Bizi Takip Edin
movenpick

İstanbul

YENİ NESİL SANAYİ

Katılımcılarına eksiksiz altyapı hizmetleri sunan ve uygun yatırım ortamı sağlan İstanbul Anadolu Yakası OSB, bölge firmalarına özellikle dış ticarette büyük destek veriyor. Dış Ticaret İstihbarat Merkezi ile nokta atışı ihracat danışmanlığı sağlanıyor.

Yayınlandı

Tarih

İstanbul’daki 8, Tuzla’daki 5 OSB’den biri olan İstanbul Anadolu Yakası OSB, 79 hektarlık bir alanda metal ve otomotiv sanayi ağırlıklı olmak üzere, makine, plastik, savunma ve havacılık gibi sektörlerde üretim yapan firmaları bünyesinde barındırıyor. 153 sanayi parselinde 9 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağlayan İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB), 1996’da kooperatif olarak kuruldu, 2000’de Tuzla Mermerciler OSB adıyla OSB statüsüne kavuştu ve 2011’de bugünkü adını aldı. OSB’de sosyal donatı alanlarının yanı sıra finans, destek, üretim, ihracat ve istihdam konularında firmalara katma değer sağlayan ve firmaların neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği, bürokratik süreçlerini rahatlıkla yürütebileceği temsilcilikler sanayicinin hizmetine sunuldu.

GEÇMİŞİN MİRASI

İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, “Geçmişin güçlü mirası üzerine bugünün ve yarının gereksinimlerini karşılayan bir organize sanayi bölgesi sunmanın arzusu ve çabası içerisindeyiz.  Mevcutla yetinmek anlayışını reddediyoruz. Her alanda daha kaliteli hizmetler sağlamak, yeni ve daha büyük projelere imza atmak için gayret gösteriyoruz. Bu çabalarımız neticesinde bugün, geleceğin mimarı olma yolunda çok önemli noktalara geldiğimizi görüyor, belirlediğimiz hedeflerimizi bir bir hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

DIŞ TİCARETTE NOKTA ATIŞI

Firmaların ticari hayatlarına katma değer üretmek amacıyla Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurduklarını belirten Başkan Çökmez, “İstanbul Kalkınma Ajansına sunduğumuz projenin kabul alması ile Dış Ticaret İstihbarat Merkezimiz DTİM’i kurduk.  Burada firmalarımızın küresel pazardaki rekabet ortamında daha sağlam biçimde yer alması için çalışmalar yürütüyoruz.  DTİM’le sanayicilerimize, dış ticaret istihbarat kanallarını kullanarak, hedef pazar araştırması, hedef müşteri danışmanlığı, nokta atışı ihracat danışmanlığı, sürdürülebilir ithalat danışmanlığı hizmetlerini sunmaya devam ediyoruz” dedi. Firmaların ürünlerinin dünya üzerindeki ticaret hareketlerini incelediklerini anlatan Çökmez, ihracatta rekabetçi olunabilecek hedef pazarları analiz ettiklerini, firmaların hedef ülkelerdeki potansiyel müşterilerine ulaşmasını sağladıklarını söyledi.

Reklam

SONUÇ ALINIYOR

Başkan Murat Çökmez, “Şu ana kadar DTİM’den hizmet alan firmalarımızın bazıları müşterileri ile irtibata geçerek ihracatını gerçekleştirdi. Bazı firmalarımız sözleşme aşamasında, bazı firmalarımız numune gönderimlerini sağlamakta, bazıları ise yazışmalarını sürdürmekte. Bu çalışmalarımızın sonuçlarını görüyor olmak bizim ne kadar doğru çalışmalar yaptığımızı gösteriyor ve motivasyonumuzu daha da artırıyor” sözleriyle dış ticarette gerçekleştirdikleri çalışmaların sonuçlarının alındığının altını çizdi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul

YENİ AR-GE ÜSSÜ

Medeniyet Teknopark, sektör öncelikleriyle Türkiye’nin teknoloji üretiminin ve birikiminin yönlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yayınlandı

Tarih

2018 yılında kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Medeniyet Teknopark), üniversite ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlayarak, teknolojik bilgi üretmeyi, yenilik geliştirmeyi, kalite, verimlilik ve maliyet unsurlarında iyileştirmeler sağlamayı hedefliyor.  

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME HİZMETİ

Bilgiyi ticarileştirme, girişimciliği destekleme, teknolojiyi yaygınlaştırma, araştırmacılara ve vasıflı kişilere iş imkânı sağlama, uluslararası iş birliklerini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlama amacına hizmet edecek olan Medeniyet Teknoparkta, yenilikçi teknolojiler geliştirilecek. Medeniyet Teknoparkta kurulacak olan tıp, biyoloji, gıda, malzeme ve tarım başta olmak üzere çeşitli alanlarda ileri teknolojilerin geliştirilmesi için faaliyet gösterecek şirketlere İMÜ akademisyenleri ile AR-GE desteği verilecek.

GENÇ ARAŞTIRMACILAR İSTİHDAM EDİLECEK

Reklam

Teknoparkta üretim sektörünün AR-GE ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan araştırma projelerinde genç araştırmacılar istihdam edilecek ve maddî olarak desteklenecek. Öğretim elemanlarının araştırma sonucu elde ettikleri bilgiler, katma değeri olan ürünlere dönüştürülecek ve ticarileştirilecek.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARI

Medeniyet Teknoparkta akıllı şehircilik, otonom sistemler, yapay zekâ, makine öğrenimi, büyük veri, veri analitiği, robotik sistemler, kontrol sistemleri, sağlık teknolojileri, finans teknolojileri, enerji sistemleri ve malzeme teknolojileri alanında çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Türkiye’nin AR-GE potansiyeline ve teknoloji üretebilmesine katkı sağlamayı, girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik desteklemeyi, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmayı amaç edinen Teknoparkın, kısa süre içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

MARMARA’NIN YERLİ VE MİLLİ MARKA HEDEFİ

Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, elektronik gibi pek çok sektöre ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yayınlandı

Tarih

Marmara Üniversitesi Teknopark, yerli ve milli markalara öncülük etme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİM İLKESİ

Yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam eden Marmara Üniversitesi Teknopark, 50’nin üzerindeki firmasıyla yenilikçilik iklimine katkı sunuyor. Marmara Üniversitesi tarafından 2014 yılında kurulan Marmara Üniversitesi Teknopark, ilk olarak Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde faaliyete geçti ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam ederek 2020 yılı başında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü’nde de faaliyetlerine başladı.

ULUSAL REKABET GÜCÜNE KATKI

Marmara Üniversitesi Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, gıda, sağlık teknolojileri, biyoteknoloji gibi birçok sektörde AR-GE çalışmalarını yürüten yenilikçi firmalara ev sahipliği yapan Teknopark, yerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyonu olarak belirledi.

Reklam

YÜKSEK HEDEFLER

Marmara Üniversitesi Teknoparkın hedefleri arasında üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak, ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken teknoloji merkezi olmak, fikirlerin hızla ürüne dönüşmesine olanak sağlayan kuluçka hizmeti sunmak, akademisyen ve öğrencilerin teknolojik fikirlerini destekleyerek şirket kurmalarını sağlamak, firmalarının AR-GE ve üretim desteklerine ulaşımını ve faydalanmasını sağlamak, uluslararası firmaların da AR-GE faaliyetleri için tercih ettiği bir teknoloji geliştirme bölgesi olmak, öncelikli alanlara yönelik hedeflerini belirleyerek kümelenme çalışmaları yürütmek gibi görevler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

İstanbul

YENİ NESİL TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

“Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi” olarak kurulan Zaim Teknopark, fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi olmak üzere 4 alanda yoğunlaşacak.

Yayınlandı

Tarih

Bölgesel AR-GE faaliyetlerini ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve üniversite sanayi iş birliğini artırarak teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi tarafından 2018 yılında kurulan Zaim Teknopark, üniversitenin Halkalı Yerleşkesinde 72 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Özellikle fintech, biyoteknoloji, enerji ve savunma sanayi alanlarına yoğunlaşacak olan Zaim Teknopark, firmaları bünyesine katmaya başladı.

Yeni nesil bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak tanımlanan Zaim Teknopark, üniversitenin uzmanlık alanlarını AR-GE ile birleştirerek, ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlayacak. 

FİRMALARA MENTORLUK HİZMETİ

Firmaların esas işlerine odaklanmasına katkı sağlayacak şekilde, nitelikli bilişim, bilgi güvenliği, ulaşım, güvenlik, yiyecek, içecek, sosyalleşme, toplantı, spor alanları gibi donatıların da bulunduğu Zaim Teknoparkta, kuluçka merkezi, teknoloji transfer ofisi (TTO), atölye veya uygulama merkezleri, farklı büyüklüklerde toplantı salonları gibi imkânlar da firmaların hizmetine sunuluyor. Firmaları motive ederek onlara mentorluk yapmayı hedefleyen Teknopark, benzer çalışmalar yapan diğer firmalarla iş birliği geliştirebilecekleri entegre büyük projelere teşvik etmeyi, firmaların sorun yaşadıkları bilimsel, teknik veya idari konularda anında müdahil olmayı amaçlıyor. Teknoparkta ayrıca seminerler, başarılı girişimci ve iş adamlarıyla tanışma, bilgilendirme ve eğitim programları, üniversite sanayi iş birliği, matchmaking, demoday gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.