Bizi Takip Edin
movenpick

Üretim

TÜRK DONANMASINA SU ALTI AYDINLATMA SİSTEMİ

Üniversite ve sanayi iş birliğiyle geliştirilen Co-Light SuAltı Aydınlatma Sistemi, Türk donanmasına kazandırıldı.

Yayınlandı

Tarih

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk savunma sanayisinin önde gelen kuruluşlarından STM, üniversite-sanayi iş birliği faaliyetleri kapsamında önemli bir başarıya imza attı.

Bahçeşehir Üniversitesi, üniversitenin bir AR-GE kuruluşu olan BAUMIND ve STM arasında 2012’den bu yana devam eden iş birliği faaliyetleri kapsamında, şirket tarafından sağlanan danışmanlık ve alan uzmanlığıyla üretilen sistemlerden biri olan Co-Light SuAltı Aydınlatma Sistemi’nin teslimatları gerçekleştirildi.

3 adet Co-Light SuAltı Aydınlatma Sistemi, Gölcük Tersanesi Komutanlığında yapılan teslim töreni ile Tersaneler Genel Müdürlüğünün hizmetine sunuldu. SuAltı Aydınlatma Sistemi, Tersaneler Genel Müdürlüğü bağlısı Tersane ve Bakım Onarım Komutanlıklarında kullanılacak.

Reklam

Co-Light Sualtı Aydınlatma Sistemi, ilgili Tersane ve Bakım Onarım Komutanlıklarınca, savaş gemilerinin karina sörvey (geminin su altında kalan kısmının kontrolü) ihtiyacı nedeniyle havuzlama faaliyetini minimize edecek şekilde, dalgıç timleri vasıtasıyla su altında daha detaylı inceleme yapılmasını sağlayacak.

Gemilerin limanda dalgıç marifetiyle karina sörveyine, su altı kaynağı ve onarım faaliyetlerine imkan tanıyacak Co-Light Sistemi ile su altında daha net ve detay görüntü alınabilecek. Co-Ligth ayrıca, su altında fotoğrafçılık faaliyetlerinde kullanılacak.

Bahçeşehir Üniversitesi ile STM iş birliği çerçevesinde sağlanan danışmanlık ve alan uzmanlığıyla ayrıca su altı ve üstü optik muhabere sistemleri geliştirilerek söz konusu ürünler STM’ye lisanslanmıştı. Bu ürünlerden Suüstü Optik Muhabere Sistemi, STM ana yükleniciliğinde devam eden bir proje çerçevesinde yurt dışına ihraç edildi. Bunun yanı sıra söz konusu tüm sistemler için TÜBİTAK ile imzalanan sözleşmelerle patent desteği alındı.

YENİLİKÇİ VE MİLLİ PROJELER

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz platformlarına yönelik tasarım, modernizasyon faaliyetlerine yurt içinde ve dışında devam ederken, üniversite sanayi iş birliği kapsamında da yenilikçi ve milli projelere imza attıklarını söyledi.

Reklam

Bahçeşehir Üniversite ile yürüttükleri AR-GE çalışmaları sonucu su altı ve üstü optik muhabere sistemleri geliştirdiklerini dile getiren Güleryüz, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda, Sualtı Optik Dalgıç Muhabere Sistemi, Suüstü Optik Muhabere Sistemi ve Sualtı Aydınlatma Sistemi (CoLight) ürün ailemizi oluşturduk. Optik Muhabere Sistemleri, su altında dalgıçlar/SAT timleri ile dalgıçlar/SAT timleri ve denizaltı arasında, su üstünde ise su üstü gemileri arasında kestirilemeyen, dinlenemeyen ve karıştırılamayan bir muhabere imkanı sağlamaktadır. Suüstü Optik Muhabere Sistemimiz, STM ana yükleniciliğinde devam eden bir proje çerçevesinde yurt dışına ihraç edildi. Donanmamıza 3 adet teslimini sağladığımız Co-Light ise gemilerin havuzlama ihtiyacı olmaksızın limanda dalgıç marifetiyle karina sörveyine, su altı kaynağı ve onarım faaliyetlerine imkan tanıyor.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Üretim

Aksa Enerji Yılın İlk Yarısında Karını Yükselti

Aksa Enerji, bu yıl ocak-haziran döneminde net karını geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artırarak 2,46 milyar liraya yükseltti.

Yayınlandı

Tarih

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aksa Enerji bu dönemde satış gelirlerini yaklaşık 4 kat artırdı ve 18,6 milyar lira ciroya ulaştı.

Net finansal borcunun FAVÖK’e oranını 1,43 çarpan olarak açıklayan şirket, sektör ortalamasının oldukça altında seyreden bir borç seviyesinde oldukları bildirdi.

Reklam

Şirket bu yılın ilk yarısında net karını geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artırarak 2,46 milyar liraya çıkardı. Cirosu 18,6 milyar, FAVÖK’ü ise 3,32 milyar liraya ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, yeni dönemde en önemli hedeflerinin Kazakistan’daki yeni projenin sözleşme süreçlerinin tamamlanması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Yurt dışında ve Türkiye’de sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir karlılık hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. 2022 yarıyıl finansal sonuçlarımızda yine rekorlara imza atarak hissedarlarımız için değer yaratmayı başarmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2015’ten bugüne kararlı bir biçimde sürdürdüğümüz küresel büyüme vizyonumuzla yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Özellikle Orta Asya’daki yatırımlarımızın ticari faaliyete geçmesinin ardından, üretim portföyümüz ve gelirlerimiz coğrafi anlamda oldukça dengeli biçimde dağılmış oldu. Bu bağlamda bu yılın temmuz ayında Kazakistan’da kazandığımız 240 megavat kapasiteli Kyzylorda enerji santrali ihalesinin de tüm Aksa Enerji paydaşları için hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin sözleşme süreçlerini tamamlamak ve hızla kurulum aşamalarını başlatmak, yılın kalan dönemindeki en öncelikli konularımız arasında olacak.”

Okumaya Devam Et

Üretim

Aydem, Yenilenebilir Enerji gelirini arttırdı

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin yılın ilk yarısındaki geliri yıllık bazda yüzde 223 artış kaydetti. Şirket net kârını 13 kat artırarak 733 milyon liraya ulaştırdı.

Yayınlandı

Tarih

Aydem Yenilenebilir Enerji‘nin yılın ilk yarısındaki geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 223 artışla 2 milyar 34 milyon liraya yükseldi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aydem Yenilenebilir Enerji, 6 aylık üretim performansıyla geçen yılın aynı dönemine göre net kârını 13 kat artırarak 733 milyon liraya ulaştırdı.

Şirket, yılın ilk yarısında gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 223 artışla 2 milyar 34 milyon liraya taşıdı.

Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, şirketin öz kaynaklarının yüzde 67 yükselerek 8,85 milyar liraya yükseldiğini belirterek, şunları kaydetti: “FAVÖK’ümüz ilk altı ayda 1 milyar 856 milyon lira olarak gerçekleşirken, yağışların üretimlerimiz üzerindeki olumlu etkisi ve piyasa takas fiyatındaki artış sonucu, dönemi 733 milyon lira kar ile kapattık. 30 Haziran 2022’de dolar cinsinden yapılan hesaplama sonucu, net finansal borcumuzun yıllık FAVÖK’ümüze oranını da 3,7 seviyesinde gerçekleştirdik. Finansal performansımızın ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de beklentilerimizle uyumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. 2023 yılı sonunda 1020 megavatlık portföyümüzün kurulu gücünü yüzde 35 artıracağız. Bu doğrultuda 2022 ve 2023 yıllarında devreye almayı planladığımız yatırımlarımız 358 megavattır. Bu yatırımın 196 megavatı hibrit güneş santrallerine, kalan 162 megavatı ise rüzgar kapasite artışlarına yönelik olacak.”

Reklam
Okumaya Devam Et

Üretim

Penta Teknoloji Yılın ilk Yarısında Cirosunu Yükseltti

Yayınlandı

Tarih

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bilgisayar, yazılım, baskı çözümleri, sunucu, veri depolama ve ağ ürünleri başta olmak üzere 30 yılı aşkın süredir dünyanın önde gelen teknoloji markalarını ve bilgi teknolojileri ürünlerini tüketicilerle buluşturan Penta Teknoloji, 2022 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurdu.

Penta Teknoloji’nin yılın ilk yarısında konsolide cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 4 milyar lira oldu.

Reklam

Aynı dönemde brüt karını 300,6 milyon liraya yükselten Penta Teknoloji’nin FAVÖK’ü 222 milyon lira, FAVÖK marjı ise yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

Teknoloji hayatın her alanında

Açıklamada görüşlerine yer verilen Penta Teknoloji Genel Müdürü Fatih Erünsal, teknolojinin artık hayatın her alanını etkileyen, bireysel tüketici, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör olmak üzere tüm paydaşların odağına aldığı bir alan olduğunu belirtti.

Sonuçlar memnuniyet verici

Erünsal, şunları kaydetti: “Son yıllarda gerek teknolojik yeniliklerin hızlanması gerekse bu alana ilginin yükselmesiyle artan BT yatırımları, üretimdeki canlanma ile birlikte hız kazanmış durumda. Penta Teknoloji olarak bizler de ülkemizi teknoloji ürünleriyle buluşturmak ve iş ortaklarımıza katma değerli hizmet sunmak için çalışıyoruz. 2022 yılının ikinci çeyrek sonuçları da bu çalışmalarımızın neticesini görmemiz açısından memnuniyet verici. Hem şirketimiz hem de ülkemiz için sürekli gelişim ve katma değer sunma vizyonumuzla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Reklam
Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.