Bizi Takip Edin
movenpick

Üretim

YENİLENEBİLİR ENERJİYLE CAM SERADA DOMATES ÜRETİYORLAR

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yapımı tamamlanan 37 dönümlük tesiste, iki rüzgar türbininden elde edilen enerji ve bilgisayar kontrollü iklimlendirmeyle yılın 10 ayı topraksız tarım yöntemiyle üretim yapılıyor.

Yayınlandı

Tarih

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yapımı tamamlanan ve iki rüzgar türbininden elde edilen enerjiyle ısıtılan 37 dönümlük serada, bilgisayar kontrollü iklimlendirmeyle yıllık 2 bin 500 ton domates üretilmesi hedefleniyor.

Yenilenebilir enerjiyle modern tarım teknikleri üzerinde çalışmalar yapan bir şirket tarafından, Beyköy Mahallesi mevkisinde 6 yıl önce yapımına başlanarak bu yıl üretime geçilen tesiste haftalık 50 tonu aşkın domates yetiştirilebiliyor.

TAMAMI BİLGİSAYARDAN KONTROL EDİLEN SERA

Cam olarak tasarlanan 37 dönümlük tesisin çevresine konuşlandırılan iki rüzgar türbiniyle elde edilen enerji, seranın ısıtılmasının yanı sıra diğer elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor. Rüzgar türbinleri sayesinde seradaki enerji maliyetlerini doğal gaz gibi kaynaklara oranla yüzde 40-50 düşüren firma, önemli oranda tasarruf sağlıyor. Firma böylece domatesi, bu tür sistemleri kullanmayan seralara göre daha ucuza üretebiliyor.

Tamamı bilgisayardan kontrol edilen, 75 kişinin istihdam edildiği cam serada, gece ve gündüz süren iklimlendirme sistemiyle, iki aylık yenileme ve bakım süreci dışında yılın 10 ayı topraksız tarım yöntemiyle üretim sürdürülebiliyor. Firma tarafından toplam 700 milyon liralık proje kapsamında, 35 dönümlük bir alana daha yapılacak olan sera ile üretim kapasitesinin 6 bin tona çıkarılması hedefleniyor.

“BENZER YATIRIMLARI DAHA SIK GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Firmanın müdürü Ertan seranın enerji kaynağının tamamının yenilenebilir enerjiden karşılandığını söyledi. Seranın teknolojik donanımlarla dolu otomasyon sistemlerle çalıştığını ifade eden İçen, ilerleyen dönemlerde sera alanlarını genişleteceklerini dile getirdi.

İçen, seracılıkta enerjinin önemine vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu yatırım ülkemiz için önemli bir yatırımdır, teknolojinin gelişmesiyle hem yatırım giderlerinin azalması ve elektrik üretim verimliliğinin artmasıyla yenilenebilir enerji artık çok daha ekonomik duruma gelmiştir. Bu durum ülkemiz açısından son derece önemlidir. Biz özellikle seracılık gibi enerjiye büyük ihtiyaç duyan sektörde de yenilenebilir enerji büyük önem taşıyor. Bu konuda ilk adımı attık, bundan sonra inşallah önümüzdeki dönemde de benzer yatırımları daha sık görmeye başlayacağız.”

“HOLLANDA ÜZERİNDEN TÜM AVRUPA’YA İHRACATIMIZ BAŞLAYACAK”

Projenin 35 dönüm eklenecek alanla 700 milyon liraya mal olacağını anlatan İçen, “Biz bu yatırımın yarısına yakın kısmını tamamlamış bulunmaktayız. Bu proje bizim pilot projemizdir. Bundan sonra daha da artıracağız. Şu an için haftalık 50 tonu aşkın üretim yapmaktayız, önümüzdeki dönem bu ilave yatırımlarla sürekli artacaktır. Böylece yıllık 6 bin ton üretim rakamlarına ulaşacağız. Yeni yatırımla üretimin artması ve yurt dışına ihracatımızın başlamasıyla 5-6 yılda yatırım maliyetini karşılayacağız. İlk olarak Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Balıkesir olmak üzere Türkiye’nin birçok iline domateslerimizi gönderiyoruz. Eylül ayında Hollanda üzerinden tüm Avrupa’ya ihracatımız başlayacak” diye konuştu.

İçen, Balıkesir ve Çanakkale’nin iklimi dolayısıyla seracılıkta öncü bir bölge olabileceğini dile getirerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, bize çok destek oldu. Hepsine çok teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Üretim

BAKAN DÖNMEZ: “ABDÜLHAMİD HAN BUGÜN İLK SONDAJI İÇİN DEMİR ALIYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın bugün Akdeniz’de ilk sondajı için demir aldığını bildirdi.

Yayınlandı

Tarih

Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Yarın büyük gün!.. Heyecanlıyız… Dördüncü sondaj gemimiz Abdülhamid Han bugün ilk sondajı için demir alıyor. Yolu açık, rüzgarı kolayına, gayreti Abdülhamid Han gibi olsun.” ifadesini kullandı.

İşlemleri tamamlanan geminin Mersin Taşucu Limanı’ndan bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk seferine uğurlanması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Üretim

ASELSAN’DAN ÇALIŞANLARINA YÜZDE 55 ZAM

ASELSAN, 9 bini aşkın çalışanına yüzde 55 oranında zam yaptı. Zam 1 Temmuz 2022’den itibaren geçerli olacak.

Yayınlandı

Tarih

Ayrıca asgari geçim indirimi uygulamasının kaldırılmasından dolayı, çalışanlara her ay net 500 TL yapılan ek ödeme 650 TL olarak güncellendi.

ASELSAN’ın yönetim kurulu kararı 26 Temmuz’da yaptığı toplantıda aldı. Genel Müdür Haluk Görgün’ün konuya dair yaptığı açıklama şu şekilde:

ASELSAN'dan maaşlara yüzde 55 zam kararı

Okumaya Devam Et

Üretim

BAKAN KİRİŞÇİ: LÜTFEN TARIMDAN VAZGEÇMEYİN, TOPRAKLARINIZI TERK ETMEYİN

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ABD’den memleketi Burdur’a dönüş yaparak dedesinden kalan topraklarda tıbbi aromatik bitki üreten antropolog Ece Aynur Onur’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yayınlandı

Tarih

Çiftçi Onur’u arayan Kirişci, telefon görüşmesine ilişkin görüntüyü sosyal medya hesaplarından paylaştı. Bakan Kirişci, görüşmede Onur’dan yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ece Aynur Onur gibi üreticilerin kendileri için kıvanç vesilesi olduğunu belirten Kirişci, “Medarıiftiharlarımız olun inşallah.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ABD’den memleketi Burdur’a dönüş yaparak dedesinden kalan topraklarda tıbbi aromatik bitki üreten antropolog Ece Aynur Onur’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Onur, görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu.

BAŞARILI OLAN İŞLETME AİLE İŞLETMESİDİR

Kirişci, Bakanlık olarak başta kendisi olmak üzere bütün çalışanların üreticilerin emrinde olduğuna işaret ederek, “Hep şunu söylerim: Başarılı olan işletme aile işletmesidir. Siz, örnek bir davranış sergilemişsiniz. Ondan dolayı yaptığımız şey çok kıymetli. Öncelikle annenize ve babanıza bol selamlarımızı, bereketli kazanç dileklerimizi onlara da lütfen iletiniz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.” diye konuştu.

Reklam

Bakan Kirişci, hikayesini bir de Onur’un ağzından dinlemek istediğini belirtti.

Bunun üzerine Onur da 2015’te annesinin doğduğu Burdur’un Karamanlı ilçesindeki Kayalı köyünü ziyaret ettiğini söyledi.

Gençlerin köyü terk etmiş olması ve çocuk sayısının çok az olmasının kendisini üzdüğünü dile getiren Onur, tarlalara sahip çıkmak amacıyla kuraklıkla mücadele eden, kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştirdiğini kaydetti.

Hangi bitkileri ürettiğini soran Bakan Kirişçi’ye anne ve babasıyla lavanta, ada çayı ve ölmez çiçek gibi tıbbi aromatik bitkiler ürettiğini söyleyen Onur, nohut ve arpa da ektiklerini anlattı.

Onur, il ve ilçe tarım müdürlüklerinin her zaman desteğini gördüğünü vurgulayarak, “Aramanız, desteğinizi ifade etmeniz, bizim için çok kıymetli, çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Reklam

“LÜTFEN TARIMDAN VAZGEÇMEYİN, TOPRAKLARINIZI TERK ETMEYİN”

Askeri ve medikal antropolog Ece Aynur Onur, dün gece Bakan Kirişçi ile görüştüğünü, o sırada ürün paketlediğini söyledi.

Çok şaşırdığını ve heyecanlandığını belirten Onur, 3 yıldır Burdur’da susuz tarım projesi yürüttüğünü ve tarım alanındaki en üst otorite olan Bakan Kirişci’nin hem sosyal medyadan hem de telefonla arayarak desteklerini iletmesinin kendisi için moral ve motivasyon kaynağı olduğunu ifade etti.

Onur, Bakan Kirişci’nin kendisini ve kardeşini Ankara’ya davet ettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Sayın Bakanımız büyüklük, yüce gönüllülük göstererek ‘Üreticinin emrindeyim.’ ifadesini kullandı. İnşallah yüz yüze de görüşeceğiz. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Buradan tarım üreticilerine seslenmek istiyorum: Lütfen, tarımdan vazgeçmeyin, topraklarınızı terk etmeyin. Zor dönemlerden geçebiliriz ama birbirimize sıkı sıkıya kenetlenerek ülkemizi tekrar tarımsal anlamda kalkındırabiliriz. O yüzden çiftçi olmaktan, köylü olmaktan gurur duyun çünkü çiftçilik geleceğin mesleği, köylülük de geleceğin yaşam tarzı olacak.”

Reklam
Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.