Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ PROGRAMI KAPSAMINDA PROJELER TANITILDI

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında mobilite alanında desteklenen projeler tanıtıldı.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın mobilite çağrısı kapsamında desteklenen projelere yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantısı çevrim içi ortamda gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, projeksiyonlara göre Türkiye’de elektrikli araçların 2030 yılında yüzde 35 pazar payına ulaşacağını belirterek, “Toplam elektrikli araç stokumuz da yaklaşık 2,5 milyon olacak.” dedi.

Kacır, burada yaptığı konuşmada, gelecek dönem için hedeflerinin “üretim ekosistemi ve teknoloji tedarikçileri arasındaki etkileşimini artırmak” olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’Yİ KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİN ADRESİ YAPACAĞIZ”

Türkiye’yi katma değerli üretimin adresi haline getirmek için hız kesmeden çalıştıklarını belirten Kacır, gelecek vizyonunu şekillendirecek önemli dönüşümlerden birinin de ihracatın lokomotifi olan “mobilite” sektöründe yaşandığını bildirdi. Kacır, bu dönüşüm sürecinde özellikle otomotiv sektöründe yeni bir çağın ayak seslerinin duyulduğunu ifade ederek, “2035’e kadar yıllık yaklaşık yüzde 3 kar artışı beklenen sektörde, kar artışının temelde paylaşımlı mobilite ve dijital hizmetler gibi yeni kar havuzlarının genişlemesi yoluyla oluşacağını öngörüyoruz.” dedi.

 “OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE AYAKTA KALABİLMEK, DÖNÜŞÜMÜ YAKALAMAYI GEREKTİRECEK”

Reklam

Yeni kar havuzları genişlerken araç satışı, satış sonrası servis ve sigorta gibi klasik kar havuzlarında ise daralma olacağına dikkati çeken Kacır, sektörde ayakta kalabilmenin bu dönüşümü yakalamayı gerektireceğini anlattı. Kacır, yaşanan dönüşümle tamamen sürücünün kontrolünde olan otomobillere, içten yanmalı motor üretimi, satışı, yedek parça ve servisine dayanan iş modellerine veda edileceği bilgisini vererek, “Bunların yerine, ekosistemin parçası otonom otomobiller, paylaşımlı araçlarla kısalan araç ömürleri ve artan kilometreler, yeni nesil elektrikli araçlara 10 yılda 300 milyar dolar yatırım yapacak üreticiler, otomobil satışından çok bağlantılı hizmetlere dayanan iş modelleriyle karşılaşacağız.” diye konuştu.

“OTOMOBİLLERİMİZ YÜRÜYEN YAZILIMLAR HALİNE GELECEK”

Kacır, araçların yapılarının da değişime uğrayacağına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: “Günümüzde araç elektroniğinin ve yazılımının araç maliyeti üzerindeki payı yüzde 40 düzeyine kadar yükseldi fakat bu düzey 2030’lu yıllara geldiğimizde daha da artacak, yüzde 60’ları aşacak. Otomobillerimiz adeta yürüyen yazılımlar haline gelecek. Biz bu dönüşümün ülkemizdeki pazarı dönüştüreceğini biliyoruz. Yaptığımız projeksiyonlara göre, ülkemizde elektrikli araçlar 2030 yılında yüzde 35 pazar payına ulaşacak. Toplam elektrikli araç stokumuz da yaklaşık 2,5 milyon olacak.”

Bu dönüşümü tetikleyen unsurlara da değinen Kacır, artan çevre bilincinin bunlardan biri olduğunu söyledi. Kacır, batarya üretim maliyetlerinin azalması ve menzilin uzamasıyla elektrikli araçlarla içten yanmalı motora sahip araçların toplam sahiplik maliyetlerinin birbirine yaklaştığını, hatta bazı uygulamalarda elektrikli araçların bu açıdan daha avantajlı hale geldiğini anlattı.

“MALİYET AVANTAJLI BİR ÜRETİM İÇİN TEMEL UNSUR BATARYA YATIRIMI”

Türkiye’yi yeni nesil araç teknolojilerinde lider haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kacır, TOGG Yerli Otomobil Projesi’nin doğuştan elektrikli otomobil olarak hayata geçtiğini hatırlattı. Kacır, her şeyin planlar dahilinde ilerlediğini ifade ederek, “Bu yılın sonunda banttan inecek olan yerli elektrikli otomobillerimizi 2023’ün başında hep birlikte yollarda görüyor olacağız” dedi.

Reklam

Yeni mobiliteye geçiş sürecinde uluslararası yatırımcıların ilgisinin de artarak devam ettiğini belirten Kacır, elektrikli araç üretiminde maliyet avantajlı bir üretim için temel unsurun batarya yatırımını da gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

TOGG VE DÜNYA DEVİ FARASİS

Kacır, bu noktada, TOGG ile dünya devi FARASİS’in bir araya geldiğini anımsatarak, “20 GWh’lik pil yatırımına yakın zamanda Gemlik’te başlandı. Yine ASPİLSAN’ın batarya yatırımına ülkemizde devam ediliyor. Başkaca batarya yatırımlarının gerçekleşmesi adına da özel sektörümüzle yakın bir iletişim, iş birliği halindeyiz.” diye konuştu.

“Hedefimiz, yol haritasıyla birlikte mobilite sektörlerimizin küresel değer zincirinde rekabetçiliğini yükseltmek.” diyen Kacır, orta-yüksek ve yüksek teknolojilerde yeni ürün ve çözümler çıkararak bu alanda araştırmacı, girişimci ve yatırımcılar için bir cazibe merkezi olmayı amaçladıklarını dile getirdi.

“31 PROJEMİZ TOPLAM 500 MİLYON DOLAR PROJE BÜYÜKLÜĞÜNE SAHİP”

Reklam

Kacır, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında, Türkiye’nin cari açık verdiği ya da bugün Ar-Ge ve yatırım süreçleri gerçekleştirilemezse 5-10 yıl içinde yüksek düzeyde cari açık verme riskinin olduğu 919 ürün ve öncelikli teknoloji alanlarını kamuoyuyla paylaştıklarını bildirdi.

2020’de makine sektöründe programın pilot uygulamasını hayata geçirdiklerini ve 20 proje için destek kararı aldıklarını anımsatan Kacır, bu projelerin faaliyete geçmesiyle 5 yıllık dönemde yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde katma değer sağlamasını beklediklerini kaydetti.

“PEK ÇOK YENİLİKÇİ ÜRÜN VE TEKNOLOJİ GELİŞTİRİLECEK”

“Otonom ve Yarı-Otonom Konsept Araçlar”, “Sürücü Destek ve Güvenlik Teknolojileri”, “Batarya ve Enerji Yönetim Teknolojileri”, “İleri Malzeme Teknolojileri” ve “Yeni Nesil İleri Kablosuz ve Mobil Teknolojiler” başlıklarında yenilikçi teknoloji alanlarını destek kapsamına aldıkları bilgisini veren Kacır, şöyle devam etti: “Çağrı kapsamında da değerlendirme süreçlerini büyük ölçüde tamamladık. Komite değerlendirme süreci yürütülen 104 projeden 102’si için karar almış durumdayız. 102 projeden 31’i için kabul, 25’i için revizyon kararı verdik. Kabul edilen 31 projemiz toplam 500 milyon dolar proje büyüklüğüne sahip. Destek kararı verilen 31 proje kapsamında pek çok yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirilecek.”

Kacır, bu kapsamda ülkeye kazandırılması hedeflenen yatırımlara ilişkin şu bilgiyi verdi: “İleri sürüş destek sistemi, gelişmiş sürücü asistan sistemi, lidar, elektrikli otomobil, otonom taşıtlar, batarya taşıyıcı sistemi, araç hafifletmeye yönelik malzeme teknolojileri, akıllı kamera sistemleri ve çok amaçlı kameralar, hava taşıtları için aksam ve parçalar, kara taşıtları için aks sistemi, fren sistemi, hava yastıkları ve diğer çeşitli kara taşıt aksamları gibi katma değeri yüksek kritik ürün ve teknolojilere yönelik yatırımları hep birlikte Türkiye’mize kazandıracağız. Teknoloji tüketen değil, üreten ülke olma hedefimize bir adım daha yaklaşacağız.”

Reklam

“TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ CARİ AÇIK MESELESİNİ GÜNDEMDEN ÇIKARABİLİR”

Kacır, yakın zamanda da mobilite çağrısını takip eden üretimde yapısal dönüşüm, sağlık ve kimya ürünleri dijital dönüşüm çağrısı kapsamında başvuran projelere ilişkin değerlendirmeleri de duyuracaklarını aktardı.

Türkiye’nin Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı 5-10 yıl ısrarla gerçekleştirmeyi başarması durumunda, 2023 ötesi hedeflere ve ülkeyi çok daha ileri noktalara taşıyacak işlere imza atacağını vurgulayan Kacır, şunları kaydetti: “Bu program kapsamında öncelikle ürün listesinde bulunan ürünlere ilişkin yıllık yaklaşık 60 milyar dolar düzeyinde ithalatımız, 51 milyar dolar düzeyinde cari açığımız var. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı cari açık meselesini ülkemizin gündeminden kalıcı olarak çıkaracak önemli yapısal adımlardan biri.”

Kacır’ın konuşmasının ardından desteklenen projelerin tanıtım sunumları gerçekleştirildi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

BURSA DERİ OSB’DE YENİ BAŞKAN: ÇAĞLAR

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Murat Çağlar oldu.

Yayınlandı

Tarih

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin seçimli genel kurulu bölge müdürlüğünde yapıldı. Seçimi MUR-DER Deri AŞ sahibi Murat Çağlar’ın listesi kazandı. Çağlar yeni dönemde çalışma prensiplerini şöyle sıraladı: “Genişletilmiş yönetim kurulu toplantılarımız olacak. Bölge şeffaf ve ortak akıl ile yönetilecek. Kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde yönetilecek. Eşitlik ve hakkaniyet ilkeleri ile hizmet verilecek. Üyeler düzenli olarak bilgilendirilecek.”

Murat Çağlar‘ın Yönetim Kurulu’nda Zeynel Aydemir (Aydemir Deri AŞ), Levent Uğurlu (Uğurlu Finisaj Sis.), Bora Güngör (EMDERSAN Deri AŞ), Okan Akel (AKEL Deri AŞ), Hasan Köse (KÖSE Deri), Ahmet Mor (MOR Deri), Ahmet Bulut (BES Eldiven), Sabır Kınalı (ADA Lastik) yer aldı. Bölge; Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığında, Vali Yardımcısı ve dernek başkanının da katıldığı bir Mütevelli Heyet tarafından yönetiliyor.

Okumaya Devam Et

Sanayi

VARANK VAN’DA “BİR TÖRENE SIĞMAYACAK KIYMETLİ YATIRIMLAR”A İMZA ATTI

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, Van’da Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, 8 fabrika tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla Gökyüzü Gözlem Etkinliği ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 8 fabrikanın tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

840 MİLYON LİRALIK PROJE

Gerçekleştirilen yatırımların bölgeyi hak ettiği refaha kavuşturacağını söyleyen Bakan Varank, “Kentte çok önemli yatırımları hizmete sunacağız. Emin olun bir törene sığmayacak kadar önemli başlıklarda ilimiz için çok kıymetli yatırımları sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz. Güncel fiyatlarla yatırım tutarı 840 milyon lirayı bulan bir proje envanterinden bahsediyoruz. İlk olarak Bakanlığımız desteğiyle Van’da hayata geçirdiğimiz 4 projenin açılışını yapacağız. Bu projelerle Van’daki OSB’lerin altyapısını güçlendiriyor, girişimciliğin gelişmesini destekliyoruz. İkinci olarak da tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yapılacak 18 özel sektör yatırımının startını veriyoruz. Birbirlerinin tamamlayıcısı olan bu yatırımlar topyekun ve entegre kalkınma yaklaşımımızın da bir yansıması aslında. Peki nasıl oluyor bu işler derseniz. Elbette Bakanlığımızca uygulanan farklı kalkınma programlarının planlı ve etkili bir şekilde koordine edilmesiyle oluyor. Bir destek programıyla yatırımcılar için altyapısı hazır sanayi arsaları üretirken, diğer programla bu arsalar üzerine fabrika binaları inşa ediyoruz. Devamında da farklı desteklerle müteşebbislerimizin yatırım ve işletme maliyetlerini düşürüyor, onların bu bölgeye gelmesini teşvik ediyoruz. Sağ olsun onlar da devletimizin uzattığı eli geri çevirmeyip karşılığını devasa yatırımlarla veriyorlar. İşte son dönemde Van’da tekstil sektöründe yaşanan patlamanın arkasında bu planlı politikalarımız yatıyor” diye konuştu.

“İHRACAT KAPASİTESİ GELİŞECEK”

Bakan Varank, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının koordinasyonunda kurulan tekstil fabrikalarına değinerek, programla dezavantajlı, göç veren bölgelerde, çekim merkezi niteliğindeki şehirlerin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini geliştirecek projeler geliştirdiklerini söyledi.  Van ile birlikte 10 ilde daha uyguladıkları programda bugüne kadar 3,3 milyar lirayı bulan 134 projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Varank, “Projeye güncel fiyatlarla 213 milyon lira yatırım yaptık ama bence her kuruşuna sonuna kadar değdi. Terörden çok çekmiş bu topraklarda özellikle gençlere ve kadınlara umut ışığı olan, bölgenin gerçek potansiyelini ortaya çıkaran Tekstilkent ile ilgili başlarda, ‘acaba tutar mı’ sorularıyla çokça karşılaştık ama hamdolsun, kurulduğu günden itibaren hızlı bir şekilde doldu. Şu anda Tekstilkent’te 32 fabrika faaliyet gösteriyor, 3 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Tabii bu başarı yeni talepleri beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’dan, İzmir’den büyük tekstil firmalarının Van’da yatırım yapmak için müracaat ettiğini, bunlara yeni yatırım alanları oluşturmak üzere Tekstil ve Hazır Giyim OSB projesini başlattıklarını anlatan Varank, proje kapsamında Van OSB’de 42 hektarlık bir alanı, tekstil ve hazır giyim kümelenme alanı olarak geliştirdiklerini anımsattı.

“70 BİN GENCİMİZİN İSTİHDAM EDİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Varank, güncel fiyatlarla projeye yaklaşık 40 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Bölgenin altyapısını yatırımcılar için hazırladık. İnanın burası da o kadar hızlı bir şekilde doldu ki. Bugün itibarıyla bölgedeki sanayi parsellerinin neredeyse tamamı yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Sadece altyapıyı geliştirmekle yetinmiyoruz. Bölgede 6 fabrika binası inşa ederek buraları da yatırımcıların hizmetine sunduk. Bu binaları da Gençlik ve Spor Bakanlığıyla birlikte uyguladığımız Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında yaptık. Geçen yıl başlattığımız bu programda 36 ilimizde toplamda 175 fabrika binası inşa ediyoruz. Tekstil gibi emek yoğun sektörlere tahsis edeceğimiz bu kullanıma hazır fabrika binalarıyla 70 bin gencimizin istihdam edilmesini sağlayacağız. Van’daki bu binalar inşallah programın ilk somut çıktılarından olacak. Buradakilere ilave olarak Gevaş ve Muradiye’de de birer fabrika binasını yine bu programla tamamladık. Tüm bu fabrikalar ülkemizin güçlü tekstil firmalarına tahsis edildi. İşte şu anda içinde bulunduğumuz bu fabrika binası da bunlardan biri.”

Reklam

Kurulacak fabrikalarla hem çok daha fazla vatandaşa iş imkanı sağlayacaklarını hem de ilin üretim ve ihracatına büyük katkı sunacaklarını belirten Varank, bu kapsamda firmaların talepleri doğrultusunda 10 fabrikanın temellerini attıklarını kaydetti.

Varank, Van’ı 2019’da ziyaret ettiği zaman “Van, tekstilde yıldızı yükselen bir şehrimiz, önümüzdeki dönemde burada üretilecek ürünler tüm dünyaya ihraç edilecek.” dediğini hatırlatarak, “Sadece 3 yıl sonra geldiğimiz nokta, bize şehrimizin bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Önceden Van’da bu sektöre dair neredeyse hiçbir şey yokken, şu anda şehir genelinde faaliyet gösteren 40 tekstil firmasında 7 binin üzerinde insanımız istihdam ediliyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. İnşallah bugün startını verdiğimiz yeni yatırımlarla birlikte bu sayılar çok daha ileri seviyelere taşınacak. Bir kez daha elini taşın altına koyan ve ülkesine değer katan tüm yatırımcılarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 5 MİLYON LİRA FAİZSİZ KREDİ MÜJDESİ

Bölge illeri için yeni bir destek programı hazırladıklarını açıklayan Varank, “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımız aracılığıyla, emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik yeni bir destek programı tasarladık. Program kapsamında Kalkınma Ajansının çevrelediği illerdeki firmalarımızın yatırımlarına 5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. Programa başvurular Kurban Bayramı sonrasında başlayacak. Ben şahsen tekstil başta olmak üzere bölgedeki firmalarımızın bu cazip destekten azami ölçüde faydalanmasını istiyor, başvuru sürecini kalkınma ajansımız üzerinden yakinen takip etmelerini öneriyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken açılışını yaptığımız projelerin, ilimize kazandırdığımız yeni yatırımların hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

MİLLETVEKİLİ YILDIZ, KAYSERİ OSB BAŞKANI’NI ZİYARET ETTİ

AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve Yönetim Kurulu Üyelerini olağanüstü genel kurulda üstlendikleri görev nedeniyle tebrik etti.

Yayınlandı

Tarih

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın ve Yönetim Kurulu Üyelerini olağanüstü genel kurulda üstlendikleri görev nedeniyle tebrik ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Yıldız, sanayicilerin her zaman yanında olduklarını belirterek, “Sanayicimizin problemi bizim problemimiz” diye konuştu.

Kayseri Milletvekili Taner Yıldız’ı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte karşıladı. Ziyarette Başkan Yalçın’ın yanı sıra Başkanvekili Murat Yibur, Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Baktır ve Nuri Çetinçağlar ile Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Gengeç de yer aldı.

“TECRÜBELERİNİZDEN İSTİFADE EDECEĞİZ”

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, ziyaretinden dolayı Taner Yıldız’a teşekkür ederek, “Sanayicilerimize en güzel şekilde hizmet etmenin gayretinde olacağız. İnşallah sizlerin de engin tecrübelerinizden istifade edeceğiz” diye konuştu.

Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da her zaman sanayicilerin yanında olduklarını vurgulayarak, “Yeni bir dinamizm ve heyecanla genel kurulda bayrağı devraldınız. Sizlere başarılar diliyorum. İnşallah bizler de Ankara’da her zaman olduğu gibi yanınızda olacağız. Sanayicimizin problemi bizim problemimiz. Çözümüne katkı vermek için çalışacağız. Sanayicimizin önünü açmak demek sadece Kayseri’nin değil Türkiye’nin önünü açmak demektir” dedi.

Reklam

ENERJİ KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞTAY

Kayseri OSB ile doğal gazın ücretlendirilmesi konusunda önemli bir çalışma yaptıklarını ve güneş enerjisi konusunda da önemli çalışmalar yapacaklarını ifade eden Yıldız, güneş enerjisi ile ilgili yeni bir yatırım yöntemi oluşturulmaya çalışıldığını ve bu yöntemin pilot bölgesinin Kayseri olacağını kaydetti.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.