Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

TÜRKİYE’NİN KİMYA ÖNCÜSÜ YAPAY ZEKÂYLA HAREKET EDEN İHA’LARA EMANET

GEBKİM tarafından olası kazaların, yangınların önüne geçebilmek ve oluşabilecek acil durumların çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla yaklaşık 18 aydır çalışmaları sürdürülen ‘Acil Müdahale Yazılımı’ projesi devreye alındı.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM tarafından olası kazaların, yangınların önüne geçebilmek ve oluşabilecek acil durumların çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla yaklaşık 18 aydır çalışmaları sürdürülen ‘Acil Müdahale Yazılımı’ projesi devreye alındı. TİSK’in düzenlediği Ortak Yarınlar Ödülleri’nde İş Sağlığı ve Güvenliği kategorisinde de birincilik ödülüne layık görülen yazılım sayesinde bölge üzerinde otonom şekilde devriye atacak insansız hava araçları gözlemledikleri verileri işleyerek komuta merkezine iletecek. İHA’lar tespit ettikleri herhangi bir olumsuz durumu da otomatik olarak ilgili birimlere iletecek.

Türkiye’nin sanayi lokomotifi konumunda olan Marmara Bölgesi’nde iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmalar gittikçe artıyor. Kimya alanında Türkiye’nin ilk İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmasıyla bilinen GEBKİM OSB de teknolojik gelişmelerin sunduğu avantajlardan faydalanarak 18 aydır geliştirdiği “Kimya Sektöründe Acil Eylem İçin Yenilikçi Bir adım: Acil Müdahale Yazılımı”nı devreye aldı. GEBKİM OSB Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantı ile projeden yararlanıcılar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve diğer organize sanayi bölge temsilcilerine proje süresince yapılan tüm çalışmaların tanıtımı yapıldı.

“DİJİTALLEŞME SÜRECİNİ OSB’MİZİN TÜM ALANLARINDA UYGULAMAYI BAŞARDIK”

Acil Müdahale Yazılımı’nın hayata geçişiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan ve GEBKİM’nin oluşturduğu ekosistem ile Türkiye’nin öncü, örnek OSB’lerinden biri olduğunu belirten GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “Yaptığımız çalışmalarda her zaman kent, insan ve çevre ilkesiyle hareket etmeyi sürdürüyoruz. Bu amaçla insan emeğini koruyan ekosistemimiz içerisinde ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak çalışmaları çevreye uyumlu şekilde harekete geçirmek için çaba gösteriyoruz. Olası kazaların önüne geçmeyi hedeflediğimiz Acil Müdahale Yazılımı projemizle dijitalleşme sürecini fabrikalarımızdan OSB’mizin tüm alanlarında uygulamayı başardık. Teknolojinin gücünün bize sağladığı avantajları da göz önüne alarak Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir projeyi hayata geçirmenin büyük gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İHA’LAR YAPAY ZEKÂ İLE OTONOM ŞEKİLDE HAREKET EDECEK

Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteklediği proje kapsamında GEBKİM OSB üzerinde yapay zekâ ile otonom şekilde hareket edecek olan insansız hava araçları olası kazaların önüne geçecek ve yangınlar büyümeden müdahale edilebilmesini sağlayacak.

ACİL BİR DURUMDA OTOMATİK OLARAK İLGİLİ KURULUŞLARI UYARACAK

Reklam

GEBKİM OSB’yi başta riskli bölgeler olmak üzere 7 gün 24 saat izleyecek olan İHA’lardan gelen veriler Komuta Merkezi’nde toplanacak. Olası bir tehlike durumunda otomatik olarak itfaiye, AFAD, Sağlık Birimleri, Ulusal Zehir Merkezi gibi kamu kuruluşlarına haber verecek olan sistem, fabrika yetkililerini de mobil uygulama üzerinden uyaracak.

2 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

Kurulumundan aktif edilme sürecine kadar geçen 18 aylık zamanda sistemin verimli çalışabilmesi için tüm GEBKİM ve katılımcı firma acil durum ekiplerinin temel ilk yardım, acil durum eğitimleri, yangın riski değerlendirmesi, kimyasal dökülme ve sızıntı, yangına müdahale gibi kimya sektöründe büyük önem arz eden konularda eğitimler verildi. 12 eğitim başlığı ve 3 seminerden oluşan program ile yaklaşık 2 bin kişiye verilen eğitimler sonunda işveren ve çalışanların bireysel ve kurumsal kapasiteleri artırıldı. Yazılımın devreye alınmasının öncesinde GEBKİM OSB bünyesinde 3 kez sistemin pilot denemesi ve tatbikatlar gerçekleştirildi.

ÖĞRENCİLER DE PROJE KAPSAMINA ALINDI

Proje kapsamında kimya sektöründe geleceğin nitelikli iş gücünü oluşturacak GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’na ait Dilovası’ndaki GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 400’ü aşkın öğrenciye de Afet Bilinci ve Acil Durum Eğitimi verildi.

18 AYLIK SÜREÇTE ELDE EDİLEN VERİLER SİSTEME ENTEGRE EDİLDİ

Reklam

GEBKİM OSB’de faaliyette olan 40 işletmeye proje ekibi teknik uzmanlar ile birlikte acil durum yapılanmaları ve hazırlıklarının tespit edilmesi, durum analizi, risk değerlendirmesi ve acil durum planlarının incelenmesi amacıyla saha ziyareti gerçekleştirildi. Komşu OSB’ler ile işbirliği kurulması kapsamında proje ekibi tarafından 8 organize sanayi bölgesinin itfaiye birimleri de gezilerek ziyaret edildi. Bu çalışmalardan elde edilen veriler de acil durumlarda tüm OSB’de etkin koordinasyonu sağlamak için sisteme entegre edildi.

TİSK TARAFINDAN BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ VERİLMİŞTİ

Acil Müdahale Yazılımı projesi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun düzenlediği Ortak Yarınlar Ödülleri’nde ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştü.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

TİCARET ODASI BAŞKANI’NDAN TORBALI’YA OSB ÇAĞRISI

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçeye yeni OSB kurulması için çağrı yaptı

Yayınlandı

Tarih

İzmir Torbalı’da bulunan 2 OSB’de seçim sürecinin tamamlanması sonrası bir değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, ilçeye yeni OSB kurulması gerektiğini söyledi. Adres olarak da Pancar ve Torbalı OSB’nin genişleme sahalarını gösterdi.

Torbalı’da yapılan yeni dönem organize bölge seçimler ile ilgili değerlendirme yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçeye 4. OSB’nin kurulması gerektiğini söyledi. İlçenin 1000 sanayi kuruluşuna ev sahipliği yaptığını ve oda üyesi sanayicilerin en büyük talebinin büyümek için yer tahsisi olduğunu ifade eden TTO Başkanı “OSB’lerimizin genişleme sahalarında; tarım alanlarının dışında, orman vasfını yitirmiş alanlarda OSB’lerimizin yeni etaplarının kurulması gerekiyor” dedi.

Temmuz ayı içerisinde seçimi tamamlanan Pancar OSB’de Mahmut Ünlüsoy güven tazelerken, Torbalı OSB’de ise Sabri Ünlütürk yeni başkan seçildi. Bölgedeki her iki OSB’de seçimlerin sağlıklı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Olgun, “OSB’lerimizde seçilen arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Buralardaki fabrikalarda faaliyet başlayınca, katılımcıların seçilmesi yönünde ilkesel bir tavrımız oluştu. Her iki OSB’mizde de bu durum gerçekleşmiş oldu” dedi.

OSB’LERDE GENİŞLEME ŞART OLDU

665.000 m² ve 40 fabrikalı Torbalı OSB yüzde 50 oranında, 90 fabrikalı ve 1.300.000 m² alana sahip, Pancar OSB’de ise yüzde 100 oranında doluluğa ulaşıldığını ifade eden Olgun, 626.000 metrekarelik Mobilya OSB’nin 665.000 metrekarelik Torbalı OSB ile birleşmesiyle Mobilya OSB’nin hayata geçmiş olacağını ifade etti. OSB’lerde yeni etaplara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Olgun “Bugün Torbalı’da 250 fabrikalı yeni bir OSB kurulsa bir günde katılımcı toplarız. İzmir’in sanayi bölgeleri oluşturma yönünde çalışma yapması gerekiyor. Bu konuda bizim iki önerimiz var. Birincisi Pancar OSB’nin genişleme alanında orman vasfı bulunmayan, tarım dışı 800 dönümlük alanımız mevcut. Fakat bu alanda Tahtalı Barajı’nın koruma sahası ve Behçet Uz Hastanesi’nin şerhleri olduğu için ilerleme kaydedemiyoruz. Ayrıca Torbalı OSB’de 560 dönümlük orman vasfını yitirmiş yeni alanımız genişleme sahası için oldukça uygun” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

İTOB OSB BAŞKANI: “İZMİRDE MARKA BİR OSB OLUŞTURDUK”

İzmir’in Menderes ilçesi üzerinde kurulu bulunan İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Acar’dan çarpıcı açıklamalar

Yayınlandı

Tarih

İzmir’in Menderes ilçesi üzerinde kurulu bulunan İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Onur Acar, Türkiye’nin içinde bulunduğu darboğazdan ancak sanayicilerin gayretleri ile çıkabileceğini vurgulayarak, İzmir’de marka bir OSB oluşturduklarını ifade etti.

İTOB OSB’NİN SUNDUĞ AYRICALIKLAR

İTOB Organize Sanayi Bölgesi, katılımcılarına ortak altyapı hizmeti sunarak daha kolay, verimli ve ucuz üretim yapma olanağı sağlarken bölge içerisinde sistemli ve düzenli yapılaşmaya teşvik etmektedir. Bölge sanayicisinin her türlü alt yapı hizmetini sürekli olarak yürüterek sanayici sorularına çözüm üretmek, hizmet kalitesini teknolojik gelişmeler paralelinde devam ettirmek, çevre koruma bilinci ile doğal kaynakların sunduğu enerjiyi maksimum verimde kullanmak, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelere katkı sağlamak bölgenin başlıca ilke ve amaçlarındandır.

Elektrik, doğalgaz, su dağıtımı, atık su arıtma, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni ve GSM ruhsatı verilmesinin yanında çevrenin korunması, altyapı hizmetlerinin kaliteli ve kesintisiz sürdürülmesi için bakım onarım ve iyileştirilmesi, ağaçlandırma ve güvenlik İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Okumaya Devam Et

Sanayi

SANAYİCİLER KÜRESEL PAZARDA İSTİHBARAT DESTEĞİYLE YOL ALACAK!

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu. Merkezin açılışında konuşan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, verdiği destekten dolayı ajansa teşekkür etti.

Yayınlandı

Tarih

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu. Merkezin açılışında konuşan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, verdiği destekten dolayı ajansa teşekkür etti. Merkezin sanayici için büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

Dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda doğru zamanda doğru hamleler yapmak ticari gereklilik oldu.  Potansiyeli yüksek ülkelere yönelmek, doğru hedeflerin tespiti ve pazara girmeden önce yerli ve yabancı firmalar hakkında bilgi edinmek ayrıca önem kazandı.

Müşterilerle ilgili yapılan analiz ve araştırmaların önemi, ihracat adımlarını güçlendiren unsurların başında yer aldı. Günümüz pazarında rekabet önemli bir yere taşınırken, başarıyı yakalamak için küresel pazarı tanımak ihracatçının vazgeçilmez önceliği oldu. Bu gereklilik doğrultusunda Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, kuruldu.

DESTEK ANKARA KALKINMA AJANSI’NDAN

Başkent OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nde firmalara iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönlendirme, doğru hedef pazar tespiti yapabilme ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmalar yapılabilmesi gibi hizmetler sağlayacak.  Merkez, bölge katılımcılarının ticari faaliyetlerinde söz konusu hamleleri yapabilmeleri adına yol gösterici olacak. Bu sayede bölge firmalarının büyümesi, Ankara’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin arttırılması hedefleniyor.

Dış Ticaret İstihbarat Merkezinin açılışına Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri,  Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin yanı sıra katılımcılar iştirak etti. 

Reklam

FİRMALAR REKABET KOŞULLARINI ANALİZ EDEBİLECEK

Açılışta konuşma yapan Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Türk, “Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sağladığı bilgiler ışığında ihracatçılarımız, rakip firmalar ve müşterilerini daha iyi tanıyacak, faal oldukları pazarlara dair daha fazla bilgi sahibi olabilecek. Dış ticaret istihbarat  kanalları, firmalarımızın çeşitli bilgi bankalarını kullanarak,  ürünleri için en uygun pazarları tespit etmelerini ve rekabet koşullarını analiz etmelerini sağlayacak. Aynı zamanda pazardaki rakip firmalar ve müşteriler hakkında bilgi toplayabilmelerine de yardımcı olacak. İstihbarat merkezi, sanayicinin dış dünyaya açılan penceresi olacak. Desteklerinden dolayı Ankara Kalkınma Ajansına, Sanayi Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü’ne katılım sağlayan tüm sanayicilerimize ve bu proje için çalışan personelimize yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik’t e açılışa katılan sanayicilere ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sanayicinin ihracat hedeflerine ulaşması konusunda büyük destek sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.