Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

SİVAS’IN KAYNAK TUZU 7 ÜLKEDE TÜKETİLİYOR

Zara ilçesinde kadın girişimcinin işlettiği tuzlada üretilen tuz, İspanya, Belçika, İsveç, İtalya, Rusya, Katar ve Hollanda’ya ihraç ediliyor.

Yayınlandı

Tarih

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Tuzlagözü köyünde üretilen kaynak tuzunun toplanmasına başlandı.

İlçe merkezine 26 kilometre uzaklıktaki tuzlada yaklaşık 122 havuzdan tuz çıkarılıyor. Büyük emeklerle toplanan kaynak tuzu, iç piyasanın yanı sıra 7 ülkeye ihraç ediliyor.

İşletmeci Habibe Belgin Yılmaz, AA muhabirine, yılda yaklaşık 1500 ton tuz ürettiklerini söyledi.

Reklam

Tuz ocağında 122 aktif havuzda üretim yaptıklarını belirten Yılmaz, “Hasat edilen tuzlarımız farklı kaynaklardan gelen özelikleriyle ayırt ediliyor. Kaynaklarımızdan birinde yoğun üretim yapıyoruz. Bu tuzumuz 84 mineral içeriyor. Mineral aralıkları mevsimsel olarak değişiklik gösterebiliyor.” dedi.

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Tuzlagözü köyünde üretilen kaynak tuzunun toplanmasına başlandı. İlçe merkezine 26 kilometre uzaklıktaki tuzlada yaklaşık 122 havuzdan tuz çıkarılıyor. Büyük emeklerle toplanan kaynak tuzu, iç piyasanın yanı sıra 7 ülkeye ihraç ediliyor.

Yılmaz, başka bir kaynaktan elde ettikleri tuzun da özel olduğunu dile getirerek, “Bu 84 mineral 2 element dediğimiz özel bir tuz, vücutta sindirilebilen bir tuzdan bahsediyorum. Tuzlarımızda herhangi bir katkı yok. Herhangi bir yapay üretim söz konusu değil. Tamamen doğal üretmeyi tercih ediyoruz. Toplanan tuzlarımız çuvallara, oradan da paketlere konuluyor. Başka hiçbir işlem görmüyor.” diye konuştu.

Tuz ocağını 22 yıldır işlettiklerini ve buranın Hititlere kadar uzanan bir hikayesi olduğunun söylendiğini aktaran Yılmaz, tuzun eski dönemlerde “beyaz altın” olarak nitelendirildiğini ifade etti.

Yılmaz, tuzun iç piyasada genel olarak yemeklerde, salamurada, peynirde kullanıldığını belirterek, “Dış piyasa buna biraz daha medikal olarak bakıyor. Özellikle mineralli tuzlarımız yurt dışında ‘sağlık tuzu’ adı altında talep ediliyor.” dedi.

SİVAS’TAN 7 ÜLKEYE TUZ İHRACATI

Tuz ocağından 7 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

Reklam

“Öncelik olarak İspanya’ya gönderiyoruz. Bunun yanı sıra Belçika, İsveç, İtalya, Rusya, Katar ve Hollanda’ya da tuzlarımız gidiyor. Üretimimiz mevsimlik olarak değişiklik gösteriyor. Doğalı bozacak hiçbir şey kullanılmıyor. Kışın havuzlarımızda muhakkak su olması gerekiyor. Bu yıl sezon 15 gün geç başladı. Biz herhangi bir havuz kapatma veya alttan ısıtma sistemi yapmıyoruz çünkü bunlar tuzun doğallığını bozuyor. (Üretim) İklime bağlı ne kadar yaz ve rüzgar, o kadar çok tuz oluyor.”

Yılmaz, doğayı ve doğalı bozmadan üretilen ürünlerin insan vücudunu olumlu etkilediğini de sözlerine ekledi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

Başkan Yalçın, İtfaiyede İncelemelerde Bulundu

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, OSB İtfaiyesi’ni ziyaret etti. Başkan Yalçın, OSB itfaiyesi ile ilgili İtfaiye Müdürü Hüsamettin Kazi’den bilgi aldı.

Yayınlandı

Tarih

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki itfaiyeyi ziyaret etti. Başkan Yalçın, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gittiği İtfaiye Müdürlüğü’nde çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İtfaiye birimlerini yerinde inceledi

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bölge Müdürü ile birlikte OSB İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret ederek İtfaiye birimlerini yerinde inceledi.  Başkan Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte OSB’deki sanayiciler için güven kaynağı olan OSB itfaiyesi ile ilgili İtfaiye Müdürü Hüsamettin Kazi’den bilgi aldı.

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, ziyaretinde İtfaiye Hizmet Binası’nda yapılan bakım çalışmalarını da kontrol etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

Otokar, Tunus’a 400’üncü Aracını Teslim Etti

Modern toplu taşıma araçları ile dünyanın 50’den fazla ülkesinde büyük beğeni toplayan Otokar, yeni teslimatını Tunus’a gerçekleştirdi.

Yayınlandı

Tarih

Otokar, Tunus’a 400’üncü Aracını Teslim Etti

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, toplu taşıma için ürettiği otobüslerle Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da önemli satışlara imza atmaya devam ediyor. İspanya’dan Almanya’ya, Fransa’dan Belçika ve İtalya’ya kadar dünyanın 50’yi aşkın ülkesinde binlerce otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkânı sunan Otokar, son teslimatını Tunus’a gerçekleştirdi. 15 yıla yakın süredir şehir içi, turizm ve servis alanında Tunuslu otobüs ve turizm işletmecilerinin öncelikli tercihlerinden olan Otokar, yurt dışında Navigo ismi ile tanınan yolların ‘Sultan’ını törenle teslim etti. Gerçekleşen teslimatla Otokar’ın Tunus’taki 400’üncü aracı hizmete başladı.

Otokar Tunus Distribütörü Sotradies’in gerçekleştirdiği satış için Kartaca’da düzenlenen teslimat törenine Otokar Ticari Araçlar Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Bubik, Grup Yöneticisi Onur Öner, Sotradies Grup Başkanı Mr. Chaibi’nin yanı sıra Tunuslu özel ve kamu taşıma şirketleri ile Ulaştırma ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileri katıldı.

TUNUS CADDELERİNDE OTOKAR

400’üncü teslimat anısına bir plaket takdim edildi.

Kullanıcı ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirilen Otokar otobüslerinin dünyanın dört bir yanında toplu ulaşım, turizm ve servis hizmetlerinde tercih edilmesinden mutluluk duyduklarını belirten Otokar Ticari Araçlar Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Bubik; “Uzun yıllardır Tunus’ta farklı ihtiyaçlar için üretilen çeşitli model ve özelliklerdeki araçlarımızla hizmet veriyoruz. Bugün 400’üncü aracımızın Tunus caddelerine çıkıyor olmasının gururu içerisindeyiz. Otokar Navigo’nun Tunuslulara hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Konuşmasının ardından Hakan Bubik, Soretras yetkililerine 400’üncü teslimat anısına bir plaket takdim etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

Bimed, Yatırımlarıyla İthalatı Azaltacak

Bimed, yeni yatırımlarına hız verdi. İstanbul ve Romanya’da iki fabrikası bulunan şirket, İstanbul Hadımköy’de tutarı 200 milyon TL’yi bulacak yeni yatırımı tamamlamak üzere. Medikal üretim kapasitesini 10 kat büyütecek şirket, şırınga ve inhaler ürünlerinde 2 yıl içinde 15 milyon Euro’luk ithalatın önüne geçmeyi hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

Kablo rakorları ve medikal sektöründe 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Bimed, İstanbul ve Romanya’daki fabrikalarının yanına üçüncü fabrikasını da eklemeye hazırlanıyor. 2023 yılında faaliyete girecek olan yeni fabrika İstanbul Hadımköy’de olacak. Medikal sektöründe de şırınga ve akciğer hastaları için inhaler üreten şirket, yıllık 2 milyon adetlik üretimini 20 milyon adete çıkarak 2 yılda 15 milyon Euro’luk ithalatın önünü kesmeyi planlıyor.

Şirketin yeni dönem hedefleri hakkında bilgi veren Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, şirketin ihracat rakamının toplam ciroya oranının bu sene sonu itibariyle yüzde 85’i geçeceğini belirtti. 70 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Mertöz, yılsonunu yaklaşık 50 milyon Euro ciroyla kapatmayı hedeflediklerini söyledi. İhracatın büyük bir kısmını Avrupa’ya gerçekleştirdiklerini aktaran Mertöz, “Batı Avrupa ülkeleri önde olmasına rağmen bunun yanında ABD, Avustralya gibi okyanus aşırı ülkelere de ciddi ihracatımız var. Rusya’da fırsat yakaladık. Bu pazarda bu yıl yüzde 50 büyüme bekliyoruz. Romanya’daki fabrikamız Avrupa üssümüz gibi. Oraya da 2023’te ek yatırım yapacağız” ifadelerini kullandı.

Elektrikli Araçta Büyük Fırsat

Reklam

Otomotiv sektörü ile de yakından ilgilendiklerini ve elektrikli otomobiller için tahliye valfleri üreteceklerini ifade eden Mertöz, “Birçok firmaya kendi tasarımımız olan hava tahliye valfi üretiyoruz. Elektrikli araçlardaki bataryalarda, gaz birikiminden oluşan havanın zarar vermemesi için kullanılan tahliye valfini de biz üreteceğiz. Renault’a ürün veriyoruz. Ford Trucks ile elektrikli araç için görüşmelere başladık. Ar-Ge çalışmalarını artırdık. 2030’da araçların yarısının elektrikli olması bekleniyor. Bu trendi yakalarsak 2-3 kat büyürüz” dedi.

Akciğer Hastaları İçin Yerli Üretim Yapıyor

Tek kullanımlık estetik amaçlı özel şırıngaları Türkiye’de yüzde 100 yerli sermayeyle üreten en büyük üretici olduklarının altını çizen Mertöz, şöyle devam etti: “Ayrıca, bir akciğer hastası olarak, akciğer hastalarının kullandığı inhaler ürünleri çok önem verdiğim bir ürün grubumuz. Türkiye’de 9 milyon akciğer hastası var. Bugün yılda 2 milyon adet üretiyoruz. 20 milyon adet üretim yaparak Türkiye ihtiyacının yarısını karşılamak istiyoruz. 2 yıl için 15 milyon Euro’luk ithalatı kesmeyi planlıyoruz. Bu konuda da büyük bir mesafe kat ettik. Yeni bir inhaler cihazının otomatik makinalarını ve kalıbını tamamladık. Üretimine önümüzdeki günlerde başlama planımız var. Buradaki yatırımımız Ar-Ge masrafları hariç 1 milyon Euro’yu geçti.”

Üçüncü Fabrikayla İstihdam Yüzde 10 Artacak

İstanbul Beylikdüzü ve Romanya’da birer fabrika ile faaliyet gösterdiklerini belirten Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, Hadımköy’de yeni bir fabrika daha inşa ettiklerini ve önümüzdeki sene mevcut fabrikada sadece rakor imalatının yapılacağını söyledi. Bu fabrika ile mevcut kapasiteyi de ciddi oranda artıracaklarını ifade eden Mertöz, yatırım için sadece inşaata 160 milyon TL harcadıklarını belirterek, makine ve ekipman yatırımıyla tutarın 200 milyon TL’yi aşacağını kaydetti. Şirket bünyesinde toplam 630 kişinin çalıştığını belirten Mertöz, yeni fabrika yatırımıyla istihdamı yüzde 10 artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.