Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

SEDEC 2022’NİN ODAĞI İVEDİK TEKNOPARK ANKARA OLDU

Anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularını tek çatı altında işleyen bir etkinlik olarak kurgulanan SEDEC, bu yıl Ankara ATO Congerisum’da gerçekleştirildi.

Yayınlandı

Tarih

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (SSI) desteğiyle organize edilen SEDEC 2022’de İvedik Teknopark Ankara bünyesinde Ticaret Bakanlığı destekli Ur-Ge projesi kapsamında devam eden projeler ilgi odağı oldu.

Anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularını tek çatı altında işleyen bir etkinlik olarak kurgulanan SEDEC, bu yıl Ankara ATO Congerisum’da gerçekleştirildi. Etkinlikte, kamu kurumlarını, satın alım heyetlerini, ana yüklenicileri ve diğer sektör kuruluşlarını bir araya geldi. Uluslararası heyetlerin, Savunma sanayi ana yüklenici ve diğer firmaların katılımıyla gerçekleşen SEDEC 2022’nin açılış konuşmalarını Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SASAD Başkanı Osman Okyay,  İvedik OSB ve Teknopark Ankara Y. K. Başkanı Hasan Gültekin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal yaptı. Etkinlikte açılış konuşmasını yapan İvedik OSB ve Teknopark Ankara Y. K. Başkanı Hasan Gültekin, “2018 yılında ilkini, 2020 yılında ise sanal olarak gerçekleştirdiğimiz, Teknopark Ankara tarafından desteklenen SEDEC 2022’ye hoş geldiniz.” diyerek sözlerine başladı.

“TÜRKİYE COĞRAFİ, STRATEJİK, JEOPOLİTİK KONUMA BİR ÜLKEDİR”

Hasan Gültekin konuşmasına, “Kurumumuz 2017 yılından beri projeye koşulsuz desteklerini sunmuş ve Uluslararası Rekabeti Geliştirme projemiz kapsamında 40 tane firmamız bu etkinliğe katılım sağlamıştır. Firmalarımızın her geçen gün artan kabiliyetleri ve AR-GE yetenekleri sayesinde, ihracat kapasitelerinin gelişmesi bizlerin en büyük temennisidir. Bizler sizlerle beraber, Teknopark Ankara firmalarımızın bu başarılarına şahitlik etmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

Başkan Gültekin, “Geçtiğimiz yüzyılda dünyanın değişik yerlerinde ortaya çıkarak yayılan terör dalgası, Anayurt Güvenliği konusunu ön plana çıkarmıştır. Türkiye coğrafi, stratejik, jeopolitik konumu sebebiyle değişken özelliklere sahip bir ülkedir. Türkiye Balkanlardan Çin’e kadar, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar uzanan jeopolitik bir fay hattının merkezindedir. Bu sebeple, Türkiye her zaman anayurt güvenliğine zarar verilebilecek depremlere gebedir. Ülkemizi çevreleyen bu denli karmaşık coğrafyayı Ar-Ge çalışmaları ve katma değeri yüksek üretimlerle lehimize çevirebiliriz. Anayurt Güvenliği kavramı iç içe birçok görevi ve misyonu da beraberinde getirmektedir. Devletin çaba ve gayretlerinin yanında, özel sektörün kendi alanındaki kabiliyetleri de bu alanda önem taşımaktadır. Yeni teknolojiler farklı savaş yöntemlerini doğurmuştur. Savaşlar, sadece topla tüfekle değil teknolojik yöntemlerle yapılmaya başlanmıştır” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE EN SERT ŞEKİLDE GEREKEN CEVABI VERMEKTEYİZ”

Reklam

Gültekin, “2020 yılında yapmış olduğum konuşmamda ülkemizin güneyinin büyük kargaşa ve karmaşaların potansiyel etkilerinden bahsetmiştim. O günden bugüne hala bu karışıklıkların sancılarını çekmekteyiz. Terör örgütlerine en sert şekilde gereken cevabı vermekteyiz. Mavi vatanımızda hak ilan etmeye çalışan işgalci zihniyete karşı hem masada hem de sahada hakkımızı korumaktayız. Hepimiz biliyoruz ki, masadaki dik duruşumuzun destekçisi sahada boy gösteren yerli ve milli teknolojilerimizdir. Geçmişte bizden ürün almaya çekinen ülkeler artık Türk ürünleri için sıraya girdiğini hep beraber görüyoruz.  Bugün tüm katılımcıların yetenek ve ürünlerini tüm dünyaya gösterme şansı bulmasını diliyorum. Nesnelerin interneti, verimlilik yazılımları, görüntü işleme, insansız hava, kara ve deniz araçları ile diğer robotlar, büyük veri analizi yapabilen yazılımlar ile bu analizleri değerlendirebilen yapay zekâ yazılımları, arttırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri, siber güvenlik yazılımları ülkemizin kurumlarının aktif olarak kullandığı milli ve yerli teknolojilerdir.

Bunlardan bazıları hakkında konuşmamız gerekirse, teknoparkımızdan sizlere birkaç örnek vermek istiyorum. Yeni yatırım alan bir siber güvenlik firmamız kurumların dijital varlıklarını anlık ve sürekli tarayarak olası açıkların tespitini yaparak raporluyor.

İnsansız hava araçlarının gündem olduğu bu günlerde yabancı insanız hava araçlarının tespiti ve düşürülmesini sağlayan bir firmamız Irak’ta, Suriye’de, Libya’da ve Azerbaycan’da savaşın gidişatını değiştiren bu teknoloji, ana yurdumuzun güvenliğini sağlamada başarılı olacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

“MİLYAR DOLARLIK PAZARA GİRMEYİ BAŞARDIK”

Hasan Gültekin, “Bir İHA firmamız Hindistanlı bir yatırımcıdan yatırım alarak Hindistan pazarına girmeyi başarmıştır. Bugün Hindistan’ın milyar dolarlık pazarına girmeyi başarmış bir firmamız doğa koşulları sebebiyle hızlı tren hatlarında oluşan anormallikleri akustik yöntem ile tespit etmeyi başaran dünyadaki tek firma olmuştur. Hız tespit radarları ve alkometreler, uyuşturucu madde tespit cihazları, uçak pistlerinde bulunan yabancı maddeleri tespit eden görüntü işleme yazılımları, mayın tespit cihazları, şifre giriş işlemlerinde kullanıcının biyolojik imza tabanlı siber güvenlik yazılımları, görünmez lazer nişangah dâhil olmak üzere çok sayıda proje ile anayurt güvenliğine hizmet etmektedir.

Reklam

Bütün bu projelerin Ar-Ge’si İvedik OSB tarafından kurulmuş olan Teknopark Ankara’da yapılıyor olması bize büyük mutluluk vermektedir. 225 firma ve 2200 Ar-Ge personelinin bulunduğu tesisimizde 950 Ar-Ge projesi başarı ile yürütülmüştür. Bu projeler ile Teknoparklar arasında Ar-Ge çıktılarında ilk 5 içinde yer alma başarısını gösterdik. Herkes bilmelidir ki, bizler bu katkının devam etmesi için gerekli bütün çabayı her zaman göstermeye devam edeceğiz. Yeni bir ÜRGE Anayurt güvenliği konulu Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projemizin de müjdesini vermek istiyorum. 35 firmaya destek vermeyi hedeflediğimiz bu proje hakkında firmalarımız Teknopark Ankara standından bilgi alabilirler” diye sözlerini tamamladı.  

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

Sera OSB Nevşehir’de kuruluyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde kurulacak Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nde (SERA OSB) yılda 40 bin ton yaş sebze üretilecek.

Yayınlandı

Tarih

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde kurulacak Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas SERA OSB yılda 40 bin ton yaş sebze üretilecek. Şifalı suları ve termal kaplıcalarıyla bilinen Kozaklı, tarım alanında da marka olma yolunda ilerliyor.

2019 yılında 11. Kalkınma Planı kapsamında yatırım programına alınan ilçedeki SERA OSB için alt ve üstyapı çalışmaları gelecek günlerde başlayacak.

1 milyon 352 bin metrekarelik alanda kurulacak 40 serada, ilk etapta 1500 kişi istihdam edilecek.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, geçen yıl mart ayında fizibilite çalışmalarının tamamlandığı alanın bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.

Reklam

Nevşehir‘in birçok güzelliği ve zenginliği barındıran nadide şehirlerden olduğunu dile getiren Becel, kentin bundan sonraki süreçte turizmin yanı sıra tarımda da söz sahibi olacağını ifade etti.

SERA OSB 25 bin ila 50 bin metrekare arasında olacak

SERA OSB’de ağırlıklı olarak kadınların istihdam edileceğini belirten Becel, şöyle konuştu: “Nevşehir, peribacaları, yer altı şehirleri, kayadan oyma depolarıyla turizmin gözde şehirlerinden biri. Gerçekleşecek olan yatırımla aslında sadece turizmde var olmadığını aynı zamanda tarımda da ciddi bir varlık olduğunu ispatlama şansına sahip olacak. Hem bölgemiz hem de ülkemiz için son derece önemli olan yaş sebze üretim merkezi olacak. Özellikle domates üretimi açısından büyük bir rezerve sahip olacağımıza inanıyoruz. Yılda 40 bin ton kapasiteli üretim yapılabilecek 40 serayı içeriyor, sonraki süreçte genişleme sahası da mevcut. Buradaki 40 seranın büyüklüğü 25 bin ila 50 bin metrekare arasında olacak.”

“Yatırım başlamadan müteşebbisler başvurdu”

Kozaklı Belediye Başkanı Akif Kabukcuoğlu da yatırım alanında çalışmalara henüz başlanmadan çok sayıda müteşebbisin başvuruda bulunduğunu söyledi.

Reklam

SERA OSB‘nin ilçeleri adına memnuniyet verici olduğunu dile getiren Kabukcuoğlu, “Altyapısı hazırlanıp önümüzdeki yıl faaliyete geçecek. İlçemize, şehrimize ve ülkemize çok büyük katma değer sağlayacak. İlçemizde faaliyet sürdüren seralarda üretilen domateslerin yüzde 99’u yurt dışına gidiyor. Çok kaliteli domates yetişiyor. Her hafta belediyemizi yeni yatırımcılar ziyaret ediyor. Yüzlerce yatırımcı hazır bekliyor.” dedi.

İlçe halkı yatırımın gerçekleşmesini heyecanla bekliyor

İlçe sakinlerinden Ali Asil de “Kozaklı, göç veren bir ilçeydi. SERA OSB’nin açılmasıyla yeniden göç alacak. Şu anda Kozaklı’da termal su sadece otellerde ve ısıtmada kullanılıyor. Şimdi tarımda da kullanılacak. SERA OSB’nin açılmasıyla gençlerin istihdamı açısından dışarıya bağımlı kalmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

Sanayi

Sanayi Merkezi ‘Diyarbakır OSB’

373 fabrikanın faal olarak üretim yaptığı, yeni yatırımcıların sırada beklediği Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan özel açıklamalarda bulundu. Fidan, Diyarbakır OSB’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en çok tercih edilen ve sanayicilerin yatırım merkezi haline geldiğini vurguladı.

Yayınlandı

Tarih

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi, yapılan yeni yatırımlar, açılan fabrikalar ve istihdam edilen kişi sayısındaki artışlarla bölgedeki ehemmiyetini iyiden iyiye sağlamlaştırıyor. Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, Yatırımcılardan gelen yoğun yer talepleri nedeniyle yapmış oldukları girişimleri, beşinci genişleme alanına geçişin bir gereklilik halini aldığını ve ihracat ile istihdama dair atılan yeni adımları sorduk.

2 MİLYAR 550 MİLYON TL’LİK TAAHHÜT

1 – Diyarbakır OSB, hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Ne kadar alanda hizmet vermektesiniz? Kaç firma ile kaç kişiye istihdam sağlamaktasınız?

Reklam

Diyarbakır OSB 1990 yılında kesin yer seçim çalışmalarına başlamış, 1996 yıllında da ilk arsa tahsisleri yapılmıştır. 16 Nisan 2001 tarihi itibariyle Tüzel kişilik kazanmıştır. Diyarbakır OSB Müteşebbis Heyeti, Diyarbakır Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve OSB Katılımcılarından oluşmaktadır. OSB’miz 4 Etaptan oluşmaktadır, toplam alanı 915,8 hektardır. 1. 2. 3. ve 4.Etap OSB alanında tahsis işlemi yapılmıştır. Tahsis işlemi yapılan 265 firma üretim aşamasında, 66 firma inşaat aşamasında, 42 firma proje aşamasında, Toplamda 373 fabrika ve yeni yatırımın yer aldığı 4 etaplı sanayi merkezine dönüşmüştür. Yapılan yeni tahsisler sonucunda OSB’mize taahhüt edilen yatırım büyüklüğü 2 milyar 550 milyon liradır. Mayıs 2018 yılında 6 bin 500 olan istihdam sayımız şu an 13 bin civarındadır. Taahhüt edilen yatırımların tamamlanması ile birlikte istihdam edilen kişi sayısı 22 bin civarında olmasını ön görüyoruz.

default

TEŞVİĞİN GETİRDİĞİ FIRSATLAR

2 – Üretici firmalara hangi finansal avantaj ve arsa avantajları sunuyorsunuz? Firmalar neden sizin bölgenizi tercih etsin?

Genç nüfus oranının yüksek, arsa fiyatlarının cazip olması dolayısıyla yatırımcıların gözdesi haline geldik. Yer tahsisi talebinde bulunan 18 girişimci şu an farklı sektörlerde yatırım yapmak için bekliyor. Devletin uyguladığı  teşviklerle, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesine yatırım yaparsanız, Türkiye’den alacağınız makine ekipman için KDV ödemeyeceksiniz. Türkiye’ye dışarıdan makine ekipman getirirseniz gümrük vergisi ödemeyeceksiniz. Yapacağınız yatırım tutarının yüzde 70’i oranında Kurumlar vergisini ödemeyeceksiniz. Fabrikada çalışan işçilerin sigorta priminin işveren hissesini  12 yıl boyunca devlet ödeyecek. Fabrikada çalışan işçilerin sigorta priminin işçi hissesini 10 yıl boyunca devlet ödeyecek. Fabrikada çalışan işçilerin gelir vergisi stopajını 10 yıl boyunca devlet ödeyecek. Yatırım tutarının yüzde 70’i kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi faizinin 7 puanını devlet size geri ödüyor. Yatırım yeri yüzde 60 indirimli olarak tahsis ediliyor.

120’NİN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRACAT

3 – Fabrikalarınızda hangi sektörlerden hizmet vermektesiniz ve ihracatta hangi aşamadasınız?

Reklam

OSB’de tekstil, gıda, inşaat, mobilya, mermer, tekstil, iplik ve kumaş üretimi yapmaktayız. Bu ürünleri 5 kıtada 120’nin üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’nin de Ortadoğu pazarını hedefleyen ve bu bölgedeki bütün ülkelere ihracat yaparak ülke kalkınmasına katkı sağlayan Diyarbakır’a ihtiyacı var. Yerelden merkeze büyüme hedefimizle, yerel üretiyoruz, kaliteli üretiyoruz, artık dünya ile rekabet eder duruma geldik. Diyarbakır’dan Endonezya’ya, Arjantin’e de dahil en uçtaki noktaya Diyarbakır’dan ihracat yapıyoruz. Kablodan tutun, tekstile, gıda, vitrifiye, plastik ve demir boru, galvaniz ve alüminyum üretimine kadar birçok sektörde artık iddialıyız.

‘‘DAHA DA BÜYÜYORUZ’’

4 – Son olarak eklemek istedikleriniz ve uzun vadede planlarınız için bilgi verir misiniz?

Son 3 yılda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sağladığı hibe ve kredi destekleriyle tamamlanan ve devam eden yatırımlarla yaklaşık 155 milyon altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Kentimiz yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline geldi. OSB’nin 5. etabının onaylandığı müjdesini de veriyoruz. Yatırımcılardan gelen yoğun yer talepleri nedeniyle yapmış olduğumuz girişimler sonucunda 254 hektar alanda 5. genişleme alanı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Diyarbakır Sanayi Müdürlüğü’ne yer tespiti için yazı gönderdi. Sanayi Müdürlüğü de yer tespitinde bulunarak, bir komisyon oluşturacak. Oluşacak komisyon da kurumların görüşünü alacak ve tespit edilen 5. etap yatırım alanı, OSB Müdürlüğümüze devredilecek.

RÖPORTAJ: ZÜLEYHA KOYUNOĞLU

Reklam

Okumaya Devam Et

Sanayi

Sungurlu OSB’ye 6 Milyarlık Yatırım

Çorum’un Sungurlu ilçesinde, 6 milyar liralık yatırımla kurulacak, barut, fişek ve kapsül üretim tesislerinin temel atma töreni yapıldı.

Yayınlandı

Tarih

Çorum’un Sungurlu ilçesinde, 6 milyar liralık yatırımla kurulacak, barut, fişek ve kapsül üretim tesislerinin temel atma töreni yapıldı.

MKE A.Ş. koordinatörlüğünde Çorum, Sungurlu OSB’de kurulacak alanda, Nitrogliserin(patlayıcı sıvı), Nitroselüloz (yanıcı bileşik) ve Küresel Barut Üretim Tesisleri, Fişek Üretim Tesisi ve Kapsül Üretim Tesisi bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış törenine telekonferans yöntemiyle katıldı.

Törende konuşan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayinde hizmet verecek 5 fabrikanın temelini attıklarını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: ‘‘Barutun ham maddesi nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarında oluşacak tesislerimiz. 6 milyar liralık yatırım tutarına sahip, Türkiye’de tek seferde temeli atılan en büyük savunma sanayi yatırımı. Burada bütün fabrikalar tamamlandığında 2 bin 500 hemşerimiz istihdam edilecek. Bu kalemlerde Türkiye’nin ithalatı 200 milyon Euro, bu 200 milyon Euro’da memleketimizde, ülkemizde kalmış olacak.’’

Törene, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere ve yatırımcı firmaların temsilcileri katıldı.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.