Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

SİRENA MARİNE; İSO VE TİM LİSTELERİNDE YÜKSELİŞTE

Türkiye’nin ilk seri yat üreticisi Sirena Marine gerçekleştirdiği güçlü üretimle, “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 225 basamak birden yükselerek 2021 yılında 251’inci sıraya yerleşti.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin ilk seri yat üreticisi Sirena Marine, Türkiye’de Bursa Orhangazi’deki tersanesinde yüzde yüz Türk işçiliğiyle gerçekleştirdiği üretim ve dünyanın birçok farklı bölge ve ülkesine gerçekleştirdiği tekne ihracatı ile Türkiye’nin global tekne üreticisi olarak küresel büyümesini sürdürüyor.

659,5 MİLYON TL’LİK SATIŞ RAKAMI

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl düzenli olarak açıklanan, “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında Sirena Marine gerçekleştirdiği güçlü üretimle, önceki yıla göre listede 225 basamak birden atlayarak 2021 yılında 251’inci sıraya yerleşti. Şirketin üretimden satışlarını geçen yıla göre 2,5 kata yakın bir oranda artırarak 659,5 milyon TL’lik satış rakamına ulaştırarak bu listede hızlı yükseliş kaydetmesinde en önemli faktör ise dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği ihracat oldu.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN 7’NCİ ŞİRKET

Sirena Marine, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan ilk 1000 İhracatçı Araştırması’nda da önceki yıla göre 265 basamak birden yükselerek 2021’de 534’üncü sırada yer aldı. İhracatını önceki yıla göre yüzde 90 civarında artırarak yaklaşık olarak 50 milyon dolar seviyesine çıkaran Sirena Marine, kendi sektöründe ise önceki yıla göre üç basamak birden yükselerek en çok ihracat yapan 7’nci şirket oldu. Sirena Marine aynı zamanda sektöründe seri üretim yaparak bu listeye giren tek şirket olmayı da başardı.

Reklam

GLOBAL TEKNE ÜRETİCİSİ

Türkiye’nin küresel tekne üreticisi Sirena Marine; el işçiliği, yaratıcılığı ve kalitesi ile Avrupa’dan Amerika’ya, Uzak Doğu’dan Avustralya’ya, birçok ülkede tekne severlerin ilk tercihlerinden biri haline gelmiş durumda. Şirket, Bursa Orhangazi’de 150 dönümlük bir alana yayılmış tesisinde 1000’nin üzerinde çalışanıyla, her şeyi kendi bünyesinde çözümlediği entegre bir ekosistem içinde üretim yapıyor. Mevcut tesislerinde 60 adet tekneye kadar üretim yapabilme kapasitesine sahip olan Sirena Marine, bugüne kadar 500’ün üzerinde tekne üretip ihraç ederek Türkiye’nin global tekne üreticisi olarak büyümesini sürdürdü. 2017 yılında T.C. Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile Ar-Ge Merkezi unvanını alan tesisiyle yenilikçilik kapasitesini her geçen gün daha da artıran Sirena Marine, yüzde 100 Türk işçiliğiyle yaptığı dünya kalitesinde üretim ve gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.