Bizi Takip Edin
movenpick

Yatırım

ZARAR EDEN ŞİRKETLERİ KURDUĞU ORTAKLIKLA KÂRA GEÇİRİYOR

Ekspotürk Yatırım ve Pazar Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yasan, yönetim sorunları nedeniyle iflasın eşiğine gelmiş veya yapılan yatırımın beklenen faydayı üretmediği firmalara sermayedar bularak ortak olduklarını, böylece şirketleri kâra geçirdiklerini söyledi.

Yayınlandı

Tarih

Ticari çaresizlik içinde olan firmalara pazarlama, finansman ve tedarik yönetimi alanlarında iş modeli geliştiren Ekspotürk Yatırım, aynı zamanda firmanın olası mali zarar risklerini de üstlenerek en az üç yıl içinde firmayı işler hale getiriyor.

Ekspotürk Yatırım ve Pazar Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yasan, yönetim sorunları nedeniyle iflasın eşiğine gelmiş veya yapılan yatırımın beklenen faydayı üretmediği firmalara sermayedar bularak ortak olduklarını söyledi. Geliştirdikleri iş modeliyle hem ticari çaresizlik içerisinde olan firmanın hem de Ekspotürk ve sermayesini koyarak zarara ortak olan aktörlerin kazançlı hale geldiğini aktaran Yasan, kısa süre içerisinde yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardıklarını ifade etti. Yasan, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıların satın alma ve yatırım operasyonlarına destek verecek hizmetlerini geliştirerek, çeşitlendirdiklerini belirtti.

2007 yılında fuar organizasyonları ve dış ticaret hizmeti vermek amacıyla kurulan Ekspotürk’ün, 2010 yılında Anka Danışma Grubu tarafından satın alındığını anlatan Ayhan Yasan, Anka Danışma Grubunun 20 yıllık danışmanlık ve proje yönetim birikimlerini Ekspotürk’e aktararak yatırım ve pazar geliştirme alanında özellikle KOBİ’ler için yeni ticari modeller geliştirdiklerini dile getirdi.

Reklam

Ekspotürk’ün hissedarlık yapısının değiştiğini ve geçen yıl Anka Danışma Grubu’ndan ayrılarak kendi çatısı altında söz konusu hizmetleri yürütmeye başladığını aktaran Yasan “Bünyemizde barındırdığımız uzmanlar ve işbirliği yaptığımız diğer firmalarımızla, geniş bir yelpazede hizmetlerimizi de çeşitlendirdik. Şu anda yurtdışında bazı müşterilerin Türkiye’deki satın alma ve yatırım operasyonlarına da hizmet verir hale geldik” dedi.

FİRMAYI ÜÇ YIL İÇİNDE İŞLER HALE GETİRİYOR

Geliştirdikleri iş modeliyle asgari üç yıl içinde ticari çaresizlik yaşayan bir firmayı işler hale getirdiklerini belirten Yasan, şunları kaydetti: “Firmaların işletme, pazarlama, finansman yönetiminde zorlandıkları dönemlerde Ekspotürk olarak işletmelerin yönetiminde söz sahibi olacak kadar hissesini devralıp, ihtiyaç duyulan finansmanı ve ekipleri buluyoruz. Yönetimi devralıp asgari üç yıllık bir takvim içerisinde işler hale getiriyoruz. Burada en önemli konu yatırım yapılacak firmanın bütün analizlerinin açık, gelecek projeksiyonlarının tutarlı bir fizibilite ile net bir biçimde ortaya konulması. Ekspotürk, eğer ürettiği bilgiden kaynaklı bir zarar doğarsa, oluşacak zararı tazmin etmeyi peşinen kabul ediyor. Bu model özellikle birkaç yüz bin dolar ile iş kurmak veya bir işe ortak olmak isteyenlere cazip geliyor.”

Hayata geçirdikleri modelin zamanla yaygınlaşacağını, böylece atıl durumda olan pek çok yatırımın hayata geçebileceğini aktaran Yasan, bu sayede aynı iş kolunda faaliyet gösteren veya birbirini tamamlayan operasyon süreçlerine sahip firmaların işbirliği yapabileceğini vurguladı.

AFRİKA PAZARINDA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Reklam

Ekspotürk olarak yurt dışındaki yatırımcılarla ilişkileri yürütmek ve dış pazarlara yapılan ihracatı yerinde yönetebilmek amacıyla Fas, Suudi Arabistan ve Gana’da temsilcilik açtıklarını anlatan Yasan, özellikle Afrika ve Ortadoğu’da hem ihracat imkanlarını artırdıklarını hem de yatırımcı çekmek için çalışmalarını şekillendirdiklerini kaydetti. Yasan, “Afrika ve Ortadoğu ile gerçekleştirdiğimiz çalışmaları şartlar uygun olursa Avrupa’da da yapmak istiyoruz. Ancak Avrupa, bizim sağladığımız imkanları kendi yatırımcılarına fazlasıyla sunuyor. Gelecek planlarımızın merkezinde Afrika, sektör olarak ise gıda var” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yatırım

TÜMOSAN’dan 1.4 Milyar TL’lik Hasılat

TÜMOSAN, 2022 yılının ilk 6 ayında hasılatını bir önceki yılın aynı dönemine göre 825 milyon TL arttırarak 1,4 milyar TL’ye çıkardı.

Yayınlandı

Tarih

Yüzde 100 yerli ve milli projelerle ülke ekonomisine ve yerli istihdama katkı sağlamayı süren TÜMOSAN, 2022 yılının ilk 6 ayında hasılatını bir önceki yılın aynı dönemine göre 825 milyon TL arttırarak 1,4 milyar TL’ye çıkardı. Şirketin söz konusu dönemdeki net karı ise 277 milyon TL oldu.

TÜMOSAN’dan yapılan açıklamaya göre, 2022’nin ilk 6 ayında, şirketin hasılatı 1.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

“SEKTÖRLERİMİZ İÇİN YENİ FIRSATLAR DOĞURACAK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun, “TÜMOSAN’ın 2021-2025 stratejik planında yer alan yatırım ve verimlilik hedeflerinin 2021 yılının ikinci yarısındaki olumlu sonuçlarını 2022’nin ilk 6 ayında da görmek mutluluk verici” dedi. 2022 ve 2023 yılının sektörlerimiz için yeni fırsatlar doğuracağını belirten Tosun, “2021 yılının son çeyreğinde başladığımız yatırımlarımız artarak devam edecek” dedi.

TRAKTÖR SATIŞINDA PAZAR PAYINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

TÜMOSAN Genel Müdürü Tosun, Türkiye’deki traktör ihtiyacının yarısını karşılayacak üretim kapasitelerinin olduğunu söyledi.

Reklam

2022 ve 2023 yıllarında tüm piyasalarda yeni fırsatlar çıkacağına işaret eden Tosun “Tüm koşullara rağmen yatırımlarımıza ve büyümeye hızla devam ediyoruz. Hedeflerimizi yüksek, bakış açımızı her zaman pozitif tutuyoruz. Önümüze çıkan yeni yatırım fırsatlarını da her zaman değerlendiriyoruz. Böylece yüzde 100 yerli ve milli projelerimizle birlikte, ülke ekonomisine ve yerli istihdama da katkı sağlamayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Yatırım

Yatırımlar Doğu Avrupa ve Balkanlara Kayıyor

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “Son yıllarda yabancı sermayenin ülkemiz yerine Doğu Avrupa’ya yöneldiğini sıklıkla duyuyoruz” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Son yıllarda Türkiye’nin yabancı yatırımlar açısından cazibe merkezi özelliğini yitirmeye başladığını söyledi. Yatırımların Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerine kaymaya başladığını dile getiren Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “Özellikle otomotiv ve beyaz eşya imalatı gibi çok sayıda alt tedarikçiye temas eden sanayi kollarında ülkemiz uzun yıllardır sahip olduğu cazibe merkezi konumunu yitirmeye başlıyor. Son yıllarda yabancı yatırımların ülkemiz yerine Doğu Avrupa’ya yöneldiğini sıklıkla duyuyoruz” dedi.

YATIRIMCIYI EL ÜSTÜNDE TUTMALIYIZ

Ekonomide yaşanan belirsizliklerin, yatırım yeri tercihinde gerilememize sebep olduğunun altını çizen Karadeniz, “Yabancı sermaye ile temaslar sıklaştırılarak farklı ülkeleri tercih etmelerinin altında yatan nedenler tetkik edilmeli ve ülkemiz yatırım ortamının bu alanlarda iyileştirilmesi için stratejiler ortaya konmalıdır. Aksi halde orta-uzun vadede ülkemiz imalat sanayi için kritik önemi haiz sektörlerde rekabet gücümüzü yitirebiliriz. Yabancı sermayeyi kaybedebiliriz. 2015 yılında 19,3 milyar dolar yatırım alan ülkemiz, 2020 yılına geldiğimizde ise ancak 7,8 milyar dolar yatırım alabildi. Lakin doğrudan yabancı yatırımda yaşanan bu düşüşün tüm gelişmekte olan ülkelerde yaşandığını söylemek zor. Yatırım için rekabet içerisinde olduğumuz Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin verilerini incelediğimizde de bu tablo gözümüze çarpıyor. 2020 yılı itibariyle Sırbistan 3,5 milyar dolar, Romanya 3,6 milyar dolar, Bulgaristan 3,6 milyar dolar, Çekya 8,5 milyar dolar, Polonya 17,4 milyar dolar ve Macaristan 171,4 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çektiler. Söz konusu ülkelerin nüfusları da göz önünde bulundurulduğunda aradaki uçurumun boyutu daha net görülecektir” dedi.

STRATEJİK SEKTÖRLERDE YATIRIM ÇEKMEK İÇİN ÇABALAMALIYIZ

Doğrudan yabancı yatırımların know-how transferi açısından da elzem bir rol üslendiğini dile getiren Karadeniz, “Uluslararası sanayi kuruluşlarının ülkemize kazandırılması uzun vadede çok olumlu etkiler yapmaktadır. Bilhassa bu işletmelerde çalışan nitelikli personelimiz kendini daha da geliştirme imkânı bulmakta ve etkileşimde bulundukları diğer sanayi kollarının da üretim kalitesinin artmasını sağlamaktadır. Otomotiv sanayimizin gelişimi incelendiğinde bu durum açıkça görülmektedir. Yıllar içerisinde otomotiv sanayinde yetişen kalifiye mühendislerimiz diğer sanayi kollarında da istihdam edilmeye başlamış ve o sektörlerin de rekabet gücünü arttırmışlardır. Ayrıca ülkemizde otomotiv sanayinin gelişimi ile mühendislik plastikleri gibi inovatif sanayi alanlarında da üretim güçlenmiştir. Hatta öyle ki geldiğimiz noktada mühendislik plastikleri alanında üretim yapan öncü sanayi kuruluşlarımızın birçoğu ülkemizin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında kendisine yer bulur hale gelmiştir. İşte otomotiv gibi stratejik sektörlerin yarattığı dalgalanma etkisi de göz önünde bulundurularak, bu sektörlerde ülkemize yatırım çekmek için ekstra çaba harcanması bu sebeple büyük önem arz etmektedir” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Yatırım

NEVŞEHİR’DE TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB KURULDU

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, “Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Sera) Organize Sanayi Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize hayırlı olsun” dedi.

Yayınlandı

Tarih

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin kuruluş müjdesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Parmaksız açıklamasında; “Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Nevşehir Valiliğimiz öncülüğünde; Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir İl Özel İdaresi, Nevşehir Ticaret Borsası, Nevşehir Belediyesi, Kozaklı Belediyesi, Nevşehir Ziraat Odası’nın katılımları ile %54 ortaklık payı Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Nevşehir Ticaret Borsası’na ait Türkiye’nin 2. en büyük jeotermal kaynaklı sera organize sanayi bölgesinin kuruluşu ve tüzel kişilik kazanması ile ilgili olarak başta Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Ebubekir Gizligider’e, Nevşehir Valimiz İnci Sezer Becel’e, Nevşehir Milletvekillerimiz Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe’ye, Ak Parti İl Başkanımız Ali Kemikkıran’a, Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün’e, Tarım ve Orman Bakanlığımızın kıymetli çalışanlarına ve projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım” dedi.

Reklam

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Parmaksız, “Türkiye’nin 2. en büyük jeotermal kaynaklı sera tarıma dayalı ihtisas OSB’si özelliğine sahip Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas OSB’si ile 1.352.000m2 alan üzerinde 40 adet sera parseli, 16 adet sanayi parseli olmak üzere toplam 56 parselde, 1.500 kişi istihdam edilmesi, yıllık 750 milyon TL. ekonomiye katkı sağlanması, 40.000 ton sebze ve meyve üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile devam ettiğimiz bu yolda Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu büyük proje içerisinde yer almak ve kuruluşuna katkı sağlamaktan duyduğumuz haz ile çalışmalarına devam edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Sera) Organize Sanayi Bölgesi Ülkemize ve Nevşehir’imize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.