Bizi Takip Edin
movenpick

İstanbul

SANAYİ AKADEMİSİ İMES

Bazı sektörlerde dünya devi olan sanayi kuruluşlarının başlangıç noktası olan İMES, 1.150 KOBİ’siyle ülkenin en büyük makine ve yedek parça tedarikçilerinden biri konumuna ulaştı.

Yayınlandı

Tarih

Kökleri Haliç’in iki yakasına uzanan, Türk sanayisinin kalkınmasında önemli bir kilometre taşı olan İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları Sanayi Sitesi (İMES), 50 farklı alanda faaliyet gösteren 1.150 KOBİ’si, 15 binden fazla çalışanı ile Türkiye’deki orta ve büyük ölçekli sanayinin makine ve yedek parça ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. İMES, sadece Türkiye’nin değil, ihracat yaptığı 80’den fazla ülkenin de tedariklerini karşılarken, bölgenin ihracat hacmi her geçen gün artıyor. İMES Sanayi Sitesi Başkanı Kemal Akar, bölgelerinin faaliyete geçmesiyle birlikte ufku genişleyen sanayicinin daha çok üretmeye başladığını belirterek, “Birçok sanayicimiz kabuğuna sığmayıp daha büyük fabrikalar kurdu. Bu noktada İMES hep iyi bir sanayici akademisi oldu” dedi.

İKİ OSB KURULDU

Gelişen ülke ekonomisine paralel olarak İMES’teki birçok işletmenin büyüdüğünü ve mevcut mekânlara sığamaz hale geldiklerini kaydeden Akar, İMES’in içinden çıkan iki OSB’nin kuruluş sürecini anlattı. Akar, “Haliç’in iki yakası ve Perşembe Pazarı gibi semtlerde 20-30 metrekare iş yerlerinde yolculuklarına başlayan sanayicimizin, aynı 1970’li yıllarda olduğu gibi ihtiyaçları tekerrür etti. Süratle büyüyen ve kabına sığmayan firmaların sayısının artması ile Perşembe Pazarı ruhunu İMES Dilovası OSB ile tekrar ortaya koyduk diyebilirim. İMES Sanayi Sitemizde büyüyen sanayicilerimizin daha geniş üretim alanlarına ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Kocaeli ili Dilovası ilçesinde bulunan İMES OSB’yi kurarak sanayicimizin hizmetine sunduk. Dilovası İMES OSB’nin doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması ve bölgenin bütün altyapı yatırımlarını tamamlaması sonucunda İMES OSB’de yer alamayan sanayicilerin yoğun talebi ile karşılaştık. Bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak da ülkemiz sanayicileri için yeni üretim alanı oluşturmak adına Yalova ilinde Yalova İMES OSB’nin kuruluş çalışmalarına başladık” şeklinde konuştu.

AİDAT YOK, KÂR PAYI DAĞITILIYOR

Başkan Kemal Akar, İMES’te faaliyette bulunan firmalara katkı sunmak adına yenilikçi projeler geliştirdiklerini, eğitim faaliyetlerine önem verdiklerini, üniversite-sanayi iş birliği çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. İMES Sanayi Sitesi olarak çözüm ortağı oldukları “İşim Var Okula Gidiyorum Projesi’’ kapsamında Ümraniye Belediyesi ile gençlerin geleceği hususunda çalışmalarda bulunduklarını belirten Akar, İMES Vakfı eğitim yatırımları yaptıklarını ifade etti. Akar, genelin aksine İMES’te aidat alınmadığını, aksine ortaklara kâr payı dağıttıklarına dikkat çekti. İMES Park Projesi’nden elde ettikleri kârı İMES ortaklarına dağıttıklarını aktaran Kemal Akar, “Üniversitelerin yanında mesleki eğitim merkezleri ve teknik okullarla protokoller imzalayarak sanayicilerimizin kanayan yarası eleman problemine yönelik çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’un kalbinde 650 bin metrekare alanda faaliyet gösteren İMES’imiz şehrin içerisinde birçok ihtiyacın giderilmesi noktasında oldukça stratejik bir konuma sahiptir” görüşlerini dile getirdi.  

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul

YENİ AR-GE ÜSSÜ

Medeniyet Teknopark, sektör öncelikleriyle Türkiye’nin teknoloji üretiminin ve birikiminin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

2018 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Medeniyet Teknopark), üniversite ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlayarak, teknolojik bilgi üretmeyi, yenilik geliştirmeyi, kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarında iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.  

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME HİZMETİ

Bilgiyi ticarileştirme, girişimciliği destekleme, teknolojiyi yaygınlaştırma, araştırmacılara ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlama, uluslararası iş birliklerini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlama amacına hizmet edecek olan Medeniyet Teknoparkta, yenilikçi teknolojiler geliştirilecek. Medeniyet Teknoparkta kurulacak olan tıp, biyoloji, gıda, malzeme ve tarım başta olmak üzere çeşitli alanlarda ileri teknolojilerin geliştirilmesi için faaliyet gösterecek şirketlere İMÜ akademisyenleri ile AR-GE desteği verilecek.

GENÇ ARAŞTIRMACILAR İSTİHDAM EDİLECEK

Reklam

Teknoparkta üretim sektörünün AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan araştırma projelerinde genç araştırmacılar istihdam edilecek ve maddî olarak desteklenecek. Öğretim elemanlarının araştırma sonucu elde ettikleri bilgiler, katma değeri olan ürünlere dönüştürülecek ve ticarileştirilecek.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARI

Medeniyet Teknoparkta akıllı şehircilik, otonom sistemler, yapay zekâ, makine öğrenimi, büyük veri, veri analitiği, robotik sistemler, kontrol sistemleri, sağlık teknolojileri, finans teknolojileri, enerji sistemleri ve malzeme teknolojileri alanında çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Türkiye’nin AR-GE potansiyeline ve teknoloji üretebilmesine katkı sağlamayı, girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik desteklemeyi, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmayı amaç edinen Teknoparkın, kısa süre içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

MARMARA’NIN YERLİ VE MİLLİ MARKA HEDEFİ

Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, elektronik gibi pek çok sektöre ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM İLKESİ

Yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam eden Marmara Üniversitesi Teknopark, 50’nin üzerindeki firmasıyla yenilikçilik iklimine katkı sunuyor. Marmara Üniversitesi tarafından 2014 yılında kurulan Marmara Üniversitesi Teknopark, ilk olarak Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde faaliyete geçti ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam ederek 2020 yılı başında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde de faaliyetlerine başladı.

ULUSAL REKABET GÜCÜNE KATKI

Marmara Üniversitesi Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, gıda, sağlık teknolojileri, biyoteknoloji gibi birçok sektörde AR-GE çalışmalarını yürüten yenilikçi firmalara ev sahipliği yapan Teknopark, yerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyonu olarak belirledi.

Reklam

YÜKSEK HEDEFLER

Marmara Üniversitesi Teknoparkın hedefleri arasında üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken teknoloji merkezi olmak, fikirlerin hızla ürüne dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka hizmeti sunmak, akademisyen ve öğrencilerin teknolojik fikirlerini destekleyerek şirket kurmalarını sağlamak, firmalarının AR-GE ve üretim desteklerine ulaşımını ve faydalanmasını sağlamak, uluslararası firmaların da AR-GE faaliyetleri için tercih ettiği bir teknoloji geliştirme bölgesi olmak, öncelikli alanlara yönelik hedeflerini belirleyerek kümelenme çalışmaları yürütmek gibi görevler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

YENİ NESİL TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

“Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi” olarak kurulan Zaim Teknopark, fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi olmak üzere 4 alanda yoğunlaşacak.

Yayınlandı

Tarih

Bölgesel AR-GE faaliyetlerini ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve üniversite sanayi iş birliğini artırarak teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından 2018 yılında kurulan Zaim Teknopark, üniversitenin Halkalı Yerleşkesinde 72 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Özellikle fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi alanlarına yoğunlaşacak olan Zaim Teknopark, firmaları bünyesine katmaya başladı.

Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak tanımlanan Zaim Teknopark, üniversitenin uzmanlık alanlarını AR-GE ile birleştirerek, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlayacak. 

FİRMALARA MENTORLUK HİZMETİ

Firmaların esas işlerine odaklanmasına katkı sağlayacak şekilde, nitelikli bilişim, bilgi güvenliği, ulaşım, güvenlik, yiyecek, içecek, sosyalleşme, toplantı, spor alanları gibi donatıların da bulunduğu Zaim Teknoparkta, kuluçka merkezi, teknoloji transfer ofisi (TTO), atölye veya uygulama merkezleri, farklı büyüklüklerde toplantı salonları gibi imkânlar da firmaların hizmetine sunuluyor. Firmaları motive ederek onlara mentorluk yapmayı hedefleyen Teknopark, benzer çalışmalar yapan diğer firmalarla iş birliği geliştirebilecekleri entegre büyük projelere teşvik etmeyi, firmaların sorun yaşadıkları bilimsel, teknik veya idari konularda anında müdahil olmayı amaçlıyor. Teknoparkta ayrıca seminerler, başarılı girişimci ve iş adamlarıyla tanışma, bilgilendirme ve eğitim programları, üniversite sanayi iş birliği, matchmaking, demoday gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.