Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

ÇÖPTEN HAZİNEYE DÖNÜŞ İÇİN YOĞUN MESAİ

Karbon emisyonlarını azaltılmasına yönelik planlar, birincil metal üretiminden daha az enerji gerektiren hurda kullanımının artmasını sağlayacak.

Yayınlandı

Tarih

Düşük karbonlu ekonomiye yönelik küresel yönelim ve ESG’nin giderek daha fazla yatırımcının ve şirketlerin odağına yerleşmesi metal geri dönüşüm projelerini hızlandırıyor. Yeşil metallere yönelik artan talebin cevaplanmasında hurda büyük önem taşıyor. Yapılan son araştırmalar hurda metale yönelik küresel talebin önümüzdeki yıllarda güçlü kalmasının beklendiğini gösteriyor.

New York merkezli White & Case’in yayınladığı rapora göre, ESG’nin ilgi odağı madencilik ve metal sektörüne kaydıkça yeşil metal üretiminde geri dönüşümün önemi artıyor. Günümüzde alüminyum ve çelik endüstrilerinin küresel CO2 emisyonlarına katkısı sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 7 civarında. Karbon emisyonlarını azaltmak için, geri dönüştürülmüş malzemelerin tercih edilmesi gerekiyor. Zira hurda metali geri dönüşüm için eritmek, birincil metal üretiminden önemli ölçüde daha az enerji gerektiriyor.

White & Case’in raporu ayrıca, küresel tedarik zincirlerinin COVID-19 ve jeopolitik çatışmalar tarafından sarsılmasının ülkeleri, hurda için potansiyel kullanım alanlarını büyütmeye ittiğine işaret ediyor.

AB’DE ALÜMİNYUMUN %50’Sİ GERİ DÖNÜŞÜMDEN GELECEK

Raporda, “Avrupa alüminyum endüstrisi, Geri Dönüşüm Alüminyum Eylem Planında, 2030 yılına kadar AB’nin alüminyum talebinin yüzde 50’sini geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak karşılama hedefi belirledi, bu oran şu anki yüzde 36’lık seviyenin çok üzerinde. Hurda metale yönelik güçlü talep ve metal üretimi için önemi göz önüne alındığında, birçok ülke, hurda metal ihracatını vergilendirmek veya yasaklamak da dahil olmak üzere, yerel hurda tedariklerini kendi metal işleme endüstrileri için ayırma eğiliminde” denildi.

Reklam

HURDA TİCARETİNDE KISITLAMALAR UYGULANIYOR

Araştırma, dünya çapında ticareti yapılan bakır atık ve hurdanın yaklaşık yüzde 40’ının, alüminyumun yüzde 30’unun, demir ve çelik hurdanın yüzde 20’sinin ihracat kısıtlamasına tabi olduğunu gösteriyor.

Hurda metal üzerindeki ihracat kısıtlamaları nispeten yaygınken, daha az sayıda ülke hurda metallere ithalat kısıtlamaları getiriyor.

ENERJİNİN KAYNAĞI EN BÜYÜK SORUN

Bu arada çoğu ülkede, hurdadan metal üretilmesi özellikle kömür veya doğal gaz olmak üzere fosil yakıtlara bağımlı olmaya devam etmesi hurda kullanımı için en büyük sorun olarak gösteriliyor.

Reklam

DÜNYADA İHRACAT VE İTHALATA YÖNELİK KISITLAMALAR

■ Avpupa Birliği: AB şu anda bazı ülkelere hurda metal ihracatını çevresel gerekçelerle kısıtlamayı değerlendiriyor. Kasım 2021’de AB Komisyonu, tehlikeli olmayan atıkların (hurda metal dahil) OECD üyesi olmayan üçüncü ülkelere ihracatının yalnızca bu atıkları çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde işleme kabiliyetlerini gösteren ülkelere satılabileceğini duyurdu. Önerilen ihracat yasağı, OECD üyelerinin demir çelik, alüminyum, bakır, nikel, çinko ve kobalt hurdaları da dahil olmak üzere ”yeşil liste” atıkları (yani insan sağlığı ve çevre için düşük risk oluşturanlar) olarak belirledikleri atık maddeler için geçerli olacak.

■ Çin: Şu anda demir çelik atıkları ve hurdalarında yüzde 40 ihracat vergisi, alüminyum ve bakır atıkları ve hurdalarında yüzde 15 ihracat vergisi var. Çin’in bu metallerin küresel üretiminin nispeten büyük bir bölümünü oluşturduğu göz önüne alındığında, bu önlemlerin küresel hurda pazarları üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor. Çin, 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle katı atık ithalatına (hurda metaller dahil) tam bir yasak getirdi, ancak uygulanabilir ulusal standartlara uymaları koşuluyla geri dönüştürülebilecek bazı önemli hurda metalleri muaf tuttu. Bu muafiyete uygun hurda metaller demir-çelik, pirinç, bakır ve dökme alüminyum alaşımlarının hurdalarıdır. Bu malzemelerin Çin’e girişi, ithalat limanında zorunlu denetime tabidir.

■ ABD: İkinci Dünya Savaşı sırasında hurda metal ihracatına vergi veya önemli kısıtlamalar getirmekten büyük ölçüde kaçındı. Ancak hükümet ABD Silahlı Kuvvetlerini desteklemek için “Zafer için Hurda!” hareketini teşvik ederek geçici olarak demir ve çelik hurda ihracatını yasakladı. Bununla birlikte, şu anda ABD’li ihracatçıya kısıtlama getirilmiyor.

■ Kanada: Tehlikeli atıkların ve tehlikeli geri dönüştürülebilir malzemelerin ithalatını ve ihracatını kısıtlıyor.

Reklam

■ Hindistan: Çeşitli demir ve çelik atıkları ve hurdalarına yüzde 15 ihracat vergisi uyguluyor.

■ Arjantin: 2016 yılından bu yana demir-çelik, bakır ve alüminyum hurdası ihracatı yasaklanmış durumda.

■ Vietnam: Demir, çelik, alüminyum, bakır, nikel, çinko ve kalay dahil olmak üzere birçok metal hurdasına yüzde 17 – yüzde 22 arasında değişen ihracat vergileri uyguluyor.

■ Japonya: Hurda metal ihracatı ve ithalatına vergi veya önemli kısıtlamalar getirmekten büyük ölçüde kaçırıyor.

■ Güney Kore: İhracat ve ithalatla ilgili kısıtlamalar için son zamanlarda sesler yükseliyor fakat şimdiye kadar hurda metal ihracatı ve ithalatına vergi veya önemli kısıtlamalar getirilmiş değil. (Dünya)

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

BAŞKENT OSB 21. YILINI KUTLUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında temellerini attığı Başkent Organize Sanayi Bölgesi bugün, 21. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Yayınlandı

Tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında temellerini attığı Başkent Organize Sanayi Bölgesi bugün,  21. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Yıllar önce ‘Ankara’yı Sanayi’nin Başkenti’ yapma mücadelesi ile yola çıkan Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB), yeni bir yapılaşma arayışı içine girerek faaliyetlerini standart alt yapı hizmetleri sunmanın ötesinde ‘’Geleceğin Sanayi Kenti’’ vizyonunu benimseyerek gerçekleştiriyor.  Türkiye’nin Başkenti Ankara’da bulunan ve tüm coğrafi yönlere bağlantılı büyük ticaret koridorlarının merkezinde yer alan bu kavşak noktası, Ankara’da kendi Konvansiyonel Arıtma Tesisini kuran ilk Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğine sahip.

BAŞARILARLA DOLU 21 YIL

Geleceğin Sanayi Kenti, bölgenin benimsediği vizyon kapsamında, Orta ve Yükseköğretim Eğitim Kurumları, Öğrenci Yurdu ve Sosyal Yaşam Alanları dışında yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan Lojistik Merkezi Projesi ve Yenilik Merkezi adımları ile yaşanabilir ve sürdürülebilir bir sanayi kenti olma yolunda 21. kuruluş yıldönümünü taçlandırıyor.  Başkent OSB 21. kuruluş yıldönümü etkinlikleri programı kapsamında bir dizi etkinlikte bulunuldu. Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ile Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ve Bölge Müdürlüğü personeli Başkentte Ata’nın huzuruna çıkıp, çelenk bıraktı.

GELECEĞİN SANAYİ KENTİ

Başkent Organize Sanayi Bölgesi 21. kuruluş yıldönümünü etkinlikleri kapsamında;  2021-2022 Eğitim Öğretim yılının sona ermesiyle birlikte Başkent OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  mezunlarını da görkemli bir törenle uğurladı. Törende  ailelerin yanı sıra Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Yönetim Kurulu üyeleri yer aldı.  Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Türk, mezuniyet töreninde öğrencilere yönelik yaptığı konuşmasında, “Aldığınız diplomanın sizi güzel günlere ulaştıracak bir araç olduğunu unutmamanızı istiyorum” dedi.

“BİZLER SANAYİCİYİZ”

Ülkemizin genç nüfusa sahip olmasının herkesin dilinde olduğunu söyleyen Şadi Türk,”  Bu ülkenin nüfusu genç ama biz gençlerimizin ne kadar değerini biliyoruz. Onlar kendi değerlerinin farkında mı?  Eğitim ve çalışmayla başlayan bu hayatımızın gelecek dönemlerde de daha değerli kılınmasını sağlamak istiyorsanız mutlaka aynı öğrenme azminizle ve çalışmaktan bıkmadan yolunuza devam etmeniz gerekiyor” diye konuştu.  “Bizler sanayiciyiz” vurgusunu yapan Türk, “Yaptığımız iş ülke ekonomisine kaktı sağlasın derken bir yandan da çocuklarımızın da bizim içimizde eğitilmesi için bir şeyler yapmaya çalıştık. Başarılı bir eğitim kompleksi oluşturma yolunda ilerliyoruz. Bu sene 29 öğrencimiz mezun oldu. Aynı anda meslek yüksek okulumuzda da yoğun eğitim devam ediyor” dedi.

Reklam

Konuşmaların ardından, okul birincilerine ödülleri ve mezuniyet belgeleri verildi. Törenin sonunda öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladı. Törende Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ve Ankara Kent Orkestrası’nın konseriyle renkli saatler yaşandı.

Okumaya Devam Et

Sanayi

ZORLU ENERJİYE “KARBON” ÖDÜLÜ

Zorlu Enerji’nin iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak için hayata geçirdiği ve 2030’a kadar 1,2 milyon fidan dikimi gerçekleştirmeyi hedefleyen “Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi”, 2022 yılının ikinci ödülünü aldı.

Yayınlandı

Tarih

Zorlu Enerji’nin iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak için hayata geçirdiği ve 2030’a kadar 1,2 milyon fidan dikimi gerçekleştirmeyi hedefleyen ‘Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’, 2022 yılının ikinci ödülünü aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji’nin iklim krizinin etkilerini azaltmak için 2010’da hayata geçirerek bugüne kadar yaklaşık 420 bin fidan diktiği ‘Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları’ Projesi, Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında verilen ‘Enerjimiz Geleceğimiz’ ödülünü aldı.

Ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in elinden alan Zorlu Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Sinan Ak, karbon emisyonunu azaltmaya katkı alanındaki çabalarının takdir görmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Türkiye’nin sürdürülebilirlik alanındaki büyümesine katkı sunma amacıyla sürdüren bir şirket olarak 2030 yılına kadar operasyonlarından kaynaklanan emisyonları sıfırlama hedefi doğrultusunda çalıştıklarını kaydeden Ak, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Projemizin bu yıl içindeki ikinci ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in elinden almak gurur verici. 2030 yılına kadar toplam üretim içinde yenilenebilir enerjinin payını yüzde 100’e çıkarma, operasyon ve enerji üretiminde net sıfır emisyona sahip bir kurum olma ve biyoçeşitliliğin korunması ve iyileştirilmesi için 10 milyon lira yatırım yapma hedefimiz var. Yanı sıra 2040 yılına kadar tüm değer zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yılın başında bu projemizle Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri’nde İklim Eylemi kategorisinde de gümüş başarı ödülünün de sahibi olduk. Küresel iklim krizinin tüm dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olduğu günümüzde, sürdürülebilir bir gezegen ve toplum için çalışmak en önemli önceliğimiz olmaya devam edecek.’

Reklam
Okumaya Devam Et

Sanayi

SEDEC 2022’NİN ODAĞI İVEDİK TEKNOPARK ANKARA OLDU

Anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularını tek çatı altında işleyen bir etkinlik olarak kurgulanan SEDEC, bu yıl Ankara ATO Congerisum’da gerçekleştirildi.

Yayınlandı

Tarih

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (SSI) desteğiyle organize edilen SEDEC 2022’de İvedik Teknopark Ankara bünyesinde Ticaret Bakanlığı destekli Ur-Ge projesi kapsamında devam eden projeler ilgi odağı oldu.

Anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik ve savunma sistemleri konularını tek çatı altında işleyen bir etkinlik olarak kurgulanan SEDEC, bu yıl Ankara ATO Congerisum’da gerçekleştirildi. Etkinlikte, kamu kurumlarını, satın alım heyetlerini, ana yüklenicileri ve diğer sektör kuruluşlarını bir araya geldi. Uluslararası heyetlerin, Savunma sanayi ana yüklenici ve diğer firmaların katılımıyla gerçekleşen SEDEC 2022’nin açılış konuşmalarını Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SASAD Başkanı Osman Okyay,  İvedik OSB ve Teknopark Ankara Y. K. Başkanı Hasan Gültekin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve SEDEC Koordinatörü Hilal Ünal yaptı. Etkinlikte açılış konuşmasını yapan İvedik OSB ve Teknopark Ankara Y. K. Başkanı Hasan Gültekin, “2018 yılında ilkini, 2020 yılında ise sanal olarak gerçekleştirdiğimiz, Teknopark Ankara tarafından desteklenen SEDEC 2022’ye hoş geldiniz.” diyerek sözlerine başladı.

“TÜRKİYE COĞRAFİ, STRATEJİK, JEOPOLİTİK KONUMA BİR ÜLKEDİR”

Hasan Gültekin konuşmasına, “Kurumumuz 2017 yılından beri projeye koşulsuz desteklerini sunmuş ve Uluslararası Rekabeti Geliştirme projemiz kapsamında 40 tane firmamız bu etkinliğe katılım sağlamıştır. Firmalarımızın her geçen gün artan kabiliyetleri ve AR-GE yetenekleri sayesinde, ihracat kapasitelerinin gelişmesi bizlerin en büyük temennisidir. Bizler sizlerle beraber, Teknopark Ankara firmalarımızın bu başarılarına şahitlik etmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

Başkan Gültekin, “Geçtiğimiz yüzyılda dünyanın değişik yerlerinde ortaya çıkarak yayılan terör dalgası, Anayurt Güvenliği konusunu ön plana çıkarmıştır. Türkiye coğrafi, stratejik, jeopolitik konumu sebebiyle değişken özelliklere sahip bir ülkedir. Türkiye Balkanlardan Çin’e kadar, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar uzanan jeopolitik bir fay hattının merkezindedir. Bu sebeple, Türkiye her zaman anayurt güvenliğine zarar verilebilecek depremlere gebedir. Ülkemizi çevreleyen bu denli karmaşık coğrafyayı Ar-Ge çalışmaları ve katma değeri yüksek üretimlerle lehimize çevirebiliriz. Anayurt Güvenliği kavramı iç içe birçok görevi ve misyonu da beraberinde getirmektedir. Devletin çaba ve gayretlerinin yanında, özel sektörün kendi alanındaki kabiliyetleri de bu alanda önem taşımaktadır. Yeni teknolojiler farklı savaş yöntemlerini doğurmuştur. Savaşlar, sadece topla tüfekle değil teknolojik yöntemlerle yapılmaya başlanmıştır” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE EN SERT ŞEKİLDE GEREKEN CEVABI VERMEKTEYİZ”

Reklam

Gültekin, “2020 yılında yapmış olduğum konuşmamda ülkemizin güneyinin büyük kargaşa ve karmaşaların potansiyel etkilerinden bahsetmiştim. O günden bugüne hala bu karışıklıkların sancılarını çekmekteyiz. Terör örgütlerine en sert şekilde gereken cevabı vermekteyiz. Mavi vatanımızda hak ilan etmeye çalışan işgalci zihniyete karşı hem masada hem de sahada hakkımızı korumaktayız. Hepimiz biliyoruz ki, masadaki dik duruşumuzun destekçisi sahada boy gösteren yerli ve milli teknolojilerimizdir. Geçmişte bizden ürün almaya çekinen ülkeler artık Türk ürünleri için sıraya girdiğini hep beraber görüyoruz.  Bugün tüm katılımcıların yetenek ve ürünlerini tüm dünyaya gösterme şansı bulmasını diliyorum. Nesnelerin interneti, verimlilik yazılımları, görüntü işleme, insansız hava, kara ve deniz araçları ile diğer robotlar, büyük veri analizi yapabilen yazılımlar ile bu analizleri değerlendirebilen yapay zekâ yazılımları, arttırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri, siber güvenlik yazılımları ülkemizin kurumlarının aktif olarak kullandığı milli ve yerli teknolojilerdir.

Bunlardan bazıları hakkında konuşmamız gerekirse, teknoparkımızdan sizlere birkaç örnek vermek istiyorum. Yeni yatırım alan bir siber güvenlik firmamız kurumların dijital varlıklarını anlık ve sürekli tarayarak olası açıkların tespitini yaparak raporluyor.

İnsansız hava araçlarının gündem olduğu bu günlerde yabancı insanız hava araçlarının tespiti ve düşürülmesini sağlayan bir firmamız Irak’ta, Suriye’de, Libya’da ve Azerbaycan’da savaşın gidişatını değiştiren bu teknoloji, ana yurdumuzun güvenliğini sağlamada başarılı olacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

“MİLYAR DOLARLIK PAZARA GİRMEYİ BAŞARDIK”

Hasan Gültekin, “Bir İHA firmamız Hindistanlı bir yatırımcıdan yatırım alarak Hindistan pazarına girmeyi başarmıştır. Bugün Hindistan’ın milyar dolarlık pazarına girmeyi başarmış bir firmamız doğa koşulları sebebiyle hızlı tren hatlarında oluşan anormallikleri akustik yöntem ile tespit etmeyi başaran dünyadaki tek firma olmuştur. Hız tespit radarları ve alkometreler, uyuşturucu madde tespit cihazları, uçak pistlerinde bulunan yabancı maddeleri tespit eden görüntü işleme yazılımları, mayın tespit cihazları, şifre giriş işlemlerinde kullanıcının biyolojik imza tabanlı siber güvenlik yazılımları, görünmez lazer nişangah dâhil olmak üzere çok sayıda proje ile anayurt güvenliğine hizmet etmektedir.

Reklam

Bütün bu projelerin Ar-Ge’si İvedik OSB tarafından kurulmuş olan Teknopark Ankara’da yapılıyor olması bize büyük mutluluk vermektedir. 225 firma ve 2200 Ar-Ge personelinin bulunduğu tesisimizde 950 Ar-Ge projesi başarı ile yürütülmüştür. Bu projeler ile Teknoparklar arasında Ar-Ge çıktılarında ilk 5 içinde yer alma başarısını gösterdik. Herkes bilmelidir ki, bizler bu katkının devam etmesi için gerekli bütün çabayı her zaman göstermeye devam edeceğiz. Yeni bir ÜRGE Anayurt güvenliği konulu Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projemizin de müjdesini vermek istiyorum. 35 firmaya destek vermeyi hedeflediğimiz bu proje hakkında firmalarımız Teknopark Ankara standından bilgi alabilirler” diye sözlerini tamamladı.  

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.