniden yüz yüze iş görüşmeleri yapacağı Automechanika Istanbul 2022, aynı zamanda mobilite ve lojistik teknolojilerinin de geleceğine odaklanıyor. Automechanika Istanbul 2022, tüm otomotiv endüstrisi profesyonellerine bir ticaret fuarından çok daha fazlasını sunuyor. Fuar alanında bulunan herkesin katılım gösterebileceği etkinlikler, atölyeler, Otomotiv sektöründe kadın istihdamının konuşulacağı ‘Womentalk’, ‘TOBFED Ustalar Yarışıyor’ yarışmaları, geleceğin e-mobilite teknolojilerinin işleneceği Automechanika Academy özel programı, sunumları, söyleşileri ve çok daha fazlasıyla 4 gün boyunca sürecek. Ticaret Bakanlığı ve Otomotiv İhracatçı Birlikleri, fuarda 12 farklı ülkeden satınalma heyetlerini ilgili firmalar ile bir araya getirecek. Farklı ülkelerden otomotiv endüstrisi profesyonellerini bir araya getiren Automechanika İstanbul 2022, 2-5 Haziran’da ziyarete açık olacak.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

BURSA DERİ OSB’DE YENİ BAŞKAN: ÇAĞLAR

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Murat Çağlar oldu.

Yayınlandı

Tarih

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin seçimli genel kurulu bölge müdürlüğünde yapıldı. Seçimi MUR-DER Deri AŞ sahibi Murat Çağlar’ın listesi kazandı. Çağlar yeni dönemde çalışma prensiplerini şöyle sıraladı: “Genişletilmiş yönetim kurulu toplantılarımız olacak. Bölge şeffaf ve ortak akıl ile yönetilecek. Kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde yönetilecek. Eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri ile hizmet verilecek. Üyeler düzenli olarak bilgilendirilecek.”

Murat Çağlar‘ın Yönetim Kurulu’nda Zeynel Aydemir (Aydemir Deri AŞ), Levent Uğurlu (Uğurlu Finisaj Sis.), Bora Güngör (EMDERSAN Deri AŞ), Okan Akel (AKEL Deri AŞ), Hasan Köse (KÖSE Deri), Ahmet Mor (MOR Deri), Ahmet Bulut (BES Eldiven), Sabır Kınalı (ADA Lastik) yer aldı. Bölge; Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığında, Vali Yardımcısı ve dernek başkanının da katıldığı bir Mütevelli Heyet tarafından yönetiliyor.

Okumaya Devam Et

Sanayi

VARANK VAN’DA “BİR TÖRENE SIĞMAYACAK KIYMETLİ YATIRIMLAR”A İMZA ATTI

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, Van’da Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, 8 fabrika tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla Gökyüzü Gözlem Etkinliği ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 8 fabrikanın tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

840 MİLYON LİRALIK PROJE

Gerçekleştirilen yatırımların bölgeyi hak ettiği refaha kavuşturacağını söyleyen Bakan Varank, “Kentte çok önemli yatırımları hizmete sunacağız. Emin olun bir törene sığmayacak kadar önemli başlıklarda ilimiz için çok kıymetli yatırımları sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz. Güncel fiyatlarla yatırım tutarı 840 milyon lirayı bulan bir proje envanterinden bahsediyoruz. İlk olarak Bakanlığımız desteğiyle Van’da hayata geçirdiğimiz 4 projenin açılışını yapacağız. Bu projelerle Van’daki OSB’lerin altyapısını güçlendiriyor, girişimciliğin gelişmesini destekliyoruz. İkinci olarak da tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yapılacak 18 özel sektör yatırımının startını veriyoruz. Birbirlerinin tamamlayıcısı olan bu yatırımlar topyekun ve entegre kalkınma yaklaşımımızın da bir yansıması aslında. Peki nasıl oluyor bu işler derseniz. Elbette Bakanlığımızca uygulanan farklı kalkınma programlarının planlı ve etkili bir şekilde koordine edilmesiyle oluyor. Bir destek programıyla yatırımcılar için altyapısı hazır sanayi arsaları üretirken, diğer programla bu arsalar üzerine fabrika binaları inşa ediyoruz. Devamında da farklı desteklerle müteşebbislerimizin yatırım ve işletme maliyetlerini düşürüyor, onların bu bölgeye gelmesini teşvik ediyoruz. Sağ olsun onlar da devletimizin uzattığı eli geri çevirmeyip karşılığını devasa yatırımlarla veriyorlar. İşte son dönemde Van’da tekstil sektöründe yaşanan patlamanın arkasında bu planlı politikalarımız yatıyor” diye konuştu.

“İHRACAT KAPASİTESİ GELİŞECEK”

Bakan Varank, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının koordinasyonunda kurulan tekstil fabrikalarına değinerek, programla dezavantajlı, göç veren bölgelerde, çekim merkezi niteliğindeki şehirlerin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini geliştirecek projeler geliştirdiklerini söyledi.  Van ile birlikte 10 ilde daha uyguladıkları programda bugüne kadar 3,3 milyar lirayı bulan 134 projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Varank, “Projeye güncel fiyatlarla 213 milyon lira yatırım yaptık ama bence her kuruşuna sonuna kadar değdi. Terörden çok çekmiş bu topraklarda özellikle gençlere ve kadınlara umut ışığı olan, bölgenin gerçek potansiyelini ortaya çıkaran Tekstilkent ile ilgili başlarda, ‘acaba tutar mı’ sorularıyla çokça karşılaştık ama hamdolsun, kurulduğu günden itibaren hızlı bir şekilde doldu. Şu anda Tekstilkent’te 32 fabrika faaliyet gösteriyor, 3 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Tabii bu başarı yeni talepleri beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’dan, İzmir’den büyük tekstil firmalarının Van’da yatırım yapmak için müracaat ettiğini, bunlara yeni yatırım alanları oluşturmak üzere Tekstil ve Hazır Giyim OSB projesini başlattıklarını anlatan Varank, proje kapsamında Van OSB’de 42 hektarlık bir alanı, tekstil ve hazır giyim kümelenme alanı olarak geliştirdiklerini anımsattı.

“70 BİN GENCİMİZİN İSTİHDAM EDİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Varank, güncel fiyatlarla projeye yaklaşık 40 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Bölgenin altyapısını yatırımcılar için hazırladık. İnanın burası da o kadar hızlı bir şekilde doldu ki. Bugün itibarıyla bölgedeki sanayi parsellerinin neredeyse tamamı yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Sadece altyapıyı geliştirmekle yetinmiyoruz. Bölgede 6 fabrika binası inşa ederek buraları da yatırımcıların hizmetine sunduk. Bu binaları da Gençlik ve Spor Bakanlığıyla birlikte uyguladığımız Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında yaptık. Geçen yıl başlattığımız bu programda 36 ilimizde toplamda 175 fabrika binası inşa ediyoruz. Tekstil gibi emek yoğun sektörlere tahsis edeceğimiz bu kullanıma hazır fabrika binalarıyla 70 bin gencimizin istihdam edilmesini sağlayacağız. Van’daki bu binalar inşallah programın ilk somut çıktılarından olacak. Buradakilere ilave olarak Gevaş ve Muradiye’de de birer fabrika binasını yine bu programla tamamladık. Tüm bu fabrikalar ülkemizin güçlü tekstil firmalarına tahsis edildi. İşte şu anda içinde bulunduğumuz bu fabrika binası da bunlardan biri.”

Reklam

Kurulacak fabrikalarla hem çok daha fazla vatandaşa iş imkanı sağlayacaklarını hem de ilin üretim ve ihracatına büyük katkı sunacaklarını belirten Varank, bu kapsamda firmaların talepleri doğrultusunda 10 fabrikanın temellerini attıklarını kaydetti.

Varank, Van’ı 2019’da ziyaret ettiği zaman “Van, tekstilde yıldızı yükselen bir şehrimiz, önümüzdeki dönemde burada üretilecek ürünler tüm dünyaya ihraç edilecek.” dediğini hatırlatarak, “Sadece 3 yıl sonra geldiğimiz nokta, bize şehrimizin bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Önceden Van’da bu sektöre dair neredeyse hiçbir şey yokken, şu anda şehir genelinde faaliyet gösteren 40 tekstil firmasında 7 binin üzerinde insanımız istihdam ediliyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. İnşallah bugün startını verdiğimiz yeni yatırımlarla birlikte bu sayılar çok daha ileri seviyelere taşınacak. Bir kez daha elini taşın altına koyan ve ülkesine değer katan tüm yatırımcılarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 5 MİLYON LİRA FAİZSİZ KREDİ MÜJDESİ

Bölge illeri için yeni bir destek programı hazırladıklarını açıklayan Varank, “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımız aracılığıyla, emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik yeni bir destek programı tasarladık. Program kapsamında Kalkınma Ajansının çevrelediği illerdeki firmalarımızın yatırımlarına 5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. Programa başvurular Kurban Bayramı sonrasında başlayacak. Ben şahsen tekstil başta olmak üzere bölgedeki firmalarımızın bu cazip destekten azami ölçüde faydalanmasını istiyor, başvuru sürecini kalkınma ajansımız üzerinden yakinen takip etmelerini öneriyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken açılışını yaptığımız projelerin, ilimize kazandırdığımız yeni yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

MİLLETVEKİLİ YILDIZ, KAYSERİ OSB BAŞKANI’NI ZİYARET ETTİ

AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve Yönetim Kurulu Üyelerini olağanüstü genel kurulda üstlendikleri görev nedeniyle tebrik etti.

Yayınlandı

Tarih

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve Yönetim Kurulu Üyelerini olağanüstü genel kurulda üstlendikleri görev nedeniyle tebrik ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Yıldız, sanayicilerin her zaman yanında olduklarını belirterek, “Sanayicimizin problemi bizim problemimiz” diye konuştu.

Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte karşıladı. Ziyarette Başkan Yalçın’ın yanı sıra Başkanvekili Murat Yibur, Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Baktır ve Nuri Çetinçağlar ile Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Gengeç de yer aldı.

“TECRÜBELERİNİZDEN İSTİFADE EDECEĞİZ”

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, ziyaretinden dolayı Taner Yıldız’a teşekkür ederek, “Sanayicilerimize en güzel şekilde hizmet etmenin gayretinde olacağız. İnşallah sizlerin de engin tecrübelerinizden istifade edeceğiz” diye konuştu.

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da her zaman sanayicilerin yanında olduklarını vurgulayarak, “Yeni bir dinamizm ve heyecanla genel kurulda bayrağı devraldınız. Sizlere başarılar diliyorum. İnşallah bizler de Ankara’da her zaman olduğu gibi yanınızda olacağız. Sanayicimizin problemi bizim problemimiz. Çözümüne katkı vermek için çalışacağız. Sanayicimizin önünü açmak demek sadece Kayseri’nin değil Türkiye’nin önünü açmak demektir” dedi.

Reklam

ENERJİ KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞTAY

Kayseri OSB ile doğal gazın ücretlendirilmesi konusunda önemli bir çalışma yaptıklarını ve güneş enerjisi konusunda da önemli çalışmalar yapacaklarını ifade eden Yıldız, güneş enerjisi ile ilgili yeni bir yatırım yöntemi oluşturulmaya çalışıldığını ve bu yöntemin pilot bölgesinin Kayseri olacağını kaydetti.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.