Bizi Takip Edin
movenpick

İzmir

YATIRIMCIDAN BÜYÜK İLGİ

Aliağa Ticaret Odası ve İzmir İl Özel İdaresinin katılımıyla hayata geçirilen Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB, istihdam, dış ticaret ve yenilikçi ürünlerle ismini duyuruyor.

Yayınlandı

Tarih

Yaklaşık 1.000 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB (ALOSBİ), rahat ulaşım olanaklarıyla yatırımcıları bölgeye çekiyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından kredi kullanmadan kurulan ve Ege Bölgesi Sanayi Odasının (EBSO) öncülüğünde, Aliağa Ticaret Odası ve İzmir İl Özel İdaresinin katılımıyla hayata geçirilen Aliağa Kimya İhtisas ve Karma OSB (ALOSBİ), istihdam, dış ticaret ve yenilikçi ürünlerle ismini duyuruyor.

MODERN YÖNETİM ANLAYIŞI

Yaklaşık 1.000 hektarlık bir alan üzerinde faaliyet gösteren ALOSBİ; modern yönetim anlayışı ve yapmış olduğu uygulamalar ile yerli ve yabancı sanayi kuruluşlarının ilgi odağı haline geldi. Rahat ulaşım imkanları sayesinde, OSB içerisinde üretim yapan firmaların mavi ve beyaz yaka çalışan sıkıntısı çekmediği bölgede, sanayi parsellerinin yaklaşık üçte birinde üretim gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 7 bin kişiye istihdam olanağı sağlanan ALOSBİ’de, kimya, rafine edilmiş petrol ürünleri, plastik, kauçuk ve metal sektörleri ağırlıkta bulunuyor.

BÜNYESİNDE TTO VAR

Reklam

Bölgede yaşanacak su ihtiyacı için DSİ ile ortak çalışmalar yürüten ALOSBİ, yer altı sularını destekleyen yatırımlara imza atıyor. Ayrıca bölgenin rüzgar ve güneş enerjileri için uygun bir konumda olması nedeniyle enerji üretiminde GES ve RES’lere destek veriliyor. Arıtma tesisinin kapasitesini günlük 5 bin metreküpe çıkarmak için faaliyet yürüten bölgede; üretim maliyetlerini düşürmek ve yüksek teknoloji ürünleri üretmek için OSB bünyesinde teknoloji transfer ofisi (TTO) de faaliyet gösteriyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İzmir

EGE’NİN İNCİSİ

Yayınlandı

Tarih

Önemli limanları, ham madde kaynakları, büyük sanayi tesisleriyle Türkiye ekonomisinin ön önemli şehirleri arasında yer alan İzmir, 30,3 milyar dolarlık ihracata imza atıyor. Gıda, tekstil, ana metal, petrokimya gibi pek çok alanda nitelikli firmalara sahip olan şehir, çevre dostu enerjide iddialı.

Haber: Helin AYGÜN

POTANSİYELİ YÜKSEK

Türkiye sanayisinin yaklaşık yüzde 7’sini tek başına karşılayan İzmir, yeşil ve mavi büyüme yaklaşımlarını odağına alarak, tarım ve sanayide sürdürülebilir üretim tekniklerini hayata geçiriyor. Henüz faaliyete geçmemiş olan birkaç sanayi bölgesiyle birlikte toplam 17 OSB’ye ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda 4 teknopark, 2 serbest bölge, 2 özel endüstri bölgesi ve büyük sanayi firmalarıyla teknolojik ve sınai üretimin en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle sağlık alanındaki başarısıyla dikkat çeken İzmir AR-GE ve inovasyon ekosistemi, Urla’ya kurulacak olan “Bilişim Vadisi İzmir” ile daha da güçlenecek. İzmir, liman kenti olmasının yanında, ham madde kaynakları, nitelikli iş gücü ve ulaşım olanaklarının genişliğiyle sanayinin giderek ivmelenmesine sahne olurken; ihracat odaklı ve çok sektörlü yapısı ile dikkat çekiyor.

Reklam

İSTİHDAM 150 BİN

Gıda, tekstil, kâğıt ürünleri imalatı ve ana metal sanayinin oldukça gelişmiş olduğu İzmir’de, istihdam edilenlerin yaklaşık yüzde 31’i sanayi sektöründe çalışıyor. İzmir’e yapılan yeni OSB’ler ve serbest bölgelerle istihdam 150 bine çıkarılırken, şehirde sanayinin ekonomi içindeki ağırlığı yüzde 27’yi geçiyor. İzmir’de bulunan sanayi işletmelerinin; çalışan sayısına göre yüzde 48’i mikro, yüzde 37’si küçük, yüzde 12’si orta ve yüzde 2’si büyük ölçekli işletmelerden oluşuyor. İzmir, Türkiye’deki toplam kimyasal üretimin yüzde 25’ini temsil eden petrokimya sektöründe önemli bir konumda bulunurken; Türkiye’nin petrokimya konusunda en büyük firmalarından PETKİM Aliağa tesisleri, Star Rafinerisi ve TÜPRAŞ kent ekonomisine önemli katkı sağlıyor.  Türkiye ihracatının yüzde 13,4’ünü karşılayan şehrin, 2021 yılı ihracat rakamı 30,3 milyar doları buluyor.

ÇEVRECİ ENERJİ

Türkiye’nin başta gelen konteyner limanları arasında yer alan Alsancak Limanı’na sahip olan İzmir’de, ticaretin büyük bir kısmı deniz yolu taşımacılığı ile sağlanıyor. Kent ekonomisinin temel unsurlarından olan suyolu taşımacılığının, İzmir’in toplam ihracatı içindeki yapı yüzde 9’a ulaşıyor. Yenilenebilir enerji konusunda da iddialı olan kent, Türkiye’deki rüzgâr enerjisinden üretilen elektriğin yüzde 20’sini tek başına sağlıyor. Aynı zamanda rüzgâr türbini ekipmanlarının üretiminde öncü olan İzmir’de, rüzgâr enerjisi ekipman üretimi yıllık 500 milyon dolarlık ihracata imza atıyor. İzmir’in önümüzdeki dönemde güneş, jeotermal, biokütle enerjisi ile yeşil hidrojene yönelik üretim ve AR-GE çalışmalarında da öncü olması hedefleniyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

İzmir

ÜRETİMİN AR-GE’Sİ

Yayınlandı

Tarih

ÜRETİME DAYALI TGB

İzmir Bilim ve Teknoloji Parkı Teknoloji Geliştirme Bölgesi, marka ismi ile İzmir Bilimpark; Menderes ilçesinde İTOB OSB içerisinde 25 bin metrekare alan üzerinde 101 firmasıyla faaliyet gösteriyor. İzmir ticaretinin ve sanayisinin önemli bir kısmının toplandığı bir bölgede kurulu olan teknopark, “üretime dayalı teknopark” mottosu ile hizmet sunuyor. Hali hazırda 87 AR-GE firması ile yüzde 99 doluluk oranına sahip olan İzmir Bilimparkta her yıl toplamda 30 milyon TL’ye yakın bütçesi bulunan AR-GE projeleri yürütülüyor. Bölgedeki firmalarda 400’ün üzerinde mühendis, yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan nitelikli personel çalışıyor. Bölgenin 30 dakikalık çevresindeki havalimanı, serbest bölge, OSB’ler, endüstri bölgeleri gibi unsurlar İzmir Bilimparkın cazibesini arttırırken, yakın çevredeki 1.000’e yakın orta ve büyük ölçekli endüstri firması AR-GE çalışmalarını yürütmek için İzmir Bilimparka başvuruda bulunuyor.

FİRMALARIN İLGİ ODAĞI

İzmir Bilimpark Genel Müdürü Kayahan Dede, bölgelerinde sanayicinin temel ihtiyacı olan akredite test çalışmaları için İzmir Ekonomi Üniversitesinin yürütücülüğünde 800 metrekare büyüklüğünde İzmir Bilimsel Araştırma Uygulama Test ve Sistem Geliştirme Laboratuvarları adında bir test merkezinin de faaliyet gösterdiğini söyledi. Elektronik, makine, medikal, otomotiv yedek parça ve bilişim sektörlerine yönelik CE onayı verebilecek akredite merkezde; EMC Test Laboratuvar, Elektrik-Elektronik Ürün Güvenlik Test Laboratuvarı, Fotometrik Test Laboratuvarı ve Su-Toz (IP Sınıf) Geçirmezlik Test Laboratuvarları bulunduğunu belirten Dede, bölgelerinde iş dünyasına çok cazip yatırım fırsatları sunduklarını dile getirdi.

Reklam

SANAYİCİYE AR-GE İMKÂNI

Kayahan Dede, sanayicilere yönelik 20 bin metrekarelik çeşitli büyüklükte parseller bulunduğunu aktararak, “Yap-İşlet Devret protokolü ile yatırımcının ilgisine sunulan parsellerde AR-GE Ofis Binası, Test Merkezi, Laboratuvar, Prototip Üretim Merkezleri inşa edilebilir ve bu alanlarda yatırımcı ister kendi AR-GE projelerini yürütebilir, isterlerse AR-GE firmalarına yer tahsisi sağlanarak kira paylaşımı metodu ile gelir elde edebilir” dedi. İzmir Bilimpark bünyesinde uluslararası çapta başarılı firmalar bulunduğunu anlatan Dede, yeşil mutabakat, akıllı üretim, Endüstri 4.0, dijital dönüşüm, endüstriyel simbiyoz, ileri geri kazanım, atık yönetim, yenilenebilir enerji, karbon yönetimi gibi konularda da yoğunlaşacaklarını kaydetti.

İZMİR BİLİMPARK CAZİBESİ

Genel Müdür Kayahan Dede, bölgenin 30 dakikalık çevresindeki havalimanı, serbest bölge, fuar merkezi, OSB’ler, endüstri bölgeleri, lojistik merkezleri, nitelikli konut alanları, tren ve otoban bağlantıları gibi unsurların İzmir Bilimpark’ın cazibesini arttırdığını belirtti. Yakın çevredeki 1.000’e yakın endüstri firmasının AR-GE çalışmalarını yürütmek için İzmir Bilimparka başvuruda bulunduğu bilgisini veren Dede, bu nedenle İzmir Bilimparkın fiziksel alanlarının geliştirilmesini planladıklarını ifade etti.

Reklam
Okumaya Devam Et

İzmir

GİRİŞİMCİLİĞİN SİNERJİSİ

Ege Teknopark, birikim ve yetkinliklerini deneyimli mentorlar, yetkin akademik kadro, kaliteli altyapı ve başarılı girişimlerle birleştirerek girişimcilik ekosistemi besliyor.

Yayınlandı

Tarih

İzmir’in dördüncü teknoloji geliştirme bölgesi olarak kurulan Ege Teknopark, başta “yaşam bilimleri ve sağlık” alanları olmak üzere İzmir ve bölgede diğer paydaşlar ile iş birliği halinde çalışarak bölgenin AR-GE ve inovasyon potansiyelini artırıyor.

KALİTELİ TTO HİZMETLERİ

Ege Teknopark, Ege Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi olan EÜ EBİLTEM-TTO ile etkin bir iş birliği sürdürürken, bu kapsamda yürütülmekte olan EBIC-Ege (Avrupa İşletmeler Ağı-EEN) ve küme çalışmaları ile bütünleşik bir sinerji oluşturarak bölgedeki firmalara hızlı, yetkin ve kaliteli TTO hizmetleri sunuyor. Ege Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker, başta yaşam bilimleri ve sağlık alanları olmak üzere farklı öncelikli sektörlerde yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik AR-GE çalışmalarına uygun ortam yaratmak üzere kurulan yeni nesil tematik bir teknopark olarak, bu misyonda tamamlayıcı rol oynayabilecek girişimcilere hizmet verdiklerini söyledi. Ege Teknoparkın, bu bağlamda bölgedeki teknoparkların sağlamadığı prototipleme altyapısını girişimcilerine sağlamak üzere çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. İlker, teknoparkın BİGG-Ege Programı ile de onlarca girişim ekibine hizmet verdiğine dikkat çekti.

START-UP’LARA EĞİTİM

Reklam

Prof. Dr. Emre İlker, pek çok projeyi hayata geçiren Ege Teknoparkın, D-TECH4ENT merkezi ve kuluçka programı ile derin teknoloji odaklı faaliyet gösteren start-up’ların teknik kapasitelerini artırmak üzere pazarlama, finansman ve yönetim alanlarını kapsayan eğitimler düzenlemeyi planladığını ifade etti. Eğitimleri takiben ilgili ekosistemin parçası olan kurumsal şirketleri, yatırımcıları ve start-up’ları bir araya getirerek iş birliği imkanlarını artırmak üzere İzmir’de bir eşleştirme (match-making) toplantısı gerçekleşeceklerini anlatan İlker, ayrıca Derin Teknoloji Start-up Zirvesi de organize edileceği bilgisini verdi. Prof. Dr. Emre İlker, “Ek olarak, start-up’lara derin teknoloji odaklı inkübasyon programı uygulanacak. Yol haritası oluşturma, ürün geliştirme, ürün pazarlama, kaynak yaratmaya yönelik dört aşamadan oluşacak bu programın sonunda İzmir’de iki günlük demo günü düzenlenecek” dedi.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.