Bizi Takip Edin
movenpick

İzmir

SAĞLIK AR-GE’SİNDE ÖNCÜ TGB

DEÜ 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi’nde Zeytin Binası ve Nar Kompleksi’ne sahip olan DEPARK, Gama ile daha da büyümeye hazırlanıyor.

Yayınlandı

Tarih

DEÜ 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi’nde Zeytin Binası ve Nar Kompleksi’ne sahip olan DEPARK, Tınaztepe Yerleşkesi’nde yer alan Alfa ve Beta binalarının yanına Gamayı eklemeye hazırlanıyor. 

FİKİRDEN PAZARA DESTEK

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Teknopark (DEPARK), 100’ün üzerindeki firmaları ve 1.200’ü aşkın AR-GE personeliyle yeni projeler geliştiriyor. Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunan Alfa ve Beta Binaları (TGB-1) ve Balçova Yerleşkesi’nde bulunan Zeytin Binası ve Nar Kompleksinde (TGB-2) faaliyetlerine devam eden DEPARK, Türkiye’nin ilk sağlık ihtisas teknoparkı olarak katma değerli projelere ev sahipliği yapıyor. DEÜ’nün TÜBİTAK 1513 projesini yürüten DEPARK, TTO yapısı DETTO ile araştırmacıları, girişimcileri ve öğrencileri “fikirden pazara” kadar destekliyor. DEPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Özgür Özçelik, ulusal ve uluslararası alanda çalışmaları olan firmalarının; sağlık-medikal başta olmak üzere, yazılım, bilişim, makine-teçhizat, gıda sektörlerinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

ÇEKİM GÜCÜNÜ ARTIRACAK

Reklam

DEPARK ve DETTO’nun, İzmir ve Ege’de bir inovasyon ekosistemi oluşturulmasına ve bu amaçla kritik insan gücü, know-how, altyapı ve iş birliği ağlarının oluşturulmasına destek olduğunu anlatan Özçelik, “Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve teknoloji odaklı girişimlerin desteklenmesi için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bambu Hızlandırma ve Ön Kuluçka Merkezi DEPARK bünyesinde 2017’de faaliyete geçti. Merkez, DEPARK ve DETTO’nun misyonu doğrultusunda hızlandırma programları düzenleyerek iş fikirlerinin şirketleşmesine destek oluyor. Ayrıca DEPARK’ın çekim gücünü ve prestijini artıracak Gama Binası’nın tamamlanmasıyla;  Wet-Lab gibi alanların yanı sıra kiralanabilir ofisler, teknik alanlar, idari ofisler, yönetim birimleri, konferans salonu gibi bölümler genişletilmiş olacak. Böylece, DEPARK ile farklı sektörlere ait şirketlerin AR-GE projelerini kabulü ile ticarileşme ve uluslararasılaşma yolundaki faaliyetlerimize hız vermiş olacağız” şeklinde konuştu.

YÜKSEK DOLULUK ORANI

Genel Müdür Özçelik, AR-GE odaklı firmaların bugüne dek toplam ihracat rakamının 40 milyon doların üzerinde olduğunu, sağlık-medikal ve yazılım başta olmak üzere teknoloji geliştiren firmaların yoğun ilgi gösterdiği teknoloji geliştirme bölgelerimizin doluluk oranının yüzde 100’e yaklaştığını kaydetti. Yerel ve ulusal kalkınma hedefli girişimciliğin gelişimine katkı sunacak Gama Binası AR-GE ve İnovasyon Merkezi olarak; araştırmacıların, sanayicilerin ve öğrencilerin, hizmetinde olacağını anlatan Özçelik, “Alfa ve Beta binalarının yanına yapılacak Gama binasıyla DEPARK’a Tınaztepe’de yerleşkesi başta olmak üzere İzmir’imize yeni bir inovasyon karakteri kazandırılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İzmir

EGE’NİN İNCİSİ

Yayınlandı

Tarih

Önemli limanları, ham madde kaynakları, büyük sanayi tesisleriyle Türkiye ekonomisinin ön önemli şehirleri arasında yer alan İzmir, 30,3 milyar dolarlık ihracata imza atıyor. Gıda, tekstil, ana metal, petrokimya gibi pek çok alanda nitelikli firmalara sahip olan şehir, çevre dostu enerjide iddialı.

Haber: Helin AYGÜN

POTANSİYELİ YÜKSEK

Türkiye sanayisinin yaklaşık yüzde 7’sini tek başına karşılayan İzmir, yeşil ve mavi büyüme yaklaşımlarını odağına alarak, tarım ve sanayide sürdürülebilir üretim tekniklerini hayata geçiriyor. Henüz faaliyete geçmemiş olan birkaç sanayi bölgesiyle birlikte toplam 17 OSB’ye ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda 4 teknopark, 2 serbest bölge, 2 özel endüstri bölgesi ve büyük sanayi firmalarıyla teknolojik ve sınai üretimin en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle sağlık alanındaki başarısıyla dikkat çeken İzmir AR-GE ve inovasyon ekosistemi, Urla’ya kurulacak olan “Bilişim Vadisi İzmir” ile daha da güçlenecek. İzmir, liman kenti olmasının yanında, ham madde kaynakları, nitelikli iş gücü ve ulaşım olanaklarının genişliğiyle sanayinin giderek ivmelenmesine sahne olurken; ihracat odaklı ve çok sektörlü yapısı ile dikkat çekiyor.

Reklam

İSTİHDAM 150 BİN

Gıda, tekstil, kâğıt ürünleri imalatı ve ana metal sanayinin oldukça gelişmiş olduğu İzmir’de, istihdam edilenlerin yaklaşık yüzde 31’i sanayi sektöründe çalışıyor. İzmir’e yapılan yeni OSB’ler ve serbest bölgelerle istihdam 150 bine çıkarılırken, şehirde sanayinin ekonomi içindeki ağırlığı yüzde 27’yi geçiyor. İzmir’de bulunan sanayi işletmelerinin; çalışan sayısına göre yüzde 48’i mikro, yüzde 37’si küçük, yüzde 12’si orta ve yüzde 2’si büyük ölçekli işletmelerden oluşuyor. İzmir, Türkiye’deki toplam kimyasal üretimin yüzde 25’ini temsil eden petrokimya sektöründe önemli bir konumda bulunurken; Türkiye’nin petrokimya konusunda en büyük firmalarından PETKİM Aliağa tesisleri, Star Rafinerisi ve TÜPRAŞ kent ekonomisine önemli katkı sağlıyor.  Türkiye ihracatının yüzde 13,4’ünü karşılayan şehrin, 2021 yılı ihracat rakamı 30,3 milyar doları buluyor.

ÇEVRECİ ENERJİ

Türkiye’nin başta gelen konteyner limanları arasında yer alan Alsancak Limanı’na sahip olan İzmir’de, ticaretin büyük bir kısmı deniz yolu taşımacılığı ile sağlanıyor. Kent ekonomisinin temel unsurlarından olan suyolu taşımacılığının, İzmir’in toplam ihracatı içindeki yapı yüzde 9’a ulaşıyor. Yenilenebilir enerji konusunda da iddialı olan kent, Türkiye’deki rüzgâr enerjisinden üretilen elektriğin yüzde 20’sini tek başına sağlıyor. Aynı zamanda rüzgâr türbini ekipmanlarının üretiminde öncü olan İzmir’de, rüzgâr enerjisi ekipman üretimi yıllık 500 milyon dolarlık ihracata imza atıyor. İzmir’in önümüzdeki dönemde güneş, jeotermal, biokütle enerjisi ile yeşil hidrojene yönelik üretim ve AR-GE çalışmalarında da öncü olması hedefleniyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

İzmir

ÜRETİMİN AR-GE’Sİ

Yayınlandı

Tarih

ÜRETİME DAYALI TGB

İzmir Bilim ve Teknoloji Parkı Teknoloji Geliştirme Bölgesi, marka ismi ile İzmir Bilimpark; Menderes ilçesinde İTOB OSB içerisinde 25 bin metrekare alan üzerinde 101 firmasıyla faaliyet gösteriyor. İzmir ticaretinin ve sanayisinin önemli bir kısmının toplandığı bir bölgede kurulu olan teknopark, “üretime dayalı teknopark” mottosu ile hizmet sunuyor. Hali hazırda 87 AR-GE firması ile yüzde 99 doluluk oranına sahip olan İzmir Bilimparkta her yıl toplamda 30 milyon TL’ye yakın bütçesi bulunan AR-GE projeleri yürütülüyor. Bölgedeki firmalarda 400’ün üzerinde mühendis, yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan nitelikli personel çalışıyor. Bölgenin 30 dakikalık çevresindeki havalimanı, serbest bölge, OSB’ler, endüstri bölgeleri gibi unsurlar İzmir Bilimparkın cazibesini arttırırken, yakın çevredeki 1.000’e yakın orta ve büyük ölçekli endüstri firması AR-GE çalışmalarını yürütmek için İzmir Bilimparka başvuruda bulunuyor.

FİRMALARIN İLGİ ODAĞI

İzmir Bilimpark Genel Müdürü Kayahan Dede, bölgelerinde sanayicinin temel ihtiyacı olan akredite test çalışmaları için İzmir Ekonomi Üniversitesinin yürütücülüğünde 800 metrekare büyüklüğünde İzmir Bilimsel Araştırma Uygulama Test ve Sistem Geliştirme Laboratuvarları adında bir test merkezinin de faaliyet gösterdiğini söyledi. Elektronik, makine, medikal, otomotiv yedek parça ve bilişim sektörlerine yönelik CE onayı verebilecek akredite merkezde; EMC Test Laboratuvar, Elektrik-Elektronik Ürün Güvenlik Test Laboratuvarı, Fotometrik Test Laboratuvarı ve Su-Toz (IP Sınıf) Geçirmezlik Test Laboratuvarları bulunduğunu belirten Dede, bölgelerinde iş dünyasına çok cazip yatırım fırsatları sunduklarını dile getirdi.

Reklam

SANAYİCİYE AR-GE İMKÂNI

Kayahan Dede, sanayicilere yönelik 20 bin metrekarelik çeşitli büyüklükte parseller bulunduğunu aktararak, “Yap-İşlet Devret protokolü ile yatırımcının ilgisine sunulan parsellerde AR-GE Ofis Binası, Test Merkezi, Laboratuvar, Prototip Üretim Merkezleri inşa edilebilir ve bu alanlarda yatırımcı ister kendi AR-GE projelerini yürütebilir, isterlerse AR-GE firmalarına yer tahsisi sağlanarak kira paylaşımı metodu ile gelir elde edebilir” dedi. İzmir Bilimpark bünyesinde uluslararası çapta başarılı firmalar bulunduğunu anlatan Dede, yeşil mutabakat, akıllı üretim, Endüstri 4.0, dijital dönüşüm, endüstriyel simbiyoz, ileri geri kazanım, atık yönetim, yenilenebilir enerji, karbon yönetimi gibi konularda da yoğunlaşacaklarını kaydetti.

İZMİR BİLİMPARK CAZİBESİ

Genel Müdür Kayahan Dede, bölgenin 30 dakikalık çevresindeki havalimanı, serbest bölge, fuar merkezi, OSB’ler, endüstri bölgeleri, lojistik merkezleri, nitelikli konut alanları, tren ve otoban bağlantıları gibi unsurların İzmir Bilimpark’ın cazibesini arttırdığını belirtti. Yakın çevredeki 1.000’e yakın endüstri firmasının AR-GE çalışmalarını yürütmek için İzmir Bilimparka başvuruda bulunduğu bilgisini veren Dede, bu nedenle İzmir Bilimparkın fiziksel alanlarının geliştirilmesini planladıklarını ifade etti.

Reklam
Okumaya Devam Et

İzmir

GİRİŞİMCİLİĞİN SİNERJİSİ

Ege Teknopark, birikim ve yetkinliklerini deneyimli mentorlar, yetkin akademik kadro, kaliteli altyapı ve başarılı girişimlerle birleştirerek girişimcilik ekosistemi besliyor.

Yayınlandı

Tarih

İzmir’in dördüncü teknoloji geliştirme bölgesi olarak kurulan Ege Teknopark, başta “yaşam bilimleri ve sağlık” alanları olmak üzere İzmir ve bölgede diğer paydaşlar ile iş birliği halinde çalışarak bölgenin AR-GE ve inovasyon potansiyelini artırıyor.

KALİTELİ TTO HİZMETLERİ

Ege Teknopark, Ege Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi olan EÜ EBİLTEM-TTO ile etkin bir iş birliği sürdürürken, bu kapsamda yürütülmekte olan EBIC-Ege (Avrupa İşletmeler Ağı-EEN) ve küme çalışmaları ile bütünleşik bir sinerji oluşturarak bölgedeki firmalara hızlı, yetkin ve kaliteli TTO hizmetleri sunuyor. Ege Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker, başta yaşam bilimleri ve sağlık alanları olmak üzere farklı öncelikli sektörlerde yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik AR-GE çalışmalarına uygun ortam yaratmak üzere kurulan yeni nesil tematik bir teknopark olarak, bu misyonda tamamlayıcı rol oynayabilecek girişimcilere hizmet verdiklerini söyledi. Ege Teknoparkın, bu bağlamda bölgedeki teknoparkların sağlamadığı prototipleme altyapısını girişimcilerine sağlamak üzere çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. İlker, teknoparkın BİGG-Ege Programı ile de onlarca girişim ekibine hizmet verdiğine dikkat çekti.

START-UP’LARA EĞİTİM

Reklam

Prof. Dr. Emre İlker, pek çok projeyi hayata geçiren Ege Teknoparkın, D-TECH4ENT merkezi ve kuluçka programı ile derin teknoloji odaklı faaliyet gösteren start-up’ların teknik kapasitelerini artırmak üzere pazarlama, finansman ve yönetim alanlarını kapsayan eğitimler düzenlemeyi planladığını ifade etti. Eğitimleri takiben ilgili ekosistemin parçası olan kurumsal şirketleri, yatırımcıları ve start-up’ları bir araya getirerek iş birliği imkanlarını artırmak üzere İzmir’de bir eşleştirme (match-making) toplantısı gerçekleşeceklerini anlatan İlker, ayrıca Derin Teknoloji Start-up Zirvesi de organize edileceği bilgisini verdi. Prof. Dr. Emre İlker, “Ek olarak, start-up’lara derin teknoloji odaklı inkübasyon programı uygulanacak. Yol haritası oluşturma, ürün geliştirme, ürün pazarlama, kaynak yaratmaya yönelik dört aşamadan oluşacak bu programın sonunda İzmir’de iki günlük demo günü düzenlenecek” dedi.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.