Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

TRABZON’UN HEDEFİ, BÖLGENİN SERBEST TİCARET BÖLGESİ OLMAK

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, komşu ülkeler arasında en güvenli yatırım merkezi olan kentin, Serbest Ticaret Bölgesi olmasını beklediklerini söyledi. Hacısalihoğlu, “Trabzon’un üretim ve ticaret altyapısı bu hedefe göre tamamlanmalı” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Sivil Toplum Dayanışma Platformu’nun düzenlediği TTSO’nun ev sahipliğinde yapılan Yeni Dünya Düzeninde Türkiye İçin Riskler ve Fırsatlar konulu Türkiye Sohbetleri Halk Buluşması, TTSO Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, odalar olarak bilgi çağına geçişte iş camiasına önderlik etmeye ve riskleri ortadan kaldırarak fırsata çevirmeye çalıştıklarını vurguladı. Başkan Hacısalihoğlu, Rusya ve Ukrayna savaşı, Suriye’deki olaylara bakıldığında Türkiye’nin ne denli zor bir coğrafyada yer aldığının anlaşılacağını belirterek, “Ülkemizin geleceği açısından önemli adımlar atılıyor. AB’ye yakınlığımız ve Çin’i dikkate aldığımız zaman Türkiye’nin risklere rağmen büyük fırsatlar da elinde. Ürettiğimiz ürünlerin kalite yüksekliği, AB standartlarında olması tedarik zincirinde de ön planda yer almaktadır. Gerekli altyapıların daha hızlı şekilde yapılması ülkemizin ihracatında, istihdamında, ekonomik kalkınmasında büyük fayda sağlayacak” dedi.

“ALTYAPI YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR”

Türkiye’yi ileriye taşıyacak altyapıların oluşmasının kamu ve özel sektör yatırımlarıyla gerçekleşeceğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretime dönük destek ve altyapı yatırımları devam ediyor. Amacımız üretimi destekleyerek istihdamı ve ihracatı artırmaktır. Ticaret merkezi konumunda olan Trabzon’la ilgili yıllardır üzerinde çalıştığımız konu, Trabzon’un serbest ticaret bölgesi olmasıdır. Bu konuyu Ticaret Bakanımıza da ilettik. Geleceğin planlanmasında bunun önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Bu projeyi hazırladığımızda Dubai ticarette bugünkü kadar ön planda değildi. Şimdi Dubai ticaret merkez konumunda. Trabzon ve Türkiye’nin bulunduğu konum, hinterlandı göz önüne aldığımızda, Rusya, Kafkaslar, Türki Cumhuriyetler, İran’a baktığımızda, Trabzon güvenilir yatırım merkezi olarak öne çıkıyor. Üretime ve ticarete dönük altyapıyı bu şekilde tamamlamak gerekiyor. Beklentimiz kentimizin serbest ticaret şehri olarak ön plana çıkmasıdır.”

Reklam

BİYOTEKNOLOJİ VE İNOVASYON MERKEZİ KURULDU

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’da teknolojinin gelişmesine önemli katkı sağlayan teknik bir üniversite olduğunu da vurgulayarak, “Şehrimizdeki altyapıların kurulması, teknokentten başlayarak orta ve yüksek teknolojinin üretilmesi, ayrıca yatırım adası ve endüstri bölgesinin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda verilen destekler nedeniyle Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Gerek kamu gerek özel sektör bazında yapılacak çalışmalarla ilgili yazışmaları sürdürüyoruz. Ayrıca teknokentte inovasyon ve biyoteknoloji merkezinde şehrimizin ve bölgemizin florasının ilaç sanayine dönüşümü konusunda bir merkez kurduk. Esas amacımız bölgedeki tıbbi aromatik bitkilerin ticarileşmesi ve yüksek katma değerli ürün haline getirilmesidir” dedi. Toplantıdaki konuşmaların ardından moderatörlüğünü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşenur Bahçekapılı’nın yaptığı panelde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Mehmet Uçum, Ahmet Selim Köroğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan Yeni Dünya Düzeninde Türkiye İçin Riskler ve Fırsatlar konusunda çeşitli sunumlar yaptılar ve katılımcıların sorularını yanıtladılar.

“TÜM TURİSTLER MİSAFİRİMİZ”

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’a yıllardan beri Körfez ülkelerinden misafirler geldiğini vurgulayarak, “Bizler de bundan memnunuz. Karşılıklı memnuniyet sonucu şehrimiz turist akınına uğradı ve devam ediyor. Hedefimiz çok daha yüksek. Gerek Körfez, gerek ülkemiz ve batıdan gelen misafirlerimiz hepsi başımızın tacıdır. Ticaret Odası ve esnaf odaları olarak söylüyorum, hepsi misafirimizdir. Hep birlikte bu şehrin turizm yönünden gelişmesine katkı sağlayarak turizm sezonunu daha uzun tutarak ekonomik refahı artıralım” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

ATO’lu Sanayici İstihbarat Merkezine Kavuştu

İhracatını artırmayı hedefleyen Ankaralı sanayicilere hizmet verecek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

Yayınlandı

Tarih

İhracatını artırmayı hedefleyen üyelere ücretsiz hizmet verecek Ankara Ticaret Odası (ATO) Dış Ticaret İstihbarat Merkezi hizmete başladı.

ATO’da yapılan açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle kurulan merkezde ATO üyelerine, pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen tüm ihracat süreçlerinde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulacak.

ÇATI KURULUŞLAR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez, burada yaptığı konuşmada, çatı kuruluşların ihracat için öncül olmasının önemine işaret etti. Dönmez, ihracat yapan firmalara yönelik, uluslararası alanda hukuki problemlere karşı danışmanlık hizmeti verilmesini de tavsiye etti. OSB’lerde yer bulunamadığına dikkati çeken Dönmez, orta ve uzun vadede ülkenin önünün çok açık olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ YERLERE GELDİK

ATO Başkanı Baran da başkentin ihracatta önemli yerlere geldiğini, bunun en çok savunma sanayi alanında hissedildiğini dile getirdi. İhracatın artırılması için yaptıkları çalışmalara değinen Baran, “Büyükelçilerle de ihracatı nasıl artırırız diye görüşmelerde bulunuyoruz, tek derdimiz Ankara’nın ihracatını artırmak. İhracattan gözü korkanlar oluyor, bu iş zor değil ihracat yapmayanları bu yola sokmak zor değil, çalışacağız başaracağız” diye konuştu.

Reklam

Baran, Ankara’da 6 bin olan ihracatçı sayısını kısa vadede 7 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik de kurulan dış ticaret istihbarat merkezlerinin başkentin ihracatını artıracağını belirterek, hedeflerinin daha önce hiç ihracat yapmamış firmaların da bu işe girmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ATO ile Verimli Bir Görüşme Gerçekleştirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Baran ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldiklerini bildirdi.

Küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ile son dönem devreye aldıkları uygulamalar hakkında konuştuklarını ifade eden Nebati, istişare odaklı verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Okumaya Devam Et

Sanayi

BAYOSB, İş Güvenliğinde Çağı Yakaladı

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini sanal gerçeklik senaryolarını kullanıyor.

Yayınlandı

Tarih

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) Türkiye iş hayatının en büyük sorunlarından birisi olan iş sağlığı ve güvenliği konusundaki vereceği eğitimlerde teknolojinin son ürünlerini kullanıyor.

BAYOSB, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’ndan de hibe desteği aldığı ‘BAYOSB Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesi kapsamında hem BAYOSB katılımcılarının inşaat ve firmalarının çalışanlarına, çevredeki diğer firmaların çalışanlarına, bölgedeki üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere  arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile iş güvenliği eğitimini önümüzdeki aylardan itibaren vermeye başlayacak.

SANAL GERÇEKLİK SENARYOLARI HAZIR

BAYOSB Sürdürülebilir Eğitim Merkezi’ni Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı’ndan 191 bin Euro hibe desteği alarak hayata geçirdiklerini ve proje kapsamında Uzun bir hazırlık sürecinin ardından sanal gerçeklik senaryo içeriklerinin oluştuğunu belirten BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, “İnşaat ve fabrikadaki makinaların çalışmalarına yönelik bu içerikler ile yenilikçi eğitimlere hazırlandık. Bu eğitimlerin verileceği izole sınıf ortamı da tamamlandı. Şu anda eğitime hazırız. Çalışanlar ile öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığını bu eğitimlerle artıracağız” dedi.  

Sürdürebilir Eğitim Merkezi Projesinin diğer faaliyeti olan uzak eğitim sistemlerinin ve mobil uygulamaların da hazır olduğunu anlatan Telseren, teorik eğitimlere uzaktan katılmak isteyen kişilere uzaktan eğitim sistemi üzerinden eğitim verileceğini söyledi. Telseren, mobil uygulama ile uzaktan eğitim sistemi, sanal gerçeklik eğitim görselleri, mevzuaat gibi konularda içeriklerin de paylaşılacağını ifade etti.  

ETKİN BİR EĞİTİM OLACAK

Türkiye iş hayatında en büyük sorunlardan biri olan iş sağlığı ve bu noktada teknolojinin geldiği en son noktayı da bu eğitimlere dahil ederek en verimli sonucu almayı hedeflediklerini belirten Telseren,“ Bölgedeki üretim yapan sanayicilerin çalışanları ile devam eden inşaatların işçileri dışında çevre firmaların çalışanları, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine de artırılmış sanal gerçeklik gözlükleri VR ile iş güvenliği eğitimi vereceğiz. VR teknolojisi tamamen farklı bir gerçekliği simüle ediyor. Daha fazla sürükleyici ekipman kullanıyor. Kullanıcının işitsel duygularını harekete geçirerek daha etkin bir eğitim imkanı sunuyor. Bu yenilikçi eğitim ile iş kazalarının azalmasını ve iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.