Bizi Takip Edin
movenpick

Videolar

ŞANLIURFA’DA 6 FABRİKANIN YAPIMI TAMAMLANDI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince yapımı tamamlanan 6 fabrikada 4 bin 500 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Yayınlandı

Tarih

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin en genç illeri arasında ilk sırada yer alan Şanlıurfa’daki Organize Sanayi Bölgesinde büyükşehir belediyesi tarafından hayata geçirilen ve faaliyete girdiğinde 4 bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacak olan fabrikaların çevre düzenleme çalışması büyük ölçüde tamamlandı.

Fabrika içerisindeki çalışmaları da tamamlayan ekipler, ayakkabı üretimi yapacak makineleri de temin ederek fabrikanın faaliyete gireceği gün için hazırlıklarını sürdürüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürüttüğü Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yapımını tamamlanan fabrikalarla Şanlıurfa, ayakkabıcılık sektöründe cazibe merkezi haline gelecek.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Videolar

TEKNOFEST’TE ROBOTAKSİ YARIŞMASI BAŞLADI

Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda sürücüsüz araçlar mücadele etmeye başladı.

Yayınlandı

Tarih


Bilişim Vadisi’nden yapılan açıklamaya göre, gençlerin otonom sürüş algoritmalarını geliştirmeyi hedefleyen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması, bu yıl gerçek pistlere yakın zorlu bir parkurda koşuluyor.
Bilişim Vadisi’ndeki yarışma “Özgün Araç” ve “Hazır Araç” olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Özgün Araç kategorisinde 21, hazır araç kategorisinde de 9 takım şampiyonluk için mücadele edecek. Yarışmacı takımlarda 275 ekip üyesi yer alacak.
Özgün Araç kategorisinde birincilik ödülü 100 bin lira, ikincilik ödülü 75 bin lira, üçüncülük ödülü de 50 bin lira olacak. Hazır Araç kategorisinde ise birinci olan takım 75 bin lira, ikinci 50 bin lira ve üçüncü de 35 bin liralık ödülün sahibi olacak.

Lise, ön lisans, lisans, lisansüstü eğitim gören öğrencilerin ve mezunların bireysel veya takım halinde katılabildiği yarışmada takımlardan trafik durumunu yansıtan bir parkurda otonom sürüş performanslarını sergilemeleri bekleniyor. Yarışmacılardan kurallara uygun yolcu alma, indirme, park alanına ulaşma, park etme ve doğru rotayı takip etme görevlerini yerine getirenler başarılı sayılacak.

“YARIŞMA HER GEÇEN YIL TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRİYOR”
Açıklamada, görüşlerine yer verilen Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, yarışmanın her geçen yıl teknolojisini geliştirerek devam ettiğini belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda Robotaksi’de yarışan takımlarda, lise öğrencisi olarak gelenler bugün özel üniversitelerden burs aldılar. Geçtiğimiz yıl mezun olma aşamasında olanlardan bazıları istihdam edilmiş durumda.” ifadesini kullandı.

Geleceğin otonom araçlarını üretecek gençler için yarışmanın önemli olduğunu ifade eden Genel Müdür İbrahimcioğlu, şunları kaydetti: “Akıllı şehirlerde şehir içi mobiliteye hizmet edecek teknolojilere ihtiyaç var. Otonom araçların geliştirilmesi gerekiyor. Bu alanda mühendislerin, girişimcilerin yetişmesine ihtiyaç var. Belki önümüzdeki dönemde göreceğimiz birçok markayı işte bu pistlerden çıkan gençlerin geliştirdiğine şahit olacağız.”

Bilişim Vadisi Kuluçka İşletme Merkezi Uzmanı Sümeyye Ağaç, geçen senelere oranla çok fazla başvuru aldıklarını bildirdi.
Yarışma pistinin zorlaştığını aktaran Ağaç, “Pist gerçek trafik kurallarına uygun hale geldi. Yarışmacılar, trafik işaretlerine uyacak, kavşaklardan geçecek, duraklardan yolcu alıp indirecek ve park edecek.” ifadesini kullandı.

Reklam

Nişantaşı Üniversitesi Takım Kaptanı Muhammed Akif, yarışmaya 2021’de lise takımı olarak başladıklarını, üniversitenin dikkatini çekerek tam burs aldıklarını anlattı. Akif, “Şu anda üniversiteli olarak yarışmalara devam ediyoruz. Ekibimle birlikte üniversitemiz adına tam burslu şekilde Robotaksi yarışmasına katılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Takım Kaptanı Ufuk Çağ, geçen sene özgün araç kategorisinde üçüncü olduklarını ifade ederek, “Bu sene de iddialıyız. Her şey küçük adımlarla başlıyor. Umuyoruz ki gelecek senelerde öncelikle kampüslerde, ülkemizde sonra uluslararası yollarda otonom araçlarımızı görüyor olacağız.” değerlendirmesini yaptı.
Yarışma, 29 Temmuz’a kadar devam edecek.

Okumaya Devam Et

Videolar

BAKAN VARANK: TÜRKİYE MOBİLYA SEKTÖRÜNDE BİRİNCİ LİGDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin mobilya sektöründe birinci ligde olduğunu belirterek, “Bu bizi gerçekten mutlu ediyor ama asıl hedefimiz mobilya sektöründe dünyadaki ilk 3 ülkeden bir tanesi olmak istiyoruz.” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Birilerinin, siyasi rant elde etmek için, sırtını terör örgütüne dayayan birtakım paravan siyasilerin, kendilerine güç devşirmek için çocukların ellerine kalaşnikoflar verip dağa gönderdikleri yerde biz ‘çocuklar kalaşnikofu değil bilimi hak ediyor’ dedik. Biz o çocukların ellerine teleskoplar verip o çocuklara gökyüzü gözlemi, uzay gözlemi yaptırdık.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm bakanlıkları tarafından Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla TÜBİTAK koordinasyonunda, Erzurum’un Konaklı Kayak Merkezi’ndeki Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Teleskobu’nun bulunduğu Karakaya Tepesi’nde 3 gün sürecek “Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği” başladı.

Bakan Varank, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, güzel atmosferde bilime sevdalı gençlerle ve onların en büyük destekçileri olan aileleriyle bir araya gelmenin bahtiyarlığını yaşadığını söyledi.

Reklam

Böyle bir etkinlikte, bebek sesleriyle beraber açılış yapmanın çok büyük bir bahtiyarlık olduğunu ifade eden Varank, o bebeklerden itibaren çocukları ve gençleri bilime, teknolojiye, geleceğin trendlerine, uzaya ve havacılığa yönlendirmek istediklerini belirtti.

“GENÇLERİ İLE AİLELERİNİ BİLİMLE VE TEKNOLOJİYLE TANIŞTIRMAK İSTİYORUZ”

Dünyada yapılabilecek en büyük ve en önemli yatırımın insana olduğuna inandıklarını dile getiren Varank, işte onun için bunun gibi etkinliklerle gençleri ve onların destekçisi olan aileleri bilimle ve teknolojiyle tanıştırmak istediklerini, Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin de bu anlamda en fazla verim aldıkları faaliyetlerden olduğunu bildirdi.

İlk bakan olduğunda Antalya’da düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliğine ailesiyle katıldığını söyleyen Varank, şöyle devam etti: “O atmosferde uzayı ve gökyüzünü izlemek, ayı o şekilde görmek, yıldız kümelerini görmek, gezegenleri görmek, insanın ne kadar ufkunu açıyor. Kainatı neden keşfetmemiz gerekiyor, bunu çok güzel anlatan bir etkinlikti. Burada mutlaka sayıları artırmamız lazım. Türkiye’de ne kadar çok çocuk, ne kadar çok genç bu deneyimi yaşarsa, işte bizim geride bırakacağımız maziye baktığımızda ‘bu ülke için ne yaptık’ dediğimizde, ‘başarılı olarak bize addedeceğimiz işlerden biri olur’ dedim. Biz sayıyı artırmaya başladık. O ayın üzerindeki kraterleri görüp nasıl çocuklar heyecanlanır bunu bir yaşamaları lazım. Onun için bu etkinliğimizi farklı şehirlere yaymaya başladık.”

Bakan Varank, bulutlara ve yıldızlara değebilecek bir şehir olan Erzurum’u da ıskalamamak için etkinliği bu şehirde yaptıklarını anlattı.

Reklam

ÇOCUKLAR BİLİMİ HAK EDİYOR

Düzenledikleri etkinliklerin önemine vurgu yapan Varank, şunları kaydetti: “Birilerinin, siyasi rant elde etmek için, sırtını terör örgütüne dayayan birtakım paravan siyasilerin, kendilerine güç devşirmek için çocukların ellerine kalaşnikoflar verip dağa gönderdikleri yerde biz ‘çocuklar kalaşnikofu değil bilimi hak ediyor’ dedik. Biz o çocukların ellerine teleskoplar verip o çocuklara gökyüzü gözlemi, uzay gözlemi yaptırdık. Keşke Diyarbakır ve Van’ı da yaşayabilseydiniz. Sadece çocuklar değil orada teyzeler ve amcalarımızın nasıl ilgiyle programımıza geldiğini görseydiniz. İşte bu manada Diyarbakır ve Van’ı tercih ettik.”

Erzurum’un gökyüzü gözlemi için ideal bir yer olduğunu ifade eden Varank, bunun yanında Türkiye’nin en büyük temel bilim projesinin de Erzurum’da yapıldığına işaret etti.

Kentte alanında Avrupa’nın en büyük gözlemevinin inşa edildiğini hatırlatan Varank, şöyle devam etti: “Sadece gözlemevi değil, burada aynı zamanda bu gözlemevinde kullanılacak bunun yanında farklı alanlarda kullanılacak bir Optik Araştırmalar Merkezi de inşa ediliyor. Biz Erzurum’da böyle bir altyapıyı eğer bu şehre kazandırıp Türkiye’nin bilim dünyasına, sadece Türkiye’nin değil dünyanın bilim insanlarına böyle bir altyapıyı kazandırıyorsak, bunu Türkiye’ye tanıtmamız gerekiyordu. Özellikle Erzurum’u bunun için seçtik. Burayı seçmemizin bir sebebi daha var. Anadolu’daki şehirlere farklı gözle bakan insanlar oluyor. Farklı şehirlere farklı yaklaşımlar gerçekleştiren insanlar olabiliyor.”

“GÖZLEMEVİNİN ERZURUM’DA YAPILMASINA İTİRAZ EDENLER OLDU”

Reklam

Bakan Varank, “Erzurum’da Türkiye’nin en büyük teleskobunu, alanında Avrupa’nın en büyük gözlemevini inşa ediyoruz” dediklerinde yatırıma itiraz edenlerin olduğuna değinerek, ” ‘Erzurum’da böyle iş mi yapılır’, ‘Erzurum’da böyle bilimsel faaliyetler mi yapılır’, ‘Erzurum’da kar yağıyor, gökyüzü gözlemi mi yapılır’ diyenler oldu. Biz de işte biraz da onlara nasıl gökyüzü gözlemi yapıldığını göstermek için de Erzurum’u seçtik. Şu anda Erzurum’daki heyecanı yaşamaktan, şehrin ilgisinden, şehrin ileri gelenlerinin, belediye başkanının, valisinin bütün kamudaki arkadaşlarımızın ve bu kadar imkanları sunmasından görüyoruz ki evet Erzurum’da çok güzel bilim yapılır. İşte bunun en güzel örneğini de biz 3 gün boyunca burada gerçekleştireceğiz.” dedi.

Doğu Anadolu Gözlemevi’nin bilime sunacağı katkıya değinen Varank, “Bütün dünyadaki bilim insanlarımıza ulaşmak istiyoruz. Emin olun bu şehre dünyanın her tarafından bilim insanları gelecek. ‘Biz bu teleskopu kullanmak istiyoruz. Lütfen beraber proje yapalım’ diyecekler. Çünkü bizim burada inşa ettiğimiz teleskop, çok ciddi kabiliyetleri olan 4 metre çapında adaptif mercek sistemiyle belki Hubble teleskopu kadar ciddi bir görüntü elde edebileceğiniz teleskop. Bu manada böyle bir yatırımın buraya kazandırılmasında emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, bu etkinliğe katılan gençlerin İbrahim Hakkı Hazretlerinin yolundan ilerleyerek yeni keşifler yapacağını ve Aziz Sancarlar gibi Nobelleri kazanacaklarına inandığını söyledi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin ise Varank, şu değerlendirmede bulundu: “Bugün İstanbul’da bütün dünyanın pür dikkat takip ettiği imzalar atıldı. Bütün dünya ne konuşuyordu, ‘tahıl krizi acaba dünyada açlık mı olacak’ diye konuşuyordu. Türkiye ağırlığını ortaya koydu. Karadeniz’deki gücünü ortaya koydu. Rusya ve Ukrayna’yı bir masada tutmaya başardı. Birleşmiş Milletler’i yanına alarak tahıl krizinde tüm dünyanın beklediği imzaları attırmayı başardı. Türkiye’ye güvenelim ve güvenelim. Biz kendimize güvenirsek, kabiliyetlerimize güvenirsek ama bu kadar önemli olan bir ve beraber olursak, bayrağımıza, ülkemize inanırsak başaramayacağımız hiçbir şey olmaz.”

Reklam

Konuşmanın ardından Bakan Varank, off-road aracıyla gözlem kulesinin olduğu bölgeye çıktı.

Okumaya Devam Et

Videolar

FINDIK KABUĞUNDAN ÜRETİLECEK AKTİF KARBON TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesince, fındık kabuğundan üretilecek aktif karbon için açılacak tesisin temel atma töreni düzenlendi.

Yayınlandı

Tarih

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Belediyenin Efirli yerleşkesinde inşa edilecek Aktif Karbon Üretim Tesisi’nin temel atma töreninde, Ordu’nun en büyük kaynağının fındık ve tarım olduğunu söyledi.

Güler, bunun için Belediye bünyesinde ORTAR AŞ’yi kurduklarını dile getirerek “Fındığı eğer fındık olarak satarsanız 2 milyar dolar para kazanıyorsunuz. Çikolata yaparsanız 8 milyar dolar para kazanıyorsunuz. Bu kapsamda katma değer için çikolata fabrikasında üretime geçmek istiyoruz Allah nasip ederse. Peşinden de bugün fındığın yaktığımız kabuğu, 600 bin ton fındık 300 bin ton kabuk oluyor.” dedi.

Bu kabukların önceden odunluğa koyulduğunu ve yakacak olarak kullanıldığını anlatan Güler, “Şimdi artık bundan aktif karbon yapmak istiyoruz. 1980’li yılların sonunda Ordu İş Adamları Derneğini kurarken, yatırım konularından bir tanesi de fındık kabuğundan birtakım yatırımlar yapmaktı. Çok şükür o projemiz gelişti, bundan neler yapabileceğimizi düşündük ve bunlardan bir tanesi aktif karbon.” diye konuştu.

Reklam

Aktif karbonun, gıdaların ve suyun temizlenmesinde, çevrede, maske ve ilaç yapımının yanında nükleerde bile kullanılabilen bir madde olduğunu vurgulayan Güler, şunları kaydetti:

“Biz önceden bu fındık kabuğunu yakıyorduk. Şimdi 22 bin ton kabuğu alacağız bundan 2 bin 200 kilogramlık aktif karbon yapacağız. Bu çalışma neticesinde de şu anda yaklaşık 2,5 lira olan fındık kabuğu, 5 dolar cinsinde bir ürüne doğru çıkacak. Bunu yaparken de burada ilave birtakım ürünler çıkacak. İnşallah onları yapmak için de çalışmaları sürdüreceğiz.”

İl Müftüsü İsmail Çiçek tarafından okunan duanın ardından üretim tesisinin temeli atıldı.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.