Bizi Takip Edin
movenpick

Yatırım

ULUSLARARASI YATIRIMCILAR GÖZÜNÜ TÜRK ŞİRKETLERİNE DİKTİ!

Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırım potansiyeline ilişkin değerlendirmede bulunan Dağlıoğlu, uluslararası yatırımcılarla çok sık diyalog halinde olduklarını kaydetti.

Yayınlandı

Tarih

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, uluslararası şirketlerin Türkiye’deki şirketlerle ortaklık kurma ya da onları satın alma yoluna gittiğini belirterek, “Önümüzdeki aylarda bu yatırım haberleri artarak devam edecek.” dedi.

Türkiye’nin hızlı büyüyen, dayanıklı ve güçlü bir ekonomisi olduğunu vurgulayan Dağlıoğlu, Türkiye’nin büyüme hızının 2003’ten bugüne kadar yıllık ortalama yüzde 5,4 olduğunu anlattı.

“Bu, bizim yatırım çekme yarışında rakibimiz olan ülkelerden veya gelişmiş ekonomilerden çok daha yüksek bir seviye.” diyen Dağlıoğlu, Türkiye’nin pandemi yılında da yüzde 1,8 büyüdüğünü belirtti. Dağlıoğlu, “Geçen yıl yüzde 11’lik büyüme, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3’lük büyüme var. Bu büyüme hızıyla Türkiye her zaman yatırımcıların dikkatini çekiyor. Dayanıklılık ise uluslararası yatırımcıların yine mutabakat halinde olduğu bir konu. 2008’de ABD’de ‘mortgage krizi’ olarak başlayan küresel krizi hatırlayalım veya 2012-2013’teki Avrupa borç krizi, son olarak da pandemi süreci… Türkiye, bu süreçlerin hepsinden V şeklindeki toparlanma dediğimiz, hızlı bir büyümeyle, hızlı bir ihracat büyümesiyle, hızlı bir doğrudan yatırım büyümesiyle çıkmış bir ülke.” diye konuştu.

Türkiye’nin konumunun getirdiği avantajlara ve küresel pazarlara erişim imkanlarına dikkati çeken Dağlıoğlu, “Türkiye’deki yatırımlar sadece ülkenin iç pazarı için olan yatırımlar değil. Türkiye’deki uluslararası yatırımcılar bu ülkeyi bir bölgesel üs olarak belirleyerek, ‘bölgesel bir merkez’ olarak Türkiye’yi konumlayarak çevre pazarlara erişiyorlar. Bizim istatistiklerimizdeki ihracat artışında uluslararası yatırımcıların ve onların buradaki tedarikçilerinin payının olduğunu söylemek mümkün.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ BİR REFORM AJANDASI VAR”

Reklam

Dağlıoğlu, Türkiye’nin güçlü bir reform ajandası olduğuna dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2003 yılından bu yana reform yapılarak, yatırım ortamının güncel ve güçlü tutulduğunu dile getirdi. Türkiye’nin 2003’ten bu yana 240 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çektiğini, 5 bin 600 civarında olan uluslararası sermayeli şirket sayısının şu an 75 binin üzerine çıktığını aktaran Dağlıoğlu, “Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli bir ülke konumunda. Bildiğiniz üzere geçen yıl mart ayında açıklanan reform programı da uygulanmaya devam ediliyor. Aynı şekilde uluslararası yatırımcıların ülkemizde yatırımlarını artıracak bu ajandanın da devam ettiğini görüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin, yetkin, dinamik ve derin iş gücü potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Dağlıoğlu, “Türkiye, uluslararası yatırımcılar için öne çıkan bir ülke. Rakip ülkelere baktığımız zaman Türkiye’nin iş gücünün yetkinliği, işlerine olan adanmışlığı her zaman ayrı bir fark yaratıyor. Biz bu maddeleri yatırımcılara ülkemizin değer önerisi olarak sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, ULUSLARARASI YATIRIMCILAR TARAFINDAN TAKDİR GÖRÜYOR”

Dağlıoğlu, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerde sürekli güçlü dostluk ilişkileri kurmaya çalışan ve küresel barışa katkı sağlayacak bir oyuncu olarak kendini konumlandırdığını belirterek, şöyle devam etti: “Bu, kesinlikle uluslararası yatırımcılar için de karşılık bulan bir şey. Son dönemde güneyimizdeki ülkelerle artan diplomasi trafiği, gelişen, güçlenen ilişkiler ve yine kuzeyimizdeki ülkeler arasındaki arabuluculuk çalışmaları her zaman uluslararası yatırımcılar tarafından takdir görüyor. Türkiye’nin, dünyanın bir diğer önemli gündemi olan küresel tedarik zincirlerindeki yeniden şekillenmeyle de önemli fırsat sunduğunu söylüyoruz. Küresel tedarik zincirindeki yeniden yapılanma, sürdürülebilirlik, dijitalleşme konuları, muhafazakar ticaret politikaları gibi tartışmaların ortasında Türkiye, serbest piyasaya dayalı ekonomisiyle, uluslararası korumacı politikalardan yana tavır koymayarak, dünya ticaretinin artması için daha liberal politikalardan yana duruş sergilemekte ve yatırımcılar için önemli bir bölgesel üs olmaya devam etmektedir.”

Türkiye’nin geçen yıl çektiği uluslararası yatırım miktarının 14 milyar dolar olduğu bilgisini veren Dağlıoğlu, “Bir önceki yılla kıyasladığımız zaman Türkiye, dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım toparlanmasından daha hızlı şekilde toparlanmış oldu. Bu yılın ilk 4 ayındaki veriler de açıklandı. Hemen hemen geçen yılla aynı seviyede gidiyoruz. Yılın ilk döneminde omicron etkisi ve kuzeyimizdeki ülkelerdeki kriz durumu vardı ama çok güçlü sinyaller var, açıklanan yatırım projelerini görüyoruz. Önümüzdeki aylardan itibaren bu yatırımların da ivmelenerek artmasını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Reklam

DÜNYADAKİ KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİ…

Dağlıoğlu, Türkiye’nin, dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım hareketlerinin kabaca yüzde 1’ini çektiğini belirterek, “Önümüzdeki yıllar için hedefimiz bunu yüzde 1,5’e taşımak. Doğrudan yatırım miktarını artırmak için her şeyi yapıyoruz, tüm enerjimizle çalışıyoruz.” dedi.

Dünyadaki küresel tedarik zinciri şekillenmesindeki gelişmelere de değinen Dağlıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’deki mevcut şirketler kapasite artırıyorlar, tesislerini modernize ediyorlar, Türkiye’ye yeni fonksiyonlarını getiriyorlar. Türkiye’de olmayan şirketler burada yerli şirketlerle iş birliği halinde. Daha yeni uluslararası bir ilaç şirketiyle yerli şirketin ortak yatırımını duyurduk. Sıfırdan kapasite kurmak şirketler için zor olabiliyor. Mevcut biriyle ortaklık yaparak, o tesisler içinde kapasite kurmak kolay olabiliyor ya da doğrudan mevcut şirketleri satın alarak burada bir merkez kurmak için adım atabiliyorlar. Ekonomi haberlerinde bazı satın alma ve birleşme haberlerinin çıktığını görüyoruz. Güçlü sinyaller bunlar. Önümüzdeki aylarda yatırım haberleri artarak devam edecek.”

Dağlıoğlu, Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle devam eden yatırım ilişkilerine dikkati çekerek, “Politik ilişkilerin daha da güçlenmesiyle bunun yatırıma olumlu yansımaları olacağını herkes görüyor. Geçen yıldan başlayarak Körfez ülkelerinin daha fazla yatırım yapmaya başladığını görüyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KAZANDIĞI YENİDEN KONUMLANMA PROJELERİ VAR”

Reklam

Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte gündeme gelen şirket taşınmalarını da değerlendiren Dağlıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sadece Rusya’dan değil, Ukrayna’dan da uluslararası şirketlerin mevcut durum sebebiyle faaliyetlerini taşıdığını görüyoruz. Türkiye bu krizin çıktığı ilk günlerden beri projelerin yeniden taşınması için öne çıkan hedef ülkelerden biri oluyor. Bizim kazandığımız birçok yeniden konumlanma projesi var. Bu bağlamda da önümüzdeki dönemde de bu trendin devam edeceğini görüyoruz. Uluslararası şirketler bazı kararlar aldılar, Rusya’da faaliyete devam etmeme kararlarını beyan ettiler. Endüstriyel faaliyetlerin taşınması zaman alıyor. Şu anda üzerinde çalıştığımız projeler var, önümüzdeki dönemde de benzeri projeleri görmek mümkün.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım

ELEKTRİKLİ ARAÇ  ŞARJ İŞLETMECİSİ İLK AKARYAKIT ŞİRKETİ

TotalEnergies ve M Oil markalarını bünyesinde bulunduran Güzel Enerji, Türkiye’de EPDK’dan elektrikli araç şarj işletmecisi lisansı alan ilk akaryakıt şirketi oldu.

Yayınlandı

Tarih

TotalEnergies ve M Oil markalarını bünyesinde bulunduran Güzel Enerji, Türkiye’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) elektrikli araç şarj işletmecisi lisansı alan ilk akaryakıt şirketi oldu.

TotalEnergies’den yapılan açıklamaya göre, sektör yenilenebilir kaynaklar ve düşük karbon odaklı döngüsel ekonomi modelleri üzerine kurulu yeni bir sistem inşa ederken, Türkiye’de EPDK’den elektrikli araç şarj işletmecisi lisansı alan ilk akaryakıt şirketi Güzel Enerji oldu.

Elektrikli geleceğe yatırım yapan şirket, bu alanda “Otojet” markasıyla hizmet verecek. OtoJet üniteleri, yine bir Güzel Enerji markası olan TotalEnergies istasyonlarında yer alacak. Ulusal bir şarj hizmet sağlayıcısına dönüşme hedefiyle yola çıkan OtoJet, 6 ayda 50 şarj ünitesiyle kurarak Güzel Enerji çatısı altında Türkiye’deki sürdürülebilirlik dönüşümüne katkı yapacak.

Okumaya Devam Et

Yatırım

DAİKİN 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPACAK

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Japon iklimlendirme şirketi Daikin’in Türkiye’ye yeni yatırım planları olduğunu belirtti.

Yayınlandı

Tarih

Türkiye’nin yabancı yatırımcı için avantajlarına dikkati çeken Önder, şu an 2021 ihracat gelirlerinin 261 milyon avro olduğunu fakat Hendek’teki yeni yatırımlarının kendilerine ekstra 100 milyon avro daha ihracat geliri getireceğini dile getirdi.

Önder, ihracatlarının 2025’e kadar 500 milyon avroya ulaşmasını beklediklerini kaydederek, “Daikin olarak, 2025 yılına kadar 80 milyon avro veya 100 milyon dolar civarı daha ek yatırımımız olacak. Bunu henüz açıklamamıştık ama 100 milyon dolar daha 2025 yılına kadar yatırımımız var. Çünkü Türkiye, bütün Türki Cumhuriyetler, Ukrayna, Belarus, Rusya, Ermenistan, Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ve bu bölgeler için müthiş bir lojistik üs olarak hizmet veriyor. Çoğuyla vergi anlaşmamız var. O yüzden ana depolardan biri Türkiye. Doğal olarak yabancı yatırımın gelmesinin en büyük nedenlerinden biri ülkemizin bulunduğu konumun stratejik avantajı. Tabii bunda devletin verdiği vergi kolaylıkları ve çalışanlara yönelik destekler de etkili oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen ay Sakarya Hendek Fabrikası’nda yatırım tutarı 15 milyon avro olan VRV üretim tesisinin açıldığını hatırlatan Önder, “Pandemi şartları çok zorluyordu, bizim yatırımlar için de önemliydi. Çünkü biz 5 yıllık planlarla çalışıyoruz. Günübirlik hiçbir uluslararası firma yatırım yapmıyor zaten. 5 yıllık planlar dahilindeki hemen her yatırımımızı 2020’ye kadar yapmıştık. 100 milyon avronun üzerinde yatırım yaptık, bulunduğumuz fabrikaya. Şimdi en son yatırımımızın açılışını geçen ay yaptık. Orada da 15 milyon avro bir yatırımla Türkiye’de ilk defa merkezi sistem değişken debili klima üretimine geçtik. Bu stratejik bir yatırım çünkü teknolojik ürünler üretmeye başlarsanız yan sanayinizi de geliştiriyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Önder, 98 yıldır faaliyette olan Daikin’in ısıtma ve soğutmaya konsantre olmuş bir şirket olduğunu kaydederek, “Kurulduğundan beri inovasyon ve yeni ürünler üzerine çalışıyor. Geçen sene cirosunu 24 milyar dolara çıkardı. Yaklaşık 160 ülkede faaliyet gösteriyor, bunlardan biri de biziz. Türkiye, şu an Daikiniçinde yıldız ülkelerden biri. En hızlı büyüyen, en fazla ciro yapan ve karlılığı normalin üzerinde olan bir firma Daikin Türkiye. Geçen sene ciromuz iki kat arttı. Yani 2 milyar 800 milyondan 5 buçuk milyara TL’ye çıktı. Pandemi şartlarında cironun iki katına çıkması çok büyük bir rekor oldu.” şeklinde konuştu.

– “Müthiş bir lojistik avantajımız var”

Reklam

Hasan Önder, AR-GE merkezi kurduklarını, dünyanın en küçük kombisini Türk mühendislerin ürettiğini ve ödül aldıklarını belirtti.

Japonya tarihinde de ilk olan bir kombiyi ürettiklerni ve ihracatına başladıklarını analtan Önder, şunları kaydetti:

“Pandemi birçok şeyi öğretti şirketlere. Dünyanın üretim merkezi Çin’di fakat bu lojistik kesintilerinin olması, tedarik zincirinin kısıntıya uğramasından dolayı artık farklı yerlerde lojistik üsler kurulmak zorunda. Türkiye o yüzden merkez olarak çok avantajlı. Günübirlik politikalar, kur sorunları çok geçici şeyler ama orta ve uzun vadede Türkiye’ye yatırımların artacağına inanıyorum. Çünkü müthiş bir lojistik avantajımız var. Pandeminin etkisi bize fayda verecek. Globalde enflasyonist bir ortam var. Ukrayna-Rusya savaşının getirdiği gerginlikler, ham maddelerdeki fiyat artışı var. Tabii bu sıkıntılı dönem 1,5-2 yıl sürebilir ama sonunda toparlanacaktır.”

– “Çalışan sayısında 2 bin 500’e ulaşacağız”

Daikin Türkiye CEO’su Önder, ihracatta çok güçlü olduklarını ve bir nevi Avrupa’nın da üssü olmayı başardıklarını vurguladı.

Reklam

Çünkü 1,5 milyonun üzerinde klima kapasitelerinin bulunduğuna dikkati çeken Önder, “Bunun yüzde 90’ı Avrupa’ya gidiyor. İhracatımıza 100 milyonlarda başladık, (2018’den itibaren) 140 milyon, 180 milyon derken 260 milyon avroyla kapattık. Seneyi 320 milyon avroyla kapatıyoruz. Bunun en büyük etkeni Türkiye’deki teknolojik ürünlerin artık dünya kalitesinde olması. İhracat o yüzden ivmeli devam ediyor. Sadece kur avantajını gündeme getirmemek lazım. Yani şu an bizim ürünlerimiz çok kaliteli diye biliniyor hem Avrupa’da hem dünyada.” ifadelerini kullandı.

Yeni yatırımla birlikte istihdamın da artacağına değinen Önder, şu an merkezde 400, fabrikada 1.400 çalışanları bulunduğunu ancak 2025’e kadar bu sayıyı 2 bin 500’lere ulaştırmayı düşündüklerini kaydetti.

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi Önder, şunları söyledi:

“Yani 700 çalışma arkadaşımız daha bizimle olacak. Hat kapasitelerimizi artırıyoruz. Örneğin 1,5 milyon olan kapasitemizi 2,5 milyon adete çıkarıyoruz. Bunlar aslında bir iki fabrika kurma gibi bir yatırım. Bunlar ciddi derecede eleman artışına sebep oluyor, tabii bizi de sevindiriyor. Çünkü istihdama ne kadar katkı verebilirsek o kadar iyi. Hedeflerimizden biri yüzde 50 kadın çalışana ulaşmak, şu an yüzde 35. Kadının gücünün, toplumun gücü olduğuna inanıyoruz. Yatırımlarda genel manada kombi ve klimada kapasite artırımı olacak. VRV’de iç ünite üretimi önümüzdeki dönemde başlayacak. Şu an dış ünite üretimiyle başladık.”

– “Türkiye’ye güveniyoruz”

Reklam

Çevreci adımlara çok önem verdiklerini belirten Hasan Önder, 2050’ye kadar karbon ayak izi bırakmamak için yeni ürünlerini hem dijitalleştirdiklerini hem de tüketim seviyelerini minimuma indirdiklerini kaydetti.

Önder, karbon ayak izi bırakmamayı en büyük hedef olarak gördüklerini söyledi.

Üretimde çevreye verilen zararı hemen herkesin sıfırladığını anlatan Önder, şöyle devam etti:

“Biz de bütün enerjiyi güneşten alıyoruz. Ürettiğiniz ürünün de yaşam döngüsü içinde çevreye zarar vermemesi lazım. Bütün yoğunluğu ona vermiş vaziyetteyiz. Şu an çok yeni ürünler geliyor. Gazlar değişiyor, belki R32 gazı da ömrünü dolduracak. Daha çevreci yeni bir gaz üzerine çalışılıyor. Hem tüketimi azaltacak hem boyutlar daha küçülecek, hem de çevreye verilen karbon ayak izi azalacak. Bir ihtimal önümüzdeki dönemde bu kimyasallarda da olan gelişmelerden dolayı cihazların boyutunda çok farklı şeyler gelebilir. Çok hızlı olmaz da iki, üç yıl içinde beklentimiz.”

Önder, Türkiye’deki yatırım ortamına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’ye güvendiklerini dile getirdi. Sürekli karanlık şeylerin konuşulmasının hiç kimseye fayda sağlamadığını kaydeden Önder, “Çünkü rakipleriniz için de karanlık. Bütün dünyada enflasyonist ortam var. Her yerde ham madde sorunu var. Tedarik zinciri Almanya’da, Belçika’da da kopmuş vaziyette. Aynı sorunlar onlarda da var. Türk insanı daha çevik, aksiyona daha odaklı, hızlı çözüm üretebiliyor. Yani bir Avrupalı veya dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırınca bizim bu kriz dönemlerinde daha fazla ön plana çıkmamız lazım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Yatırım

“1 TRİLYON 600 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bunun da yaklaşık yüzde 60’tan fazlasını, yani yüzde 65’lik oranını kara yollarına yatırdık.” dedi.

Karaismailoğlu, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Köprülü Kavşağı Açılış Töreni’nde, yalnızca Adana’da değil 81 ilin tamamında yatırımlar yaptıklarını, eserler inşa ettiklerini söyledi. Millete hizmetin en kalitelisini sunmak için canla başla çalıştıklarını ifade eden Karaismailoğlu, ulaşım ve haberleşme yatırımlarıyla “Büyük ve Güçlü Türkiye”yi inşa etmek için çalıştıklarını vurguladı.

172 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM SAYESİNDE ÜRETİME TAM 1 TRİLYON DOLARLIK KATKI SAĞLADIK

Karaismailoğlu, hedefleri doğrultusunda ülkenin yalnızca çehresini değil, geleceğini de hep birlikte değiştirdiklerini anlatarak, şöyle konuştu: “Türkiye’nin geleceği için sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bunun da yaklaşık yüzde 60’tan fazlasını, yani yüzde 65’lik oranını kara yollarına yatırdık. Bunun sonucunda 28 bin 650 kilometrelik bölünmüş yol ağına sahip olduk. Bunun yanında ülkemizi dünyanın en gözde projeleriyle, teknolojileriyle donattık. Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın en gözde projelerini tamamen Türk mühendis ve müteahhitlerle gerçekleştirerek Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunduk. Yatırımlarımız devam edecek. Bugüne kadar ulaştırma altyapısı olarak tam 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu 172 milyar dolarlık yatırım sayesinde üretime tam 1 trilyon dolarlık katkı sağladık. Milli gelire 500 milyar dolarlık yine katkı sağlamış olduk.”

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.